آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (16) - درباره موسوی

درباره موسوی

همه باید همه حقیقت را بدانند

آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (16)
نویسنده : محقق - ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ تیر ۱۳۸۸
 

دروغگو کیست؟

تمایل فراوان میرحسین موسوی و برخی اطرافیان وی مبنی بر عدم پذیرش نتیجه انتخابات، هرچند در روز‌های اخیر به شیوه‌های مختلف مورد انتقاد قرار گرفته و غیرقانونی و غیرمنطقی بودن آن اثبات شده، اما مناسب است نتایج نظرسنجی‌های مراکز تحقیقاتی نزدیک به موسوی قبل از انتخابات نیز در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. بنابر نتایج يكي از اين نظرسنجیها‌ که در روزهای 19 و 20 خرداد توسط مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی (ایسپا) انجام شده و البته از انتشار نتایج آن حتی بعد از انتخابات و اعلام نتایج رسمی انتخابات خودداری گردید، 2/56 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به احمدی‌نژاد و 8/29 درصد به موسوی رأی می‌دهند که در مقایسه با نتایج نهایی مشخص می‌شود، رأی هر دو کاندیدا بین 4 تا 5 درصد کمتر ارزیابی شده بود که این میزان خطا در نظرسنجی‌های معتبر پذیرفته شده است. در ادامه بخش‌های قابل‌توجهی از این نظرسنجی سراسري در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.

 

جامعه آماری و اندازه نمونه

جامعه آماری این طرح همه شهروندان بالای 18 سال ایرانی از تمامی اقشار وگروه‌های اجتماعی در زمان اجرای طرح است. شیوه نمونه‌گیری این نظرسنجی به صورت چند مرحله‌ای (طبقه‌ای- خوشه‌ای) و در سطح ملی است. نمونه تحت بررسی در این مطالعه شامل 13907 نفر از شهروندان ایرانی است. میانگین سنی نمونه 29/36 سال بوده است. 3/28 درصد پاسخگویان در گروه سنی 25-18 سال، 4/27 درصد در گروه سنی 35-26 سال، 19 درصد در گروه سنی 45-36 سال، 6/13 درصد در گروه سنی 55-46 سال و 1/11 درصد بالای56 سال قرار داشتند. توزیع پاسخگویان در مقاطع مختلف تحصیلی بدین‌گونه است: 9/8 درصد پاسخگویان بی‌سواد، 15درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 9 درصد راهنمایی، 1/42 درصد دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم، 8/21 درصد کاردانی و کارشناسی و همچنین 7/1 درصد پاسخگویان دارای تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.

یافته‌های نظرسنجی

صداقت کاندیداها در مناظره‌های تلویزیونی

با توجه به مناظره‌های کاندیداهای مختلف که در روزهای قبل از نظرسنجی از تلویزیون پخش شده بود، از پاسخگویان پرسیده شد: به نظر شما در این مناظره کدامیک از این دو نفر صداقت بیشتری داشت؟ نتایج به‌دست آمده از این سؤال در جدول شماره 3 نشان داده شده است. با توجه به اینکه پربیننده‌ترین مناظره، مناظره آقایان احمدی‌نژاد و موسوی بود، 8/55 درصد از پاسخگویان بیان داشته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در این مناظره صادق‌تر بوده و 4/35 درصد افراد بر این عقیده بوده‌اند که آقای موسوی صادق‌تر بوده است.

رأی نامزدهای ریاست‌جمهوری

در گزارش این مرکز افکارسنجی آمده است: «برای برآورد رأی نامزدهای انتخابات و تعیین موقعیت و جایگاه آنها در افکار عمومی اقدام به سنجش آرای آنها کرده‌ایم. در جدول شماره 4 توزیع آرای نامزدها

نشان داده شده است. لازم به يادآوري است در برخی استان‌ها برای امکان ارائه برآورد استانی، نمونه اختصاص یافته به استان بیش از سهم متناسب با جمعیت آن است لذا برای محاسبه آرا در کل کشور باید درصد آرای کاندیداها در هر استان به هر وسیله نسبت جمعیت واجدین شرایط آن استان نسبت به کل جمعیت واجدین شرایط تعدیل شود. براین اساس باید ستون برآورد وزنی آراي کاندیداها ملاک رأی آنها قرار گیرد». همانگونه که در جدول شماره 4 مشاهده می‌شود براساس درصد آرای وزنی در کل نمونه آماری آقای احمدی‌نژاد با 7/49 درصد، آقای موسوی با 6/31 درصد، آقای رضایی با 7/4 و آقای کروبی با 4/2 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم نظرسنجی در بین شهروندان ایرانی قرار دارند. لازم به ذکر است که در بین کاندیداها آرای آقای احمدی‌نژاد در مناطق روستانی بیش از مناطق شهری است. اما وقتی در بین پاسخگویاني که گفته‌اند، قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد، نتایج را بررسی کنیم، براساس درصد آرای وزنی آقای احمدی‌نژاد با 4/54 درصد، آقای موسوی با 7/31درصد، آقای رضايي با 2/4 درصد وآقای كروبي با 9/1 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار می‌گیرند.

پاسخگویان به چه کاندیداهایی به هیچ وجه رأی نمی‌دهند؟

از پاسخگویان در سؤال بعدی پرسیده شد:

«به کدامیک از کاندیداها به هیچ وجه رأی نخواهند داد؟»

با توجه به اظهارنظر پاسخگویان، آقای موسوی با 5/20 درصد و آقای کروبی با 4/51 درصد به ترتیب کمترین و بیشترین رأی منفی را به خود اختصاص داده‌اند.نکته قابل توجه در این نظرسنجی‌ها آن بود که با وجود آنکه توسط مراکز مختلف و با گرایش‌های سیاسی بعضا متضاد انجام شده بود، در نتایج همه آنها، دکتر احمدی‌نژاد با رأی بالاتر از 50 درصد (حدود 60 درصد) پیروز دور اول دانسته شده و رأی موسوی نیز در حدود 30 درصد پیش‌بینی شده بود.

دروغگو کیست؟!

به تأييد همه مراكز تحقيقاتي، نتایج همه نظرسنجی‌های انجام گرفته درباره انتخابات ریاست‌جمهوری دهم – که این مرکز نزدیک به موسوی نیز شامل آنها می‌شود- یک محور ثابت داشته و آن پیروزی دکتر احمدی‌نژاد در این انتخابات بوده است. مطمئنا اگرچه نتایج نظرسنجی مراکز نزدیک به میرحسین موسوی قید محرمانه داشته و در دسترس دایره محدودی قرار می‌گرفت اما بدون شک خود موسوی از این نتایج آگاهی داشته و دارد.

البته موسوی در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی به صراحت از پیروزی خود سخن می‌گفت. وی حتی در یک اقدام کاملا غیرقانونی، قبل از پایان اخذ رای، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، پیروز انتخابات است و همه شواهد از پیروزی او خبر می‌دهد(!) میرحسین موسوی قطعا در جریان نتایج نظرسنجی‌ها بوده است. وی مطمئنا در نتایج نظرسنجی‌های مراکز نزدیک به خود نیز تشکیک ایجاد نمی‌کند. او می‌دانست که شرایط ویژه‌ای در کشور پدید نیامده تا وی بر اساس آن به پیروزی در انتخابات دلخوش کند؛ اما هم در زمان تبلیغات و هم هنگام اخذ رای و هم، اینک اعلام می‌کند، وی پیروز انتخابات بوده است. مدارک دوستان وی هم این ادعا را نقض می‌کند. به راستی چرا موسوی با وجود واقعیت‌های موجود، مدعی برخی مسائل می‌شد؟ اکنون این سوال قابل طرح است:

براستی درغگوی واقعی کیست؟

 

 

 

گردانندگان «VOA» چه کسانی هستند؟

«بهروز صوراسرافیل» که از گردانندگان تلویزیون‌های «لس آنجلسی» بود در چند سال اخیر مورد تمسخر بینندگان شبکه تلوزیونی‌اش قرار داد و به همین خاطر بود که ورود و تصدی مسئولیت از سوی وی در VOA با اعتراض بسیاری از نیروهای دیگر این رسانه همراه بود.همه سرخوردگی‌ها و نارضایتی‌های اعضای تحریریه موقت و دائم تلویزیون فارسی صدای آمریکا، به همین‌ مساله که احمد باطبی (اپوزیسیونی که اخیراً به این شبکه تلویزیونی پیوسته) ختم نمی‌شود و مشکلات کارکنان ایرانی صدای آمریکا فراتر از بازرسی‌های بدنی و بدرفتاری‌های کلامی و فیزیکی است.

امیرعباس فخرآور:صدای آمریکا توسط مافیای حاکم بر اپوزیسیون هدایت می‌شود

پس از موج اول تغییرات مدیران کل و سردبیران تلویزیون فارسی صدای آمریکا و برکنار شدن « کامبیز محمودی » اکنون بسیاری از همکاران این رسانه شرایط کار در صدای آمریکا را مساعد نمی‌دانند.

«شیلا گنجی» مدیر بخش فارسی صدای آمریکا که زیر نظر BBG فعالیت می‌کند، «امیر فخر آور» و «آوی داویدی» را به دلیل بی‌کفایتی از کار برکنار کرد و در نهایت پیگیری‌های سنای آمریکا درخصوص تخلفات برخی مدیران میانی، مجریان و پرسنل بخش فارسی و رسوایی‌های به بار آمده منجر به برکناری شیلا گنجی و کامبیز محمودی از سمت‌هایشان شد.

درا ین میان امیرعباس فخرآور در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است: "با خودم عهد کرده بودم که تا پایان کار مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا به موضوع دیگری نپردازم . ولی این روزها که مدیران بخش فارسی نفسهای آخر را می‌کشند و از سوی دیگر این بحث اپوزیسیون هم به طریقی اسرار آمیز با مدیریت بخش فارسی ارتباط فامیلی! پیدا کرده تصمیم گرفتم سریال" ژوراسیک پارک " را در خصوص روابط مافیایی حاکم بر اپوزیسیون ورشکسته به رشته تحریر درآورم."

اما بعد از ماجرای جنجالی و پر سر و صدای جدایی «لونا شاد» مجری برنامه تفریحی و سرگرم‌کننده " شباهنگ " در صدای آمریکا به دلیل اختلاف نظر میان وی و «بهروز صور اسرافیل» در پاییز 1387، عمق اختلافات و مشکلات درونی این شبکه روشن شد و این موضوع به صورت جدی مطرح شد که برخی دیگر از چهره‌های مطرح این تلویزیون نیز قصد جدایی از این مجموعه دارند.

از جمله می‌توان به احمد باطبی چهره جنجالی و از دوستان نزدیک سازمان مجاهدین خلق اشاره کرد. وی که یکی از سازمان‌دهندگان برپایی کمپین‌های حمایت از اردوگاه اشرف منافقین در عراق و از مخالفان برچیده شدن این پایگاه در خاک عراق بود به دلیل مشارکت در برپایی یک راه‌پیمایی همزمان با سفر محمود احمدی‌نژاد به شهر نیویورک، از سوی پلیس ضدتروریستی این شهر بازداشت و کارت خبرنگاری صدای آمریکا از وی ضبط گردید. این مساله خشم بسیاری از چهره‌های مخالف سازمان مجاهدین خلق را در VOA نسبت به وی برانگیخت.

یکی دیگر از مشکلات VOA، موضوع دستمز‌دها در صدای آمریکاست به طوریکه احمد باطبی روایت جالبی از مشکلات مالی خود در وبلاگش می‌نویسد: " من فقط یک دست کت و شلواری را که تو مصاحبه‌ها می‌بینید دارم. همه جا با همان می‌روم . فقط کراوات‌ها رو عوض می‌کنم ... . وقتی به خانه می‌رسم پیراهنم را می‌شویم ؛ در خانه لگن ندارم و برای همین تو کشوی پلاستیکی کمدی که تو اتاق است آب می‌ریزم و مثل یک تشت ازش استفاده می‌کنم ". تارنمای شخصی احمد باطبی ( هشتم سپتامبر 2008 )

این مشکلات نیز موجبات جدایی تدریجی احمد باطبی را از VOA دامن زده است.

از دیگر موارد اختلاف بروز کرده در صدای آمریکا می‌توان به اختلاف میان « محسن سازگارا » کارشناس برنامه‌های صدای آمریکا با « علیرضا نوری‌زاده » از روزنامه‌نگاران سلطنت‌طلب نزدیک به بهروز صور اسرافیل اشاره کرد.

در همین حال، دیگر رسانه‌های اپوزیسیون نیز خبر از جدایی دیگر خبرنگاران VOA از این مجموعه می‌دهند. در این میان می‌توان به خبرنگارانی چون « وفا مستقیم »، « کوروش صحتی »، « نازی بیگلری » و « گیتی آرین » اشاره کرد.

اما این همه اتفاق، چرا به یکباره می‌افتد؟

ورود بهروز صور اسرافیل به بخش فارسی VOA که با اظهار تعجب و تردید بسیاری همراه بود، نقش اصلی در این ماجرا دارد. بهروز صور اسرافیل که از گردانندگان تلویزیون‌های «لس آنجلسی» بود در چند سال اخیر با مجموعه عملکردی که در کارنامه‌اش ثبت کرد خود را مورد تمسخر بینندگان شبکه تلوزیونی‌اش قرار داد و به همین خاطر بود که ورود و تصدی مسئولیت از سوی وی در VOA با اعتراض بسیاری از نیروهای دیگر این رسانه همراه بود.

صوراسرافیل در شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای خود

اینکه VOA چه روندی را طی کرده تا اینک به بهروز صور اسرافیل رسیده است خود موضوعی مستقل است که در حوصله این نوشتار نمی‌گنجد اما ریزش نیروی شدید در VOA نشان از نگاه منفی است که به وی در میان نیروهای اپوزیسیون وجود دارد. از طرفی عملکرد نامناسب وی به خصوص نوع برخوردهایی که از وی نسبت به بانوان روایت شده و البته موجب تندتر شدن سیر جدایی نیروهای زن از این مجموعه نیز شده است، نشان می‌دهد VOA تا چه حد به افول نزدیک شده است.

از طرفی دیگر سیر نفوذ رو به گسترش نوری‌زاده موجب خشم بسیاری از کارکنان این رسانه شده است؛ به طوری که نحوه تهیه اخبار و بر انگیختن حساسیت برخی از نیروهای این رسانه در مورد برخی مفاهیم ملی مانند استفاده از واژه‌های مجعول «خلیج» برای « خلیج فارس » یا « شط العرب » به جای « اروندرود » را از اشتباهات فاحش نوری‌زاده می‌دانند. وی که از سال‌های قبل با مطبوعات عربی همکاری داشته هیچ ابایی در به کار بردن چنین واژه‌هایی ندارد و همین موضوع درگیری دیگری را میان وی و بهروز صور اسرافیل فراهم کرده است.

تلویزیون فارسی صدای ْآمریکا که با هزینه مستقیم دولت فدرال ایالات متحده و با پول مالیات دهندگان این کشور اداره می‌شود در حالی در سال میلادی گذشته 25 میلیون دلار هزینه کرده است که عملاً با توجه به مشکلاتی که پیش رو دارد تبدیل به محفلی برای حرکات صوراسرافیل شده و با جدایی تعداد زیادی از نیروهای قدیمی، شبکه تلویزیونی صدای آمریکا تا حد یک شبکه تلویزیونی «لس آنجلسی» تنزل رتبه یافته است.

 

 

 

فعالیت ستاد جنگ روانی در رسانه‌های غربی

حسن قشقاوی با تاکید بر اینکه هم اکنون ستاد جنگ روانی در CNN و BBC فعال شده، شبکه هایBBC فارسی و صدای آمریکا را فرزندان معنوی نتانیاهو و لیبرمن توصیف کرد که قصد دارند در جهت تضعیف انسجام ملی و تجزیه ایران اسلامی گام بردارند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه بخش عمده ای از نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی را به مسائل مرتبط با انتخابات اخیر ایران و اغتشاشات اخیر کشور گذراند.

وی در این نشست خبری ضمن تبریک حضور پرشور مردم در انتخابات اخیر ایران، مشارکت 85 درصدی مردم ایران در این رابطه را ثبت یک رکورد بی ‌سابقه خواند.

قشقاوی از برگزاری نشستی داغ با حضور نمایندگان وزارت خانه متبوعش و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص تحولات اخیر خبر داد و افزود: در این نشست ابعاد مختلف مداخلات برخی کشورهای غربی در انتخابات ایران در حوزه ‌های سیاسی، رسمی، اطلاعاتی - امنیتی و رسانه‌ای در حال بررسی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور با ابراز تاسف از دخالت های نا به جای برخی کشورهای غربی در امور داخلی ایران ادامه داد: متاسفانه شاهد بودیم که طی روزهای اخیر برخلاف هنجارهای شناخته شده بین ‌المللی بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا به جای دعوت مردم به ساز و کارهای دموکراتیک و تاکید بر سازوکارهای قانونی از اغتشاشگران حمایت کرده اند و جالب اینکه در اظهار نظرات مقامات غربی حتی یک جمله در چارچوب دعوت از مردم برای پیگیری مطالبات شان در چارچوب های قانونی مشاهده نشده است.

وی با یادآوری چندین باره این نکته که هواداران کاندیداها جزئی از پیکره ملت ایران بوده و حساب آن ها از اغتشاش‌ گران جداست، تصریح کرد: ترویج آنارشیسم از سوی دولت ها و رسانه های غربی در فضای داخلی کشورهای دیگر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

قشقاوی تصریح کرد: حضور پرشکوه مردم ایران و مشارکت 85 درصدی آنها در انتخابات اخیر کشور برلیان زیبایی است که بر تارک عزت ایران زمین می درخشد و ما به چند کشور غربی اجازه نمی دهیم که این برلیان را به سنگ تبدیل کرده و در اختیار مشتی فرصت طلب قرار دهند تا با آن شیشه خانه خودی را بشکنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مسائل پیش آمده اخیر در کشور همچون بحث های داخلی یک خانواده است، گفت: ملت ایران ظرفیت های بلندی دارد و این مباحث که همگی مسائل خانوادگی است در داخل کشور و با سازوکارهای دموکراتیک حل و فصل خواهد شد.

وی همچنین درباره وارد آمدن خسارت های مالی به چند سفارتخانه ایرانی در کشورهای اروپایی تاکید کرد که با توجه به سازوکارهای قوی در این کشورها شکل گیری این قبیل مسائل بدون اطلاع و نظر پلیس را بعید می دانیم و لذا این موضوع را حرکتی بر خلاف کنوانسیون های بین المللی تعریف کرده و از مراجع ذی صلاح پیگیری خواهیم کرد.

قشقاوی همچنین نسبت به مواضع اخیر رییس ‌جمهور فرانسه در خصوص لزوم انحلال انتخابات ایران گفت: باید از این آقایان پرسید که طی سی سال گذشته چند مورد بوده که انتخابات ایران منحل شود؟ آقای سارکوزی می‌تواند از سفیر خود در این خصوص بپرسد که امام (ره) در خصوص انحلال نتیجه انتخابات مجلس سوم قاطعانه ایستادند و آن را رد کردند. حقیقت این است که چنین مواردی صرفا جنگ رسانه‌ ای و سیاسی است که تاثیری هم بر ملت عزیز ایران ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اسنادی در خصوص کارشکنی رسانه های غربی در امور داخلی ایران در دست است، اظهار داشت: حجم خشونت‌ ها پس از کشته شدن چند نوجوان در فرانسه بسیار بالا بود اما آیا CNN و BBC برای آن مسئله هم برنامه ‌ای داشتند؟ این که حقیقت است که امروز شبکه CNN آموزش هک کردن سایت‌های اینترنتی، دولتی و خبرگزاری‌ های معتبر ایرانی همچون ایسنا را می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه ستاد جنگ روانی در CNN و BBC فعال شده، شبکه های BBC فارسی و صدای آمریکا را فرزندان معنوی نتانیاهو و لیبرمن توصیف کرد که قصد دارند در جهت تضعیف انسجام ملی و تجزیه ایران اسلامی گام بردارند.

قشقاوی در پاسخ به سئوالی دیگر در خصوص برخوردهای نظامی با مردم طی روزهای اخیر تاکید کرد: اولویت هر کشوری در صورتی که سیستم دموکراتیک داشته باشد امنیت است؛ اما به هر حال ما شب گذشته شاهد هیچ ‌گونه برخورد خشونت ‌باری نبودیم ولی این نکته را نباید از یاد ببریم که بارها نیروهای پلیس در کشورهای غربی که مدعی آزادی هستند برخوردهای وحشیانه ‌ای داشته اند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در حالی که در غرب در برابر تجمعات غیرقانونی مواضعی طبیعی اتخاذ می ‌شود، در ایران هیچ گاه چنین بحث‌ هایی صورت نمی ‌گیرد اما از یاد نبرید که حساب یک مشت فرصت‌ طلب با ملت ایران جداست و ما به تک تک آرای چهل میلیون ایرانی احترام می‌ گذاریم و تنها به غربی ‌ها می‌گوییم که چرا استاندارد دوگانه را به کار می‌گیرند؟

وی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره احتمال مشارکت ایران در اجلاس گروه 8 در خصوص افغانستان گفت: برای شرکت در این اجلاس دعوتنامه ‌ای به وزیر خارجه ایران تقدیم شده که وی تصمیمات لازم را برای شرکت و یا عدم شرکت را تا اواخر هفته‌ جاری اتخاذ خواهد کرد.

قشقاوی در ادامه سخنانش ، انفجار اخیر تروریستی در کرکوک را محکوم کرد و یادآور شد که هر اقدامی در جهت ناامنی عراق از نظر تهران محکوم است.

وی در ادامه از آمادگی کشورمان برای حل مشکلات درمانی در عراق خبر داد و گفت: در تمام تبادل هیئت‌ های عالی‌رتبه بین دو کشور موضوع گسترش همکاری‌ ها و استفاده از امکانات ایران برای حل مشکلات مردم عراق مورد اهتمام جدی است و در مورد بحث‌ های درمانی نیز ایران دارای امکانات فراوانی در قالب توریسم درمانی است که می‌تواند در اختیار عراقی‌ ها قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مواضع اخیر نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز تصریح کرد که این قبیل تحرکات ره به جایی نمی ‌برد.

وی در پایان این نشست درباره سفر شیمون پرز به آذربایجان خاطرنشان کرد: تنظیم سفرهای خارجی جزو امور داخلی هر کشوری است اما با توجه به اظهارات اخیر رئیس رژیم صهیونیستی پیش از انجام این سفر و با تاکید بر تداوم تهدیدات آنها از سویی و مسئله همسایگی ما با آذربایجان از دیگر سو، طبعا ما این اظهارات و سفرها را ارزیابی می‌کنیم که قطعا در تنظیم روابط دو کشور بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

 

 

الهام: بازداشت‌ها زيرنظر دادستاني است

وزير دادگستري و سخنگوي دولت با تاکيد بر استقلال قوه قضاييه درباره بازداشت هاي اخير اظهار داشت: بازداشت ها زير نظر دادستاني انجام مي شود.

"غلامحسين الهام" روز شنبه در همايش سراسري قوه‌ قضاييه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه چه کسي مسئول بازداشت‌هاي اخير است، گفت: قوه قضاييه مستقل است و بازداشت‌ها زير نظر دادگستري و دادستاني انجام مي‌شود.

وي تصريح کرد: تمام دستگيري‌هايي که توسط نيروي انتظامي انجام شده در جهت رفع آشوب‌ها بوده و بنده به عنوان سخنگوي دولت نمي‌توانم پاسخگو باشم.

الهام تاکيد کرد: تمام حقوق مربوط به بعد از دستگيري مربوط به دستگاه قضايي و دادستاني مي‌شود و وزارت دادگستري نمي‌تواند پاسخگو باشد.

وزير دادگستري در پاسخ به سوال ديگري درباره دخالت کشورهاي ديگر در آشوب‌هاي اخير گفت: وزارت امور خارجه درخصوص دخالت‌هاي خارجي، اقدامات جدي انجام داده و دخالت‌هاي آنها بر هيچ‌کس پوشيده نيست و مسايل انتخاباتي به بيرون از مرزها ارتباطي ندارد.

الهام اظهار داشت: ما نظام انتخاباتي داريم و حق نامزدها در پيگيري شکايت و اعتراضاتشان در قانون تعريف شده است و انتخابات امسال آزادانه برگزار شده است.

وي برخي اخبار مبني بر برخورد شديد با مردم را رد کرد و گفت: برخورد شديدي با مردم نشده است.

الهام درباره ضرب و شتم برخي خبرنگاران در نا‌‌ آرامي ها ي اخير نيز اظهار داشت: اگر خبرنگاري کتک خورده به دادستاني مراجعه کند و بگويد که کتک خورده است.

وزير دادگستري در عين حال گفت: هنگامي که در يک شهر، آشوب راه مي‌افتد و امنيت مردم بهم مي‌خورد بانک‌ها و مغازه‌ها آتش مي‌گيرند و ماموران انتظامي کشته مي‌شوند.

الهام تصريح کرد: سوال اين است که مسئول تامين امنيت چه کساني هستند و شما تصور مي‌کنيد آن 13 ميليوني که به کانديداهاي ديگر راي دادند آيا عامل اين قضيه هستند؟ ما اينگونه فکر نمي‌کنيم. آنها هم خودشان مي‌خواهند امنيت‌شان بهم نخورد و حفظ نظام قانونمند انتخابات، حقوق افرادي را که به کانديداهاي ديگر راي داده‌اند نيز تامين مي‌کند.

الهام اضافه کرد: تمام مردم و کساني که راي دادند، مسئول امنيت هستند؛ بنابراين آنها امنيت جامعه را تضعيف نمي‌کنند لذا دخالت‌هاي عوامل خارجي باعث اين آشوب‌ها شده و ما حوزه اغتشاشات را از کساني که به کانديداهاي ديگر راي دادند، جدا مي‌دانيم و مردم ما اين‌چنين فرهنگي ندارند که کشور را به اغتشاش بکشند.

وزير دادگستري تاکيد کرد: تجزيه مردم به اقليت و اکثريت القاي خارجي است. در کشور ما همه راي مي‌دهند و در هيچ انتخاباتي مردم را به اقليت و اکثريت تقسيم نکرديم.

 

 

 

روابط عمومي وزارت كشور اعلام كرد:

تكذيب خبر موافقت وزارت كشور با برگزاري تجمع سراسري

روابط عمومي وزارت كشور با ارسال جوابيه اي به يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار، خبر موافقت وزارت كشور با برگزاري تجمع سراسري را تكذيب كرد.

به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور، متن جوابيه روابط عمومي وزارت كشور به يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار كشور مردمسالاري بدين شرح است:

به اطلاع مي‌رساند وزارت كشور روز پنج شنبه مورخ 4/4/88 در پاسخ به نمابر رسيده منتسب به دفتر يكي از كانديداها درخصوص تقاضاي مجوز تجمع سراسري مستنداً قسمتي از عين قانون را متذكر شده و مرجع ارسال كننده نمابر را به رعايت قانون درخصوص اصل درخواست و نحوه طرح درخواست و لزوم رعايت شرايط مندرج در قانون دعوت كرده است . متأسفانه برخي رسانه ها از جمله آن روزنامه در يك اقدام كاملاً سؤال برانگيز از متن روشن پاسخ وزارت كشور تيتر مطلوب خود يعني ‹‹ موافقت مشروط وزارت كشور با برگزاري تجمع ›› طرفداران يك كانديدا را استخراج و به منظور تشويش اذهان عمومي در صفحه اول خود درج كرده اند .

دقت لازم در همين قسمت از قانون ضروري است كه پس از طي مقدمات و دادن تعهدات لازمه مذكور ، نهايتاً كميسيون ماده 10 احزاب به بررسي و درخواست مورد نظر خواهد پرداخت .

وزارت كشور با انتشار عين پاسخ ارائه شده به شرح ذيل قضاوت درخصوص ميزان صداقت برخي از رسانه هاي مدعي ‹‹ دانستن حق مردم است ›› را به افكار عمومي واگذار مي كند هرچند به نظرمي‌رسد برخي رسانه ها با قلب حقيقت و مونتاژ اينگونه تيترها به شعور مخاطبين خود نيز توهين مي نمايند .

 

اما نامه وزارت كشور:

جناب آقاي بهزاديان نژاد

با سلام

بازگشت به نامه شماره 1511 مورخ 1/4/88 واصله در تاريخ 4/4/88 درخصوص تقاضاي مجوز تجمع سراسري به اطلاع مي رساند بر اساس ماده 6 قانون فعاليت احزاب و جمعيت ها ، اجتماع و راهپيمايي از حقوق گروه هاي موضوع ماده 1 قانون مذكور است و بر اساس ماده 31 ، 30 و 32 آيين نامه اجرايي قانون مذكور مصوب 30/3/61 كه توسط نخست وزير وقت آقاي ميرحسين موسوي براي اجرا ابلاغ شده است گروه هاي متقاضي اجتماع مي بايست يك هفته پيش از برگزاري حضوراً به وزارت كشور مراجعه و تعهدات مندرج در قانون از جمله تعهد عدم حمل سلاح و عدم اخلال در امنيت و غيره را حضوراً تسليم نمايند تا در كميسيون ماده 10 احزاب بررسي مي شود .

ضمن توصيه به رعايت قانون مراتب جهت اطلاع اعلام مي شود .

محمود عباس زاده مشگيني

مدير كل سياسي و دبير كميسيون ماده 10

قانون فعاليت احزاب و جمعيت ها

 

 

 

مجمع تشخيص مصلحت نظام خواستار شد:

تمكين نامزدهاي انتخابات به قانون و نهايت همكاري با شوراي نگهبان

مجمع تشخيص مصلحت نظام در بيانيه‌اي بهترين و مناسبترين راه براي حل منازعات و اختلافات و شبهات را تمكين در برابر قانون دانسته و از نامزدهاي انتخابات خواست نهايت همكاري را با شوراي نگهبان داشته باشند.

در جلسه امروز صبح مجمع تشخيص مصلحت نطام پس از بحث و بررسي‌هاي مبسوط در مورد انتخابات اخير رياست جمهوري و تحولات پس از آن بيانيه ذيل در خصوص مسائل انتخابات صادر شد.

مشاركت گسترده و بي‌نظير مردم در انتخابات دوره دهم رياست جمهوري نمايشگر پيوند وثيق ملت با آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و امام راحل و لبيك به رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و برگ زرين ديگري بر كارنامه درخشان انقلاب اسلامي كه دنياي مدعي دموكراسي را به چالش كشيد و مردم سالاري ديني را در جمهوري اسلامي ايران به نمايش گذاشت.

مجمع تشخيص مصلحت نظام ضمن تشكر از حضور سرافرازانه مردم در انتخابات و از رهبري معظم انقلاب اسلامي بخاطر رهنمودهاي حكيمانه و راهگشا، صميمانه سپاسگزاري نموده و همه مردم عزيز بويژه هواداران نامزدهاي انتخاباتي را به نصب العين قرار دادن فرمايشات و توصيه‌هاي معظم‌له دعوت و موارد زير را نيز توصيه مي‌نمايد:

1 - بهترين و مناسبترين راه براي حل منازعات و اختلافات و شبهات را تمكين در برابر قانون و پيگيري امور تا حل مسائل از طريق مجاري مربوطه دانسته و همگان را دعوت به آن مي‌نمايد.

2 - شوراي نگهبان در جهات رسيدگي دقيق و خداپسندانه به كليه شكايات و اعتراضات و پاسخ به شبهات با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب در جهت تمديد مهلت رسيدگي و استفاده از كارشناسان با تركيب مناسب و تاكيد معظم له بر ايجاد اعتماد لازم در جامعه توصيه موكد مي‌نمايد.

3 - از كليه نامزدهاي انتخاباتي مي خواهد نهايت همكاري را با شوراي محترم نگهبان معمول داشته و با بهره گيري از اين فرصت مناسب و فضاي ايجاد شده مدارك و شواهد خويش را براي رسيدگي همه جانبه و دقيق به آن شوراي ارائه دهند.

 

 

 

چرا پروژه القاي دروغگويي ناشيانه بود؟

بيشترين اميد جريان موسوم به «نه احمدي نژاد» اين بود که ترفند ناجوانمردانه القاي دروغگو بودن وي جواب بدهد و مردم با تنفر فوق العاده اي از احمدي نژاد اعلام برائت و انزجار کنند؛ اما چه شد؟

 

آن روزها و شب هايي که برخي چهره هاي سياسي و عده اي از هواداران رسانه اي و خياباني آنها دائما بر طبل دروغگوي رييس جمهور و دروغگو بودن دولت نهم مي کوبيدند، يک پرسش در ذهن نگارنده شکل مي گرفت: نامزد انتخابات رياست جمهوري با چه هدفي بايد به مردم دروغ بگويد؟

نخستين پاسخي که به ذهن خطور مي کند اين است که مي خواهد با دروغ گويي هاي خود، مردم را فريب بدهد و راي آنها را در انتخابات به نفع خويش جذب کنند و خلاصه اين که "به قدرت برسد".

سوال بعدي: نامزد رياست جمهوري با دروغگويي و عوام فريبي درصدد پيروزي در انتخابات و رسيدن به قدرت برمي آيد تا از اين قدرت چه نفعي ببرد؟ به عبارت ساده تر مگر دستيابي به قدرت اجرايي کشور، چه منافعي دارد که براي تحقق اين خواسته مرتکب گناه کبيره شود؟

اينجاست که گفتن و شنيدن يک نکته قابل تامل، ضرورت پيدا مي کند: کسي که ثابت کرد از قدرت و جايگاه رياست جمهوري به عنوان شخص دوم حکومت، نه تنها براي يک ريال به جيب زدن، راه انداختن باند خانوادگي و قبيله سازي سياسي، ساز شکاري با دشمان و به حراج گذاشتن منافع و حيثيت ملي، ايجاد يک طبقه ممتاز، رانت خواري هاي مالي و سياسي و تحصيلي و بازرگاني، تفريح و خوشگذراني، اشرافي گري و رفاه طلبي، خودسري و گردنکشي در برابر نظام و قانون و ... استفاده نمي کند، بلکه اين موقعيت را به فرصتي براي خدمتگزاري شبانه روزي به مردم و کشور، گذشتن از رفاه و تفريح و استراحت، برخورد با متخلفان نزديک به خود، صيانت از حقوق و منافع ملي در برابر زياده خواهي هاي زورگويان جهاني، مقاومت در مقابل ويژه خواران به عادت، تلاش و تدبير مستمر براي پيشرفت و عزت هر چه بيشتر ميهن، رفع نيازهاي هموطنان دور از مرکز و ... تبديل مي کند، آيا براي رسيدن به اين جايگاه و خدمت به بندگان خدا، به دروغ گويي و فريبکاري متوسل مي شود؟

آن زماني که پروژه القاي دروغگو بودن احمدي نژاد با شدت و گستاخانه از سوي باند قدرت و ثروت و ايادي فريب خورده آنها در حال اجرا بود، يک راننده تاکسي در مسير چهار راه وليعصر به ميدان ونک در پاسخ به اظهارات يکي از مسافران خود گفت: اين احمدي نژاد که من مي شناسم هيچوقت دروغ نمي گويد، اگر هم بگويد لابد به نفع مردم و کشور است.

غرض آنکه دنيازدگان و سياسيون قدرت طلب براي تدوين طرح دروغگو ناميدن فرزند مکتبي ملت، چنان شتابزده و نسنجيده عمل کردند که حتي از خود نپرسيدند؛ وقتي کسي با تمام وجود براي پيشرفت و آباداني و عزت مملکت کوشيده و فداکاري کرده و در عمل نشان داد به عشق مردم و ميهن‌اش حتي يک لحظه به آسودگي و راحتي‌اش نمي انديشد، به فرض اين که دروغگو بودنش در نزد افکار عمومي ثابت شود، آيا کسي با اين مشخصات خراب مي شود يا از بدنامي گناه کبيره اي به نام دروغ در جامعه کاسته مي گردد؟

دروغگوياني که به دروغ، يک مجاهد صادق را دروغگو ناميدند، علاوه بر آنکه عده اي را به انحراف و گناه کشانده و خود را نيز نزد پروردگار روسياه و مستوجب عذاب الهي ساختند، به نظر مي رسد در جهت قبح زدايي از دروغ گفتن گام برداشتند که چنانچه اين امر موجد و موجب خسارات معنوي به جامعه گردد، بايد پاسخگو باشند.

خوشبختانه اين مقال در حالي نگاشته مي شود که براي همگان ثابت شده چه کسي و کدام جريان در ادعاي وفاداري اش به قانون و صداقت و عقلانيت و خيرخواهي براي ايران راستگوست. پروردگارا با سپاس...

 

 

 

رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا:

هيچ رايي در ايران دزديده نشده است

ريچارد هاس رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا مي گويد آمريکا بايد خود را براي تعامل با ايران آماده کند ضمن اينکه وي استدلال معترض ها به نتايج انتخابات در ايران را به دور از واقعيت دانست؛ وي گفت هيچ آرايي در ايران دزديده نشده است.

ريچارد هاس رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا در مصاحبه اي که در سايت اين شورا منتشر شده است ضمن اعتقاد به عدم تقلب در انتخابات ايران مي گويد تقلب در انتخابات هزينه هاي بسياري به همراه دارد و به هيچ وجه دولتي قادر به پرداخت هزينه هاي آن نيست. استدلال آن هائي که مي گويند در انتخابات ايران تقلب شده است بي اساس و نادرست است.

هاس معتقد است: ايالات متحده آمريکا عليرغم رفتار دولت ايران بايد به تعامل با ايران روي بياورد. زيرا ممکن است چالش ايران ادامه يابد و حتي بدتر هم شود اوباما مجبور است به تعامل با ايران روي بياورد اکنون مذاکره با ايران فوق العاده سخت تر بوده و ايران در وضعيتي است که دسترسي به آن بسيار مشکل شده است.

وي در مورد شرايط نظام ايران گفت: پيشگوئي در مورد آينده خطرناک است اما نظر شخصي من آن است که رژيم ايران از توان نيفتاده است و به بقاي خود ادامه مي دهد. توانائي مخالفان بسيار محدود است. تاريخ نشان داده است که دولت ها و نظام ها در شرايط سخت به بقاي خود ادامه مي دهند. نظام ايران عناصر ديني نفوذ خود بر شبه نظاميان و سپاه را دارند.

وي سپس ابراز خوش بيني کرد که نظام ايران مشروعيت خود را از دست داده است. همين موضوع نشانه هايي از رويش بذرهاي تغيير سياسي در آينده را به همراه دارد.

وي در ادامه مي گويد: اولين توصيه من به رئيس جمهور اين است تا زمان مشخص شدن وضعيت در ايران صبر کند. اوباما از اجلاس شش جولاي در مسکو نهايت استفاده را انجام دهد. بهترين راه براي مقابله با ايران ايجاد يک اتحاد بين المللي در برابر ايران است. آمريکا و اروپا در موقعيت مشابهي قرار دارند. چين پشت روسيه پنهان شده است لذا روسيه بسيار مهم است. اما من خيلي به کمک روسيه اميدوار نيستم زيرا آن ها جزئ اولين کشورهايي بودند که به احمدي نژاد تبريک گفتند آن ها از اين شرايط در کنار قيمت بالاي نفت استفاده مي کنند. گرچه روسيه از قدرت گرفتن ايران نگراني هائي را احساس خواهد کرد اما در نهايت روسيه مانند آمريکا با ايران برخورد نمي کند.

وي در مورد اين که لحن اوباما تندتر شده است اما باز هم از احتمال مذاکره با ايران سخن گفته است عقيده دارد: آمريکا بايد آماده مذاکره با هر دولتي در ايران باشد. اما بايد وضعيت انتخابات در ايران روشن شود سپس به صورت دو يا چند جانبه با ايران وارد مذاکره شود. اگر ايران به مذاکره روي نياورد بايد به شهروندانش توضيح دهد که چرا به اين پيشنهاد خوب آمريکا توجه نکرده است. آمريکا بايد از فرصت به دست آمده استفاده کند تا پاشنه آشيل ايران را که ضعف مديريت در امور اقتصادي است نشانه بگيرد.

وي ادامه داد: براساس سخنان آيت الله خامنه اي، ايران هنوز به شعار شيطان بزرگ اعتقاد دارد و سعي مي کند مخالفان را به آمريکا و بريتانيا مرتبط کند. از اين جهت حق با اوباما است که نمي خواهد در امور داخلي ايران اظهار نظر کند زيرا شايد خاطره مجارستان سال 1956 تکرار شود و به ضرر مخالفان تمام شود.

هاس موضوع نامه اوباما به رهبر ايران را رد نکرد و اظهار کرد که آمريکا بايد آماده باشد که سياست هايش را به صورت عمومي و آشکار عرضه کند.

وي در ادامه مي گويد هنوز کارخاصي در قبال رابطه با ايران انجام نشده است. اين يکي از اشتباهاتي بود که در هشت سال گذشته در آمريکا انجام شد. افغانستان مي تواند در اين رابطه مفيد باشد. راه دسترسي به ايران به مرور زمان سخت تر مي شود.

وي در مورد صحت انتخابات در ايران اعتقاد دارد: راي در ايران دزديده نشده است. استدلال آن هائي که مي گويند در اين انتخابات تقلب شده است مغشوش مي دانم.

 

 

اختلاف نظر با آقاي "هاشمي رفسنجاني" در کجاست؟

بازخواني اختلاف نظرهايي که رهبر فرزانه انقلاب از آن سخن مي گويند و بررسي مواضع ايشان مي تواند نقدهاي آتي را که طبعاً بايد قائم به حق باشند، متکي به مواضع ولي فقيه، دقيق‌تر و حساب شده‌تر رقم بزند.

خطبه هاي نماز جمعه تهران فرصتي بود تا رهبر فرزانه انقلاب اسلامي از فردي سخن به ميان بياورند که طي سال هاي اخير عمده ترين نقدهاي جريان اصولگراي کشور متوجه او بود. مقام معظم رهبري به سابقه انقلابي آقاي هاشمي رفسنجاني اشاره کردند و همزمان برخي اختلاف نظرها را مورد توجه قرار دادند. ايشان ضمن تأکيد بر اينکه آقاى هاشمى رفسنجاني از اصلى‏ترين افراد نهضت در دوران مبارزات بوده اند، فرمودند: «من البته در موارد متعددى با آقاى هاشمى اختلاف‏نظر دارم، که طبيعى هم هست؛ ولى مردم نبايد دچار توهم بشوند، چيز ديگرى فکر کنند.»(1)

ايشان همچنين به اختلاف نظرهاي آقاي هاشمي رفسنجاني و رييس جمهور اشاره کردند و نظر رييس جمهور را به نظر خود نزديک‌تر دانستند. ايشان افزودند: «البته بين ايشان و بين آقاى رئيس جمهور از همان انتخاب سال 84 تا امروز اختلاف‏نظر بود، الان هم هست؛ هم در زمينه‏ مسائل خارجى اختلاف‏نظر دارند، هم در زمينه‏ى نحوه‏ اجراى عدالت اجتماعى اختلاف‏نظر دارند، هم در برخى مسائل فرهنگى اختلاف‏نظر دارند؛ و نظر آقاى رئيس جمهور به نظر بنده نزديکتر است.» رهبر انقلاب همچنين تأکيد مي‌کنند: «من البته در موارد متعددى با آقاى هاشمى اختلاف‏نظر داريم، که طبيعى هم هست؛ ولى مردم نبايد دچار توهم بشوند، چيز ديگرى فکر کنند.» (2)

به نظر مي توان از تأکيد رهبر انقلاب مبني بر قرابت بيشتر نظر رئيس‌جمهور با ايشان، تشخيص صحيح جريان ارزشي کشور در معادلات سياسي را دريافت. چرا که استنباط بدنه ارزشي تا کنون از تأييدات رهبري و مواضع 2 طرف ميدان سياسي کشور يعني آقاي هاشمي رفسنجاني و آقاي احمدي‌نژاد همين قرابت نزديک تر مواضع رييس جمهوري به گفتمان انقلاب و مطالبات رهبري بوده است.

بازخواني اختلاف نظرهايي که رهبر فرزانه انقلاب از آن سخن مي گويند و بررسي مواضع ايشان مي تواند نقدهاي آتي را که طبعاً بايد قائم به حق باشند، متکي به مواضع ولي فقيه، دقيق‌تر و حساب شده‌تر رقم بزند. رهبر انقلاب طي سال هاي گذشته بارها و بارها در عين برشمردن دستاوردهاي دولت سازندگي و سابقه انقلابي آقاي هاشمي رفسنجاني، برخي کاستي ها و سياست هاي نادرست را مورد توجه قرار داده اند که اتفاقاً همان سياست ها امروز نيز بعضاً محل اختلاف نظر است و در اين ميان جريان ارزشي کشور با استناد به همين مواضع مقام معظم رهبري است که مي تواند خط صحيح مطالبه‌گري را پي بگيرد که در ادامه اين يادداشت به برخي از اين محورها اشاره شده است:

 

الف) مادي گرايي و اشرافي گري در سايه سازندگي

رهبر انقلاب در باب تبيين عبرت هاي عاشورا اين گونه مي فرمايند: «عبرت‌گيرى از عاشورا اين است که نگذاريم روح انقلاب در جامعه منزوى و فرزند انقلاب گوشه‌گير شود. عده‌اى مسائل را اشتباه گرفته‌اند. عده‌اى، سازندگى را با ماديگرايى، اشتباه گرفته‌اند. سازندگى چيزى است، ماديگرى چيز ديگرى است. سازندگى يعنى کشور آباد شود، و طبقات محروم به نوايى برسند.... سازندگي همان کاري بود که علي بن ابي طالب(ع) مي کرد... آن بزرگوار با دست خودش نخلستان آباد مي کرد، زمين احيا مي کرد، درخت مي کاشت، چاه مي کند و آبياري مي کرد. اين سازندگي است. دنيا طلبي و ماده طلبي کاري است که عبيدالله بن زياد و يزيد مي کردند. چه وقت آن ها چيزي را به وجود مي آوردند و مي ساختند؟ آن ها فاني مي کردند، مي خوردند و تجملات را زياد مي کردند. اين دو تا را نبايد با هم اشتباه کرد. امروز يک عده به نام سازندگي خودشان را غرق در پول و دنيا و ماده پرستي مي کنند. آيا اين سازندگي است؟»(3)

ايشان همچنين بارها و بارها نسبت به سطح زندگي مسئولين هشدار دادند و برخي عملکردهاي نادرست را گوشزد کردند. ايشان در ديدار با مسئولان و کارگزاران نظام فرمودند: «اشراف مگر چگونه بودند؟ چون آنها فقط ريششان تراشيده بود، ولى ما ريشمان را گذاشته‌ايم، همين کافى است؟! نه، ما هم مترفين مى‌شويم. واللَه در جامعه‌ى اسلامى هم ممکن است مترف به وجود بيايد. از آيه‌ى شريفه‌ى "و اذا اردنا ان نهلک قرية امرنا مترفيها ففسقوا فيها" بترسيم. تُرف، فسق هم دنبال خودش مى‌آورد. اندازه نگهداريد؛ دولت مخارجش زياد و سنگين است.»(4)

ايشان به مواردي اشاره مي کردند که از بيت المال خرج تغييرات دکوراسيون برخي مسئولين مي شود: «اگر مبلغى از مخارج دولت، عبارت از تغيير دکوراسيون اتاق مدير کل و معاون وزير و وزير و فلان مسئول قضايى و فلان مسئول در بخشهاى گوناگون ديگر باشد، اين جرم و خطاست. اگر يکى از مخارج دولت اين باشد که فلان تعداد ماشين جديد بياوريم و بين دستگاهها تقسيم بکنيم، ما حق نداريم اين را جزو مخارج دولت حساب کنيم و به حساب آن از سوبسيد مردم بزنيم. نه، اين خلاف است. براى اين کارها حد بگذاريد. دستگاهها بايد بخشنامه کنند و در مورد اين تغيير دکوراسيونها و تغيير خانه‌ها و خرجهاى اضافى حدى معين بکنند. من نمى‌گويم مثل بعضى از تندروها باشيم که مى‌گويند در مسجد بنشينيم و وزارت کنيم؛ نه، در مسجد نمى‌شود. وزارت کردن، يک ساختمان و 4 تا اتاق و تعدادى مسئول و يک مقدار هم بالاخره امکانات براى زندگى آن آقايى که مى‌خواهد خدمت بکند، مى‌خواهد؛ اما بايد در حدى باشد.»(5)

بيانات رهبر انقلاب کاملاً صراحت داشت. ايشان در همان جلسه افزودند:«گاهى از جاهايى گزارش‌هاى نوميدکننده‌اي مى‌رسد و در برخى موارد انسان واقعاً عرق شرم بر پيشانيش مى‌نشيند؛ رعايت کنيد. سؤال مى‌کنيم که چرا ماشين لوکس و نو و مدل بالا؟ مى‌گويند که اشکال امنيتى داريم! چه اشکال امنيتى؟! آقايان مسئول در شوراى امنيت کشور يا جاهاى ديگر، بنشينند معين کنند و مسأله را در جايى ببُرند؛ من هم اگر بايد دخالت کنم، بگوييد در جايى دخالت کنم. اين چه وضعى است که همين‌طور بى‌حساب و کتاب جلوى هر وزارتخانه و اداره‌يى، ده‌ها ماشين به رنگهاى گوناگون متعلق به مسؤولانِ آن‌جا به چشم مى‌خورد؟! چه کسى چنين چيزى را گفته است؟»

ايشان ادامه دادند: «گزارش آمده که روحانى عقيدتى، سياسى در يکى از دستگاه‌ها، خودش ماشين دارد، ولى ماشين دولتى سوار مى‌شود! من نوشتم که حق ندارد، اين کار را بکند. براى من جواب آمد که اين کار رويه است و همه مى‌کنند! اين آقا خودش يک ماشين دارد، که براى خودش لازم است؛ يکى هم خانمش دارد و نمى‌شود که خانمش از اين ماشين استفاده کند! عجب! اين چه حرفى است؟ من الآن اعلام مى‌کنم و قبلاً هم نوشتم و اين را گفتم که آن وقتى که آقايان امکانات شخصى دارند، حق ندارند از امکانات دولتى استفاده بکنند. اگر ماشين داريد، آن را سوار شويد و به وزارتخانه و محل کارتان بياييد؛ ماشين دولتى يعنى چه؟ واللَه اگر من از طرف مردم مورد ملامت قرار نمى‌گرفتم که مرتب ملاحظه‌ى جهات امنيتى را توصيه مى‌کنند، بنده با ماشين پيکان بيرون مى‌آمدم. به حد ضرورت اکتفا کنيد و اندازه نگه داريد؛ اينها ما را از مردم دور مى‌کند، روحانيون را از مردم دور مى‌کند. روحانيون، به تقوا و ورع و بى‌اعتنايى به دنيا در چشمها شيرين شدند. بدون ورع و بدون دورانداختن دنيا، نمى‌شود در چشمها شيرين ماند. مردم رودربايستى ندارند؛ خدا هم با کسى رودربايستى ندارد.»

اما رهبر انقلاب در خصوص اين دولت چه فرمودند؟ در اين مقايسه هاست که ارزش ها مشخص مي شود. مقام معظم رهبري در خصوص دولت نهم فرمودند: «امتيازتان به همين است که خودتان را با مردم هم سطح کنيد، به شکل مردم و در ميان مردم باشيد، با مردم تماس بگيريد، با آنها انس پيدا کنيد، از آنها بشنويد. اين امتياز بزرگي است و در شما هست؛ آن را حفظ کنيد و نگه داريد.»(6)

مديريت کشور از پشت ميز در مقابل مديريتي که خود را به اقصي نقاط کشور و دور افتاده ترين روستاها مي رساند، اشرافي‌گري برخي مديران در مقابل ساده زيستي و مشي مردمي دولت نهم و... همه و همه اختلاف هايي است که وجود داشته و نمي توان آن را کتمان کرد. اين به 2 مشي مديريتي بر مي گردد. مديريتي که اشرافيت‌ساز مي شود و مديريتي که در آن ساده زيستي ارزش است.

ب) عدالت اجتماعي

برقراري عدالت اجتماعي از مواردي بود که در دولت سازندگي و درگرماگرم توسعه اقتصادي با وجود تأکيدات مکرر رهبر انقلاب مورد توجه جدي قرار نگرفت. رهبر انقلاب در ديدار با آقاي هاشمي و کابينه دولت سازندگي در پايان دوره 8 ساله بر همين واقعيت صحه گذاشتند. ايشان ضمن تمجيد از سازندگي‌هاي انجام شده فرمودند: «من نمى‌خواهم بگويم که همه‌ى آرزوهاى ما برآورده شده است. از قبيل مسائل مربوط به عدالت اجتماعى و مسائل مربوط به قشرهاى گوناگون، کارهاى زيادى وجود دارد که بايستى به مرور انجام گيرد و ان‌شاءاللَه دولت‌هاى بعدى آنها را انجام خواهند داد.»(7)

تصريح رهبر انقلاب بر باقي ماندن کارهاي زيادي در حوزه عدالت اجتماعي در حالي بود که ايشان از آغاز به کار دولت سازندگي بارها و بارها با مشاهده مشي عملي دولت سازندگي نسبت به مغفول ماندن عدالت اجتماعي هشدار داده بودند. ايشان در ديدار مسئولان و کارگزاران کشور در همان سال آغاز به کار دولت سازندگي فرمودند: «در محيط سياست‌ داخلي‌، يکي‌ از چيزهايي‌ که‌ لازم‌ است‌، "عدالت‌ اجتماعي‌" است‌. بدون‌ تأمين‌ عدالت‌ اجتماعي‌، جامعه‌ي‌ ما اسلامي‌ نخواهد بود. اگر کسي‌ تصور کند که‌ ممکن‌ است‌ دين‌ الهي‌ و واقعي‌ -نه‌ فقط دين‌ اسلام‌ـ تحقق‌ پيدا کند، ولي‌ در آن‌ عدل‌ اجتماعي‌ به‌ معناي‌ صحيح‌ و وسيع‌ آن‌ تحقق‌ پيدا نکرده‌ باشد، بايد بداند که‌ اشتباه‌ مي‌کند. هدف‌ پيامبران‌، اقامه‌ي‌ قسط است‌: "ليقوم‌ الناس‌ بالقسط".»(8)

در حالي که حرف و حديث هايي در خصوص ناسازگاري توسعه و عدالت عمچنان وجود داشت، ايشان در سال 74 تأکيد کردند: «آنچه که در اين بين بايستي با وسواس و دقت دنبالش باشيد، مسأله «عدالت اجتماعي» است که با رشد و توسعه هم سازگار است. بعضي اين طور تصور مي‏کردند -شايد حالا هم تصور کنند- که ما بايستي دوره‏اي را صرف رشد و توسعه کنيم و وقتي که به آن نقطه مطلوب رسيديم، به تأمين عدالت اجتماعي مي‏پردازيم. اين فکرْ اسلامي نيست.»(9)

ايشان در سال 75 هم باز همين مسئله را مورد توجه قرار دادند و فرمودند: «ما اگر سازندگي را باز هم پيش ببريم، اما در جهت استقرار عدالت و از بين بردن تبعيض و ايجاد برابري حقوق و احياي کرامت زن و مرد مسلمان فعاليتي نکنيم، موفقيتي به دست نياورده‏ايم. موفقيت، آن وقتي است که بتوانيم معنويت و دين و اخلاق و عدالت و معرفت و سواد و توانايي‌هاي گوناگون را در ميان جامعه مستقر کنيم.»(10)

روند توسعه و استقراض بي حد و حصر خارجي در سايه سياست هاي برگرفته از اسلوب اقتصاد آزاد، تورم 50 درصدي را به مردم تحميل کرد. برخي مي گفتند اگر مي خواهيم پيشرفت کنيم، بايد جمعي از مردم زير چرخ هاي توسعه له شوند. اگرچه تاکيدات و هشدارهاي مکرر مقام معظم رهبري برخي عقب نشيني ها از سياست هاي گذشته را رقم زد و موجب بهبود شاخص هايي چون ضريب جيني شد، اما اين همه آن گونه که بايد راه به جايي نبرد.

محمد علي نجفي با اشاره به عقب نشيني آقاي هاشمي رفسنجاني از برخي سياست هاي اقتصادي در دوره سازندگي مي گويد: «من فکر مي کنم عقب نشيني آقاي هاشمي 2 علت داشت، يکي اينکه به هر حال برنامه هاي اقتصادي ايشان با مشکلات جدي مواجه شده بود. البته خودشان معتقد بودند که اين برنامه ها شکست نخورده است. من هم معتقدم اين برنامه ها درصد بالايي از موفقيت را داشت. ولي کمي تحمل و تأمل نياز داشت که برخي نقاط ضعف اين برنامه‌ها را بپوشانيم تا يک برنامه مناسب تري را به اجرا بگذاريم... بخشي از آن هم به نظرات و مخالفت هاي مقام رهبري با آن برنامه ها و روش ها مربوط مي شد. آقاي هاشمي هم به عنوان رئيس‌جمهور بايد رهنمودها و سياست هاي کلي رهبري را لحاظ مي کردند. طبيعي بود که وادار به عدول از نظرات خود شوند و عقب نشيني هايي داشته باشند.»(11)

اختلاف بر سر عدالت اجتماعي، رسيدگي به محرومين جامعه و نحوه اداره کشور همان چيزي است که اين سال ها نيز بروز داشته است و موجبات برخي مخالفت ها با سياست هاي دولت را فراهم آورده است. از آن جمله مي توان به "گداپروري" خواندن طرح سهام عدالت دولت نهم اشاره کرد.

پ) مقابله با فساد

مقام معظم رهبري در مراسم تنفيذ حکم دوره دوم رياست جمهوري آقاي هاشمي فرمودند: «چيزى که امروز، در دوران بازسازى، مسئولين کشور، همکاران دولت، مديران درجه‌ى 2 و 3 در دستگاههاى دولتى، تا پايين‌ترين رده‌ها، بايد با دقت مراقب باشند، اين است که در اين دوران بدانند خطر رسوخ و نفوذ فساد، جدى و فلج کننده است. واقعاً فلج کننده است! در اين کار، فساد که نمى‌گويد "من فسادم"! فرد مفسدى که ديگران را به وادى فساد مى‌کشاند فساد مالى، فساد کارى، قرارهاى نامشروع و ناموجه در زمينه‌هاى مسائل کارى کسى که انسان را تشويق مى‌کند و مى‌لغزاند به اين سمت، از اول نمى‌گويد "من آمدم که شما را فاسد کنم." اول با يک عنوان موجه؛ با يک چيز کوچک وارد ميدان مى‌شود. انسان است و آسيب‌پذيرىِ شديد. انسان، به شدت آسيب‌پذير است. لذا، خيلى بايد مراقب بود.»(12)

رهبر انقلاب 2 سال بعد هم در ديدار با رئيس‌جمهور و هيئت وزيران بر همين نکته تاکيد کردند. ايشان فرمودند: «يکي از وظايف امروز آقايانْ مبارزه با فساد است؛ چون کشور به ثمردهي رسيده و وقت ميوه‏چيني است. زحمات گذشته شما به تدريج ثمر مي‏دهد و امکانات در کشور در حال افزايش است. چنين موسمي هميشه و در همه تاريخ، موسم خطرناکي بوده است. موسم ورود آدمهاي سوء استفاده کن و فرصت طلب و کج دست و بددل و سياهروست که وارد مي‏شوند و اگر توانستند، از غفلتها سوء استفاده مي‏کنند. خيلي مراقب اين جهت باشيد...هر جا که با اين مسأله در مجموعه خودتان برخورد کرديد، با کمال قدرت و بدون هيچ گونه اِبا و امتناع و با تکيه بر همان روشها و طريقه‏هاي قانوني - که بحمدالله ما براي همه اين کارهاي اساسي قانون داريم - با آن مبارزه کنيد.»(13)

تأکيدات مکرر رهبر انقلاب بر مبارزه با فساد در حالي بود که بعدها غلامحسين کرباسچي شهردار تهران، چهره برجسته حزب کارگزاران و از نزديکان آقاي هاشمي رفسنجاني به خاطر تخلفات مالي روانه زندان شد. تأکيدات رهبري در حالي بود که بعدها آقاي هاشمي رفسنجاني، سيد حسين موسويان را که به اتهام امنيتي در دادگاه محاکمه مي شد، قبل از صدور رأي با فاصله چند صندلي در کنار خود جاي داد. و اين همه در حالي بود که آقاي هاشمي رفسنجاني، قرص و محکم پشت عبدالله جعفرعلي جاسبي ايستاد که هنوز حتي در حکم رياستش بر دانشگاه آزاد اسلامي شبهه قانوني وجود دارد.

اما رهبر انقلاب در خصوص دولت نهم چه فرمودند؟ ايشان جرأت مقابله با فساد را از امتيازات دولت برشمرده و افزودند: «مقابله‏ى با فساد خيلى کار سختى است. يک وقتى بنده گفتم که اين اژدهاى هفت سرِ فساد را به اين آسانى نميشود قلع و قمع کرد؛ خيلى کار سختى است. نه اينکه حالا بگويم قلع و قمع شده؛ نخير، الان هم قلع و قمع نشده؛ ليکن جرأت مقابله‏ى با آن هست. خب، وقتى که اجزاء مجموعه، خودشان آلوده‏ى به فساد نباشند، طبعاً جرأتشان بيشتر است. بسيارى از مجموعه‏هاى قبلى هم حقيقتاً پاکيزه بودند -يعنى آلودگى نداشتند- اما بالاخره جرأت در مقابله‏ى با فساد يک امتيازى است که در شما هست.»(14)

ت) مسائل خارجي

از جمله مواردي که مورد انتقاد آقاي هاشمي رفسنجاني طي اين سالها قرار داشت عملکرد دولت نهم در حوزه سياست خارجي بود. هاشمي رفسنجاني مرداد ماه سال گذشته در جمع اعضاي جامعه اسلامي دانشگاهيان به عملکرد دولت در حوزه هاي مختلف اشاره کرد و گفت: «اينگونه که کشور دارد اداره مي‌شود، نمي‌توانيم راضي باشيم که مسلمانان خوبي هستيم و يا الگوي جهاني شويم.»(15)

 

او قطع گاز در زمستان را به عنوان مصداق ادعاي خود برشمرد و افزود: «اين مسائل و مشکلات به ضعف مديريت بر مي‌گردد. در مساله سياست خارجي نيز همين گونه است... شعار زياد داده مي‌شود، ولي در عمل ضد فرهنگ عمل مي‌شود. »(16)

شعاري خواندن عملکرد دولت در حوزه سياست خارجي در حالي بود که رهبر انقلاب بارها و بارها جهت گيري دولت در اين حوزه را صحيح ارزيابي کرده بودند و از کساني سخن به ميان آورده بودند که مي خواهند "همين را به عنوان نقطه ضعف وانمود کنند". ايشان فرموده بودند: «من قبول نمي‌کنم حرف آن کسانى را که تصور مي‌کنند ملت ما به خاطر پايبندى به مبانى و اصول خود، در دنيا خوار شده است، از چشم افتاده است؛ ابداً.»(17)

ايشان همچنين تأکيد کردند: «مسئله اعاده عزت ملى و ترک انفعال در مقابل سلطه و تجاوز و زياده طلبى سياست هاى ديگران و ترک شرمندگى در مقابل غرب و غربزدگى را هم انسان در اين دولت احساس ميکند؛ عزت ملى و استقلال حقيقى و معنوى از اينجا حاصل مى شود.» (18)

پي‌نوشت‌ها:

1-بيانات رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران 29/3/1388

2-همان

3-بيانات در ديدار فرماندهان گردانهاى عاشوراى‏ نيروهاى مقاومت بسيج در سالروز شهادت امام سجاد(ع ) 22/4/1371

4-سخنراني‌ در ديدار مسؤولان‌ و کارگزاران‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران 23/5/1370

5-همان

6-بيانات رهبر انقلاب 2/6/87

7-بيانات معظم له در ديدار آقاى هاشمى رفسنجانى و کابينه در پايان دوره هشت ساله رياست جمهورى 9/5/1376

8-سخنراني‌ در ديدار مسؤولان‌ و کارگزاران‌ کشور در آستانه‌ي‌ يازدهمين‌سالگرد پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي 9/11/1368

9-بيانات مقام معظم رهبرى‏در ديدار با رئيس جمهور و هيأت وزيران به مناسبت بزرگداشت هفته دولت 8/6/1374

10- بيانات مقام معظم رهبرى‏در اجتماع بزرگ مردم اهواز 18/12/1375

11-کتاب اقتصاد سياسي جمهوري اسلامي صفحه 405

12-بيانات مقام معظم رهبرى‏در مراسم تنفيذ حکم دوره دوم رياست جمهورى آقاى «هاشمى رفسنجاني» 12/5/1372

13-بيانات مقام معظم رهبرى‏در ديدار با رئيس جمهور و هيأت وزيران به مناسبت بزرگداشت هفته دولت 8/6/1374

14-ديدار رئيس‏جمهوري و اعضاى هيئت دولت 2/6/1387

15-ايسنا 25/5/87

16-همان

17-بيانات در بيستمين سالگرد رحلت امام خميني (ره) 14/3/1388

18-ديدار رئيس‏جمهوري و اعضاى هيئت دولت 2/6/1387

 

 

 

جمعي از نمايندگان مجلس و فعالان سياسي کشور:

بررسي اختلافات انتخاباتي در مجمع تشخيص مصلحت بدعت در قانون اساسي است

جمعي از کارشناسان سياسي و نمايندگان مجلس در واکنش به پيشنهاد ارجاع پرونده انتخابات به مجمع تشخيص مصلحت نظام اين امر را بدعت در قانون اساسي دانستند.

عضو کميسيون سياست داخلي و شوراهاي مجلس شوراي اسلامي در واکنش به طرح حل و فصل اختلافات انتخاباتي در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: کساني که اين شائبه را ايجاد کرده اند که مجمع تشخيص مصلحت مي تواند به تخلفات انتخاباتي رسيدگي کند به دنبال يک بدعت در قانون اساسي هستند.

"ولي اسماعيلي" گفت: از نظر قانون اساسي مرجع رسيدگي به تخلفات انتخابات شوراي نگهبان است.

نماينده مردم گرمي و عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر کارکرد مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: فلسفه وجود مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيدگي به اختلافات بين دولت و مجلس شوراي اسلامي است و کساني که اين شائبه را ايجاد کرده اند که اين مجمع مي تواند به تخلفات انتخابات هم رسيدگي کند، به دنبال يک بدعت در قانون اساسي جمهوري اسلامي هستند.

عضو کميسيون سياست داخلي و شوراها با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در نماز جمعه هفته گذشته گفت: معظم له هيچ گونه بدعتي را در اين باره نخواهند پذيرفت و کساني که اين گونه شائبه ها را ايجاد مي کنند به دنبال اين هستند تا مراجع قانوني نظام را به چالش بکشانند.

عضو مرکزي فراکسيون اصولگرايان در مجلس مهلت 5 روز شوراي نگهبان براي رسيدگي به شکايات را مثبت خواند و افزود: اين امر نشان دهنده اين امر است که شوراي نگهبان با تلاش فراوان درصدد است تا تمام زواياي کار را بررسي کند تا هيچ گونه سئوالي بي پاسخ نماند.

وي با انتقاد از کساني که مي خواهند کار شوراي نگهبان را خدشه دار کنند، گفت: اين افراد بايد اين مساله را در نظر داشته باشند که شش نفر از حقوقدانان شوراي نگهبان را نمايندگان مردم و شش نفر ديگر را مقام معظم رهبري انتخاب کرده اند و در اصل تمام اين اعضا با يک واسطه منتخبين مردم هستند.

 

** دبير کل حزب موتلفه اسلامي: حل و فصل اختلافات انتخاباتي در مجمع تشخيص خلاف قانون است

"محمد نبي حبيبي" نيز در واکنش به طرح حل و فصل اختلافات انتخاباتي در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: من معتقدم به کار گرفتن هر دستگاه و سازوکاري غير از آنچه در قانون آمده بدعت گذاري و خلاف قانون است.

حبيبي با تاکيد بر سلامت و صحت انتخابات در ايران گفت: ساز و کارهايي که در قانون اساسي ايران وجود دارد، سازوکارهايي غني و با ظرفيت خوب و بالايي است اين سازوکارها پر ظرفيت و جوابگو است.

حبيبي اظهار داشت: موسوي که مدعي قانون گرايي است چرا به قانون و دستگاه هاي اجرايي کشور احترام نمي گذارد؟

وي گفت: يکي از مباحث تعجب‌آور اين انتخابات اعلام پيروزي مير حسين موسوي توسط شخص خودش قبل از شمارش صندوق هاي راي بود. شب انتخابات و قبل از شروع شمارش آرا مير حسين موسوي با دعوت خبرنگاران داخلي و خارجي به صورت رسمي پيروزي خود را اعلام مي کند. بيان اين مساله واقعا براي تمامي مردم جاي تعجب داشت و در انتخابات ايران سابقه نداشت.

وي اظهار داشت: من از موسوي که نخست وزير ايران بوده تعجب مي کنم که با چه معياري چنين ادعايي کرده است، به فرض آنکه در نظر سنجي ها هم دريافت هاي نادرستي به او ارائه شده باشد ولي او چگونه به خود اجازه مي دهد قبل از شمارش آرا اين مساله را بيان کند.

وي با اشاره به ادعاي موسوي مبني بر تقلب در انتخابات گفت: موسوي بيايد صندوقي را معرفي کند و بگويد در اين صندوق مشکلي وجود داشته ولي او تا به حال اين کار را نکرده و تنها ديگران را متهم به دروغ کرده است در حالي که در اين مساله او خود دروغ مي گويد.

حبيبي با اشاره به اينکه هيات هاي اجرايي و دستگاه هاي نظارتي انتخابات بايد ادعاي حيثيت کرده و از موسوي شکايت کنند، گفت: او 600 هزار ناظر انتخابات را متهم کرده است و آنان بايد با طرح شکايت تکليف اين مساله را روشن کنند.

وي دعوت موسوي از مردم براي حضور در راهپيمايي را نادرست دانست و گفت: موسوي نبايد دست به چنين کاري مي زد. او که سال ها نخست وزير ايران بود واقعا نمي دانست که ممکن است در اين بين درگيري هايي رخ دهد؟ او مسئول تمام اتفاقات جاني و مالي رخ داده در راهپيمايي ها است.

دبير کل حزب موتلفه اسلامي، مجمع روحانيون مبارز را در به شهادت رسيدن جمعي از هموطنانمان در راهپيمايي روز شنبه مقصر دانست و تاکيد کرد: مجمع روحانيون مبارز روز پنجشنبه، قبل از سخنراني روز جمعه رهبر معظم انقلاب، بيانيه اي را براي راهپيمايي صادر کردند.

وي گفت: صدور اين بيانيه در حالي بود که آنان مي دانستند رهبر معظم انقلاب در بياناتشان نکته هاي مهمي را مطرح مي کنند ولي با اين حال صبر نکردند و بيانيه را صادر کردند.

وي با اشاره به اينکه راهپيمايي آنان بدون هيچ مجوز و غير قانوني بود، گفت: آنان پس از دعوت به آرامش رهبر معظم انقلاب باز هم حاضر نشدند که راهپيمايي را لغو کنند. آنان که دم از پيروي از گفته هاي امام (ره) مي کنند، به گفته هاي او عمل نکردند.

وي اظهار داشت: آنان با لغو راهپيمايي در دو ساعت قبل از برگزاري آن، عملا مسئول اتفاقات رخ داده در آن روز هستند و گرفتن مجلس ختم براي شهداي آن روز نيز تنها يک کار سياسي است.

حبيبي اظهار داشت: من از مجمع روحانيون تعجب مي کنم، چرا به جاي اينکه مردم را دعوت به آرامش کنند دست به اين کارها مي زنند. تمام فعاليت هاي آنان در چارچوب توطئه است.

حبيبي تاکيد کرد: موسوي بداند که امروز بين حرف هاي او و روساي جمهور آمريکا و انگليس و کشورهاي مخالف ايران مشابهت هاي زيادي وجود دارد. او بايد اين ابهامات را رفع کند.

 

** ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام بدعت است

عضو ارشد جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي با رد برخي از اظهارات اصلاح طلبان مبني بر اينکه حل و فصل اختلافات انتخاباتي بايد در مجمع تشخيص مصلحت نظام صورت گيرد، گفت: ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام بدعت است.

"عشرت شايق" با اشاره به اينکه منبع اصلي قانون در ايران قانون اساسي است، تاکيد کرد: همه افراد بايد به قانون اساسي احترام بگذارند و خيلي عجيب است که عده اي آمده اند و مي گويند که حل و فصل اختلافات انتخاباتي بايد در مجمع تشخيص مصلحت نظام بررسي شود، مثل اين است که آنان قانون را نمي دانند.

وي گفت: متاسفانه امروز کار به جايي رسيده که عده اي حتي شوراي نگهبان را هم قبول ندارند و فقط مي خواهند به هر نحوي که حرف هاي خود را به کرسي بنشانند و اصلا برايشان مهم نيست که قانون چه مي گويد.

وي تاکيد کرد:اصلاح طلبان از همان روزي که بحث کميته صيانت از آرا را مطرح کردند عملا اعلام کردند که پايبند به قانون نيستند و تنها به فکر رسيدن به قدرت هستند.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه توهم قدرت در بين برخي از کانديدا مستولي شده بود، گفت:وقتي ديدند که نتوانستند به قدرت برسند از فرداي روز انتخابات لشگرکشي هاي خياباني را آغاز کردند و مخالفت با قانون را شروع کردند.

شايق تصريح کرد: اين افراد به جاي اينکه اعتراضات خود را در وقت قانوني ارائه دهند اين کار را نکردند.

عضو شوراي مرکزي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي اظهار داشت: آنان با خواستن ابطال انتخابات به شعور و درک مردم ايران توهين کردند.

شايق با رد برخي از صحبت هاي اصلاح طلبان مبني بر اينکه حل و فصل اختلافات انتخاباتي بايد در مجمع تشخيص مصلحت نظام صورت گيرد گفت:ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام بدعت است.

وي گفت:امروز مردم فريب شعار اصلاح طلبان را نمي خورند و با بدعت هاي آنان مقابله مي کنند.

 

** هر نوع شکاف در قانون و اصول بدعتي که عوارض نامطلوبي دارد

سخنگوي دولت نيز در خصوص پيشنهاد حل و فصل مسايل انتخابات در مجمع تشخيص مصلحت گفت: هر نوع شکاف در قانون و اصول، بدعتي است که عوارض نامطلوبي دارد.

"غلامحسين الهام" با اشاره به اينکه قطعا واگذاري حل و فصل مسايل انتخابات به مجمع تشخيص مصلحت يک بدعت است، اظهار داشت: انتخابات مشکل ويژه اي ندارد که نظام حقوقي را بخواهند نقض کنند. سيستم و ساز و کار قانوني ما نو پا نبوده و سي سال عمر دارد.

الهام با تاکيد بر اينکه نظام قانوني کشور کارآمد است، بدعت در قانون را تامين کننده حقوق ملت ندانست.

 

** ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي در مجمع تشخيص بدعتي که رهبرب زير بار آن نمي رود

عضو شوراي مرکزي جامعه اسلامي مهندسين نيز در خصوص اين طرح تاکيد کرد: ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام بدعتي است که رهبر معظم انقلاب در سخنان خود در نماز جمعه تاکيد کردند که زير بار آن نمي روند.

"بهادر وليزاده" افزود: ارجاع پرونده اختلافات انتخاباتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام کاملا غير قانوني است،اين اختلافات بايد تنها از راه قانون و از طريق شوراي نگهبان مورد بررسي قرار گيرد.

وي با اشاره به اينکه رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خود يک طرف قضيه مسائل است، گفت:مسائل بايد در يک جاي بيطرف بررسي شود نه در جايي که رييس آن يکي از طرف هاي اختلاف است.

وي با اشاره به اينکه شوراي نگهبان به خوبي توانسته به وظايف خود عمل کند، گفت: تا امروز شوراي نگهبان به خوبي توانسته اختلافات را رسيدگي کند.

وي تاکيد کرد:ارجاع اين پرونده به مجمع تشخيص مصلحت نظام بدعتي بيش نيست.

وي اظهار داشت: کار به جايي رسيده که اصلاح طلبان نه تنها به حرف هاي بيگانگان گوش مي دهند بلکه امروز پيرو آنان هستند.

 

****پادرمياني مجمع تشخيص در خصوص انتخابات وجهه قانوني و سياسي ندارد

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: پا در مياني مجمع تشخيص مصلحت نظام در موضوع انتخابات دهم نه وجهه قانوني و سياسي دارد و نه وجهه عرفي، بنا بر اين ضرورتي براي اظهار نظر مجمع در اين زمينه وجود ندارد.

"حميد رسايي" افزود:‌ اين مساله اساسا يک بحث انحرافي است که اين روزها توسط برخي هواداران آقاي "اکبر هاشمي رفسنجاني" در مجلس و بيرون مجلس مطرح شده است.

وي در خصوص علت عدم وجاهت پادرمياني مجمع تشخيص مصلحت نظام در امر انتخابات دهم رياست جمهوري گفت: مجمع دو وظيفه دارد و اظهار نظر در مورد انتخابات با هيچ يک از اين وظايف تناسخي ندارد.

به گفته رسايي، دو وظيفه مجمع عبارتند از: اول هر گاه در مورد مصوبات اختلافي بين مجلس و شوراي نگهبان باشد، يعني شوراي نگهبان دو بار نظر مجلس را رد کند ولي مجلس بر خواست خود اصرار ورزد و موضوع را مجمع تشخيص مصلحت ارجاع دهد دومين وظيفه مجمع مشورت دادن به مقام معظم رهبري است در صورتي که در موردي دچار ترديد باشند، رهبري موضوع را مجمع ارجاع مي دهد.

رسايي توضيح داد: با توجه به اينکه مجلس و شوراي نگهبان در مورد انتخابات هيچ اختلافي با هم ندارند و بيش از 230 نماينده مجلس شوراي اسلامي معتقدند که راي شوراي نگهبان قانونا بايد اجرا شود، دليلي براي ارجاع اين مساله به مجمع وجود ندارد.

وي ادامه داد: اين مساله در حد وظيفه دوم مجمع نيز نيست، زيرا مقام معظم رهبري، هفته گذشته در نماز جمعه و همچنين در جمع نمايندگان مجلس بسيار شفاف، روشن و قاطع اعلام کردند که در اين زمينه زير بار حرف زور نخواهند رفت.

اين نماينده مردم تهران خاطر نشان کرد: اما با وجود اينکه يک هفته از پيام مقام معظم رهبري در خطبه هاي نماز جمعه تهران مي گذرد، شاهديم که آقاي هاشمي به عنوان رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص اين پيام سکوت کرده و اظهار نظري نکردند.

رسايي تصريح کرد: با آنکه آيت الله خامنه اي تاکيد کردند که هيچکس حق ندارد در مورد اغتشاشات اخير سکوت کند و آن را يک دستور شرعي دانستند، رييس مجمع تشخيص مصلحت همچنان سکوت کرده و اين مساله مورد سوال و انتقاد است.

وي افزود:‌ طبيعي است که آقاي هاشمي رفسنجاني در جايگاه رياست مجمع قبل از اينکه در مورد انتخابات دهم و سلامت اين انتخابات اظهار نظر کنند، مي بايست در مورد اغتشاشات اخير و پيام مقام معظم رهبري نظرات خود را بيان کند.

 

 

فاتح، ممنوع الخروج شد

ابوالفضل فاتح، مسئول كميته اطلاع رساني موسوي از سفر به انگليس باز ماند.

ابوالفضل فاتح، مسئول كميته اطلاع رساني موسوي كه قصد عزيمت به انگليس را داشت از اين سفر بازماند. 
وي به دليل اتفاقات اخير و تحريك به تجمع هاي غير قانوني توسط اطرافيان موسوي براي روشن شدن برخي موارد در اين خصوص ممنوع الخروج شده است. 
فاتح هم اينك در مقطع دكترا در انگليس تحصيل مي‌كند.

 

 

فاتح: علاقه ام نسبت به نظام تغيير نخواهد کرد

رئيس کميته اطلاع رساني، رسانه و تبليغات ستاد ميرحسين موسوي اظهار داشت: امثال بنده کساني نيستيم که به دليل برخي فشارها ذره اي مواضع مان تغيير پيدا کند.

ابوالفضل فاتح افزود: کساني که مانع خروج بنده از کشور شده اند بايستي نسبت به اين عمل خود توضيح دهند.

وي خطاب به کساني که منتظر تغيير موضع وي نسبت به نظام هستند تصريح کرد: داغ بيان حتي يک جمله را بر دل کساني که اينگونه عمل مي کنند مي گذارم.

اين فعال سياسي خاطر نشان ساخت: ظاهرا برخي هنوز فاتح را نشناخته اند و انتظار دارند به خاطر يک ممنوع الخروج شدن از اعتقاد و علاقه ام نسبت به نظام دست بردارم.

فاتح درپايان تاکيد کرد بناي مصاحبه تفصيلي ندارد واين سخنان صرفا مواضع وي در حال حاضر است.

 

 

 

نبی:موسوي راه بني صدر را شروع كرده

دبيركل حزب موتلفه اسلامي گفت: موسوي راه بني صدر را شروع كرده و اگر مستقيم با آمريكا گره نخورده باشد، غيرمستقيم گره خورده است.

به نقل از روابط عمومي حزب موتلفه اسلامي، محمد نبي حبيبي دبير كل حزب موتلفه اسلامي در اجلاس دبيران حزب موتلفه اسلامي گفت: حزب موتلفه اسلامي در اتفاقات اخير به دنبال كاهش تنش‌ها و حركت‌ در خط مستقيم رهبري است.

وي افزود: هر چه قدر صفوف پشتيبان مقام معظم رهبري بيشتر باشد، كار درست انجام شده و در اين راه افراد با هر درجه‌اي در مسير ولايت حفظ شوند.

دبيركل حزب موتلفه اسلامي با بيان اينكه بايد در چارچوبي حركت كرد كه يك دشمن زياد و صدها دوست كم باشد، اظهار داشت: موسوي راه بني صدر را شروع كرده و اگر مستقيم با آمريكا گره نخورده باشد، غير مستقيم گره خورده است.

حبيبي با تاكيد بر اينكه موتلفه به دنبال شعله ور تر كردن آتش اختلافات نيست، بيان داشت: ما به دنبال حمايت از سياست‌هاي مقام معظم رهبري هستيم و البته هر كس در مقابل رهبري بايستد، روبروي او مي‌ايستيم.

حبيب الله عسگر اولادي دبير كل جبهه پيروان خط امام و رهبري نيز در اين اجلاس با اشاره به حادثه هفتم تير اظهار داشت: شهادت شهيد بهشتي و ياران ضربه به اسلاميت و جمهوريت نظام بود.

وي در ادامه سخنان خود با بيان اينكه ارتباط اهل ايمان با هم بايد در چارچوب، قرآن، سنت سيره و ولايت باشد، تاكيد كرد: ما از غرب و شرق الگو نمي‌گيريم بلكه در مسير آهنگ ولايت حركت مي‌كنيم.

دبير كل جبهه پيروان خط امام و رهبري با تاكيد بر اين كه در مسير احقاق حق بايد در مسير ولايت باشيم، بيان داشت: ما به عنوان مجموعه‌اي از اصولگرايان به دنبال اطاعت از فرمايشات مقام معظم رهبري و آهنگ ولايت به اين مطلب رسيده‌ايم كه بايد دوره رقابت را تمام شده دانست و دوره رفاقت را آغاز كرد.

عسگر اولادي افزود: ما تمام وجودمان پاسداري از خط ولايت است.

دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري خاطرنشان كرد: نيروهايي كه به امام ولايت و انقلاب معتقدند بايد در مسير انسجام قرار گيرند.

اسد بادامچيان قائم مقام حزب موتلفه اسلامي نيز در اين اجلاس گفت: ما به دنبال آرام سازي و التيام بخشي فضاي موجود هستيم و به همه توصيه مي‌كنيم از هر گونه موضع گيري كه به اين آرامسازي و التيام بخشي ضرر مي‌زند، خودداري كنند.

وي افزود: آنچه براي ما مهم است اينكه همه را پشت سر رهبري قرار دهيم.

 

 

 

خشنودی وهابیون از اقدامات موسوی

در پی حوادث و ناآرامی‌های اخیر در تهران و موضع‌گیری‌های تحریک‌آمیز برخی چهره‌ها و جریانات سیاسی مدعی خط امام ، گروهک‌ها و جریانات وهابی در داخل کشور و برخی کشورهای همسایه، استقبال گسترده‌ای از این اتفاقات کردند.

از چندی قبل از انتخابات سایت‌ها، وبلاگ‌های وهابی داخلی و کشورهای همسایه، از جمله افغانستان و پاکستان موسوی را گزینه بهتری نسبت به احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور می‌دانستند و گزینه «هرکس به جز احمدی‌نژاد» محور تبلیغاتشان بود.چهره‌های وهابی نیز همواره در سخنرانی‌ها، سایت‌ها و وبلاگ‌هایشان از دوران اصلاحات به عنوان دوران بسیار پرفرصت و استثنایی برای ترویج و گسترش وهابیت یاد می‌کنند.

بعد از انتخابات و عدم تمکین موسوی از رای مردم ایران و اغتشاشات خیابانی، این چهره‌های وهابی و سایت‌های حامی‌شان که بسیاری از آنها از طرف سازمان‌های جاسوسی آمریکایی و انگلیسی تغذیه فکری و اطلاعاتی می‌شوند، مسائل اخیر را یک «نقطه عطف» برای تغییر نظام شیعی در ایران می‌دانند.

 

 

ناآراميهاي اخير درآمد شهرداري تهران را 70 درصد کاهش داد

معاون اداري و مالي شهرداري تهران گفت: فعاليتهاي انتخاباتي و ناآرامي هاي اخير موجب شد تا درامد شهرداري تهران در هفته هاي گذشته تا 70 درصد کاهش داشته باشد.

حسين محمد پورزرندي با اشاره به اينکه شهرداري تهران براي انجام امورات روزانه خود و اجراي طرح هاي عمراني بايد هفته اي 75 ميليارد تومان درآمد داشته باشد تاکيد کرد: بخش مهمي از اين درامد از محل ساخت و سازهاي شهروندان تامين مي شود که در يکماه گذشته کاهش زيادي داشته است.

وي افزود: درامد شهرداري تهران در هفته هاي اخير به هفته اي 26 ميليارد تومان نيز کاهش پيدا کرد که البته با برگشتن آرامش قبلي به جامعه ميزان درآمدهاي شهرداري افزايش پيدا خواهد کرد.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه درآمد شهرداري تهران به طور خطي محاسبه نمي شود تاکيد کرد: شهرداري تهران در مجموع سه ماه گذشته توانسته بيش از 60 درصد درامدهاي پيش بيني شده فصل را محقق کند که در نوع خود مثبت است.

به گفته پورزرندي، با درنظر گرفتن تعطيلات نورزي فروردين ماه و روزهاي انتخاباتي ارديبهشت و خرداد، در مجموع عملکرد مالي شهرداري مثبت بوده است.

وي با بيان اينکه با وجود کاهش درامدهاي اخير در هفته هاي منتهي به انتخابات هيچ کدام از پروژه هاي شهرداري با رکود مواجه نشده است خاطرنشان کرد: شهرداري تهران با جابجايي بخشي از رديف هاي بودجه اي توانست تمامي پروژه هاي عمراني شهر را فعال نگه داشته و برخي پروژه هاي مهم همچون تونل توحيد به طور سه شيفت در حال احداث است.

 

 

 

مردم با راي به احمدي نژاد بر مبارزه با اشرافي گري و ثروت اندوزي تاکيد کردند

قائم مقام ستاد دانشجويي دکتر احمدي نژاد و کارشناس مسائل سياسي تاکيد کرد:مردم با راي به احمدي نژاد بر مبارزه با اشرافي گري و ثروت اندوزي تاکيد کردند.

"علي نادري" کرد: راي 24 ميليوني به احمدي نژاد پاسخ دندان شکن به بيگانگان و دشمنان نظام بود.

وي اضافه کرد: امروز کساني که به احمدي نژاد راي داده اند مخالف جدي فساد و تبعيض در ريشه هاي اصلي نظام اجرايي کشور هستند.

وي با اشاره به اينکه احمدي نژاد توانست عدالت را در جامعه پياده کند، تاکيد کرد: امروز مردم در تمامي دنيا خواهان عدالت اجتماعي هستند. مردم ايران نيز خواهان عدالت هستند و با راي به احمدي نژاد بر اين مساله تاکيد کردند.

اين فعال دانشجويي اظهار داشت:احمدي نژاد به استقلال و خودکفايي کشور بسيار تاکيد دارد و هيچ گاه اجازه نداده که مانند دوره هاي قبل کشور به بيگانگان وابسته شود.

وي اظهار داشت:ملت ايران ملتي مستقل است که هيچ گاه زير بار زور بيگانگان نمي روند و هميشه خواهان استقلال است.

نادري با اشاره به اينکه آراي خاموش با احمدي نژاد همراه بوده است، گفت: آراي خاموش مردم در اين انتخابات همراه احمدي نژاد بود و مردم ثابت کردند که به احمدي نژاد اعتماد دارند.

وي تاکيد کرد:مردم همچنين با راي به احمدي نژاد بر مبارزه با اشرافي گري و ثروت اندوزي تاکيد کردند.

 

 

 

مشروح نشست خبري عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين و ستاد موسوي؛

عدم‌پذيرش آرا، قانون‌شكني و تجمعات غيرقانوني سناريويي از پيش‌طراحي شده بود

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين و ستاد موسوي گفت: سناريوي از پيش طراحي شده سازمان مجاهدين و ستاد موسوي ، عدم پذيرش نتايج شمارش آراء، عدم تمكين قانون،‌ برگزاري تجمعات غيرقانوني،‌ نظر سازي و القاي عدم سلامت انتخابات بود كه باعث رويگرداني مردم از اصلاح‌طلبان شد.

سيداميرحسين مهدوي عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خبرگزاري ايسنا به بيان جزئياتي درباره مجموعه فعاليت‌هاي فرهنگي و رسانه‌اي ستاد ميرحسين موسوي و نقش برخي عوامل در شكل‌دهي آشوب‌هاي اخير پرداخت.

وي اظهار داشت: در كنگره سال 87 سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي به عضويت شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي درآمدم و در انتخابات خرداد ماه سال جاري در ستاد مركزي موسوي به عنوان سردبير روزنامه انديشه نو كه روزنامه اي در 4 صفحه براي پوشش اخبار ستاد بود آغاز به كار كردم و تا روز 23 خرداد ماه به انتشار خود ادامه داد.

مهدوي بيان كرد: روندي كه از فرداي روز انتخابات يعني 23 خرداد‌ماه آغاز شد يك انحراف و گردش مسير در مجموعه‌ فعاليت‌هاي بود كه بخش عمده‌اي از آنها متعلق به ستاد ميرحسين موسوي بود به طوري كه نامزدي با ويژگيهاي موسوي كه اساس حضورش را بازگشت قطار اجرايي كشور بر ريل قانون بود از شامگاه روز رأي‌گيري با اعلام نتايج پيش از شمارش آراء و پس از آن با عدم پذيرش نتايج شمارش آراء و عدم تمكين به ساز و كار قانوني برگزاري انتخابات زمينه‌هاي ايجاد مشكلاتي را در جامعه فراهم كرد.

 

* عدم تمكين به قانون

 

سردبير روزنامه انديشه نو افزود: گروه‌هاي حامي ايشان و سازماني كه من عضو شوراي مركزي آن هستم در قالب 2 يا 3 بيانيه با رفتاري مشابه رفتاري كانديداي مورد حمايت خود نسبت به روند قانوني بيان اعتراضات و ارائه آنها به شوراي نگهبان بي‌اعتنايي كرده و پس از آن با منتفي شدن زمان قانوني اعتراض و به ويژه پس از خطبه‌هاي 29 خرداد رهبر انقلاب با تهييج مردم و صدور بيانيه‌هاي مختلف و با تشويش اذهان عمومي ملت ، تلاش داشته‌اند تا مطالبه خود را پيگيري كنند. و اين موضوع از زماني حاد‌تر شد كه در كنار اين مجموعه رفتارها ، برخي دشمنان قسم‌خورده ملت، خاندان پهلوي و گروهك‌هاي ضد انقلاب نيز با اعلان علني و رسمي آن را تشويق و مورد حمايت قرار داده‌اند.

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با بيان اينكه مدارك و اسنادي رسمي دال بر همراهي و همكاري آنها بر آشوب‌ها به دست آمده است اضافه كرد: عدم تمكين به فرايند‌هاي قانوني راهي جديد را در ليست سياسي برخي جريان‌ها و گروه‌ها به وجود آورد و انتشار بيانيه‌هاي پي‌درپي نشان داد كه اين گروه‌ها ديگر متمايل حركت در يك فرايند قانوني و در چارچوب قانون اساسي و ساختار آن نيستند.

مهدوي با اشاره به مباني اساسي انديشه اصلاح‌طلبي عنوان كرد: اگر افرادي خواستند با فرايندهاي غيرقانوني و خارج از چارچوب كار خود را به پيش ببرند اينها به معني از بين رفتن مشي‌اصلاح‌طلبي نيست چرا كه اساسا مبناي اصلاح‌طلبي بر اصول و اساس حركت بر مدار قانون استوار است.

سيد اميرحسين مهدوي عضو شوراي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و عضو مركزي ستاد ميرحسين موسوي همچنين به سوالات خبرنگاران در حوزه مسائل متعدد پاسخ داد.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص نقش وي و سازمان متبوعش در برخي آشوب‌هاي اخير و اساسا مكانيزم و ساختار رفتاري سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي اظهار داشت: من در شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب عضويت داشته‌ام البته ساختار به اين صورت است كه اعضاي شوراي مركزي به عنوان منتخبين كنگره مجموعه‌ فعاليت‌هاي را پيگيري مي‌كند كه اين مجموعه فعاليت‌ها در قالب‌هاي ديگري نيز علاوه بر شوراي مركزي در كار گروه‌هاي پيگيري مي‌شود من دو سال عضو علي‌البدل شوراي مركزي و يك سال عضو شوراي مركزي بوده‌ام و به خاطر سابقه روزنامه‌نگاري اقتصادي در تدوين و تبيين مواضع اقتصادي سازمان نقش داشته‌ام و تقريبا در جريان تمامي تصميمات و تحركات نامزد‌هاي رياست‌جمهوري بودم.

 

* انتشار روزنامه انديشه نو در ستاد موسوي

 

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) اظهار كرد: بعد از تعطيلات نوروزي روزنامه كار انتشار خود را آغاز كرد كه در چهار صفحه به تبيين فعاليت‌هاي انتخاباتي و تبليغاتي ستاد ميرحسين موسوي مي‌پرداخت كه مجموعه‌هاي فعاليت‌هاي روزنامه زير نظر بخش رسانه‌اي ستاد مديريت مي‌شد.

 

* تجمعات غيرقانوني و كمپين پويش خاتمي

 

مهدوي در تشريح ساختار تجمعات قبل از انتخابات گفت: قبل از 22 خرداد‌ماه بزرگترين ظهور تجمعات شكل‌‌گيري زنجيره‌ انساني بدون مجوز از ميدان تجريش تا ميدان راه‌آهن و همين‌طور شكل‌گيري تجمعي از ميدان آزادي تا انقلاب بود كه همه اينها در قالب‌هايي به شهرستان‌ها نيز تسري داده شده كه سابقه آنها در روزنامه موجود است.

وي افزود: ساختار اين تجمعات‌ را دو يا سه سازمان جوان بدون مجوز كه ذيل ساختار كمپين پويش خاتمي شكل گرفته بود نظير ياري نيوز كه در مراحلي با اخذ كد ملي از افراد مجموعه ساختارهاي را شكل داده بود به وجود آمد كه براوردي از آن وجود داشت حدود 400 هزار نفر عضو را نشان مي‌داد.قرار بود اين ساختار در قالب شبكه‌اي خوشه‌اي مجموعه‌اي را به وجود آورد كه بر اساس آن پايه و بانك اطلاعاتي از ناظرين صندوق‌ها و كمك به ساختار صيانت از آراء باشد كه البته بخش وسيعي از اين فعاليت‌ها را شاخه‌هاي از جوانان نظير شاخه جوانان جبهه مشاركت شكل مي‌داد.

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي كه پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خبرگزاري ايسنا سخن مي‌‌گفت به گروهي موسوم به گروه 88 در ستاد ميرحسين موسوي اشاره كرد و گفت: گروه 88 بنا بود با عضويت 88 جوان در سراسر كشور، 88 جوان در استان‌ها و 88 جوان در هر يك از شهرستان‌ها ساختار‌ خوشه‌اي را در عضويت از افراد به پيش ببرد كه بر اساس آن و با به پيش‌رفتن اين ساختار شبكه‌اي بيان مي‌شد كه اين مجموعه نيز داراي 35 هزار عضو بر مبناي همين ساختار است كه تمام توسط همين گروه‌ها سازماندهي شده بود.

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) شكل رفتاري حاكم بر اين ساختار‌ها را نيز به گونه‌اي عنوان كرد كه در آنها جوانان ميدان‌دار حركت‌ها بودند و شكل آن به اين صورت بود كه جوانان در برنامه‌ها با محوريت خود ساختار را اين گونه جلوه مي‌دادند كه كسي به عنوان آقا بالاسر وجود ندارد و از اين طريق ميزان جذب جوانان در اين شيوه رفتاري افزايش چشمگيري مي‌يافت.

 

* نمادهاي رنگين

 

وي اضافه كرد: در كنار اين مجموعه، استفاده از نمادهاي رنگين، جلوه دادن نگراني از سلامت انتخابات كه قالب مشترك شكل‌دهي انقلاب رنگين در برخي كشورها است، منظومه‌اي از رفتار‌ها كه نتيجه‌ آنها القاء برخي مفاهيم خاص به جامعه بود را به ذهن متبادر مي‌كرد.

مهدوي در ادامه نشست خبري خود به تبيين چگونگي عضويت خود در شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب پرداخت و گفت كه بعد از كنگره آخر اين تشكل، به عضويت سازمان درآمده است.

وي افزود: افرادي تحت عنوان مرتبط با حلقه 10 نفره سازمان مجاهدين رابطه داشته‌اند كه اين رابطه، به صورت نقطه‌چيني و غيرعضويتي اما سازمان يافته بود و در كنگره آخر سازمان كه در اواسط دولت دوم محمد خاتمي برگزار شد، سران سازمان تصميم گرفتند به صورت رسمي در جهت گسترش تشكيلات عضو گيري كنند.

 

* حلقه بسته تصميم گيري در سازمان

 

اين عضو ستاد انتخابات موسوي، گفت كه بر اساس عضو گيري پس از كنگره سازمان مجاهدين انقلاب، 300 نفر در سراسر كشور به عضويت اين تشكل درآمدند و او كه با برخي افراد در سازمان از گذشته ارتباط داشت، مشمول فرآيند عضويت شد و با بهره‌گيري از امتياز روابط خود فعاليت در اين مجموعه را آغاز كرد.

مهدوي افزود: در سازمان اينگونه نبود كه اعضا، مجري صرف حلقه اتاق فرمان باشند و اين گونه نيز نبود كه اين افراد تصميم‌گيرنده باشند بلكه به دليل فضاي مجازي كه وجود داشت، در هر مقطع فعاليت سياسي، القاي تصميمات و خط اصلي از طريق حلقه بسته ابتدايي شكل مي‌گرفت.

وي ادامه داد: به عنوان نمونه در جلسات شوراي مركزي، افراد در قالب راي برابر در آنجا حضور مي‌يافتند ولي جو به گونه‌اي كه فضاي فكر كردن و انعكاس صداي مخالف و بحث و گفتگو نيست و جو غالب مبتني بر تصميم‌گيري از قبل بود و بقيه ناچار به همكاري بودند و در واقع نظام فكري اعضا كاناليزه مي‌شد.

" به عنوان نمونه در حالي كه 10 ماه پيش از انتخابات، فضاي گفتگو و همفكري وجود داشت و حتي اصولگرايان در حال رايزني براي انتخاب نامزد خود بودند، در سازمان گزاره "يا خاتمي يا هيچ كس " مطرح شد و فضاي جزم‌انديش قطعي و متصلب به وجود آورد ".

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب تاكيد كرد: بر خلاف گسترش ظاهري تشكيلاتي در سازمان مجاهدين و حزب مشاركت، تصميم‌گيري‌ در اين تشكل‌ها بر حلقه بسته و محدودي صورت مي‌گيرد و اينگونه نيست كه در اين تشكل‌ها صداهاي مختلف و فراكسيون‌هاي متنوع وجود داشته باشد.

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) افزود:‌ كسي كه عضو مجاهدين مي‌شود، با تصور و استنباط نسبت به حضور موثر در تصميم‌گيري‌ها در جلسات شوراي مركزي شركت مي‌كند اما هنگامي كه متوجه مي‌شود در حلقه بسته‌اي قرار گرفته و با تصميم‌گيري‌ها از پيش انجام شده، دلخوشي او به ياس تبديل مي‌شود.

 

* سناريوي از پيش طراحي شده

 

وي در خصوص القاي نگراني‌ نسبت به صيانت از آراي مردم از سوي تشكل متبوعش كه اين روزها با عنوان عدم سلامت انتخابات و تقلب در اين فرايند از سوي ميرحسين موسوي پيگيري مي‌شود، نيز اظهار داشت: از قبل، فرايندي براي انتشار نظرسنجي‌ها و نتيجه از پيش اعلام شده انتخابات طراحي شده بود و بر اساس اين برنامه بود كه موسوي ساعت 21 روز 22 خرداد و پيش از اتمام راي‌گيري در يك مصاحبه مطبوعاتي اعلام كرد در مرحله اول پيروز مي‌شود و هر نتيجه‌اي غير از اين نادرست است و نشان مي‌دهد كه در انتخابات تقلب شده است.

 

* نظرسازي و القاي تقلب

 

عضو ستاد انتخابات موسوي گفت: فضاسازي‌ها در باور عمومي براي القاء تقلب در انتخابات به صورت گسترده پيگيري مي‌شد و مدام تكرار مي شد كه نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد موسوي پيروز انتخابات است و نوعا نهادهايي به عنوان مرجع نظرسنجي مطرح مي‌شدند كه مورد اعتماد هستند تا كسي خواستار ارائه سند در اين زمينه نشود.

مهدوي افزود: تجربه انتخابات سال 84 نشانگر نادرستي تحليل هايي بود كه بر عدم صحت انتخابات تاكيد داشت و خبرگزاري جمهوري اسلامي در آن دوره، سه روز مانده به راي‌ گيري اعلام كرد كه مصطفي معين بالاترين آراء را دارد و با هاشمي رفسنجاني به مرحله دوم انتخابات مي‌رود ولي ديديم كه او نفر پنجم انتخابات شد.

 

* هيچ ادله اي براي پيروزي موسوي وجود نداشت

 

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) ادامه داد: در اين دوره انتخابات در مرحله نخست اعلام كرديم كه موج سبز در كشور راه افتاده و در مرحله بعد گفتيم كه آراي آقاي موسوي در حال رشد است و در گام ديگر مدعي شديم او با آقاي احمدي‌نژاد به مرحله دوم مي‌رود و بعد هم در جامعه القا كرديم موسوي در مرحله اول قطعا پيروز انتخابات خواهد بود اما شخصا هيچ ادله‌اي براي قطعيت اين نظريه پيدا نكردم.

"القاي اين انديشه به موسوي باوراند كه اعلام كند پيروز قطعي انتخابات است و در شرايطي كه مي‌دانستيم اينگونه نيست و به دليل حضور ناظران آقاي موسوي در قريب به اتفاق صندوق‌ها، نگراني در زمينه سلامت انتخابات وجود نداشت، تكرار گزاره نگراني از سلامت انتخابات و تقلب از طريق رسانه‌ها و بيانيه‌هاي گروه‌هاي مختلف اصلاح طلب به صورت شفاف پيگيري مي شد ".

 

* القاي عدم سلامت انتخابات و خط دهي بهزاد نبوي به رسانه هاي اصلاح طلب

 

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب توضيح داد: مقامات سابق و اسبق وزارت كشور مانند مصطفي تاج‌زاده از نگراني درباره سلامت انتخابات سخن مي‌گفتند و پيگيري موضوع صيانت از آرا به بهزاد نبوي سپرده شد و او دنبال جمع‌آوري افرادي براي معرفي آنها به عنوان ناظران بر انتخابات بود كه اين مسئله نشانگر سمت و سوي القاي نگراني و تاكيد بر لزوم صيانت از آرا بود.

وي ادامه داد:‌ علاوه بر پيگيري موضوع از طريق سايت‌هاي خبري وابسته به اصلاح‌طلبان، از سالهاي قبل و از زمان دولت خاتمي جلسات مستمري به صورت هفتگي بين بهزاد نبوي با مديران رسانه‌ها و متوليان سايت‌هاي اصلاح طلب برگزار مي‌شد و با آنكه نبوي صبغه فرهنگي و مطبوعاتي ندارد، هدايت خط خبري در رسانه‌هاي مذكور را انجام مي‌داد.

اين عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب در ادامه نشست خبري خود به تبيين نحوه هماهنگي شبكه‌هاي خبري و افشاي منابع مالي رسانه‌‌هاي تبليغاتي وابسته به دوم خردادي‌ها پرداخت.

 

* جلسات مستمر سازمان يافته بهزاد نبوي و مديران رسانه‌هاي اصلاح‌طلب

 

اين عضو ستاد انتخابات ميرحسين موسوي اظهار داشت: علاوه بر جلسات مستمر سازمان يافته هفتگي بين بهزاد نبوي و مديران رسانه‌ها و متوليان سايت‌هاي اصلاح‌طلب، سايت‌هاي خبري به صورت مستقيم از چهره‌هاي شاخص جريان اصلاحات هدايت و حمايت مي‌شدند.

 

* سايت جمهوريت منسوب به فرزندان هاشمي رفسنجاني

 

مهدوي درباره يكي از سايت هاي تخريبي اصلاح طلبان افزود: سايت جمهوريت به صورت روشن منسوب به فرزندان آقاي هاشمي رفسنجاني بود و معلوم بود كه اداره‌كنندگان اين سايت بي‌پروا و صريح از كجا خط مي‌گيرند و مشغول پرونده‌سازي گسترده در خصوص عملكرد چهارساله دولت نهم بودند.

 

* موسوي برنامه نداشت؛ فقط دولت را تخريب مي كرد

 

وي ادامه داد: آقاي موسوي نيمه اسفند سال گذشته وارد عرصه انتخابات شد و ايام نوروز نيز كشور در تعطيلات پانزده روزه به سر مي‌برد و عملا گردآوري آمار و ارقام و آرشيو تصويري براي وي به صورت سازمان يافته بر عهده حاميان پشت پرده او بود.

عضو ستاد انتخابات موسوي گفت: مجموعه فعالان تبليغاتي موسوي به شكل نامتوازن و بي‌سابقه به تخريب رقيب او كه رئيس‌جمهور مستقر بود، پرداختند و با آنكه منتقدان وضع موجود در كنار اثبات ادعاي خود مبني بر نامطلوب بودن وضعيت بايد علت نامزدي خود را تبيين كنند، موسوي در اين زمينه ضعف داشت.

عضو ستاد انتخاباتي موسوي ادامه داد: كسي كه وضع موجود را نقد مي‌كند، علاوه بر علت نقد بايد بيشتر بگويد چه برنامه‌هايي دارد و چرا بايد مردم او را برگزينند اما آقاي موسوي عملا هيچ برنامه و متن مدوني در اين زمينه نداشت و آنچه در مناظره آخر در قالب برنامه در تلويزيون به نمايش درآمد، قطع نظر از نقد محتوا يك نوشتار آشفته بود.

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) ادامه داد: آنچه موسوي انجام داد حجم گسترده تخريب دولت بود و كمپين و حركت انتخاباتي اين مجموعه نيز فاقد گزاره‌اي دال بر اداره كشور و شعار واحد بود و شعارهايي كه در اين زمينه داده شد، همچون "انسانم آرزوست " و " ادب مرد به ز دولت اوست " ، كسي را به سوي آنچه بايد انتخاب كنند رهنمون نمي‌كرد.

" آنچه موسوي در خصوص جمع‌آوري گشت ارشاد و يا در خصوص تقويت جايگاه دانشگاه‌ها مطرح كرد، بخش كوچكي از اداره نيروي انتظامي و نهاد آموزش عالي بود و در واقع نشان مي‌داد در برابر تخريب‌هايي كه عليه دولت صورت مي‌دهد برنامه‌اي براي ارائه ندارد ".

 

* بودجه انديشه نو را ستاد موسوي تامين مي كرد

 

عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب گفت: منابع مالي رسانه‌هاي تبليغاتي موسوي از طريق ستاد انتخابات اين كانديدا تامين مي‌شد و به عنوان نمونه روزنامه انديشه نو كه روزنامه كم خرجي بود، از محل كمك هاي مالي كميته مالي و پشتيباني ستاد انتخابات موسوي منتشر مي شد.

مهدوي افزود: انديشه نو با قيمت 50 تومان توزيع مي ‌شد كه درآمدهاي ناشي از فروش آن صرف شبكه توزيع روزنامه مي‌شد ولذا هزينه چاپ، توليد و تحريريه آن از محل منابع مالي ستاد انتخابات موسوي تامين مي شد كه در مقايسه با ارقام كلان تبليغاتي اندك بود و آنها مي‌گفتند كه حتي مي‌توانيم تيراژ روزنامه را ميليوني بالا ببريم و از اين بابت جاي نگراني وجود ندارد، اما بنده به عنوان يك روزنامه‌نگار مي‌دانستم كه روزنامه خريدار ندارد و افزايش تيراژ در چنين شرايطي ريسك است.

وي ادامه داد: در جريان فعاليت‌هاي انتخاباتي كساني كه علاقمند هستند سهمي در قدرت داشته باشند و يا كساني كه فعاليت اقتصادي مي‌كنند و مي‌خواهند از طريق كمك مالي به يك نامزد پس از انتخاب او دايره فعاليت خود را گسترش دهند، براي جا نماندن از غافله به نامزدي كه تصور مي كنند پيروز انتخابات است، كمك مي كنند و در اين انتخابات هم برخي افراد در هفته آخر انتخابات به موسوي كمك مالي داشتند.

 

* سنگفرش يكي از خيابان‌ها با پوستر موسوي

 

عضو ستاد انتخابات موسوي تصريح كرد: آقاي موسوي مدعي بود علاقه‌اي به حجم گسترده تبليغات ندارد اما حاميان و هواداران وي از طرق مختلف به تامين مالي او پرداختند و در سايه اين كمك هاي مالي فراوان و اقداماتي چون فروش تابلو نقاشي هاي موسوي به دو برابر قيمت كه البته دربرابر هزينه‌هاي كلان تبليغاتي اندك است، شاهد انتشار پوسترهاي موسوي در تيراژ گسترده بودم به طوري كه سنگفرش يكي از خيابان‌هاي اصلي شهر از تصاوير او و اقلام سبز فرش شده بود

مهدوي در پاسخ به سوالي درباره نقش بستگان هاشمي و همچنين درباره سير گذار مواضع مير حسين موسوي از زمستان سال 87 تاكنون گفت: يكسري بحث‌ها را بنا بر مصالح شايد نتوان اكنون گفت و اميدوارم آن افراد به سمتي نروند كه در آينده نيازي به گفتن آن بحث‌ها باشد.

 

* جو ستاد عدم پذيرش نتايج انتخابات بود

 

سردبير روزنامه انديشه نو با اشاره به اعتراضات مير حسين موسوي به نتايج انتخابات، نقطه شروع اعتراضات را شامگاه 22 خرداد عنوان كرد و افزود: جو عمومي داخل ستاد، عدم پذيرش نتايج انتخابات و عدم اعتنا به روند قانوني شوراي نگهبان بود و ديديم كه در سه روز پس از انتخابات نيز هيچ گونه شكايتي به شوراي نگهبان داده نشد و فقط 7 مورد عناوين كلي داده شد.

 

* مواضع موسوي تحت تاثير گروه فشار تغيير كرد

 

مهدوي با اشاره به روند مواضع مير حسين موسوي از زمستان سال گذشته تا بعد از انتخابات گفت: آقاي موسوي ورود خود را با چند مصاحبه با وب سايت كلمه، يك مجله اقتصادي و ويژه نامه نوروزي يكي از روزنامه‌هاي اصلاح طلب آغاز كرد و ديديم كه در آن مصاحبه‌ها مواضع‌اش در سياست خارجي، اقتصاد و عدالت اجتماعي همان مواضع نخست وزير زمان جنگ بود و همان رويكردها را يادآوري مي‌كرد. اما بعد از اعلام نامزدي، گروه‌هاي فشار دور ايشان را گرفته و برايش شرط گذاشتند و فضاي دور او را طوري ساخته و قرائتي را برايش شكل دادند كه با مواضع گذشته‌اش فرق داشت و در نهايت نيز به عدم پذيرش نتايج انتخابات منتهي شد.

 

* مواضع افراطي راي موسوي را كاهش داد

 

وي افزود: كساني كه اطراف آقاي موسوي را گرفته بودند بحث هزار سخنراني را مطرح كرده‌ بودند كه اين سخنراني‌ها را همان افراد آن 3 ، 4 گروه انجام مي‌دادند و افراطي‌ترين مواضع و هر چيزي كه دلشان مي‌خواست القاء مي‌كردند و همين‌ها باعث شد كه آقاي موسوي راي عده‌ي زيادي را از دست داد.

اين عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب تصريح كرد: تصور خود موسوي اين بود كه در اصولگرا‌ها هم راي خوبي دارد حتي خودم از آقاي خاتمي شنيدم كه مي‌گفت ممكن است برخي كساني كه به من راي مي‌دادند به آقاي موسوي راي ندهند. اما او بيشتر از اين تعداد در بين اصولگراها راي دارد.

وي ادامه داد: آقاي موسوي در دايره گروه‌هاي فشاري محصور شد كه باعث عدم پذيرش نتايج انتخابات از سوي او شدند و آقاي موسوي در فاصله‌ كوتاه با آن موسوي كه تا قبل از آن بود متفاوت شد و كار به جايي رسيد كه گروه‌هايي كه پيش از اين از نظام و قانون دم مي‌زدند با تروريست‌ها، معاندين، خاندان پهلوي و گروه‌هاي خارجي هم صدا شدند.

 

* حلقه اتصال اصلاح طلبان با رسانه هاي خارجي

 

مهدوي با اشاره به فعاليت چشمگير رسانه‌هاي خارجي براي دامن زدن به اغتشاش در ايران گفت: كساني كه اين روزها در شبكه صداي آمريكا عليه ايران صحبت مي‌كنند تا 3،4 سال پيش در كنار همين گروه‌هايي كه دور آقاي موسوي را گرفته‌اند، تحت عنوان عضو دفتر تحكيم و يا روزنامه نگار فعاليت مي‌كردند و حتي بي بي سي نيز به روش‌ هوشمندانه تر از چند سال قبل عضو گيري كرد و اعضاي خود را آموزش داد تا اينكه 5،6 ماه قبل از انتخابات، دومين شبكه تلويزيوني غير انگليسي خود را كليد بزند كه تمام بودجه و خطوطش با دولت انگليس هماهنگ مي‌شود.

وي با اشاره به افرادي كه از مطبوعات ايران جذب رسانه‌هاي بيگانه شدند، گفت: ممنوعيت فعاليت رسانه‌هاي ضد ايراني در ايران و وجود افرادي از مطبوعات ايران كه جذب آن رسانه‌ها شده بودند باعث شد كه در حقيقت ارتباطات خبري اين رسانه‌ها از دفتر تلفن اين دوستان كه از ايران با خود برده‌ بودند تغذيه شود و همين ارتباط نيز باعث دو سويه شدن ارتباطات شد و افرادي ايراني نيز نكاتي را به اين شبكه‌ها القاء مي‌كردند كه اين همسويي و كار مستمر و نزديك در روند فعاليت‌هاي اين شبكه‌ها بسيار روشن است.

 

* اردوكشي خياباني در تضاد با اصلاح طلبي

 

مهدوي افزود: وضعيت به وجود آمده پس از انتخابات در ايران مبدا يك تغيير جهت تاريخي است چرا كه ذات اصلاح طلبي به معناي پذيرش چارچوب‌ها براي كارآمد‌تر كردن سيستم است اما گروه‌هايي كه با داعيه قانون و اصلاح طلبي شكل گرفته بودند به رفتار‌هاي فرا قانوني و تعيين تكليف در خيابان و به تعبير رهبري اردو كشي‌هاي خياباني روي آوردند كه اينها با ذات اصلاح طلبي در تناقض است و در بيانيه‌هاي آنها نيز مشخص بود كه اعتقادي به ساز و كارهاي قانوني ندارند.

اين عضو ستاد انتخاباتي مير حسين موسوي تصريح كرد: آقاي موسوي نيز پس از انتخابات ساز و كار قانوني انتخابات را نپذيرفت در حالي كه تا روزهاي پيش از انتخابات ايشان مي‌گفت كه «نظارت استصوابي را قبول ندارم و قانون آن را تغيير خواهم داد اما تا اين قانون پا بر جاست به آن عمل مي‌كنم» در حالي كه ديديم اين گونه نشد.

مهدوي اين تغيير رويكرد‌ها را به يك پيچ تاريخي تعبير كرد و با بيان اينكه ما اصلاح طلبي در چارچوب قانون اساسي را قبول داشته‌ايم و برنامه‌هاي آقاي خاتمي در سال 76 نيز شعار قانونگرايي بود، اظهار داشت: در اين انتخابات 14 ميليون نفر تمايل خود به اصلاح وضع موجود در چارچوب نظام را نشان دادند و مشخص شد كه اصلاح طلبي هنوز هم مخاطب دارد. اما اصلاح طلبي پسوند نام هيچ گروه و جرياني نيست و نياز به نوزايي و جوشش از درون دارد و نبايد اجازه داد كه اصلاح طلبي با گروه‌هاي پيوند بخورد كه با نپذيرفتن فرآيند‌هاي قانوني پايان اصلاح طلبي را رقم بزند.

سردبير روزنامه انديشه‌نو (منتسب به ستاد ميرحسين موسوي) افزود: اين گروه‌ها مي‌خواهند مانند ملي مذهبي‌ها يا نهضت آزادي كه در درون كشور ساز و كارهاي نظام و قانون را قبول ندارند باشند و يا ممكن است با عدم محكوميت صريح اغتشاش‌ها در كنار گروه‌هاي معاند و آشوب‌ طلبان و تروريست‌ها قرار بگيرند؛ در هر دو حالت ديگر نمي‌تواند به اين گروه‌ها، اصلاح طلب گفت.

اين عضو ستاد انتخاباتي موسوي با اشاره به نپذيرفتن فرآينده انتخابات از سوي مير حسين موسوي، گفت: تن ندادن آقاي موسوي به فرآيند انتخابات در حالي است كه حتي شوراي نگهبان اخيرا گروهي 5 نفره كه از نظر همه گروه‌ها رفتاري غير جناحي دارند را براي نظارت بر شمارش مجدد 10 درصد از صندوق‌ها مشخص كرده است اما باز هم در چنين فضايي آقاي موسوي تمكين نمي‌كند.

 

* موسوي از قضاوت تاريخ در مورد خود نگران است

 

وي افزود: آقاي موسوي دچار يك ابهام و گره‌ ذهني شده و از قضاوت تاريخ در مورد خود نگران است؛ او از ابتدا مدعي پيروزي در انتخابات بود و سرمايه‌ 20 سال سكوت خود را وارد ميدان كرد و حال با اين شكست، پذيرش اين مسئله باور پذير نيست و اگر بخواهد شكست را هم بپذيرد، درست كردن قافيه براي مصراعي كه سروده است بسيار سخت است و همچنين حال كه بيانيه‌هاي تحريك آميز او باعث كشته شدن تعدادي از افراد شده است، در مجموعه او خود را گرفتار مي‌بيند.

مهدوي تصريح كرد: به نظر من آقاي موسوي مي‌تواند از طريق قانوني اعتراض بكند و حتي مي‌تواند به شوراي نگهبان پيشنهاد بدهد و بايد حساب خود را از روند آشوب و اغتشاش و ريخته شدن خون‌ها جدا كند و همان طور كه از شخصيت او اين انتظار مي‌رود، فارغ از هر باوري كه دارد آرامش را به جامعه منتقل كند. چرا كه تاكنون نتيجه بيانيه‌هاي او فقط تداوم ناامني و به خطر افتادن منافع افراد عادي و بي‌گناه بوده است.

عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب و عضو ستاد انتخابات مير حسين موسوي در بخش پاياني نشست خبري خود، علت اصلي رويكرد مردم از موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم را فاصله گرفتن اين كانديدا از شخصيت و گفتمان اصلي خود عنوان كرد.

 

* اصلاح طلبان نتوانستند راي مردم را كسب كنند

 

وي افزود: انتظار بسياري اين بود كه آقاي موسوي به عنوان نخست وزير دوران امام كه تاكيد بر استكبار ستيزي و حمايت از حقوق مستضعفين داشت، با همان شخصيت‌ و گفتمان وارد عرصه انتخابات مي شد كه به نظر مي رسيد آراي موسع تري را نصيب او مي‌كرد.

اين فعال سياسي دوم خردادي ادامه داد: 14 ميليون راي دهنده به موسوي كساني بودند كه ضمن پذيرش نظام و قانون اساسي و علاقمندي به جمهوري اسلامي خواستار اصلاح روند اجرايي حاكم بر كشور بودند كه يك جريان اصلاح طلبي اصيل مي‌تواند آنها را نمايندگي كند.

مهدوي افزود: كارنامه جريانات حامي موسوي به گونه‌اي است كه بعد از انتخابات سال 80 در انتخابات‌هاي كه برگزار شد و مجري نيمي از آنها خودشان بودند، نامزد معرفي كردند، اما نتوانستند آراي مردم را جلب كنند.

 

* آزادترين انتخابات در كشور و پيروزي احمدي نژاد

 

مهدوي ادامه داد: در انتخابات شوراي دوم كه از آزادترين انتخابات در كشورمان بود و هيئت نظارت بر انتخابات حتي نيروهاي ملي - مذهبي را تائيد صلاحيت كرد، اصلاح طلبان نتوانستند پيروز شوند و در انتخابات شوراي سوم و در انتخابات مجلس هشتم نيز فهرست ياران خاتمي راي نياورد و در انتخابات رياست جمهوري نهم كه مصطفي معين و اكبر هاشمي رفسنجاني نامزد اين جريان بودند، در رقابت با احمدي نژاد شكست خوردند.

 

* سفرهاي استاني

 

عضو ستاد انتخابات موسوي تصريح كرد: در انتخابات رياست جمهوري دهم موسوي با رئيس دولتي رقابت كرد كه تعداد 60 سفر استاني انجام داد و حتي احمدي نژاد به برخي استان‌ها 2 بار سفر كرد و به نقاط دور افتاده شهرستان‌ها و روستاها سركشي كرد.

مهدوي افزود: آقاي موسوي در طول مدت كوتاهي كه وارد عرصه انتخابات شد، نتوانست به همه استان‌هاي كشور سفر كند و در برخي استان‌ها هم تنها يك سخنراني در مركز استان انجام داد ولي رقيب اصلي او رئيس جمهوري بود كه با بدنه جامعه ارتباط تنگاتنگ داشت.

وي ادامه داد: گستره روزنامه و اينترنت در كشور ما اندك است و با وجود نفوذ و گسترش خدمات رساني گسترده و عزم دولت نهم براي آباداني و سازندگي در دور ترين نقاط و نقاط محروم كشور و ديدار چهره به چهره رئيس جمهور، احساس همبستگي و دلبستگي و نزديك ميان احمدي نژاد و مردم به وجود آورد و پيروزي بر او سخت بود.

"اگر چه موسوي در تهران با غلبه مناطق شمال شهر بر احمدي نژاد پيشي گرفت اما نمي‌توان مناطق شهرداري پايتخت را بر كل كشور تعميم داد و بايد بدون اعتماد به نظر سازي‌ها واقع بينانه انتخابات و نتيجه آن را تحليل كرد ".

عضو ستاد انتخابات موسوي گفت: در استان‌هايي چون خراسان جنوبي و كرمان و مركزي راي غالب متعلق به آقاي احمدي نژاد بود اما متاسفانه برخي گروه‌ها و افراد جو را به گونه‌اي كردند كه موسوي با تصور پيروزي قطعي و قبل از شروع شمارش آراء، خود را پيروز معرفي كرد و نتيجه انتخابات را نپذيرفت.

 

* دلايل رويگرداني مردم از اصلاح طلبان

 

مهدوي بيراهه رفتن در شعارها، اشتباه گرفتن مطالبات و شعارهاي مردم و همصدايي با معاندين و دشمنان تابلودار نظام (سازمان يافته يا غير سازماني) و همراهي با جرياناتي كه اصل استقلال و تصميم گيري مردم را ناديده مي‌گيرند را دليل رويگرداني مردم از اصلاح طلبان عنوان كرد و گفت كه اگر نامزد اين جريان پيروز مي‌شد، جاي شگفتي داشت.

 

* قطع رابطه خوشه اي با تاجزاده و سازمان و برقراري آرامش

 

وي با اشاره به دستگيري 3 نفر از اعضاي شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب، گفت كه دستگيري اين افراد به دليل قطع روابط شبكه‌هاي خوشه‌اي جوانان با افراد مذكور همچون تاج زاده و قطع روابط ميان مديران رسانه‌ها و متوليان سايت‌هاي دوم‌خردادي با بهزاد نبوي به آرام شدن فضاي كشور بسيار كمك كرد.

 

* انتشار بيانيه هاي سازمان مجاهدين انقلاب بدون اطلاع اعضا

 

اين روزنامه‌نگار و فعال سياسي دوم خردادي در عين حال گفت كه پس از دستگيري افراد مذكور، سه بيانيه ديگر از سوي سران سازمان بدون اطلاع ساير اعضا از مسير تدوين و انتشار آنها منتشر شده كه عدم مرز بندي صريح با آشوبگران و بدخواهان و عدم پذيرش ساز و كار قانوني رسيدگي به اعتراضات به نتيجه انتخابات، محوري ترين فصل آن است.

 

* ادبيات تند مجمع روحانيون مبارز

 

مهدوي همچنين از مجمع روحانيون مبارز به دليل انتشار بيانيه اغتشاش طلبانه اخيرش انتقاد كرد و اظهار داشت: در حاليكه تصور مي‌شد اعضاي مجمع روحانيون مبارز به دليل كسوت انقلابي و تعلق آنها به طبقه روحانيت نقش تعادل بخش را در اين روزها ايفا كنند، در بيانيه اي افراطي كه بعيد به نظر مي‌رسد همه اعضا آن را امضاء كرده‌ باشند، همسو با مشاركتي‌ ها و با ادبيات تندتر از بيانيه‌هاي ديگر همصدا با آشوب طلبان در اين مسير گام برداشت.

 

 

 

 

 

 

پيام امام خميني(ره) پس از ترور نافرجام حضرت آيت الله خامنه اي و جواب ايشان:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب حجت‌الاسلام آقاي حاج سيد علي خامنه‌اي – دامت افاضاته.

 

خداوند متعال را شكر كه دشمنان اسلام را از گروهها و اشخاص احمق قرار داده است ، و خداوند را شكر كه از ابتداي انقلاب شكوهمند اسلامي هر نقشه كه كشيدند و هر توطئه كه چيدند و هر سخنراني كه كردند ملت فداكار را منسجم‌تر و پيوندها را مستحكم‌تر نمود و مصداق « لازال يؤيد هذا الدين بالرجل الفاجر » تحقق پيدا كرد . اينان هر جا سخن گفتند خود را رسواتر كردند و هرچه مقاله نوشتند ملت را بيدارتر نمودند و هر چه شخصيتها را ترور نمودند قدرت مقاومت را در صفوف فشرده ملت بالاتر بردند .

اكنون دشمنان انقلاب با سوء قصد به شما كه از سلاله رسول اكرم و خاندان حسين بن علي هستيد و جرمي جز خدمت به اسلام و كشور اسلامي نداريد و سربازي فداكار در جبهه جنگ و معلمي آموزنده در محراب و خطيبي توانا در جمعه و جماعات و راهنمايي دلسوز در صحنه انقلاب مي‌باشيد ، ميزان تفكر سياسي خود و طرفداري از خلق و مخالفت با ستمگران را به ثبت رساندند .

اينان با سوء‌ قصد به شما عواطف ميليونها انسان متعهد را در سراسر كشور بلكه جهان جريحه‌دار نمودند. اينان آنقدر از بينش سياسي بي نصيبند كه بي درنگ پس از سخنان شما در مجلس و جمعه و پيشگاه ملت به اين جنايات دست زدند ، و به كسي سوء قصد كردند كه آواي دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمين جهان طنين‌انداز است . اينان در اين عمل غيرانساني به جاي برانگيختن و رعب ، عزم ميليونها مسلمان را مصمم‌تر و صفوف آنان را فشرده‌تر نمودند . آيا با اين اعمال وحشيانه و جرايم ناشيانه وقت آن نرسيده است كه جوانان عزيز خود را فداي اميان جنايتكاران نكنند و آنان را از شركت در جنايات آنان برحذر دارند ؟ آيا نمي‌دانند كه دست زدن به اين جنايات ، جوانان آنان را به تباهي كشيده و جان آنان به دنبال خودخواهي مشتي تبهكار از دست مي‌رود ؟ ما در پيشگاه خداوند متعال و ولي بر حق او حضرت بقيةالله – ارواحنا فداه – افتخار مي‌كنيم به سربازاني در جبهه و در پشت جبهه كه شبها را در محراب عبادت و روزها را در مجاهدت در راه حق تعالي به سر مي‌برند .

من به شما خامنه‌اي عزيز ، تبريك مي‌گويم كه در جبهه‌هاي نبرد با لباس سربازي و در پشت جبهه با لباس روحاني به اين ملت مظلوم خدمت نموده ، و از خداوند تعالي سلامت شما را براي ادامه خدمت به اسلام و مسلمين خواستارم .

 

والسلام عليكم و رحمة الله بركاته .

 

روح‌الله الموسوي الخميني

 

 

آيت الله خامنه‌اي در واكنش به پيام محبت‌آميز امام خميني ، با صدور پيامي اظهار داشتند:

بسم الله الرحمن الرحيم

بعد از چهار روز كه از اين حادثه بر من مي‌گذرد به فضل الهي و به كمك و تلاش بيدريغ كاركنان عزيز اين بيمارستان خودم را در وضع بسيار مناسب و خوبي مي‌بينم . هر وقت به ياد اين مي‌افتم كه اين حادثه موجب شده امام عظيم الشأن ما اظهار لطف كنند و در پيامشان اظهار دلسوزي بكنند و ملت بزرگ و قهرمان ما دست به دعا بردارد و دعا كنند ، در خودم احساس شرمندگي مي‌كنم . در راه انجام وظيفه اينگونه حوادث ، حوادثي نيست كه اينهمه لطف و محبت و بزرگواري را چه از سوي امام ، چه از سوي امت و همچنين از سوي كاركنان ، كارمندان اين واحدهاي پزشكي كه واقعا شب و روزشان را در اين كار گذاشته‌اند ، اين همه اظهار شد ... من بدين وسيله از همين جا عرض سلام و ارادت بي‌پايان خودم را خدمت امام امت مي‌كنم و به ايشان عرض مي‌كنم كه در مقابل حوادث اين چنين ما هيچ انتظار نداريم و توقعي نداريم كه كمترين رنجشي به خاطر ايشان بنشيند . ما معتقديم كه :

"سرخم مي به سلامت ، شكند اگر سبويي ... "

 

 

 

اعتراض به آزادی فائزه هاشمی

به دنبال آزادي فائزه هاشمي رفسنجاني پس از 24 ساعت بازداشت، مادر يکي از آشوبگران در نامه‌اي خطاب به قاضي مرتضوي شديداً نسبت به آزاد شدن وي اعتراض کرد.برخي خبرگزاري‎ها از آزادي فائزه هاشمي رفسنجاني که روز شنبه توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شده بود پس از 24 ساعت حبس خبر دادند.

اگر چه اين خبرگزاري‎ها بازداشت فائزه هاشمي را به دليل حفاظت از وي در برابر خطرات احتمالي در جمع اغتشاش گران عنوان کردند اما منابع ديگر خبري، تحريک و تشويق اغتشاش گران و معترضين به ايجاد آشوب را دليل اصلي اين دستگيري عنوان کردند.

اما دليل بازداشت دختر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز هر علتي به جز تشويق آشوبگران به اغتشاش داشت، به نظر مي‎رسد نمايش سخنان فائزه هاشمي در جمع آشوبگران در صدا وسيما و تشويق براي آشوب کافي بود تا اعضاي چهار تشکل اصلي دانشجويي را براي مطالبه بازداشت وي و برادرش به مقابل دادستاني کل کشور بکشاند.

هر چند فائزه هاشمي پس از بازداشت 24 ساعته آزاد شده، اما بسياري از آشوبگراني که به دعوت وي پاي در اغتشاشات ‎خياباني گذاشته بودند، همچنان در بازداشت به سر مي‎برند، چنانکه سايت اصلاح طلب نزديک به مهدي کروبي اقدام به انتشار نامهاي کرد که در آن مادر يکي از آشوبگران خطاب به قاضي مرتضوي، به شدت نسبت به آزادي فائزه هاشمي معترض شده است.

در اين نامه مادر يکي از آشوبگران بازداشت شده گفته است که چرا فرزندان ما که بازيچه دست امثال فائزه هاشمي شده اند بايد همچنان در بازداشت باقي بمانند اما فائزه هاشمي که سرنخ تسبيح آشوبها در دست اوست بايد پس از 24 ساعت آزاد شود؟

وي در ادامه نامه با بيان اينکه ما قبول داريم که فرزندمان اغتشاش کرده و بايد تاوانش را هم پس بدهد اين سوال را پرسيده که مگر فائزه هاشمي هم جزء اغتشاش گران و تحريک کننده آنها نبوده است؟

در بخش پاياني اين نامه نيز آمده است: آيا شما اين طور قرار است به عدالت رفتار کنيد؟ نکند خداي ناکرده شما هم تحت تاثير برخي قدرتها هستيد؟و يا شايد تحت فشار فائزه را آزاد کرديد؟اگر مي خواهيد واقعا با عدالت رفتار کنيد و به حساب آشوبگران به دقت رسيدگي کنيد اول سران آشوب و محرک ها را دستگير کنيد.

 

 

 

اخراجى هاى امنيتى در ستاد یک کاندیدا

كميته اى از اعضاى اخراجى يك نهاد امنيتى و وابستگان به يك جريان سياسى خاص در ستاد موسوى از زمان انتخابات مشغول به فعاليت بوده و طبق برخى شواهد پس از انتخابات نيز در آشوب ها و اغتشاشات اخير نقش فعالى ايفا كرده اند.

اين كميته امنيتى كه زيرنظر مستقيم (علي. ر) و (خسرو .ت) فعاليت مى كند در دفترى واقع در شهرك غرب، خيابان ايران زمين مستقر است. اين دفتر ظاهراً بازرسى ستاد ميرحسين موسوى بوده است.

از جمله اعضاى اين كميته مى توان به افرادى چون (ع.م)، (ى.الف)،(ب.ر)، (الف.س) ، (م.ن) و (ق.ن) اشاره كرد كه اكثراً از اخراجى هاى يك نهاد امنيتى و از فعالان اطلاعات نخست وزيرى در سال هاى ابتداى انقلاب بودند.

اين كميته چاپخانه اى در كرج نيز دارد كه از آن در شب هاى اغتشاشات استفاده فراوانى در راستاى امور چاپى اين كميته مى شد. اين تيم امنيتى پس از برخورد نهادهاى مسؤول در شب هاى اغتشاشات و دستگيرى هاى گسترده عوامل آشوب فعلاً از هم پاشيده شده و حتى اعضاى آن شايعاتى را مبنى بر بازداشت خود منتشر كرده اند!

 

 

حجاريان علی رغم فوتش با همسرش ديدار كرد!

در پي طرح شايعه فوت سعيد حجاريان از فعالان سياسي جريان دوم‌خرداد، اعضاي خانواده وي با نامبرده در زندان ديدار كردند.

برخي سايت‌هاي خبري طي روزهاي اخير شايعه كرده‌اند كه سعيد حجاريان از چهره‌هاي شاخص جريان دوم‌خرداد، در زندان فوت كرده و با اين شايعه سعي در توليد خوراك براي رسانه‌هاي بيگانه داشتند، اما يك منبع آگاه در خبر مذكور را تكذيب كرد و گفت كه خانواده حجاريان با او ديدار داشته است.

اين منبع آگاه اظهار داشت: همسر سعيد حجاريان در ديدار با او، در جريان آخرين وضعيت جسماني وي قرار گرفت و نسبت به سلامت اين فعال سياسي اطمينان حاصل كرده است.

حجاريان كه در جريان اغتشاشات اخير بازداشت شده، در ديدار با خانواده خود از وضعيت بازداشتگاه و همچنين خدمات پزشكي كه در اختيار وي قرار گرفته، ابراز رضايت كرده است.

 

 

 

از توهم 30 میلیونی تا بهانه‌گیری‌های کودکانه

کامران دانشجو گفت: «به هر ميزان توضيح دهيم باز اين قضيه ها ادامه دارد. در مثل هست که اگر يکي خواب باشد، صداي دوم را که بشنود، از خواب بيدار مي شود اما کسي که خود را به خواب زده باشد 20 بار هم او را صدا بزنيد، باز از خواب بيدار نمي شود!»

این تنها فرشاد مؤمنی نبود که پیش از شمارش آرا از شکسته شدن رکود 30 میلیونی میرحسین خبر داد، بلکه 12 روز پیش‌تر از آن یعنی دهم خرداد ماه، محتشمی پور رئیس کمیته موسوم به صیانت از آرای میرحسین موسوی نیز مدعی شده بود که اگر احیاناً انتخابات سالم برگزار شود، میرحسین 30 میلیون رأی خواهد داشت!

سناریونویسانِ شکست وانمود می کردند میرحسین پیروز قطعی انتخابات است تا بتوانند پروژه پس از شکست را سوار بر افکار عمومی که با بیانیه ها و خبرسازی های پی در پی حساس شده است، دنبال کنند. شاید از این رو بود که مشی بهانه گیری مدعیان صیانت از آرای مردم با وجود همکاری های گسترده مسئولین هیچ گاه پایان نیافت. مشکل اصلاً آنچه که می گفتند و آنچه که می گویند، نبوده و نیست. هدفی در ورای بهانه گیری ها وجود داشت که قرار بود در پشت پرده جنجال سازی ها دنبال شود.

نخست بر طبل عدم همکاری با کمیته صیانت از آراء کوبیده شد. آنقدر که گوش فلک هم طاقت شنیدن این همه هیاهو را نداشت. رییس کمیته از دلایل وحشت مخالفان از تشکیل کمیته صیانت از آرا سخن گفت و وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات پرسید: «چرا سخنگوهای شورای نگهبان و هیئت دولت از خبر کمیته صیانت بر آشفتند؟!» البته آنان انتظار نداشتند مسئول ستاد انتخابات کشور رسماً از تشکیل کمیته صیانت از آراء از سوی نامزدها استقبال کند چه آن را که حساب پاک است؛ از محاسبه چه باک است.

گفته می شد با نمایندگانشان همکاری نمی شود و در صدور کارت برای آنها تعلل صورت می گیرد. این همه در حالی بود که حتي براي دادن فتوكپي شناسنامه و الصاق عكس نيز مشكل داشتند و هر روز كار را به تأخير مي انداختند! با این همه در نهایت ستاد موسوی بالاترین تعداد ناظر را در طول تاریخ انتخابات ایران به شعبات انتخاباتی بسیج کرد.

در واقع موسوی از مجموع 45713 شعبه در 40676 شعبه یعنی چیزی حدود 90 درصد شعبات انتخابیه نماینده داشت. جالب آنکه نمایندگان او در شعبات تنها 227 مورد تخلف گزارش کردند که اغلب همین گزارشات هم حتی از مستندات اولیه لازم بی بهره بود!

در ادامه روند بهانه گیری ها، 11 خردادماه، نامه مشترک محتشمی پور و الویری به وزیر کشور منتشر شد. در این نامه از محصولی خواسته شده بود تعداد اعضای هر شعبه اخذ رأی قبل از آغاز رای گیری تعیین شود. چند روز بعد، کامران دانشجو تصریح کرد: «اعلام كرده‌ايم كه هيچ‌كس بدون كارت شناسايي كه از سوي فرمانداري صادر مي‌شود، نمي‌تواند در شعب اخذ رأي حضور يابد.» و این بدین معنی بود که خواسته‌ی این طیف در سیر منطقی برگزاری انتخابات خواه ناخواه محقق خواهد شد.

دانشجو البته مسئله دیگری را هم در خصوص بهانه گیری ها مورد توجه قرار داد. او گفت: «به هر ميزان توضيح دهيم باز اين قضيه ها ادامه دارد. در مثل هست که اگر يکي خواب باشد، صداي دوم را که بشنود، از خواب بيدار مي شود اما کسي که خود را به خواب زده باشد 20 بار هم او را صدا بزنيد، باز از خواب بيدار نمي شود!»

 

روند بهانه گیری های پی در پی حامیان موسوی پایانی نداشت. 5 روز قبل از انتخابات، محتشمی پور طی نامه ای به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان مدعی شد حفظ امنیت یک سوم صندوق ها از دست نیروی انتظامی خارج شده است. در این نامه که در سایت خبری قلم با تیتر "چرا حفاظت تمام صندوق‌ها برعهده نیروی انتظامی نیست؟" منعکس شد، آمده بود: «گفته می‌شود حفاظت یک سوم صندوق‌ها از عهده نیروی انتظامی خارج و به سپاه پاسداران واگذار شده است که خلاف قانون و رویه‌های قبلی است. در این مورد نیز باید کمبود نیرو و با افزایش افراد مأمور به نیروی انتظامی و تحت امر مسئولان آن انجام گردد.» این پرونده هم اگر چه با تصریح سردار رجب زده فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ بر اینکه حفظ امنیت انتخابات تنها بر عهده نیروی انتظامی خواهد بود، پایان یافت، اما بهانه گیری ها پایانی نداشت.

از این دست بهانه جویی ها قبل از انتخابات به کرات وجود داشت. این روند البته بعد از 22 خرداد به گونه ای دیگر ادامه یافت و زمینه ساز تردیدها و بعد هم ناآرامی هایی در سطح کشور شد. نخست حرف از انتشار آمار تفکیکی شهرهای مختلف بود. بعد از انتشار این آمار از طریق وزارت کشور در یک فضاسازی گسترده مدعیان صیانت از آراء، خواستار انتشار آمارها به تفکیک صندوق ها شدند.

محسن رضایی طی بیانیه ای از در اختیار نداشتن آمار صندوق ها سخن گفت و آن را اولین و ابتدایی ترین حق یک کاندیدا دانست. بعد از این فضاسازی ها بود که برای اولین بار در طول سال های بعد از انقلاب نتایج رسمی انتخابات به صورت صندوق به صندوق برای بسیاری از استان ها منتشر شد.

طبیعتاً برای کسانی که کاری جز بهانه گیری نداشتند، این همه کافی نبود. وقتی بحث بازشماری جدی شد و شورای نگهبان هم آمادگی خود را برای بررسی دوباره بخشی از آراء اعلام کرد، برخی از حامیان موسوی ابتدا شمارش آرا را بی فایده خواندند و بعضی از حامیان محسن رضایی خواستار شمارش آراء برخی مناطق خاص شدند. صندوق هایی که به درخواست رضایی بازشماری شد، هیچ تغییر محسوسی را نشان نمی داد و از همین رو بود که او از پیگیری موضوع به کلی انصراف داد تا وجهه خود را حفظ و از زیر بار اتهامات بعدی نیز شانه خالی کرده باشد.

در عین حال، حکایت بهانه گیری های حامیان موسوی ادامه پیدا کرد. در تازه ترین بهانه گیری، کمیته صیانت از آراء که روزی بازشماری آراء را بی حاصل می خواند و خواستار ابطال انتخابات بود، بازشماری آراء پس از تطبیق آراء اسامی رأی دهندگان با اطلاعات ثبت احوال را مورد توجه قرار داده است. در نامه موسوی لاری و محتشمی پور به شورای نگهبان آمده است: «با توجه به اینکه ته برگ تعرفه های مصرف شده در شعب اخذ رأی موجود می باشد؛ ترتیبی اتخاذ نمایید تا تمامی این تعرفه ها در اختیار کمیته ای مورد اعتماد دست اندرکاران انتخابات و نامزدها قرار گیرد سپس به نحو مقتضی فهرست اسامی رأی دهندگان استخراج و با استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور -که دسترسی سریع به آن میسر است- تطبیق گردد.»

روند بهانه گیری‌ها این تلقی را ایجاد می کند که اساساً مشکل و رأی شبهه ها و انتظاراتی است که مطرح می شود. در واقع این همه تنها بهانه ای است برای حفظ پیکر نیمه جان و بالا بردن هزینه پیروزی برای رقیب. حکایت، همان حکایتی است که کامران دانشجو مورد اشاره قرار داد. حکایت کسی که خود را به خواب زده است و هر روز خواسته و بهانه ای را برای پیشبرد پروژه پشت پرده خود مطرح می کند.

سیر خواسته های غیرمنطقی و تسلسل وار مدعیان صیانت از آراء مردم تا بدانجا بود که رهبر انقلاب هم نسبت به طرح برخی مسائل موضع گرفتند. ایشان با تأكيد بر اينكه نقطه مقابل قانون گرايي و انقياد در مقابل قانون، ديكتاتوري است خاطرنشان كردند: «اگر انقياد به قانون نباشد، روح ديكتاتوري بروز خواهد كرد.»

مقام معظم رهبری همچنین افزودند: «من در مسائل اخير مربوط به انتخابات رياست جمهوري، مُصّر به اجراي قانون بوده و خواهم بود و نظام اسلامي و مردم نيز به هيچ قيمتي زير بار زور نخواهند رفت.»

 

ایشان در نماز جمعه تهران هم رسيدگى را فقط از مجارى قانونى ممکن دانستند و تصریح کردند: «بنده زير بار بدعتهاى غيرقانونى نخواهم رفت. امروز اگر چهارچوبهاى قانونى شكسته شد، در آينده هيچ انتخاباتى ديگر مصونيت نخواهد داشت. بالاخره در هر انتخاباتى بعضى برنده‏اند، بعضى برنده نيستند؛ هيچ انتخاباتى ديگر مورد اعتماد قرار نخواهد گرفت و مصونيت پيدا نخواهد كرد. بنابراين همه چيز دنبال بشود، انجام بگيرد، كارهاى درست، بر طبق قانون. اگر واقعاً شبهه‏اى هست، از راه‏هاى قانونى پيگيرى بشود. قانون در اين زمينه كامل است و هيچ اشكالى در قانون نيست.»

سخن گفتن رهبر انقلاب از بروز دیکتاتوری و بدعت در حالی است که برخی بحث ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات مجدد را مطرح می کنند، برخی تشکیل کمیته حقیقت یاب را مورد توجه قرار می دهند و برخی نیز چشم به مجمع تشخیص مصلحت دوخته اند. در واقع جریان سیاسی ناکام می کوشد تا با فضاسازی های گسترده، جام زهری دیگر را مشروع جلوه دهد و هم ارز پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام معرفی کند. مشکل اصلی ورای این همه بهانه گیری بوده و هست. بهانه گیری هایی که از مدتها قبل از انتخابات آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد و خواهد داشت.

 

"اکبر - خ" بازداشت شد

"اكبر- خ" متهم پرونده قتل‌هاى زنجيره‌اى بالاخره بازداشت شد.

"اكبر - خ" از متهمان پرونده قتل‌هاى زنجيره‌اى كه در ستاد موسوى به شدت فعال بود بالاخره توسط نهادهاى مسؤول بازداشت شد.

نامبرده كه از اخراجى‌هاى يك نهاد امنيتى است، در ستاد موسوى با همكارى (م-ه) وظيفه ارتباط گيرى و سازماندهى اراذل و اوباش تهران در آشوب ها و اغتشاشات اخير را به عهده داشت.

 

 

اظهار نظری متناقض درباره اغتشاشات اخیر

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در باره ریشه اغتشاشات اخیر اظهار نظر کرد.

اصغر جهانگیر در نشستی خبری که در نمایشگاه جامع عملکرد سی سال قوه قضائیه برگزار شد درباره اغتشاشات چند روز گذشته خاطرنشان کرد: براساس قانون در این زمینه مسئولیتی نداریم اما در صورتی که دستگاه‌های امنیتی و انتظامی درخواست کمک کنند، یاری می کنیم.

جهانگیر با بیان اینکه اغتشاشات در حدی نبوده است که همه ظرفیت‌ها به‌کارگیری شود، گفت: حضور مردم همچون گذشته تعیین کننده بوده و هست و این حضور همواره ضامن امنیت است.

وی افزود: اغتشاشات گذشته لایه ای ریشه‌دار ندارد و پس از حضور مردم در صحنه اثری از آن دیده نشد.

 

 

 

بازگشت دهها میلیارد به بیت المال؛

تلاش رئیس معدوم ساواک ناکام ماند!

گذشت سه دهه از وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی که طی آن سران طاغوت به مجازات رسیده و اموال نامشروع آنان به بیت المال بازگردانده شد تعدادی از وابستگان مقامات دربار پهلوی را به فکر راه حلی برای تملک دوباره دارایی و اموال خود که در واقع دارایی های متعلق به مردم می باشد انداخته است.

سرتیپ نصیری رئیس معدوم سازمان اطلاعات و امنیت رژیم پهلوی ، "ساواک" از جمله کسانی بود که ید طولایی در زمین خواری و مصادره اموال و املاک مردم بی دفاع داشت. اما وقوع انقلاب اسلامی که او را در چنگال قانون گرفتار کرد زمین های وی را نیز به مصادره نظام جمهوری اسلامی درآورد. اما با این حال و علی رغم گذشت چند دهه از این اتفاق چندی پیش زنی به نام امیردخت سلیمانی با مراجعه به دادگاه انقلاب مدعی می شود که یک میلیون متر مربع از زمین های نصیری را از فردی به نام بزرگ خواجوی مازندرانی ( پدر زن نصیری معدوم ) خریداری کرده است.

با ادعای این زن و تعلل و عدم اعتراض بنیاد مستصعفان که در سال 58 این زمین ها به مدیریت و تملک این بنیاد در آمده بود در نهایت با گذشت چندین مرحله از رسیدگی های قضایی، محاکم قضایی حکم به صحت ادعای این زن و انتقال سند زمین ها به نام وی می کنند.

بر اساس این گزارش، با نهایی شدن مراحل نقل و انتقال این زمین ها که بیش از دهها میلیارد تومان قیمت دارد شورای حفاظت از اراضی ملی و سازمان منابع طبیعی وارد عمل شده و با اخذ دستور رئیس قوه قضائیه از تملک این زمین ها توسط خانم سلیمانی جلوگیری می شود.

این در حالی است که با پیگیری های به عمل آمده مشخص شد که با توجه به ممنوعیت تملک سران طاغوت و نزدیکان و وابستگان آنها به نظر می رسد که عاملان اصلی این واخواهی خانواده نصیری و نزدیکان دربارپهلوی بودند که با هوشیاری نهادهای امنیتی این تلاش ناکام ماند.

 

 

 

 

بازخواني بيانيه 23 خرداد آقاي موسوي

نزديک به دو هفته از صدور بيانيه مشهور آقاي موسوي در 23 خردادماه درباره رد نتيجه انتخابات و تهمت تقلب گسترده در آن با استفاده از استعاره «صحنه آرايي و شعبده بازي» مي‌گذرد.

در اين مدت، آشوبهاي کم سابقه‌اي در تهران و برخي کلانشهرها اتفاق افتاد، تعدادي از هموطنانمان کشته و زخمي شدند، بسياري از کسب و کارها در رکود و کسادي کامل فرو رفت و حيثيت بين‌المللي کشورمان که در روزهاي منتهي به 22 خرداد 88 به اوج خود رسيده بود؛ به ناگهان و به شدت آسيب ديد.

تا قبل از 23 خرداد، مردم ايران نزد رسانه‌ها و افکار عمومي جهان مردمي منطقي و متمدن شناخته شدند که پس از 20 روز رقابت انتخاباتي پرشور خياباني، روز 21 خرداد دستجمعي به قانون منع تبليغات احترام گذاشتند و 22 خرداد با اکثريتي کم‌نظير به پاي صندوق راي رفتند اما از روز 23 خرداد به بعد، مردم ايران نزد رسانه‌ها و افکار عمومي جهان تبديل شدند به مردمي بي منطق، غير متمدن که نمي‌توانند به منطق و استدلال با هم حرف بزنند و براي بيان خواسته هايشان از چوب و چماق و سنگ و آتش استفاده مي کنند.

اکنون که گرد و غبار آشوبها و اغتشاش‌ها خوابيده و نگراني و هيجانات روزهاي تلخ و شوم پس از 23 خرداد به تدريج فروکش مي‌کند، فرصتي است تا يکبار ديگر ادعاي آقاي موسوي را در اولين بيانيه‌شان که در آن برگزارکنندگان انتخابات به «صفحه‌آرايي و شعبده بازي» متهم کرده‌اند، مرور کنيم:

 

آقاي موسوي در بيانيه 23 خرداد، نتايج انتخابات را «بهت‌آور» دانسته و با هشدار به «روند موجود و تخلفات آشکار و فراوان روز انتخابات»، تاکيد کرده‌اند که «تسليم اين صحنه‌آرايي خطرناک» نخواهند شد. بعد از اين بيانيه، ايشان طرفدارانشان را (براي گرفتن حقشان) به خيابانها فراخواندند.

 

اگر آقاي موسوي طبق قانون اعتراض مي‌کردند بايد همان روز 23 خرداد، همه 40 هزار ناظر خود در شعب اخذ راي را فرا مي‌خواندند، مستندات و مدارک آنها را جمع‌آوري ، دسته‌بندي و به شوراي نگهبان ارايه مي‌دادند.

اسناد و مدارک ارايه شده آقاي موسوي براي اعتراض به نتيجه انتخابات طبق قانون بايد چنين صورتي مي‌داشت و به شوراي نگهبان ارائه ميشد:

 

1 – در شعبات فهرست پيوست، تعداد آراي شمارش شده با تعداد تعرفه‌هاي مصرف شده و تعرفه‌هاي تحويل شده به شعبه سازگار نيست. اسناد مربوط به تک تک شعبات پيوست است.

 

2 – در شعبات فهرست پيوست ، در روز راي‌گيري تبليغات نامزدها در شعبه محو نشده و افرادي به غير از مسوولان اجرايي و نظارت صندوق در جريان راي‌گيري دخالت مي‌کردند. اسناد مربوط به اين تخلف در تک تک شعب نامبرده به پيوست ارايه مي‌شود.

 

3 – در شعب نامبرده در فهرست پيوست، ناظران ما که قبلا برايشان کارت صادر شده در مراحل مختلف راي‌گيري از جمله شمارش آرا ، از شعبه اخراج شده‌اند. اسناد مربوط به تک تک شعبات به پيوست ارايه مي‌شود.

 

4- در شعب نامبرده در فهرست پيوست، تعداد آراي اينجانب که توسط ناظر ستاد بنده ثبت شده و بعد از شمارش آرا در فرم صورتجلسه اين صندوقها ثبت شده؛ با اعداد ارائه شده از سوي وزارت کشور سازگار نيست. اساد به پيوست ارسال مي شود.

 

5 – در شعب نامبرده در فهرست پيوست ...

 

شايد تصور شود جمع آوري و ارايه اين همه اسناد و مدارک خيلي سخت و مشکل است. البته سخت است. به همين خاطر است که نامزد انتخابات رياست جمهوري ستاد انتخاباتي تجهيز و دهها هزار ناظر بر سر صندوقها معرفي مي‌کند. 40 هزار ناظري که آقاي موسوي در صندوق داشته‌اند بايد چنين اطلاعاتي را – در صورت وجود – جمع‌آوري مي‌کردند و اين اطلاعات در ستادهاي منطقه‌اي، شهري، استاني و مرکزي بررسي ، دسته‌بندي و طي حداکثر 3 روز براي شوراي نگهبان ارسال مي‌شد.

 

آقاي موسوي بدون طي اين مسير، در بيانه‌ها و دو نامه بعدي به شوراي نگهبان، ايرادهايي کلي و بدون ذکر جزئيات تخلف و اينکه اين تخلف در کدام صندوق اتفاق افتاده مطرح کردند و خواستار ابطال نتيجه راي‌گيري شده‌اند.

در واقع ادعاي آقاي موسوي درباره تقلب گسترده و تمام عيار و به تعبير ايشان «صحنه‌آرايي و شعبده بازي» به اين معني است که مسئولان وکارکنان صندوق ها (امضا کنندگان صورتجلسه برگزاري راي گيري و نتيجه شمارش آرا)، بطور دستجمعي براي تقلب در انتخابات با هم هماهنگ کرده بودند.

 

به عبارت ديگر معني فرمايش آقاي موسوي اين است که با توجه به وجود 45713 شعبه اخذ راي و 9 تا 12 نفر عوامل اجرايي و نظارت (بجز ناظران نامزدها) بر سر هر صندوق، در انتخابات22 خرداد حدود 450 هزار نفر براي تقلب به ضرر آقاي موسوي و شعبده‌بازي و صحنه‌آرايي با هم هماهنگ بوده‌اند!

اين ادعاي آقاي موسوي درباره صحنه‌آرايي نتيجه انتخابات با مشارکت 450 هزار نفر برگزارکنندگان در سراسر کشور در شرايطي است که اکثر اين 450 هزار نفر از معلمان و مديران مدارس، معتمدين محلي و يا اعضاء شوراهاي اسلامي محله، روستا و شهر بوده‌اند.

اينکه آقاي موسوي از نتيجه انتخابات متعجب و حيرت‌زده باشند، طبيعي است اما اينکه ادعا مي‌کنند 450 هزار معلم و ناظم و مدير مدرسه و عضو شوراي محل در سراسر کشور با هم دست به يکي کرده‌اند تا نتيجه‌ انتخابات به شکل خاصي رقم بخورد، واقعا فرمايشي غيرمنطقي است.

 

 

 

تقلب؛ شائبه اي که ناامني را ميهمان خيابان‌ها کرد

طرح موضوع امکان تقلب در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري از مدت‌ها پيش نقل محافل سياسي وابسته به جريان اصلاح طلب بوده است.

با اينکه بارها از سوي سران جبهه اصلاحات، امکان تقلب در انتخابات به عنوان موضوعي کليدي در سخنراني‌ها و نشست‌ها مطرح شده بود اما اين جريان با جدي‌تر شدن امکان حضور محمد خاتمي در دهمين دوره انتخابات رياست جموري شکلي تازه به خود گرفت.

نمونه آن سخنان مجيد انصاري، دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز طي همايش "موج سوم براي دعوت از خاتمي" است که هفدهم آبان ماه سال گذشته ايراد شد. وي در اين همايش نسبت به آنچه که "استفاده از روش‌هاي غيرامانتدارانه در جلب آراي مردم براي انتخابات" خواند، هشدار داد.

همان زمان و در همايش فصلي خانه احزاب که در دهم آبان ماه برگزار شد، اصرار دبيران کل و اعضاي احزاب تا حدي بود که کامران دانشجو با عنوان قائم مقام وزارت کشور بارها مجبور شد درباره سلامت انتخابات، سخن بگويد. يدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران درباره چگونگي تحقق برگزاري انتخابات سالم در آينده از دانشجو سوال کرد که وي گفت: نتيجه يک انتخابات سالم مشارکت حداکثري مردم است، ما تلاش‌مان را مي‌کنيم که اين مشارکت حداکثري وجود داشته باشد، اگر در دوره‌اي ريزش وجود داشته، به تمام عوامل بر مي‌گردد، بايد از آن درس بگيريم، همدل باشيم و نقاط ضعف را پوشش دهيم.

محمد سلامتي، دبيرکل سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي طي مصاحبه‌اي در اواخر آبان ماه گذشته گفته بود: ‌رقابت سالم يعني آن‌که گروه‌هاي سياسي مر قانون و چارچوب آن را رعايت کنند، اما تجربه‌ نشان داده که متاسفانه يکي از جناح‌هاي سياسي به اين کار علاقه‌اي ندارد و از ابزارهاي مختلفي که در اختيار دارند به نفع خود و عليه جناح ديگر، استفاده مي‌کنند و همين موضوع، متاسفانه فضا را در برخي انتخابات خدشه‌دار کرد، اين احتمال در انتخابات آينده نيز وجود دارد و به گونه‌اي عمل مي‌شود که گويي حق با آن‌هاست. به هر حال، اميدواريم مسوولان در رده‌هاي مختلف، براي ثبت در تاريخ هم که شده، از بروز برخي اشتباهات جلوگيري کنند.

علي صالح‌آبادي، عضو مجمع نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي نيز ششم آذرماه سال گذشته گفته بود: بايد به قدرت برسيم و راه رسيدن به قدرت صندوق انتخابات است. وي همچنين با بيان اينکه "با يک موج مي‌توان بر انتخابات پيروز شد" اضافه کرده بود: فکر مي‌کنم دوباره يک موج به وجود خواهد آمد، زيرا در حال حاضر اصولگرايان نتوانسته‌اند عملکرد و سياست‌هاي خوبي داشته باشند.

اين موضوع در کنگره يازدهم جبهه مشارکت نيز به يکي از مباحث اصلي تبديل شد.

فيض الله عرب سرخي، عضو شوراي مرکزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي سوم دي ماه طي مصاحبه‌اي گفت که در حال حاضر تمام دستگاه‌هاي اجرايي و نظارتي انتخابات و همچنين رسانه‌هاي عمومي و روزنامه‌هاي پرتيراژ در اختيار جريان اصولگراست و اين نگراني وجود دارد که انتخابات از "رويه عادلانه" خارج شود. او گفته بود به همين دليل بايد پيشنهاد تشکيل کميته صيانت از آرا پي‌گيري شود.

مهدي کروبي در افتتاحيه اولين کنگره جبهه آزادي که پانزدهم بهمن ماه برگزار شد، اظهار داشت: بايد از ترديد و دودلي و حرف‌‏هايي که ايجاد شک مي‌‏کند، پرهيز کنيم؛ چراکه زماني‌‏که انتخابات باشکوه باشد تقلب کم مي‌‏شود. با اين حال دبيرکل حزب اعتماد ملي چهار روز قبل از آن در جمع خبرنگاران با تاکيد بر لزوم امانت‌دار بودن مجريان و ناظران انتخابات يادآور شد: به هر حال هر کس گرايشي دارد و ممکن است اين افراد هم کساني را قبول داشته باشند و کساني را نه، اما بايد به آنها توصيه کرد کمال بي‌طرفي را رعايت کنند و امانت‌دار راي مردم باشند. وي که بيست و هشتم آبان ماه در ديدار جمعي از هنرمندان گفته بود "بايد مردم را براي حضور در انتخابات آماده کنيم و ما نيز اقداماتي را جهت صيانت از آراي مردم در دست اقدام داريم"، بيست و دوم بهمن ماه نيز تاکيد کرد: لازمه شور و نشاط در انتخابات ورود چهره‌هاي مختلف براي رقابت و مرحله بعدي امانتداري مسوولان محترم اجرايي و نظارتي است که بي طرف عمل کنند؛ خصوصا در اين انتخابات که بسيار مهم‌تر است.

اعلام نامزدي محمد خاتمي در بهمن ماه و سپس کناره‌گيري وي به دنبال ورود ميرحسين موسوي به عرصه، سبب شد تا لزوم صيانت از آرا با سرنوشت نامزدهاي مطرح اصلاح طلبان گره بخورد.

اين زمزمه‌ها دليلي براي تاکيد مجدد قائم مقام وزير کشور براي صيانت از آرا شد. دانشجو در هجدهم اسفندماه گذشته گفت: مجموعه وزارت کشور به عنوان مجري انتخابات امانتدار رأي مردم است و تکليف همه ما صيانت از آراء مردم است.

سخن نهايي در اين زمينه را رهبر معظم انقلاب عنوان کردند. آيت‌الله خامنه‌اي طي سخنراني نوروزي خود در مشهد با اشاره ضمني به پيشنهاد تشکيل کميته صيانت از آرا گفتند: تا کنون حدود 30 انتخابات در کشور برگزار شده و مسئولان وقت رسما سلامت و صحت انتخابات را تضمين کرده‌اند و به همين علت مردم تحت تاثير حرف‌هايي که تلاش مي‌کنند انتخابات رياست جمهوري را از هم‌اکنون متزلزل و خدشه‌دار جلوه دهند قرار نمي‌گيرند.

با اين حال فعالان اصلاح طلب بر عقيده خود پافشاري کردند. اسماعيل دوستي، عضو حزب اعتماد ملي هفدهم فروردين ماه طي مصاحبه‌اي با تاکيد بر لزوم فراهم کردن زمينه‌اي براي برگزاري انتخابات رقابتي، سالم و پرشور از سوي مسوولان اعم از دولت و شوراي نگهبان افزود: مسوولان بايد به مردم اطمينان دهند که راي آن‌ها در سرنوشت کشور تاثيرگذار است و از آراي آن‌ها صيانت مي‌شود.

هدايت آقايي، عضو حزب کارگزاران سازندگي نيز در همين ايام به بزرگنمايي موضوع سلامت انتخابات با ادعاي اينکه "هيات‌هاي اجرايي و نظارت، از يک طيف هستند" پرداخت.

سخنگوي شوراي نگهبان در بيست و دوم فروردين ماه طي يک نشست خبري، تشکيل کميته صيانت از آرا را «اقدامي خلاف قانون» و «توهين به مردم و نظام» دانست. وزير کشور، رييس ستاد انتخابات کشور و ساير مسئولان برگزاري انتخابات مانند عباس زاده مشکيني، مديرکل سياسي وزارت کشور بارها بر امانتداري مجريان انتخابات تاکيد کردند و هشدار داردند که "طرح برخي شبهات درباره انتخابات انگيزه سياسي خاصي را دنبال مي‌کند".

اين در حالي بود که بسياري از قانوندانان و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اعلام مي‌کردند که شوراي نگهبان همان کميته صيانت از آراست.

ششم ارديبهشت ماه ستادهاي انتخاباتي کروبي و موسوي به عنوان دو نامزد اصلي اصلاح‌طلبان خبر تشکيل کميته هماهنگي شوراهاي راهبري انتخاباتي کروبي و موسوي براي صيانت از آرا را اعلام کردند و وظيفه آن را در حوزه تبليغات، اطلاع‌رساني و صيانت از آرا دانستند و گفتند مهدي کروبي و ميرحسين موسوي شخصا فعاليت‌هاي اين کميته را دنبال و از تمام اهرم‌هاي لازم براي امانت‌داري رأي مردم استفاده خواهند کرد.

يک روز پس از اعلام رسمي تشکيل کميته صيانت از آرا، يکبار ديگر سخنگوي شوراي نگهبان در برابر آن موضع گيري کرد. عباسعلي کدخدايي اين کميته را از اساس غيرقانوني خواند.

قاسم روانبخش، عضو هيئت علمي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني در قم نيز در گفت و گو با روزنامه اعتماد ملي (سي و يکم ارديبهشت ماه) تشکيل اين کميته را به علي اکبر هاشمي رفسنجاني نسبت داد که در ديدار با موسوي و خاتمي خواسته بود براي شکست احتمالي در انتخابات فکري کنند و هم‌صدا با يکديگر بر مخدوش بودن انتخابات تاکيد کنند. جعفر شجوني، عضو جامعه روحانيت مبارز نيز تشکيل اين کميته را در اين راستا ارزيابي کرد که اصلاح‌طلبان شکست را به گونه‌اي توجيه کنند.

هجمه‌ها در اين زمينه با نزديک شدن به زمان برگزاري انتخابات شکل ديگري به خود گرفت به طوري که بزرگان اين جبهه مانند موسوي خوييني‌ها بيانيه‌هايي در اين باره دادند.

علي اکبر محتشمي پور و مرتضي الويري به عنوان مسئول کميته صيانت از آرا در ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي و کروبي در سه روز مانده به انتخابات نامه مشترکي به دبير شوراي نگهبان نوشتند و مواردي را به عنوان علائم تخلف در انتخابات نام بردند.

کميته صيانت از آراي ستاد موسوي همچنين اطلاعيه اي با عنوان "هر ايراني، يک ناظر" منتشر کرد و در آن "براي مقابله با هر نوع تخلف و تقلب احتمالي" توصيه هايي به حاميان موسوي کرد.

انتخابات رياست جمهوري روز بيست و دوم خردادماه در سراسر کشور و 130 کشور ديگر برگزار شد و نتايج آن برخلاف نظرات و فضاسازي‌هاي صورت گرفته از سوي نامزدهاي اصلاح‌طلب و هواداران آنان بود. بر همين اساس کمتر از دو روز پس از پايان انتخابات، صحنه اعتراض اين گروه‌ها به صدر اخبار رسانه‌هاي اصلاح‌طلب تبديل شد. محتشمي‌پور مواردي از تخلفات رخ داده طي اين انتخابات را به طور کلي مطرح کرد. با اينکه وي از همه اين موارد به عنوان تخلف نام برد، با اين حال از سوي ستادهاي انتخاباتي موسوي و کروبي اقدامي قانوني براي ارائه مستندات خود به نهادهاي قانوني صورت نگرفت و دعوت‌هاي چندگانه نهادهاي مسئول براي تعيين سلامت و نظارت بر انتخابات از سوي اين دو نامزد اصلاح‌طلب بي‌پاسخ ماند.

نکته بارز در اين ميان، فراخوان سايت‌هاي اطلاع‌رساني ستادهاي انتخاباتي يکي از همين نامزدها بود که پس از گذشت هشت روز از انتخابات و ادعاهاي متعدد اعضاي جبهه اصلاحات مبني بر بروز تقلب و تخلف در انتخابات، خبري را روي خروجي خود قرار داد که طبق آن، از مخاطبان خود خواسته بود تا گزارش‌هاي خود درباره تخلفات را در اختيار آنان بگذارند.

رويکرد آنان به سوي جمع‌اوري مستندات براي ادعاهاي صورت گرفته، در حالي رخ داد که آشوب‌هاي ناشي از اين ادعاها منجر به ايجاد تشنج و آشوب در سطح شهرها شد و تنها در تهران تا پيش از حوادث روز سي و يکم خردادماه، بيش از چهار ميليارد تومان خسارت مالي فقط به اموال عمومي وارد شد. آيا بهتر نبود که قبل از ايجاد پيش‌زمينه ذهني براي عموم و دامن زدن به تشنج‌ها، جمع‌آوري مدارک احتمالي در دستور کار قرار مي‌گرفت و از پيش‌داوري با دستان خالي خودداري مي‌شد؟ و اينکه فضاي غبارآلود و از پيش تعيين شده تا چه ميزان در برانگيختن احساسات مردم و شکلدهي رفتارهاي اخير تاثير داشت؟ اينها از حمله پرسش‌هايي است که مدعيان حفظ نظام و پايبندي به آرمان‌هاي انقلاب و حرکت در خط امام و رهبري بايد به دقت بيشتري به آن بينديشند.

 

 

نقش دانشگاه كلمبيا در اغتشاشات و ناآرامی های اخیر

 

هدف اصلی این سمینار ان بود تا وبلاگ نويسان بتوانند با آموزش آخرين روش ها و تكنيك وبلاگ نويسي در نقش هماهنگي و رهبري جنبش هاي اجتماعي و اعتراضات خياباني نقش خود را ايفا كنند.

دانشگاه كلمبیای آمریكا در نیویورك روزهای پنج شنبه و جمعه 14 و 15 آذر سال گذشته سمیناری دو روزه با عنوان نقش وبلاگ نویسان در هماهنگی و ایجاد و گسترش جنبش های اجتماعی و اعتراضي در كشورهايي كه ديكتاتوري و استبدادي ناميده شده اند، برگزار کرد که كارشناسان رسانه اي و وبلاگ نويساني از كشورهاي ایران ، لبنان و چند کشور عربی و آسیایی در ان حضور داشتند .

در اين سمينار كارشناسان با برگزاري كلاس هاي متعددی موضوعات مختلف از جمله تحریک ، ایجاد انگیزش ، مدیریت و هدایت افکار عمومی ، اطلاع رسانی در بحران و تكنيك هاي مختلف و جديد گزارش نويسي براي اعتراضات خياباني را به شرکت کنندگان آموزش دادند.

هدف اصلی این سمینار ان بود تا وبلاگ نويسان بتوانند با آموزش آخرين روش ها و تكنيك وبلاگ نويسي در نقش هماهنگي و رهبري جنبش هاي اجتماعي و اعتراضات خياباني نقش خود را ايفا كنند.

البته حساس ترين دستور كار اين سمينار دعوت از وبلاگ نويسان و روزنامه نگاراني از كشورهاي مختلف دنيا به ويژه از كشورهايي بود كه بنا به اعلام برگزاركنندگان در آنها حكومت هاي ديكتاتوري اجازه هيچ نوع فعاليت سياسي و اجتماعي را به نهادها و جنبش هاي اجتماعي نمي دهند.

گفته می شود در اين همايش كارشناساني از تيم تبليغاتي و رسانه اي باراك اوباما رييس جمهور آينده آمريكا نيز شركت داشتند و درباره تجربيات شان در تحريك جوانان به مشاركت سياسي و راي دادن در انتخابات اخير رياست جمهوري آمريكا گزارش هايي ارايه دادند.

تحولات چند هفته اخیر در تهران و فضای رسانه ای بسیار قوی ایجاد شده برای تحریک و به خیابان کشاندن مردم نشان می دهد که ارتباط تنگاتنگی میان سیمنار چند ماه قبل دانشگاه کلمبیا و این تحولات بویژه نقش وسیع و قابل تامل وبلاگها در جنجال ها و فضاسازی رسانه ای وجود دارد .

بر اساس اعلام مقامات اطلاعاتی و امنیتی کشورمان سرويس هاي اطلاعاتي از طريق برخي از خبرنگاران خارجي و عناصر مرتبط و نيز با اسامي و گذرنامه هاي مختلف از ماه ها قبل از انتخابات ضمن تردد به کشور شبکه هايي از رابطين خبري و وبلاگ نویسان را به وجود آورده بودند تا در زمان انتخابات وارد عمل شده و با انعکاس غيرواقعي اخبار، صحنه انتخابات ايران را دچار ابهام و انحراف نمايند.

همچنين یکی از وظایف وبلاگها و سایتهای خلق الساعه خبری پس از انتخابات بزرگنمايي رويدادها به جهت تخريب چهره خارجي جمهوري اسلامي ايران و تهیه خوراک لازم براي تغذيه شبکه هاي خبري بيگانه غربي و بخصوص انگليسي بود.

به عقیده طراحان و ساماندهندگان این سمینار وبلاگ نویسی امروز در کشورهای مختلف از مکزیک و کلمبیا در آمریکای لاتین گرفته تا کشورهای ایران، لبنان و... نقش بزرگی در اشاعه اندیشه های غربی و ترویج خشونت برای براندازی حکومت در میان جوانان ایفا می کند .

 

 

 

مشاور شهيد رجايي:

آقاي موسوي!بني صدر چه کرده بود که شما نکرديد؟

مشاور شهيد رجايي با ارسال نامه سرگشاده اي خطاب به ميرحسين موسوي اعلام کرد:آقاي موسوي!چرا در اين انتخابات با آنهمه توصيه هاي حکيمانه و دردمندانه ولي فقيه زمان ، با زيرکي خاص از اطاعت معظم له سرپيچي کرديد؟خودتان داوري کنيد، بني صدر چه کرده بود که شما نکرديد؟

حسن عسکري راد ، مشاور شهيد رجايي نامه سرگشاده اي را خطاب به ميرحسين موسوي منتشر کرد.

متن کامل اين نامه بدين شرح است:

 

جناب آقاي موسوي زيد عزه

سلام عليکم

اين دومين نامه است بحضورتان تقديم مي دارم. اولين نامه را که در 9 خرداد بمناسبت انتخابات رياست جمهوري برايتان نوشتم، به نکاتي اشاره و تاکيد کردم، نکند آنچنان در سراب صف زيبايي سبزپوشان و حمايت همراهان اهريمني زر و تزوير سياستمداران کهنه کار محاصره شويد که تشخيص را از چاه براي شما ممکن نشود و زماني بخود آييد که ديگر دير شده باشد. اکنون خودتان قضاوت کنيد با تنگي آن حلقه محاصره چه اتفاقي افتاده است . گره اي که آن روز مي توانستيد با دست بازکنيد، اکنون با دندان هم نمي توانيد بازکنيد. لطفا" آن ضرف المثل معروف را به ياد بياوريد که ((وقتي جاهلي سنگي را به چاه مي اندازد، 40 عاقل هم نمي تواند آن را درآورد.))

اما حضرتعالي که يک عنصر فرهيخته سياسي حوزه خردورزي بوديد و با هشت سال تجربه مديريت حساس اجرايي و بيست سال در حاشيه امن ، فراز و فرودهاي کشور را رصد کرده بوديد، چرا چنين کرديد که فرصت طلايي 40 ميليون راي دهندگان آزاد انديش ايراني را هدر دهيد؟ شما که اين همه سال غنودن و استراحت در سايه امن را به کار فرسايشي در ميدان تلاش ترجيح داده بوديد حداقل نمي توانستيد به خودتان زحمت بدهيد و حرکت رو به رشد اين ملت خواهان عدالت را دنبال کنيد؟ آيا نمي خواستيد باور کنيد که اين ملت بپاخاسته بعد از گذر از دوره جنگ تا امروز چگونه توانسته قدم به قدم خرابيها را بازسازي و تدريجا" با پوست اندازي سياسي خود راتعديل و خرابي هاي جنگ را با لطف الهي ترميم کند؟ يادمان هست ، امام راحل (ره) در پايان دوره تبعيد رژيم ستمشاهي و آغاز ورود به سرزمين ستمديده ايران – با آنکه هنوز جنگي اتفاق نيفتاده بود- به اين مضمون فرمود)) براي ساختن کشور- ايران – 20 سال وقت لازم است ؟ )) وقتي ، روح اين گفتار حکميانه را اکثر نسل جوان خوب درک کرده بود که ديديم رکود موفقيت هاي مختلف در عرصه هاي علمي جهاني را مي شکست و پيش مي تاخت چگونه شما که عنصر سياسي حاضر در صحنه بوديد نگرفتيد که : تکليف ما براي رسيدن به عزت استقلال سياسي ، اقتصادي و فرهنگي چيست ؟ شما که کوله باري از تجربه سياسي داشتيد و هشت سال هم به دوره نخست وزيري خود تحت عنايت آن پير فرزانه افتخار مي کنيد- که حق هم داريد- آيا نبايد باور کنيد بعد از اين همه خرابي هاي جنگ ، موفقيت کليدي ما براساس توصيه همان بزرگمرد انقلاب، در سايه وحدت و همدلي زير نظر ولايت فقيه بوده است ؟ لطفا همين جا به ملت پاسخ دهيد. پس چرا در اين انتخابات با آنهمه توصيه هاي حکيمانه و دردمندانه ولي فقيه زمان ، با زيرکي خاص از اطاعت معظم له سرپيچي کرديد؟ - مرا ببخشيد – خودتان داوري کنيد، بني صدر چه کرده بود که شما نکرديد؟

شما که دانش آموخته مدرسه روشنفکري بوديد و سنگ قدرتمداري را بر سينه خود کوفتيد و در ايام انتخابات به اعتبار شوراي نگهبان خدشه وارد کرديد و با تحريک احساسات مردم اين همه غتله بر پا کرديد آيا قانون پذير بوديد يا قانون گريز؟ راستي آيا اين گونه و گفتار انتخاباتي تان ولايت فقيهي بود؟

اکنون بازگرديد به دوره 8 سال نخست وزيري تان و فيلم همان دوران مديريت خويش را واکاوي کنيد و ببينيد مردم عاشق ولايت ، زير سايه رهبري امام بزرگوار براي حمايت دولت شما چه کردند؟ يادتان مي آيد مردان و زنان سراسر کشور، گوئي همه شان اعضاء دلسوز يک دولت شده بودند و عامه مردم نه فقط هر چه داشتيد با قناعت به کمتر، بيشترين را به جبهه ها فرستند که حتي فرزندشان را براي دفاع از انقلاب و سرزمين اسلامي روانه جبهه ها کردند. آيا باور کنيد مديريت دفاع مقدس تنها با شما نبود که سرنخ اصلي آن در دست رهبري و مردم بود؟

بد نيست يادتان بياورم يکبار طبق روال جاري ، با اعضاء دولت شما به حضور يکي از مراجع آن روز در قم که اميد امام و انقلاب هم بود، رسيديم ، وقتي گفتيد: آمديم رهنمود بگيريم ، در جواب به صراحت گفت : آقاي موسوي تا کي رهنمود؟ بس است برويد کار کنيد و مشکل مردم را حل کنيدو...

اکنون ، آقاي موسوي گرفتيد مشکل شما کجا بود ؟ عزيزم کشوري که سلطه طلبان جهاني بخاطر انقلابش جنگ را بر آن تحميل کرده بودند، براي اداره آن مديريت ويژه مي خواست که اگر وجود نازنين امام بزرگوار نبود شما از عهده درست آن بر نمي آمديد. بياد بياوريد براي حل معضلات کشور چرا بارها به امام (ره) پناه برديد و حتي استعفا داديد؟ امروز هم که اکثر مردم از سابقه شما اطلاع داشته حاضر نبودند شما را به مسئوليت رياست جمهوري انتخاب کنند. که انتخاب نکردند. چرا از مصادر قانوني کشور گله داريد؟

مردم فرانسه با همه احترامي که به ژنرال دوگل – قهرمان جنگ جهاني – قائل بودند، بعد از جنگ ، راي اختيار کامل به مديريت او ندادند، ملت ما بيدار است و انتظار دارد با مديريت اجرايي متعهد، مردمي ، شجاع و تلاشگر، کشورشان مانند برخي از کشورهاي پيشرفته جنوب شرق آسيا حتي جلوتر از برنامه چشم انداز به قله پيشرفت برسد. شايد شما در اتاق فکر، يک رجل سياسي اقتصادي مفيدي باشيد اما براي مديريت ارشد اجرايي کشور جامعيتي از صفات ناب مي خواهد- که با عرض معذرت – شما برخي از آنها را نداشتيد. چرا اينهمه به اين و آن متوسل مي شويد و کشور را به معرکه زورآزمايي و ايجاد تنش و آشوب مي کشانيدو مردم را در هاله ابهام فرود مي بريد؟ آيا باور نداريد عرض و آبروي خود مي بريد و زحمت ديگران مي داريد؟

حال که رشته گفتار به اينجا رسيد، براساس اسناد تاريخ ، اگر جنگ هاي کشورهاي آفريقايي ، عربي ، آسيايي و اخيرا افغانستان و عراق را پيگيري کنيم مي بينيم چه بلائي بر سر مردم آمده و مي آيد، آيا توجه داريم دول استعماري به اين سادگي حاضر نيستند دست از سر اين کشورها بردارند؟ اگر توانستند به زور و اگر نه تحت عنوان – آزادي دروغين – با خواب و خام کردن دولتها و ملتها، تا کودتا و انقلاب هاي مخملين و ساير دست آويزهاي روز، چون نگراني جامعه جهاني از خطر هسته اي شدن کشورهاي رو به رشد با تهديد به چند گزينه – تحريم تا حمله نظامي – برنامه از پا درآوردن کشورهاي مورد نظرشان را در دستور کار خود قرار مي دهند و ...

راستي هنوز نمي خواهيد بپذيريد بيگانه غربي هنوز به اين کشور ما چشم طمع دارد؟ لطفا با اين دسته گلي که همين دو هفته به آب داده ايد به دقت پيگيري کنيد، نه فقط رسانه هاي غربي که سران شان با همصدائي سردمداران رژيم جعلي اسرائيل در کمال وقاحت براي بر افروختن آتش شعله هاي فتنه چگونه با نام حمايت از شما کف زدند و هورا کشيدند

جناب موسوي مملکت داري در شرائط امروز علاوه بر شرائط مقرر در قانون به بينش ، تدبير، تلاش و شهامت ويژه نياز دارد. به نظر مي رسد يکي از مشکلات شما اين است که در سايه استراحت 20 ساله تصور کرديد بعد از پايان مديريت شما در جنگ ، ديگر مشکلي نداريم و يا شايد برخي اصلاح طلبان ، مدتها روي شما کار کردند تا آماده شديد با يک ديد مشترک در اين دوره بپاخيزيد و يکباره همه خواسته هاي فرو خورده شان را برآورده سازيد! اکنون ملاحظه کنيد تا کجا شما را به پيش راندند؟ بد نيست برگرديد و بخش هايي از مناظره هاي انتخاباتي تان را مرور کنيد که چگونه هر چه خواستيد تهمت زديد و توهين کرديد و ... اما خودتان تحمل هيچ عکس العمل – حتي از مجري برنامه را نداشتيد که به شما بگويد از چارچوب مناظره خارج نشويد و ...

در ادامه آن ، در روز انتخابات صبر نکرديد تا اگر اعتراضي داريد در موعد مقرر و از مجازي قانون پيگيري کنيد. پس به همه تاختيد. همه مباني و معيارهاي قانوني را تخطئه و به تقلب کاري متعهم کرديد و با عدم اطاعت از توصيه هاي رهبري زمان ، حتي تبعيت پذيرفته شده خودتان از امام راحل (ره) را که تا ظهور مهدي موعود(عج) به عنوان دستورالعملي براي نسل ها ثبت شد که ((پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملکت آسيبي نرسد)) به بايگاني سپرديد و به صلاحيت خويش لطمه بزرگ زديد و با غائله بر پا کرده خود دشمنان داخلي و خارجي را شاد و اميدوار کرديد و عزت و اقتدار اسلامي ملي بدست آمده 30 ساله نظام را در هم شکستيد. پس نه تنها وفاداران به انقلاب اسلامي – حتي بخشي از آنها که بدليل پاکدستي و رابطه و پيوند مديريتي تان با دو بزرگوار انقلاب به شما راي دادند- همه را شرمنده ساختيد و اميد ساير ملت هاي آزاد جهان را نيز بر باد داديد! برادر عزيز! شما که همه پلها را پشت سرخود خراب کرديد. راستي آن ادعاي قانونمداري تان چه شد؟

آقاي موسوي ! شما و حاميانتان ادعا مي کنيد در تهران خاصه مناطق شمالي ، به دلايلي که مي دانيد، اکثريت آراء به نفع شما بود. حتي هم همين است . اما چرا اين تصور را به استان تهران و ساير استانها تسري مي دهيد؟ چرا نمي خواهيد باور کنيد آقاي احمدي نژاد در طول 4 سال حداقل دوبار در همه استانها و شهرها علاوه بر حضور کارشناسانه خود و اعضاي دولتش براي اخذ تصميم سازندگي و توزيع عدالت اجتماعي ، اکسير محبت ديدار مردمي را در کام اکثر مردم چکانيد و اکنون در اين انتخابات با حضور اکثريت چشمگير، همان مردم خواستند خدمت صادقانه اش را پاس دارند- که پاس داشتند- وانگهي 4 سال پيش ، رقيب اصلي اين دوره شما که آن روز خيلي شناخته شده نبود از حريف قدر خود با شگفتي تفاضل آراء پيشي گرفت ، آيا نمي خواهيد آراء حتمي آن دوره رقيب تان را با آراء شناخته شده جديد اين دوره که حاصلش بيش از 24 ميليون خواهد شد به نفع ايشان اعتراف کنيد؟ لطفا بيش از اين به خودتان اين همه زحمت ندهيد که اکثريت 85% آراء صندوق هاي راي را به نفع خود مصادره کنيد. نه ملت بيدار ما و نه ملل آزاده جهان اين ادعاي غير منطقي و غير مستند را از شما نمي پذيرند. با اين همه هرچند معتقدم هر چه زودتر به معيارهاي قانوني احترام بگذاريد اکثر اين ملت سرفراز شما را به گرمي خواهد پذيرفت بلکه در موعد مقرر هر آنچه از حقيقت رونمائي شود، همه انسان هاي آزاده مان با بازگشت به صميمت و احترام به هم ، قانونمداري را در کشور نهادينه سازند.

 

 

با پوزش خاص

حسن عسکري راد

6/ تيرماه /88

 

 

سفير ايران در مكزيك:

قتل "ندا آقا سلطان " مربوط به سازمان‌هاي جاسوسي مانند سيا است

سفير ايران در مكزيك با اشاره به كشته شدن ندا آقا سلطان در ناآرامي‌هاي هفته گذشته تهران تاكيد كرد كه قتل وي مربوط به سازمان‌هاي جاسوسي و اطلاعاتي مانند سيا است.

به نقل از شبكه خبري "سي‌ان‌ان "، محمد حسن قديري گفت: در پشت صحنه قتل ندا آقا سلطان، زن 26 ساله ايراني كه فيلم تير اندازي مرگبار به او در روز شنبه گذشته، وي را به نماد مخالفت در برابر انتخابات رياست جمهوري ايران تبديل كرد، ممكن است آمريكا دست داشته باشد.

وي گفت: "مرگ ندا خيلي مشكوك است. سوال من اين است، چگونه مي‌شود اين ندا خانم از پشت، در مقابل چندين دوربين، و در منطقه‌اي كه هيچ اعتراض قابل توجهي در كار نبوده مورد اصابت قرار مي گيرد؟ "

سفير ايران در مكزيك افزود: سيا يا يك سرويس اطلاعاتي ديگر ممكن است مسئول اين كار بوده باشد.

قديري گفت: "خوب، اگر سيا بخواهد كسي را بكشد و به عناصر حكومتي نسبت دهد، انتخاب يك زن انتخاب مناسبي است، زيرا مرگ يك زن همدردي بيشتري جلب مي‌كند. "

در پاسخ به اين اظهارات، جرج ليتل سخنگوي سيا گفت: "هر ادعايي درباره مسئوليت سيا در مرگ اين زن جوان نادرست، پوچ و توهين آميز است. "

قديري گفت: گلوله‌اي كه از بدن "آقا سلطان " خارج شده از نوع گلوله‌هاي مورد استفاده در [نيروهاي انتظامي و نظامي] ايران نبود.

وي گفت: "اينها روش‌هايي هستند كه تروريست ها، سيا و سازمان هاي جاسوسي به كار مي‌برند. طبيعتا آنها دوست داشتند ببينند كه در اين تظاهرات‌ها خوني ريخته شود تا از آن عليه جمهوري اسلامي ايران استفاده كنند. اين جزو روش‌هاي رايجي است كه سيا در كشورهاي مختلف استفاده مي كند. "

قديري افزود: "من نمي‌گويم كه اكنون هم "سيا " اين كار را كرده است. گروه‌هاي مختلفي وجود دارند. اين مي‌تواند كار يك سازمان اطلاعاتي ديگر باشد؛ به هر حال افرادي هستند كه از اين نوع روش ها استفاده مي‌كنند. "

سفير ايران در مكزيك در پاسخ به سوالي درباره اعمال محدوديت حكومت ايران بر گزارش دهي روزنامه‌نگاران بين‌المللي، خود روزنامه‌نگاران را سرزنش كرد.

وي گفت: "برخي از گزارشگران و رسانه‌هاي جمعي حقايق را منعكس نمي‌كنند. "

اين ديپلمات ايراني اضافه كرد: براي مثال، سازمان‌هاي خبري بين‌المللي تظاهرات طرفداران مير حسين موسوي را كه به گفته حكومت با اختلاف زياد به احمدي نژاد باخته است، بيش از حد مورد پوشش قرار مي‌دهند. اما همان خبرگزاري‌ها "تظاهرات‌هاي بسيار در طرفداري از پيروز انتخابات " را نشان نداده‌اند.

او گفت: به علاوه، اين رسانه‌ها در مورد افرادي كه بانك‌ها و اتوبوس‌ها را به آتش مي‌كشند يا به مردم ديگر حمله مي‌كنند گزارش نمي‌دهند. "تنها چيزي كه آنها نشان مي‌دهند واكنش‌هاي پليس است. "

قديري گفت: منطقي اين است كه نيروهاي امنيتي از جان و مال مردم ايران محافظت كنند.

او با اشاره به كانديداي جمهوريخواه رياست جمهوري آمريكا كه در ماه نوامبر به آقاي اوباما باخت، پرسيد: "اگر در آمريكا حاميان آقاي مك‌كين به خيابان‌ها ريخته و سعي مي‌كردند بانك‌ها را به آتش بكشند، فكر مي‌كنيد پليس فقط كنار ايستاده و تماشا مي‌كرد؟ "

قديري از طرفداران موسوي خواست "پيروزي اكثريت را بپذيرند. "

سفير ايران در مكزيك با طرح اين موضوع كه نظرسنجي منتشر شده در آمريكا در سه هفته قبل از انتخابات پيش بودن احمدي نژاد را نشان مي‌داد، گفت: پيروزي قاطع احمدي نژاد تعجب آور نبود.

 

 

 


 
comment نظرشريف شما ()
 
 اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً