آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (8) - درباره موسوی

درباره موسوی

همه باید همه حقیقت را بدانند

آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (8)
نویسنده : محقق - ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸
 

تجمع مردمی دانشجویی

مقابل دادستانی تهران

برگزار می شود

چهار تشکل بسیج دانشجویی، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ، اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل و جنبش عدالتخواه دانشجویی در اطلاعیه ای از مردم و دانشجویان دعوت کردند که در اعتراض به اغتشاشات اخیر ساعت 10صبح پنجشنبه مقابل دادستانی تهران تجمع کنند.

متن اطلاعیه تشکل ها بدین شرح است:
بدین وسیله ما تشکل های دانشجویی از مردم غیور و همیشه در صحنه به خصوص دانشجویان آگاه دعوت می کنیم که برای مطالبه موارد زیر از قوه قضاییه روز 28 خرداد راس ساعت 10 صبح در
میدان 15 خرداد مقابل دادستانی تهران حضور به هم رسانند.
1-برخورد قاطع، جدی و انقلابی با عوامل آشوب های اخیر در تهران
2- صدور حکم دستگیری و محاکمه علنی فائزه و مهدی هاشمی به جهت ایفای نقش مستقیم در تحریک مردم برای آشوب و اغتشاش و سازماندهی اراذل و اوباش برای تخریب اموال عمومی و بر هم زدن فضای روانی جامعه.

 

 

 

واگذاری منزل مسکونی به موسوی؛ 70 برابر زیر قیمت در دولت هاشمی رفسنجانی

شاید وقتی موسوی ابهامات مطرح شده در خصوص منزل مسکونی اش را تکذیب می کرد و آن را "اطلاع ناصحیح" می خواند، گمان نمی کرد روزی خواهد آمد که اسناد مربوط به مدعایش منتشر شود تا مردم از آنچه هست، مطلع شوند.

فروردین ماه سال جاری بود که نامه فاطمه رجبی خطاب به موسوی منتشر شد. در این نامه برخی تناقضات و ابهامات در خصوص عملکرد و مواضع موسوی مورد اشاره قرار گرفته بود. از جمله بحث ساده زیستی و منزل مسکونی میرحسین. رجبی نوشته بود: «موسوی ساده‌زیست است!؟ کدام ساده‌زیستی؟... اگر موسوی در کاخ‌نشین یا شاه‌نشین جماران سکنی ندارد، معنایش ساده‌زیستی است؟ روزی با ماشین، مسافتی را از پشت یک دیوار در منطقه پاستور طی کردم، به من گفته شد این مسافت دیوار خانه مسکونی موسوی است! به عمل کار بر آید به سخن‌دانی نیست

این نامه بود که واکنش هتاکانه‌ی ابراهیم نبوی و بعد از آن اطلاعیه موسوی را به دنبال داشت. موسوی خطاب به نبوی نوشت: «اینجانب به عنوان کسی که مخاطب نامه آن خانم محترم بوده‌ام، به جز اطلاع ناصحیحی که در مورد محل منزل مسکونی‌ام به ایشان داده‌اند، مابقی این نوشته را نظری در میان نظرات یافتم که یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید طاقت شنیدنش را داشته باشد

اما خانه‌ای که رجبی از آن سخن می گوید، خانه‌ای است که در سال 71 یعنی بعد از نخست وزیری موسوی و در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی با قیمتی بسیار نازل، یعنی حداقل 70 برابر زیر قیمت، از طرف دولت به او واگذار شد. این خانه در 4 قطعه زمین به مساحت مجموعاً 517 مترمربع احداث شده است. در نامه رسمی محسن طائب، قائم مقام سرپرست نهاد ریاست جمهوری خطاب به دفترخانه اسناد رسمی آمده است: «سلام علیکم. احتراماً با عنایت به اینکه این نهاد در نظر دارد عرصه و اعیانی خانه احداثی در پلاک 2926 اصلی و 3 و 4 فرعی از 2926 اصلی و 3 فرعی از 2927 اصلی واقع در بخش 3 تهران موضوع وکالت نامه شماره 47236 مورخه 11/8/67 را به نام آقای میرحسین موسوی خامنه ای انتقال نماید. خواهشمند است وفق مقررات جاریه نسبت به انتقال اسناد پلاک های فوق الذکر به نام مشارالیه اقدام نمایند. ضمناً برادر محمد نکویی به عنوان نماینده این نهاد اسناد مربوطه را امضاء می نماید

آنچه در خصوص این خانه قابل توجه است، قیمت معامله است. در حالی که ارزش مالی خانه حداقل متری 70 هزار تومان بوده است، این خانه متری 1000 تومان به موسوی واگذار شده است. مساحت ساختمان معامله شده 1011 متر مربع بوده است. در واقع مهندس موسوی خانه را با ارزش حداقل یک هفتادم بهای اصلی آن از دولت هاشمی به قیمت دوازده میلیون و هفتاد و شش هزار و هشتصد و چهل ونه ریال یعنی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان دریافت می کند.

موسوی در حالی این منزل را به ثمن بخس دریافت کرده است که عیار ادعای قانون‌گرایی و اخلاق وی شب گذشته نیز در فحاشی غیابی علیه احمدی‌نژاد روشن شد.

 

 

احضار کاردار کانادا به وزارت امور خارجه

کاردار کانادا در تهران به وزارت امور خارجه کشورمان احضار شد

در پی اظهارات مداخله‌جویانه مقامات کانادایی و صدور بیانیه وزارت امور خارجه کانادا در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری، کاردار کانادا در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به او ابلاغ شد.

 

 

احضار سفیر سوییس(حافظ منافع آمریکا) در تهران به وزارت امور خارجه

در پی اظهارات مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری، سفیر سوییس در تهران به‌عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

سفیر سوییس تاکید کرد مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به مقامات آمریکایی منعکس خواهد کرد.

 

 

 

 

 

لایحه شفاف سازی و رسیدگی به دارایی مسوولان در هیات دولت تصویب شد

لایحه شفاف سازی و رسیدگی به اموال و دارایی مسوولان در جلسه صبح امروز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست دکتراحمدی نژاد و با قید یک فوریت به تصویب رسید.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، احداث هفت پالایشگاه جدید در کشور توسط وزارت نفت و اجازه انتشار 5 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به وزارت نیرو برای احداث 7 نیروگاه در کشور از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت بود.
در این جلسه اصلاح تصویب نامه ضوابط ارایه تسهیلات ساخت مسکن به آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا تصویب شد.
همچنین اختصاص مبلغ یک هزار و پانصد میلیارد ریال به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پرداخت پرسنلی و دارو به تصویب رسید.
پیشنهاد راه اندازی دفتر نمایندگی جهاد کشاورزی در کشور سودان نیز در جلسه هیات دولت بررسی و تصویب شد.

 

 

 

اعلام آمادگی حداد عادل برای گفتگوی زنده با موسوی در صداوسیما

به دنبال ادعاهای مطرح شده توسط میرحسین موسوی درخصوص انتخابات و عدم تمکین وی به رای ملت، دکتر حداد عادل رییس مجلس هفتم و نماینده اول مردم تهران در مجلس هشتم برای گفتگوی زنده تلویزیونی با موسوی در این زمینه، اعلام آمادگی کرد.

پس از آنکه وزارت کشور از مشارکت 85 درصدی و رای 5/24 میلیونی دکتر احمدی‌نژاد خبر داد، میرحسین موسوی که با اختلاف 12 میلیون رای از رقیب انتخاباتی خود شکست خورده بود، نتیجه انتخابات را نپذیرفت و مدعی تقلب در انتخابات شد که به دنبال این ادعا دکتر حداد عادل رییس مجلس هفتم و نفر اول انتخابات مجلس هشتم در شهر تهران آمادگی خود را برای گفتگو با موسوی در خصوص اثبات این ادعا اعلام نمود.
این گزارش حاکی است محور این گفتگوی تلویزیونی در خصوص مستندات و مدارک موسوی در خصوص ادعای تقلب در انتخابات خواهد بود تا مردم ایران که با مشارکت 85 درصدی خود در انتخابات حماسه‌ای ماندگار آفریدند بتوانند در خصوص ادعای آقای موسوی اطلاعات موجود را بشنوند و قضاوت کنند.
غلامعلی حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عصر دیروز هم در اجتماع عظیم و میلیونی مردم تهران در میدان ولیعصر گفت :‌کشور ما قانون دارد و راه تشخیص صحت و سقم آرا معین شده و شورای نگهبان مرجع رسیدگی به این امور است و اگر کسی اعتراض دارد، باید دلایل خود را به این شورا ارائه کند و بداند که شورای نگهبان و رهبری با هر سلیقه‌ای حاضر نیستند حتی یک رای هم با تقلب جابجا شود.
وی اظهار داشت: مگر در سال 76 آقای خاتمی پیروز انتخابات نشد، مگر کسانی که به ایشان رای ندادند و تعدادشان حدود 10 میلیون نفر بود دست به آشوب و اغتشاش زدند؟ در حالی که دیدیم فردای همان روز همه کسانی که به آقای خاتمی رای نداده بودند،‌به رای اکثریت و قانون اساسی احترام گذاشتند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به میرحسین موسوی گفت: ما شما را به عنوان نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس و نخست‌وزیر حضرت امام و اینکه شما را فرزند انقلاب می‌دانیم، دوست داریم و رهبر انقلاب هم شما را عضو خانواده انقلاب می‌داند اما از شما سوال می‌کنم وقتی هنوز انتخابات تمام نشده و در صندوق رای باز نشده شما از کجا مطمئن بودید که اکثریت آرا را به دست آورده و اعلام پیروزی کردید.
حداد عادل اظهار داشت: عده زیادی به شما رای دادند اما نباید شما فقط به آرای مردم تهران و اطرافیان خودتان نگاه کنید آیا شما از آرا استان‌های محروم و شهرها و روستاهای کوچک اطلاع داشتید.
وی با بیان اینکه خدا می‌داند من این سخنان را برای رفع شبهه می‌دانم اظهار داشت: در کجای دنیا کشورهایی که خود را الگوی دموکراسی می‌دانند سابقه دارد که قبل از شمارش آرا واعلام رسمی کاندیدایی کنفرانس خبری بگذارد و خود را رئیس‌جمهور اعلام کرده و کسی دیگری نیز به او تبریک بگوید.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به نظرسنجی‌های مختلف صورت گرفته در ماه‌های قبل از انتخابات گفت: ما این نظرسنجی‌ها را که توسط چندین دستگاه مختلف صورت می‌گرفت بررسی کردیم و دیدیم که در هیچکدام از این نظرسنجی‌ها که مربوط به کل کشور بود آقای میرحسین از آقای احمدی‌نژاد جلوتر نبود.
حداد عادل خطاب به میرحسین موسوی گفت: شکی نیست که شما در تهران رای بالایی داشتید ولی باید بدانید که ایران فقط تهران نیست و بزرگی شما نیز در این است که به رای مردم احترام بگذارید.
حداد عادل خطاب به میرحسین ادامه داد: این درست نیست که قبل از برگزاری انتخابات نزدیکان شما اعلام کند که اگر آقای احمدی‌نژاد پیروز شد یقینا تقلب صورت گرفته است.
کارشناسان حقوقی بر این باورند که بر اساس قاعده حقوقی "البینة علی المدعی" آقای موسوی باید برای اثبات ادعای خود ادله مورد نظر را ارائه کند و در غیر این صورت مسئولیت زدن این اتهام به برگزارکنندگان انتخابات برعهده وی خواهد بود.


 

اطلاعیه مهم جامعه مدرسین در خصوص حوادث اخیر

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار اطلاعیه ای در خصوص حوادث اخیر ، مردم را به آرامش و حفظ وحدت و قانونگرایی فراخواند.

 

متن این اطلاعیه، که به امضای آیت الله محمد یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ،رسیده به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حوادث ناگوار اخیر در کشور و بویژه در شهر تهران که به نابودی بخشی از اموال عمومی و غارت اموال مردم و نیز کشته و زخمی شدن برخی از هموطنانمان انجامید، دل رهبر معظم انقلاب "مدظله العالی"، مراجع معظم تقلید"دامت برکاتهم" و علما و روحانیون و دلسوزان انقلاب اسلامی را به درد آورد.
تردیدی نیست که غارتگران اموال عمومی و اعتشاش گران جریان اخیر به هیچ گروه یا نامزدی در انتخابات وابسته نیستند و هدف از این گونه اعمال - همان گونه که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره فرمودند- تلخ کردن شیرینی پیروزی ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری و حضور حماسی آنان بود.
از این رو توجه همگان را به چند نکته جلب می نماییم:
- متاسفانه حوادث اخیر سوژه خوبی برای رسانه های وابسته به صهیونیسم و تخریب چهره نظام جمهوری اسلامی فراهم نموده و چنین اعمالی باعث شاد کردن دشمنان خواهد بود که هوشیاری و درایت ملت ایران را در خنثی سازی این توطئه می طلبد.
- مرجعیت قانونی رسیدگی به تخلفات ، شورای نگهبان است . بنابر این به کلیه نامزدهای مختلف که همه از طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، توصیه می شود هریک از کاندیداها همانطور که شکایت خود را به شورای نگهبان داده اند، از طریق این مراجع قانونی نسبت به نتیجه بررسی شکایت خود اقدام نمایند و شورای نگهبان موظف است پیگیری نموده و پاسخ داده شود.
در نهایت آنچه مهم است اجرای قانون است اگر چه به ظاهر به نفع یا ضرر شخصی تمام شود.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن ابراز انزجار از پدید آورندگان حوادث اخیر و محکوم کردن این توطئه دشمنان اسلام و با دعوت به رعایت مصالح نظام و مردم ، همه مردم شریف ایران را به آرامش و حفظ وحدت و قانونگرایی فرا می خواند و حمایت خود را از رهنمودهای مقام معظم رهبری اعلام می دارد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

 

 

تشکیک‌کنندگان سلامت انتخابات باید ادعاها و اتهام‌پراکنی خود را ثابت کنند

یک فعال و تحلیل‌گر مسایل سیاسی گفت: کسانی که با اهداف سیاسی انتخابات را ناسالم و نتایج اعلام شده را غیرواقعی اعلام کردند، باید بتوانند ادعاها و اتهاماتی را که وارد کرده‌اند با ارایه سند و مدرک به اثبات برسانند.

میثم نیلی با اعلام این مطلب تاکید کرد: طرح ادعاهای کلی و غیر مستند و مشوش کردن ذهن جامعه، هنر نیست، بلکه زمینه‌سازی برای ایجاد ناآرامی و بی‌اعتمادی در جامعه است که اتهام‌‌زنندگان باید تاوان آن را بپردازند.
نیلی همچنین با اشاره به ضرورت اقدام وزارت کشور در این زمینه گفت: از آنجایی که یک گروه سیاسی با مقاصد غیرخیرخواهانه درصدد از بین بردن اعتماد جامعه به مسئولان کشور می‌باشد، وزارت کشور نباید از حقوق مردم در برابر یک اقلیت خودخواه و تهمت‌زنندگان و مدعیان عدم سلامت انتخابات سکوت کند، بلکه باید از کسانی که مدعی‌اند در انتخابات یا در شمارش آرا تقلب صورت گرفته است نزد مراجع قضایی شکایت کند تا آنها چنانچه برای ادعای خود سندی دارند ارایه کنند، وگرنه پاسخگوی اعمال مجرمانه خود باشند.

 

 

 

حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی درحالی امروز کار خود را آغاز کرد که با برگزاری جلسه غیر علنی بیش از یک ساعت به بررسی حوادث اخیر در کشور پرداخت .

دراین جلسه غیر علنی که گفته می شود محمد حسن ابوترابی فرد رئیس کمیته رسیدگی کننده به حوادث اخیر گزارشی را به نمایندگان مجلس ارایه کرد.
درجلسه غیر علنی صبح گزارش ابوترابی فرد ناتمام باقی ماند.
** پس از پایان جلسه غیرعلنی و با آغاز جلسه علنی امروز مجلس هنگامی که خبرنگاران اجازه ورود به صحن علنی را یافتند بسیاری ازنمایندگان در جلوی صحن علنی جمع شده بودند و جهانبخش محبی نیا یکی از اعضای هیات رئیسه، نمایندگان را به صندلی ها هدایت می کرد و تنها دوسه تن از اعضای هیات رئیسه به همراه علی لاریجانی درجایگاه هیات رئیسه حضور داشتند و هر یک از نمایندگان نیز با دیگری درحال گفتگو بودند .
** درجلسه علنی نیز دو تن ازنمایندگان استان قزوین جانی عباسپور و امیر طاهرخانی با یکدیگر درگیر شدند و قدرت ا...علیخانی نیز به اعتراض پرداخت. گفته می شود درجلسه غیرعلنی نیز این دو نماینده با یکدیگر درگیر شده بودند.
**امیدوار رضایی نماینده مسجدسلیمان در پاسخ به سوال خبرنگاران درمورد علت وقوع این درگیری گفت که این دعوا درمورد احقاق حقوق ملت است .
** ازدیگرموارد جالب درجلسه علنی امروزمجلس، نطق موسی قربانی نماینده قائنات و عضو پیشین هیات رئیسه بود .
زمان نطق وی پایان یافته بود که لاریجانی تذکر داد وقت شما پایان یافته است،‌ اما موسی قربانی اعتنایی نکرد،‌ لاریجانی گفت: شما همیشه می گفتید وقت شما تمام است که قربانی پاسخ داد: گاهی وقت ها آقای رئیس مدارا می کردیم و به قرائت بقیه نطق خود پرداخت .
** جلسه علنی امروز مجلس ساعت 40/11 و زودتر از زمان موعد مقرر پایان یافت .
** لاریجانی قبل از اعلام پایان جلسه علنی گفت که نمایندگان درجلسه حضور داشته باشند چند نکته ای را می خواهم تذکر بدهم .
وی همچنین از خبرنگاران خواست که جلسه را ترک کنند و جلسه غیرعلنی باردیگر درپشت درهای بسته تشکیل شد .

 

 

 

حاشیه های خواندنی از جلسه هیات دولت

نشست هیات دولت امروز بعد از انتخابات پرشور و به یادماندنی ملت ایران که مشارکت 85 درصدی را به دنبال داشت،‌صبح امروز به ریاست دکتر محمود احمدی ن‍ژاد برگزار شد.

 

نشست امروز هیات وزرا حاشیه هایی را به دنبال داشت که در نوع خود جالب و شنیدنی است.
** امروز یکی از خبرنگاران واحد مرکزی خبر از هر کدام از وزرا که از نشست هیات دولت خارج می شدند، یک سوال می پرسید که تا حدود زیادی برای وزرا این سوال غیر منتظره و غیر تخصصی بود.
سوال این بود آقای وزیر نتیجه فوتبال امروز ایران و کره جنوبی را چگونه پیش بینی می کنید؟ حتی این سوال از رییس جمهوری هم پرسیده شد.
**وزرا هم با یک مکث نسبتا طولانی اعلام می کردند که پیش بینی فوتبال کار سختی است اما همه آنها برای موفقیت تیم ملی آرزوی موفقیت کردند.
** وزیر مسکن و شهرسازی که ازجلسه هیات دولت خارج شد، خبرنگاران او را دوره کردند تا سوالات خود را بپرسند، اما آقای سعیدی کیا با بیان اینکه درجایی دیگر جلسه دارم و زمانی برای مصاحبه نیست، ساختمان هیات دولت را ترک کرد.
**مسولان رسانه ای و روابط عمومی ریاست جمهوری به خبرنگاران و عکاسان اعلام کردند که مصاحبه تمام شده و همه وزرا بیرون آمدند ، خبرنگاران هم در حال ترک ساختمان هیات دولت بودند که دکتر احمدی نژاد به همراه دکتر الهام از ساختمان هیات دولت بیرون آمدند و خبرنگاران هم بی درنگ خود را به رییس جمهوری رساندند.
** انتخابات اوج فعالیت خبرنگاران بود
رییس جمهوری از همه خبرنگاران تشکر کردو گفت :‌ انتخابات و روزهای گذشته اوج فعالیت شماها بوده و برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم.
** در دولت آینده حجم کارها گسترده تر خواهد بود
احمدی ن‍ژاد در جمع خبرنگاران گفت :‌البته باید بدانید که در دولت دهم کارها وسیع تر و گسترده تر خواهد بود و به طبع فعالیت های شماها هم گسترده می شود.
خبرنگاری از رییس جمهوری در خصوص استقبال بی نظیر مردم اهواز از رییس جمهوری در زمان تبلیغات انتخاباتی سوال کرد که رییس جمهوری هم در پاسخ با تایید این مطلب گفت : شما خبرنگاران ملاحظه کردید که در آن هوای گرم و فشردگی جمعیت حتی نفس کشیدن هم سخت شده بود.
** خبرنگار دیگری از رییس جمهوری در خصوص نتیجه مسابقه فوتبال امروز ایران وکره سوال کرد .
احمدی نژاد در پاسخ گفت : تحلیل ها و پیش بینی های ما باید در خصوص مسایل سیاسی و دیپلماسی باشد، اما همه ما برای پیروزی بچه هایمان دعا می کنیم.
** یکی از کارمندان ریاست جمهوری که اتفاقا همسرش خبرنگار است امروز هم در جمع خبرنگاران حضور داشت،‌ به اتفاق همسرش پیش دکتر احمدی ن‍ژاد رفتند و ضمن معرفی خود برای دقایقی با رییس جمهوری صحبت کردند.
عکاسان خبری هم از این فرصت استفاده کردند و از این صحنه ها عکس گرفتند، یکی از عکاسان گفت آقای رییس جمهور امروز سالروز ازدواج این دو نفر است.
رییس جمهوری هم سالروز ازدواجشان را به آنها تبریک گفت.
** یکی از خبرنگاران از آقای احمدی ن‍ژاد سوال کرد ، آقای رییس جمهور آیا شما تاریخ ازدواج خود را به یاد دارید؟
احمدی نژاد بی درنگ گفت : بله و تاریخی را اعلام کرد که برای همه خبرنگاران،‌عکاسان و همراهان رییس جمهوری جالب و شنیدنی بود،روز جمعه 22 خردادماه سال 1359
وقتی این تاریخ را گفت :‌همه یک صدا به یاد روز جمعه تاریخ 22 خردادماه 1388 یعنی جمعه گذشته افتادند که ملت ایران در یک حماسه تاریخی و ماندگار و با مشارکت 85 درصدی خود برای بار دوم با بیش از 24 میلیون رای به ریاست جمهوری دکتر احمدی ن‍ژاد، مهر تایید گذاشتند.
خبرنگار دیگری از رییس جمهوری پرسید،‌آیا به یاد دارید که مراسم ازدواج شما کجا برگزار شد؟
رییس جمهوری هم پاسخ داد:‌بله در عباسی در انتها خیابان نواب قرار داشت که البته امروز شکل آن کاملا تغییر کرده است، مگر می شود که انسان بهترین روز زندگیش را از یاد ببرد.
در پایان برخی از خبرنگاران و عکاسان با رییس جمهوری عکس یادگاری گرفتند.

 

 

حاشیه‌هایی از دیدار نمایندگان نامزدهای انتخابات دهم با رهبر انقلاب

نمایندگان ستادهای چهار نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر سه شنبه در نشستی دوستانه، در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دیدگاه‌های خود را در باره انتخابات و مسایل مربوط به آن بطور صریح و شفاف بیان و مسئولان ذیربط نیز توضیحاتی را ارائه کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، روایتی دیگر از این دیدار را در سطرهای زیر می‌خوانید:
عقربه‌های ساعت به 6 بعد از ظهر روز سه‌شنبه 26/03/88 نزدیک می‌شود. نمایندگان چهار نامزد فعال در صحنه‌ی انتخابات دهم ریاست‌جمهوری کنار هم نشسته‌اند تا در یک فضای صمیمی و البته متفاوت (از نظر ارزیابی انتخابات) دیدگاه‌های خود را مستقیم و شفاف با "پدر ملّت " در میان بگذارند. "پدر ملّت " عنوانی بود که یکی از نمایندگان نامزدهای رأی نیاورده (که البته از دولت‌های قبل مسؤولیت وزارت داشته است) برای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌کار برد.
ساعت 6 با ورود رهبر معظم انقلاب، هریک از نمایندگان چهار نامزد شروع به سخن کردند.
اول نماینده ستاد شیخ‌النامزدها (تعبیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای آقای کروبی) سخن گفت که تقریباً با کم و زیادش توسط دیگر ستادها تکرار شد. چون به ترتیب سنّ نامزدها، نمایندگان ستادشان سخن گفتند، دومین نوبت به ستاد مهندس موسوی رسید.
برای سخن گفتن سومین نفر بین این‌که دکتر رضایی مسن‌تر است یا دکتر احمدی‌نژاد، یک لحظه تردید شد که نماینده ستاد دکتر رضایی نقطه نظراتش را مطرح کرد و سپس نوبت به کم‌سن‌ترین نامزد و ستاد وی، دکتر احمدی‌نژاد رسید.
آقایان الویری، بهشتی و دانش‌جعفری از طرف ستادهای آقایان کروبی، موسوی و رضایی، هریک اشکالات و شبهاتی را که معتقد بودند به انتخابات وارد است، مطرح کردند. برخی از مطالب مربوط به فضای انتخابات و مواضع و عملکرد نامزد منتخب بود و برخی دیگر به‌عنوان اشکالات روز رأی‌گیری و چگونگی اعلام نتیجه‌ی انتخابات.

آنچه به‌عنوان اشکالات مربوط به دوره‌ی منتهی به روز رأی‌گیری مطرح شد، تقریباً همان مواردی بود که از سوی سه نامزد و یا حامیان آن‌ها در مواجهه با نامزد منتخب مطرح شده بود و کم و بیش فرد ذی‌نفع و یا حامیان وی به آن‌ها پاسخ گفته بودند. در این جلسه نیز از سوی آقای ثمره‌‌هاشمی به‌عنوان نماینده‌ی نامزد منتخب به آن‌ها اشاره شد و البته این‌ها مواردی است که شورای نگهبان (که نمایندگانش به همراه نمایندگان وزارت کشور در جلسه حضور داشتند) خارج از حیطه‌ی قانونی صلاحیت خود برای رسیدگی می‌داند. این موضوعی بود که از سوی آقای کدخدایی به نمایندگی از طرف شورای نگهبان در جلسه مطرح شد.
موارد مطروحه‌ی دیگر که به‌عنوان "اشکالات مربوط به روز رأی‌گیری و چگونگی اعلام نتیجه " مطرح شد، علاوه بر کلیات، نکاتی مثل کمبود تعرفه و چگونگی و میزان صدور کارت برای ناظران نامزدها در شعب اخذ رأی را در بر می‌گرفت که در گزارش آقای دانشجو رئیس ستاد کشور و آقای کدخدایی نماینده شورای نگهبان به دو مورد مشخص و مصداقی فوق پرداخته شد. البته تفاوت‌هایی بین آنچه طرف‌های ذی‌نفع (ستاد نامزدها) و طرف‌های ذی‌ربط (شورای نگهبان و وزارت کشور) مطرح کردند، وجود داشت.
حضرت آیت‌ا‌لله خامنه‌ای در این جلسه، همچنان که خود در ابتدا تأکید کردند، می‌خواستند بیشتر حرف افراد حاضر را که به تعبیر ایشان همگی متعلّق به خانواده‌ی انقلاب هستند، گوش کنند و لذا کوتاه سخن گفتند ولی چند مطلب را مورد تأکید قرار دادند که به این مضمون بود:
اول آن‌که انتخابات مظهر وحدت ملی است و نباید اجازه داد به انشقاق ملی تبدیل شود.
دوم آن‌که ملّت ایران هویتی یکپارچه دارد. آن‌هایی که 24 میلیون رأی به نامزد منتخب دادند، به همان اندازه دل در گرو انقلاب و نظام داشتند که 14 میلیون دیگر. چرا که 39 میلیون رأی‌دهنده‌ وجه مشترکشان دلبستگی به جمهوری اسلامی بود و وجه افتراقشان در رأی به این یا آن نامزد.
سوم آن‌که همه‌ی نامزدهای فعال در انتخابات و حامیان آن‌ها نباید به‌گونه‌ای سخن بگویند و یا رفتار کنند که منجر به تحریک و عصبانیت طرف مقابل شود.
چهارم این‌که ایجاد اغتشاش و آشوب، خواست دشمن است و هیچ نسبتی با نامزدها ندارد و امری محکوم است. همگان از نامزدها گرفته تا جمع حاضر (ستادها و حامیان آن‌ها) به صراحت و علنی علیه این اعمال خشونت‌آمیز که بعضاً جنایت است، موضع بگیرند.
پنجم آن‌که اشکالات و شبهات نامزدها باید رسیدگی شود و توسط مرجع قانونی که شورای نگهبان است تعیین تکلیف گردد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان تأکید کردند: همچنان‌که قبلاً گفته‌ام و از جمله در دیداری که آقای موسوی با اینجانب داشت تأکید کردم و قرار شد چنین شود، شما هر اشکال و شبهه‌ای که دارید، به‌طور مشخص و روشن به شورای نگهبان (به عنوان مرجع قانونی) اعلام کنید تا طبق قانون به آن رسیدگی شود. اینجانب به شورای نگهبان تأکید کرده‌ام که حتی اگر لازم شد، صندوق‌هایی را بازشماری کنند، این کار انجام شود.
عقربه‌های ساعت به 7 بعدازظهر رسیده است و وقت جلسه به اتمام رسیده اما پس از پایان وقت و به هنگام صرف چای و شیرینی، بعضی‌ها از فرصت استفاده می‌کنند و نکته‌ای و یا خاطره‌ای می‌گویند.

آقای مرتضی الویری- یکی از نمایندگان ستاد آقای کروبی ـ اشاره می‌کند که خطبه‌ی عقد وی قبل از انقلاب در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خوانده شده و رهبر معظم انقلاب می‌افزایند که من از طرف پدر همسر ایشان در جلسه‌ی عقد حضور داشتم و آیت‌الله طالقانی از طرف آقای الویری و از میزان مهریه‌ی ایشان و خانواده اصیل همسرشان سخن می‌گویند.

آقای عباس آخوندی- یکی از نمایندگان ستاد مهندس موسوی- نقل می‌کند که فردای برگزاری انتخابات دوم خرداد که منجر به پیروزی آقای خاتمی شد، قبل از اعلام نتیجه‌ی آرا، آقای ناطق نوری بیانیه‌ی تبریک به آقای خاتمی را نوشته و ارسال کرد.

آقای رسول منتجب‌نیا که از سوی ستاد آقای کروبی در جلسه حاضر است، پیشنهاد می‌کند برای این‌که هم رسیدگی توسط مرجع قانونی (شورای نگهبان) انجام شود و هم اعتماد نامزدها تأمین شود، در جلسه‌ای که موضوع بررسی و یا بازشماری انجام می‌شود، نمایندگان نامزدها به‌عنوان ناظر حضور داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تأئید این پیشنهاد از اعضای شورای نگهبان حاضر در جلسه می‌خواهند که امکان حضور و نظارت نمایندگان نامزدها را برای رسیدگی و حتی بازشماری فراهم کنند و می‌افزایند: نامزدها اگر شکایتی درباره‌ی آراء صندوق خاصی دارند، همان صندوق و صندوق‌های مورد شکایت بازشماری شود و حتی می‌توان تصادفی تعدادی از صندوق‌ها را بازشماری کرد تا هیچ شبهه‌ای باقی نماند.

 

 

 

در صورت انتخابات مجدد، آرا احمدی نژاد به شدت افزایش خواهد یافت

نماینده مردم مشهد گفت: در صورت فرض محال برگزاری مجدد انتخابات، همه خوب می دانیم که آرا احمدی نژاد به شدت افزایش یافته و آرا موسوی به شدت کاهش خواهد یافت.

"جواد کریمی قدوسی" افزود: انتخابات تکرار نخواهد شد چرا که صحت آن بر همه محرز است.
وی اظهار داشت: اگر اکنون اقدام به نظرسنجی شود، خواهیم دید که این اظهارات هیچ اساس واقعی ندارد و در حال حاضر تعداد زیادی از کسانی که به میرحسین موسوی رای داده اند، از این رای خود پشیمان هستند و به دلیل اتفاقات اخیر نظرشان با گذشته متفاوت شده است.
کریمی قدوسی گفت: شواهد و جو جامعه نشان می دهد کسانی که هنگام انتخابات طرفدار موسوی بوده اند، در صورت برگزاری مجدد انتخابات در رای خود تجدید نظر خواهند کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: اظهارات این گروه، مردود و از سر بی انصافی در خصوص رای مردم است.
این نماینده مجلس گفت: مردم 30 سال در انتخابات شرکت کرده اند، و بلافاصله پس از آن، به فضای آرام و محیط امن گذشته بازگشته اند اما اکنون برخی حامیان موسوی آشوب به پا کرده اند.
کریمی قدوسی ادامه داد: گوش ندادن به نصیحت های رهبر معظم انقلاب نیز از دیگر دلایلی است که باعث آزردگی مردم شده به همین دلیل اقبال موسوی نسبت به روز انتخابات در میان مردم به شدت کاهش یافته است.

 

 

 

واکنش وزارت خارجه ایران به اظهارات مداخله جویانه برخی مقامات کشورهای غربی

وزارت امور خارجه ایران به اظهارات مداخله ‌جویانه برخی مقامات و رسانه‌های کشورهای غربی واکنش نشان داد.

متن بیانیه وزارت خارجه به این شرح است:
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تبریک به ملت شریف ایران به مناسبت خلق حماسه شگفت‌انگیز و بی‌همتا در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، مشارکت 85 درصدی واجدین شرایط در پای صندوق‌های رای را نمادی از علاقه‌مندی شهروندان ایرانی نسبت به سرنوشت خود و اعتقاد مردم به تاثیرگذاری آرا در آینده کشور می‌داند.
در واقع این انتخابات موید به بارنشستن شجره طیبه مردم‌سالاری دینی بوده و میزان مشارکت بالا و استقبال بی‌نظیر از آن، مشروعیت و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش به منصه ظهور رسانده و افزایش چشمگیر مشارکت ایرانیان مقیم خارج را نیز نشان داد و این همه موفقیت، علی‌رغم تبلیغات هدفمند دشمنان ایران اسلامی، سرمایه‌های عظیمی است که همواره موجب عزت‌آفرینی برای ایران و ایرنیان می‌باشد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که راهکار‌های اندیشه شده در قانون انتخابات به گونه‌ای مدبرانه، حقوق رای‌دهندگان و انتخاب‌شوندگان را محافظت می‌نماید که امکان هرگونه شائبه‌ای را سلب و در عین حال باب اعتراض قانونی و رسیدگی به آن را برای کاندیداها فراهم می‌سازد و در این چارچوب مادامی که شورای نگهبان قانون اساسی به عنوان تنها مرجع صالح قانونی؛ شکایات کاندیداها را بررسی نکرده است، هرگونه خدشه‌دار کردن نتیجه انتخابات، اهانت به رای اکثریت و مغایر با اصول دموکراسی و احترام به حقوق دیگران می‌باشد.
بنابراین با توجه به این که اکنون در چارچوب سازوکارهای قانونی ، فرآیند رسیدگی به شکایت‌ها جریان دارد، موضع گیری‌های عجولانه، غیرمسئولانه و مداخله جویانه برخی مقامات خارجی، اهانت به شعور و رای اکثریت مردم ایران و در راستای اهداف سوء برخی از آنان، ارزیابی می‌گردد.
حضور صدها خبرنگار خارجی در طول برگزاری انتخابات اخیر و مشاهده واقعیت‌های موجود در کنار تجربه برگزاری انتخابات موفق طی سی سال گذشته در ایران، نشانه‌ای از شفافیت کامل روند انتخابات و کارکرد موثر سیستم مردم‌سالاری دینی می‌باشد.
اما برخی کشورها در برخوردی نسنجیده، شتاب‌زده و گستاخانه، از تجمعات غیرقانونی و هرج و مرج گرایی عده ای فرصت‌طلب حمایت کرده و برخلاف موازین و اصول دموکراسی و هنجارهای شناخته شده بین‌المللی، خود را به سخنگوی جریان اغتشاشگر تبدیل و از این رهگذر تخریب سیمای تابناک جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند.
جمهوری اسلامی ایران عملکرد این گروه از کشورها را که در پرونده خود سابقه حمایت از تروریزم، پشتیبانی از استثمار و استعمار ملت‌های مظلوم، ترویج استبداد و حکومت‌های خودکامه، تسلیح دیگران به سلاح‌های کشتار جمعی و آشوب‌طلبی‌ها را در جای‌جای جهان ثبت کرده‌اند را رویکردهای فرومایه می‌شمارد و بر این اعتقاد است که آنان هرگز نمی‌توانند در انتخابات با شکوه و دموکراتیک اخیر جمهوری اسلامی ایران ایجاد شبهه نمایند و به آنها توصیه می‌کند روند تعامل نادرست با رویدادهای ایران را تغییر دهند زیرا طراحان شطرنج، رویکردهای آنها را رصد و با لحاظ نمودن آن در مناسبات آتی، بدون تردید دشمنان وحدت ملی ایران را مات خواهند کرد.

 

 

 

عضو کمیسیون قضایی مجلس:

رییس جمهور حق شکایت از اتهام زنندگان را دارد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به ادعاهایی که در طول انتخابات علیه رییس جمهور مطرح شد، گفت: رییس جمهور حق دارد که از اتهام زنندگان شکایت کند.

موسی قربانی افزود: نخستین مرجع رسیدگی به شکایات انتخاباتی شورای نگهبان است اما اگر کاندیداهای معترض تنها به وارد کردن اتهام بدون استناد و دلیل بسنده کنند پاسخ شورای نگهبان خود یک نوع اعاده حیثیت از نامزد منتخب است.
وی ادامه داد: درمورد سایر موارد اتهامی نیز نامزدهای انتخابات می توانند به قوه قضاییه شکایت کنند.
** معترضان دلیلی ندارند
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: تاکنون دلیل منطقی که از سوی نامزد های معترض به نتیجه انتخابات ارایه شده باشد ملاحظه نکرده ام بلکه تمامی اعتراضات به شکل تهمت های بی اساس بوده است.
قربانی ادامه داد: جناح بازنده انتخابات اخیرا پیرو یک برنامه از قبل طراحی شده و عزمی جزم ، درپی بر هم زدن میدان بازی انتخابات بوده است و این مقصود از شعارهای آنها در زمان تبلیغات انتخاباتی کاملا مشهود بود.
این نماینده مجلس گفت: پیش از برگزاری انتخابات فضایی ایجاد کرده بودند که یک کاندیدا را پیروز میدان معرفی کنند و مردم را به سمت این ذهنیت سوق دهند که رای خود را به کاندیدای بازنده ندهند، حتی این شگرد را درخصوص کروبی دیگر کاندیدای جناح خود نیز اعمال کردند.
به گفته وی هیچ کدام از این روش ها کارگر نشد و مردم با شعور سیاسی خود وارد عرصه شده و انتخاب روشنی انجام دادند.
قربانی تاکید کرد: حق رییس جمهوری منتخب برای اعاده حیثیت و شکایت از اتهام های بی سند محفوظ است اما به آقای احمدی نژاد توصیه می نماییم برای حفظ آرامش کشور از این حق خود صرفنظر نمایند.
وی توصیه کرد: همانطور که پیامبر اکرم در فتح مکه به جای انتقام گیری عفو عمومی اعلام کرد آقای احمدی نژاد نیز با سعه صدر با مخالفان برخورد نماید و به پاس سپاسگزاری از مردم از ارایه پاسخ حقوقی و شکایت خود داری کند.

 

 

تاکید وزیر کشور بر صحت و سلامت انتخابات / تکذیب یک نامه جعلی

وزیر کشور بار دیگر بر صحت و سلامت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد و با اشاره به برخی جوسازی ها و شبهه افکنی رسانه های خارجی گفت : در آینده پاسخ برخی از شبهات رسانه های خارجی را می دهیم.

صادق محصولی روز چهارشنبه در پایان نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت : صحت و سلامت انتخابات آن قدر روشن است که نیاز به هیچ توضیحی ندارد.
خبرنگاری از محصولی در باره نامه جعلی منتسب به وی خطاب به رهبر معظم انقلاب ، سوال کرد.
وزیر کشور در پاسخ گفت : این نامه آنقدر ناشیانه و جعلی بوده که به راحتی می توان اشکالات و جعلی بودن آن را ثابت کرد.
وی خاطر نشان کرد : تمامی بخشنامه ها و اخبار وزارتخانه بر روی سایت وزارت کشور قرار می گیرد.
محصولی در ادامه گفت : نامه ای به این مهمی حتی فاقد مهر "محرمانه" است که این هم یکی از موارد ناشیانه عمل کردن آنها است.
وزیر کشور افزود :‌ همچنین نوع بیان و نگارش ما خطاب به محضر رهبر معظم انقلاب به گونه ای است که هرگز از چنین ادبیات و واژه هایی استفاده نمی کنیم.
محصولی تاکید کرد :‌ این عده قبلا هم دچار اشتباه شده اند و یک نامه جعلی سپاه در روزنامه هایشان منتشر کردند.
وزیر کشور خاطر نشان کرد‌ : متاسفانه یک عده برای انکار واقعیت ها دست به یکسری کارهای پست و مفتضحانه می زنند که از فرهنگ و ادب ملت ایران خارج است .
وی در ادامه افزود : کسانی در ابتدای انتخابات دم ازقانون محوری و قانون گرایی می زدند امروز هم باید به شعارهای خود پایبند باشند.
محصولی خاطر نشان کرد :طبق قانون برای هر راهپیمایی و یا تجمعی مجوز قانونی لازم است اما در روزهای گذشته شاهد برگزاری تجمعات غیر قانونی هستیم.
وی با اشاره به اعلام نتایج انتخابات توسط وزارت کشور افزود : اطلاعات انتخابات بصورت کاملا دقیق و شفاف وارد رایانه می شد و ما اخبار آن را برای مردم اعلام می کردیم و نتایج انتخابات را به تفکیک استانها و شهرستانها بر روی سایت وزارت کشور قرار دادیم .
وی افزود: کسانی که امروز ادعایشان با عملشان در خصوص قانون گرایی مغایرت دارد خود را به خواب زده اند و نمی خواهند از خواب بیدار شوند.
محصولی با اشاره به برخی اظهار نظرهای غیر مسئولانه مقامات غربی افزود: آنها امروز می گویند که دمکراسی و جمهوریت نظام اسلامی زیر سئوال است .
وی با اشاره به برخی جوسازی مقامات و رسانه های خارجی گفت :‌با توجه به حضور 40 میلیونی مردم ، امروز جمهوریت و دمکراسی آنها زیر سوال رفته است و به همین خاطر می خواهند که این مشارکت 85 درصدی مردم در انتخابات را کمرنگ کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری 40 میلیون نفر از مردم که در انتخابات مشارکت داشته اند، پیروز شده اند و از نظر ما 40 میلیون نفر پیروز هستند نه آن حدود 24 میلیون نفری که به رییس جمهوری منتخب رای داده اند.
خبرنگاری از وزیر کشور سئوال کرد آیا برای راهپیمایی عصر امروز که قرار است در میدان 7 تیر برگزار شود مجوزی صادر شده است؟
محصولی در پاسخ گفت: نه هیچ مجوزی برای راهپیمایی و یا هر نوع تجمعی داده نشده است .
خبرنگار دیگری از وزیر کشور پرسید : فکر می کنید که در کابینه بعدی دولت احمدی نژاد باشید .
وی در پاسخ گفت : دراین خصوص هیچ اطلاعی ندارم و نمی توانم پیش بینی کنم که در کابینه بعدی حضور خواهم داشت یا خیر .

 

 

 

آلیا:

ادعای محتشمی پور مبنی بر تقلب در انتخابات، بی پایه و اساس است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ادعای علی اکبر محتشمی پور و سایر مدعیان مبنی بر تقلب در انتخابات، بی پایه و اساس است.

  

"فاطمه آلیا" افزود: طرح تقلب در انتخابات، پیش بینی شیطنت آمیزی است که طرح غیرقانونی "ایجاد کمیته صیانت از آرا" را دامن می زند.

این نماینده مجلس گفت: دقت در اظهارات همه مدعیان وقوع تقلب در انتخابات، از جمله سخنان امروز آقای محتشمی پور این واقعیت را ثابت می کند که آنها ابتدا بحث تقلب را به صورت یک ادعای بی پایه و تحریک آمیز مطرح کردند و اکنون پس از سه چهار روز از پایان انتخابات برای جمع آوری سند و مدرک به تکاپو افتاده اند.

وی اظهار داشت: اگر همه دلایل اعلامی مدعیان تقلب را جمع بزنیم و همه این ادعاها و اتهامات را قابل اثبات بدانیم، میزان آرای متقلبانه حتی به 200 هزار رای هم نمی رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر محتشمی پور و دوستانش سند و مدرک معتبری داشتند به جای ادامه رجز خوانی ها، تهمت زدن ها و کلی گویی ها بر اساس منطق، مستندات قانونی و محکمه پسند صحبت می کردند تا لااقل اصل ادعای شان قابل باور باشد.

آلیا تصریح کرد: در وضعیت فعلی اگر اصل وقوع تخلفات را بپذیریم، باید میزان آن و درصد تاثیرگذاری اش بر نتیجه انتخابات هم مشخص شود که ظاهرا مدعیان تقلب دنبال اهداف دیگری غیر از آنچه اعلام می کنند، هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر چه در تمامی انتخابات احتمال تخلف می رود اما ادعای دشمن شاد کن تقلب در نظام جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از طرف جامعه آگاه ما پذیرفته شدنی نیست چرا که در مقطعی حاکمیت اطلاح طلبان بود، اصولگرایان به پیروزی رسیدند و در مقطعی حاکمیت اصولگرایان بود، اطلاح طلبان به پیروزی رسیدند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه بحث تقلب، شایعه پراکنی بیگانگان و دشمنان نظام است، تصریح کرد: اعتراضات و تخلفات را شورای نگهبان رسیدگی می کند.

 

 

 

 

کارشناسان آمریکایی: مخالفان احمدی نژاد توهم دارند

فلینت لورت و هیلاری من لورت از شورای روابط خارجی آمریکا می نویسند: نتایج انتخابات در ایران از آن جهت برای برخی تعجب آور است که آنها نتایج انتخابات را با توجه به توهم خود تفسیر می کردند. اگر کودتایی وجود داشته باشد به وسیله بازنده های انتخابات در حال انجام است.

 

هیلاری من لورت و فلینت لورت در سایت پولتیکو و شورای روابط خارجی آمریکا مطلبی را در مورد انتخابات ایران و پذیرش ریاست جمهوری احمدی نژاد به چاپ رسانده اند. این دو کارشناس که مطالب بسیاری را درباره ایران نوشته اند می گویند گرچه بسیاری از کارشناسان مسائل ایران در آمریکا ممکن است نتایج اعلام شده در انتخابات ایران مبنی بر انتخاب احمدی نژاد را نادرست و مخدوش بدانند اما این افراد توجه ندارند احمدی نژاد همان فردی است که در سال 2005 با کسب بیش از 61 درصد آرا به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد. نتایج انتخابات در ایران از آن جهت برای آن کارشناسان تعجب آور بوده است که آنها نتایج انتخابات را به دلخواه خود با توجه به توهم های خود تفسیر می کردند لذا آن چیزی راکه ترجیح می دادند اتفاق نیفتاد.

به اعتقاد فلینت و هیلاری لورت، گرچه انتخابات در ایران براساس معیارهای غربی انتخابات آزادی نیست اما تاریخ سی ساله ایران نشان داده است که انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و محلی در ایران همیشه بسیار رقابتی و پرحاشیه بوده است و تخلف در آن ها مانند بسیاری از کشورهای دیگر وجود داشته است. نمونه این وقایع تعجب برانگیز در نتیجه انتخابات را می توان در دوره های اول و دوم خاتمی و دوره اول و دوم احمدی نژاد یافت.

بیشتر رسانه های غرب و آمریکا در هفته های قبل انتخابات بر روی میر حسین موسوی بسیار مانور دادند. اما آن ها از تاثیر گذاری احمدی نژاد به عنوان سیاستمداری مردمی مانند سال 2005 غافل بودند. کارشناسان مسائل ایران در آمریکا این را درنیافتند که دیدگاه مردم ایران درباره پیروزی احمدی نژاد در مناظره های تلویزیونی با رقبا به ویژه با موسوی چگونه بود.

قبل از مناظره ها حامیان احمدی نژاد و موسوی نسبت به برتری موسوی خبر می دادند. اما پس از مناظره ها همان خبرها نشان از برتری و تاثیرگذاری احمدی نژاد داشت. سخن و انتقاد های احمدی نژاد در مورد حامیان موسوی بسیار تاثیر گذار بود.

به اعتقاد این دو نویسنده اساسا کارشناسان مسائل ایران درآمریکا پایگاه حمایتی احمدی نژاد را کم و نادرست تخمین زده بودند. به طور کلی آمار و نظرسنجی در ایران سخت است و اکثر آن ها غیر حرفه ای بوده و ارزش و اعتبار چندانی ندارد. اما یک نظر سنجی تلفنی به وسیله یک نهاد غربی در روزهای قبل از انتخابات انجام شده بود. این آمارگیری به وسیله موسسه فردای بدون ترور که در واشنگتن مستقر است بین روزهای 11 تا 20 می انجام شد و نشان داد که احمدی نژاد بیست درصد از موسوی پیش است. این نظر سنجی پیش از مناظره های تلویزیونی انجام شده بود و عملکرد احمدی نژاد را مناسب اعلام کرد.

به نوشته این دو تحلیل گر مسائل ایران، آن کارشناسان آمریکائی شرایط اقتصادی در ایران را عاملی برای تضعیف جایگاه احمدی نژاد می پنداشتند. اما گزارش صندوق بین المللی پول روشن ساخت که اقتصاد ایران در عمل به طور میانگین رشد خواهد داشت این درحالی خواهد بود که اقتصاد های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از رکود در رنج خواهند بود. به نظر میرسد که برخی از گروه های جامعه ایرانی مانند خانواده های متدین، گروه های با درآمد پائین، کارمندان و حقوق بگیران دولتی سیاست های احمدی نژاد را باعث افزایش درآمد خود می دانند.

در همین حال بسیاری از ایرانی ها از تورم شکایت دارند. براساس آمار همان موسسه آمریکائی بسیاری از ایرانی ها احمدی نژاد را مسئول تورم نمی دانند.

آن کارشناسان به نژاد آذری میر حسین موسوی بسیار تاکید داشتند و امید داشتند که وی اکثریت آرا را در میان این گروه قومی به دست آورد. اما احمدی نژاد در میان این گروه نیز نتیجه بهتری را کسب کرد. در مورد این موفقیت احمدی نژاد تقلب استدلال خوبی نیست.

احمدی نژاد در خلال رقابت های انتخاباتی نشان داد که زبان آذری را به خوبی صحبت می کند زیرا چندین سال در این مناطق فعالیت کرده است. لذا پیام های خود را به این زبان برای آن ها بیان می کرد. از طرفی هم نباید فراموش کرد که رهبر ایران خود آذری است. در نتیجه این نکته که موسوی در میان آذری زبان ها دارای اکثریت بود نمی تواند درست باشد.

در مورد تخلفات انتخاباتی مهمترین انتقادی که به وسیله موسوی اعلام شده، شامل تمام شدن تعرفه های انتخاباتی در برخی حوزه ها و باز نبودن این حوزه ها به مدت سه ساعت بوده است که بنا به نظر این دو کارشناس نمی تواند چندان در نتیجه انتخابات موثر باشد. حتی با توجه به استاندارد های انتخاباتی در آمریکا نیز این تخلفات نمی تواند تقلب انتخاباتی نامیده شود. به عنوان نمونه در سال 2000 در فلوریدا چنین اتفاقی رخ داد که بسیار بدتر از ایران بود.

به دنبال انتخابات روز جمعه در ایران برخی از آن کارشناسان برای توجیه اشتباهات خود در مورد پویائی سیاسی در ایران این طور اظهار نظر می کنند که در ایران کودتائی محافظه کارانه با هدف حاکمیت بر تمام ایران صورت گرفته است. اما باید گفت که کودتا به وسیله بازنده های انتخابات در حال انجام است. این موسوی بود که جمعه شب حتی قبل از پایان زمان انتخابات اعلام پیروزی کرد.

سه روز قبل از انتخابات نیز رفسنجانی در حمایت از موسوی نامه ای را در انتقاد از رهبر ایران منتشر کرد که در آن نوشته شده بود که رهبر مانع اقدامات احمدی نژاد و توهین ها و دروغ های او نمی شود. بسیاری از ایرانی ها این نامه را دلیلی بر عقب افتادن موسوی در رقابت انتخاباتی می دیدند.

در این شرایط بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان مسائل ایران در آمریکا استدلال می کنند که اوباما نمی تواند با دولتی که غیر مشروع است تعامل داشته باشد. البته مشخص است که در شرایط فعلی و وجود اعتراض ها، ایران و آمریکا دست به اقدامی نخواهند زد. در این زمینه بیانیه رئیس جمهور آمریکا در روز جمعه و چند ساعت قبل از پایان زمان انتخابات در ایران این گونه بود که مانند اتفاقی که در لبنان به واقعیت پیوست چیزی که در ایران واقعی می باشد این است که مردم به احتمالات جدید می نگرند. این سخن بسیار ناشیانه است.

از دیدگاه تهران این موضوع - یعنی شک کردن به انتخابات در ایران- از اعتبار اظهارات باراک اوباما در قاهره می کاهد. وی آن جا در گفته های خود به همدستی آمریکا در سرنگونی دولت دموکراتیک در ایران و ابقای شاه در سال 1953 اقرار کرد.

تا کنون دولت اوباما از بیان هر مطلبی که موضوع تعامل با ایران را رد کند خودداری کرده است. در عوض پیروزی احمدی نژاد ممکن است اوباما و مشاوران ارشدش را وادار سازد تا با همه کاستی های موجود در این شرایط کنار بیاید و به مذاکره با ایران بپردازد. دولت اوباما قبل از انتخابات ایران مانند پیشینیان خود به این موضوع می اندیشید که سیاست در ایران به شخصیت ها بسیار وابسته است و دغدغه این است که فرد مناسب برای مذاکره با ایران چه کسی است. اما این موضوع توصیفی از چگونگی سیاست در ایران نیست.

جمهوری اسلامی نظامی با چند مرکز قدرت است. در این نظام اجماع بسیار قدرتمندی در مورد مسائل امنیتی شامل فعالیت اتمی ایران و روابط با آْمریکا وجود دارد. هریک از این چهار نامزد انتخابات در ایران برنامه اتمی ایران را دنبال خواهد کرد و هیچ یک از آن ها تعلیق را نخواهد پذیرفت.

هر چهار نامزد به ایجاد رابطه با آمریکا تمایل دارند. اما این گشایش باید جامع و با رعایت اهمیت منطقه ای ایران و درک منافع امنیتی مشروع این کشور همراه با پذیرش حق ایران برای کسب تکنولوژی استفاده صلح آمیز هسته ای و چرخه کامل سوخت همراه باشد. در ضمن هدف باید ایجاد روابط واقعی باشد.

بر اساس استدلال این دو کارشناس چنین رویکردی همچنین باید با توجه به منافع آمریکا و متحدانش در خاورمیانه دنبال شود. برای اوباما زمان آن فرارسیده است که به نحو جدی تری این رویکردش را با دولت ایران با ریاست مجدد احمدی نژاد دنبال کند.

فلینت لورت مدیر بنیاد آمریکائی تصویر ایران بوده و در دانشگاه دولتی پنسیلوانیا روابط بین الملل تدریس می کند.

هیلاری من لورت به مدت طولانی برای دولت آمریکا در موضوع های مربوط به خاورمیانه به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا فعالیت می کرد.

 

 

 

سایت اینترنتی نشریه "شوایتس":

 آمریکا آشوبهای تهران را مدیریت می کند

مجله آلمانی شوایتس در شماره این هفته خود طی ویژه نامه ای موضوع آشوبهای اخیر در برخی از شهرهای ایران را مورد توجه قرار داد و از نقش امریکا در شعله ور شدن آتش آشوبگری و اغتشاش در ایران پرده برداشت.

مجله "شوایتس" در مقاله ای تحت عنوان "ایران؛ آشوبها را امریکا مدیریت می کند" که به همراه عکسی از باراک اوباما در حال سوزاندن نقشه ایران منتشر شده است ، اسنادی را در خصوص دخالت مستقیم امریکا در آشوبهای تهران و اختصاص بودجه 85 میلیون دلاری در همین رابطه منتشر نمود.متن کامل مقاله مجله شوایتس به شرح ذیل است:
"آشوب ها در ایران؛آرای مردم مورد تردید قرار گرفته اند. این مطلبی است که در همه خبرها شنیده می شود.اینکه چه و چه کسی حقیقتا در پس آن قرار دارد، در نگاه اول قابل تشخیص نیست.
پیروزی قاطع احمدی نژاد در انتخابات برای آمریکا به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.نکته1: منابع نفتی ایران باید به مانند عراق در کنترل آمریکا باشد 2. اگر نتوان از تولید سلاح اتمی در ایران جلوگیری کرد ،حداقل نباید گذاشت که این تکنولوژی در دست رهبران اسلامگرای ایران باشد.3. اگر رژیم دست نشانده امریکا در ایران روی کار آید،حمایت ایران از فلسطین مسکوت می ماند و بدین شکل فلسطینی ها را می توان مجبور کرد تا به خواسته های اسرائیل تن دهند.
ایران در صدر لیست کشورهایی است که آمریکا قصد دارد آنها را به زانو در آورد.آمریکائیها تلاش می کنند از درون بر ایران تاثیر بگذارند.به همین دلیل اپوزیسون را بشدت حمایت می کنند.در میان این هزاران مخالف، تعدادی خلافکار حرفه ای،تعدادی دانشجو ، تعدادی روزنامه نگار و تعدادی عکاس نیز حضور دارند تا رژیم ایران را در تنگنا قرار دهند.برای این کار حتی کشته(کشته شدن افراد)هم در نظر گرفته شده است تا تصویر نوعی خشونت افراطی منعکس گردد و صحنه ای کاملا دراماتیک ارائه شود.
حتی بلوکه بودن اینترنت هم یک دروغ رسانه ای است چون ما در سوئیس می بینیم که افراد زیادی از ایران به سایت ما وارد می شوند.
اپوزیسیون به صورت سازماندهی شده و هدفمند تظاهرات هایی را طراحی می کند تا توجه جهان را برانگیزد. مدیریت مطبوعاتی در جهان در خارج از ایران است و نه در داخل آن.
مرکز اصلی برای سقوط تهران، در واشنگتن است،در دو اتاق کوچک در آپارتمانی پشت کاپیتل(
Kapitol)در انجا امیرعباس فخرآور ساکن است.او می خواهد شورش ها را در تهران سازماندهی کند و تقاضای کمک دارد: ما تلفن می خواهیم،دوربین فیلمبرداری و کامپیوتر.
پول به اندازه کافی هست،85 میلیون دلار که کابینه بوش برای تغییر رژیم تصویب کرده است.که بخش زیاد آن به صدای امریکا و رادیو فردا پرداخت شده تا برای فراخواندن به شورش و برنامه سازی خرج کنند.
سیا هم دلارهای زیادی می دهد.در دوبی،لندن و فرانکفورت کارشناسان مسائل ایران نشسته اند . در روزهای اخیر فعالیتشان بیشتر شده است و ارتباطات میان کانون های سقوط رژیم ایران به مرز انفجار رسیده است."

گفتنی است متن کامل این مقاله در نشانی اینترنتی زیر موجود است:
http://www.schweizmagazin.ch/2009/06/15/iran-usa-delegieren-aufstand

 

 

میز احزاب و برخی شخصیت‌های سیاسی ناظر عملکرد ستاد انتخابات بودند

کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: در روز برگزاری انتخابات، خبرنگاران، اعضای میز احزاب و برخی شخصیت های سیاسی ناظر بر عملکرد ستاد انتخابات کشور بودند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در روز برگزاری انتخابات آقایان هاشمی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، دری نجف آبادی دادستان کل کشور، امیری معاون قوه قضائیه، سراج معاون دادستان کل کشور، محسنی اژه ای وزیر اطلاعات و متکی وزیر امور خارجه از ستاد انتخابات بازدید کرده و در جریان ریز امور قرار گرفتند.

بر پایه این گزارش، این شخصیت ها که از مسئولان بلندپایه نظام هستند با قدردانی از زحمات دست اندرکاران ستاد انتخابات کشور بر حسن انجام امور ستاد نیز تاکید کردند.

علاوه بر این افراد، فقها و حقوقدانان شورای نگهبان نیز در روز انتخابات از ستاد انتخابات کشور بازدید کرده و در جریان امور به طور کامل قرار گرفتند. نماینده شورای نگهبان از ابتدای رای گیری تا پایان اعلام نتایج نهایی آراء در ستاد انتخابات کشور حضور داشت و بر حسن اجرای امور انتخابات نظارت کامل را اعمال کرد.

براساس این گزارش، در روز 22 خرداد همچنین آقایان "بهزادیان نژاد، مهرعلیزاده، علی ربیعی" از ستاد مهندس موسوی در ستاد انتخابات کشور حاضر شده و برخی موارد را با رییس ستاد انتخابات کشور مطرح کردند که رئیس ستاد انتخابات کشور نیز پاسخ لازم را به آنها داد.

بنابر اعلام کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی ستاد انتخابات کشور، اعضاء میز احزاب که بیش از 40 نفر بودند و در میان آنها نمایندگان چهار نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حضور داشتند با دوربین مداربسته نظاره گر تمام اتفاقاتی بودند که در ستاد انتخابات کشور در حال وقوع بود.

بیش از 300 خبرنگار، تصویربردار و عکاس داخلی و خارجی با حضور در محل ستاد انتخابات ضمن گفت‌وگو با شخصیت هایی که از ستاد انتخابات کشور بازدید به عمل آوردند، به وسیله دوربین مداربسته نظاره گر رفت و آمدهای شخصیت های مختلف مذهبی و سیاسی به داخل ستاد و انجام امور ستاد بودند.

در روز رای گیری نیز علاوه بر ناظران شورای نگهبان (سه نفر ناظر به صورت متوسط در هر شعبه)، بازرسان وزارت کشور، هیاتهای اجرایی (منتخب معتمدین محل) و عوامل اجرایی منتخب این هیاتها برای هر شعبه (رئیس و نایب رئیس شعبه و سه نفر منشی از افراد محلی) و محافظین صندوقها، بیش از 92 هزار و 500 نفر از نمایندگان نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر حسن اجرای امور انتخابات در شعب اخذ رای نظارت کامل داشتند.

این ستاد تعداد نمایندگان هر یک از نامزدهای انتخاباتی در شهر تهران و کشوررا به شرح جدول زیر معرفی کرده است:

ردیف:1

نام و نام خانوادگی: محمود احمدی نژاد

تعداد نمایندگان نامزدها در شهر تهران:2712

تعداد نمایندگان نامزدها در کشور:33058

*******

ردیف:2

نام و نام خانوادگی :محسن رضایی میرقائد

تعداد نمایندگان نامزدها در شهر تهران:348

تعداد نمایندگان نامزدها در کشور:5421

*******

ردیف:3

نام و نام خانوادگی :مهدی کروبی

تعداد نمایندگان نامزدها در شهر تهران:599

تعداد نمایندگان نامزدها درکشور :13506

*******

ردیف:4

نام و نام خانوادگی : میرحسین موسوی خامنه

تعداد نمایندگان نامزدها در شهر تهران : 2915

تعداد نمایندگان نامزدها در کشور: 40676

 

بررسی نتایج 38 نظر سنجی صدا و سیما و آنچه در انتخابات رخ داد

‌یکی از راه‌های کشف نظرات مردم و دریافت دیدگاه‌های آنان در هر موضوعی، اجرای نظرسنجی‌هاست.

نظرسنجی مقوله‌ای است مبتنی بر مبنای علمی که با پیچیدگی خاصی در طراحی، پرسش و استخراج روبه‌روست و در صورت اشتباه در هر یک از مراحل، بی‌تردید پاسخ‌ها و نتایج کسب شده نمی‌تواند از صحت و اعتبار لازم برخوردار باشد.

انتخابات فرصتی است برای سنجش اعتبار این‌گونه افکارسنجی‌ها. هر چند تعداد مراکز نظرسنجی که قادر به انجام کاری متقن، دقیق و علمی باشند، در کشور کمتر از انگشتان یک دست است و معمولا نیز تمایلی به انتشار یافته‌های خود ندارند.

به گزارش جام جم آنلاین مرکز تحقیقات صدا و سیما از جمله این مراکز است که با بهره‌گیری از آخرین روش‌های علمی جهانی، اقدام به نظرسنجی می‌کند. در طول انتخابات نیز نظرسنجی‌های صدا و سیما نه به شکل رسمی از طریق سایت‌هایی که به نحوی به آن دستیابی پیدا کرده بودند، منتشر شده است که مقایسه آنها با نتایجی که در این گزارش به آن اشاره خواهد شد، مخاطب را به صحت و سقم آن رهنمون خواهد ساخت.

میزان مشارکت و رای رئیس جمهور منتخب برای برخی بویژه رقیبان انتخاباتی غیرمنتظره بود و آنان در مواضعی صریح با زیرسوال بردن انتخاب مردم تلاش کردند تا القاگر تخلفات گسترده در انتخابات دهم ریاست جمهوری باشند.

این در حالی است که نظرسنجی‌های سازمان صدا و سیما که از اواخر سال 87 آغاز شده و از 24 فروردین 88 در این گزارش به آن اشاره خواهیم کرد، بخوبی نشان می‌دهد که جایگاه کاندیداها در چند ماه گذشته در چه مرتبت و موقعیتی بوده است.

 

جایگاه موسوی در شهر تهران

 

نکته قابل توجه دیگر که اعتبار نظرسنجی و سلامت انتخابات را نشان می‌دهد، نظرسنجی‌های مربوط به شهر تهران است هر چند در ماه‌های فروردین و اردیبهشت (8 نظرسنجی) احمدی‌نژاد آرای بالاتری دارد اما تمام نظرسنجی ‌های صداوسیما در خرداد ماه (12 نظرسنجی) موسوی را در موقعیتی برتر نشان می‌دهد.

 

این در حالی است که نتایج شمارش آرا در شهر تهران که از سوی وزارت کشور اعلام شده، در شهر تهران موسوی دو میلیون و 166 هزار و 245 رای و احمدی‌نژاد یک میلیون و 809 هزار و855 رای کسب کرده است که میزان دقت نظرسنجی‌ها را نشان می‌دهد.

 

در حالی که در شهرهای استان تهران نظیر اسلامشهر، پاکدشت، ورامین، دماوند، رباط‌کریم، ری، ساوجبلاغ، شهریار، فیروزکوه، کرج، نظرآباد و ورامین، احمدی‌نژاد پیشتاز بوده و تنها در شمیرانات موسوی حدود یکصدهزار رای بیش از احمدی‌نژاد کسب کرده است.

 

نظرسنجی‌‌‌های روستایی

 

نکته مهم دیگر آرای مناطق روستایی است که اغلب کاندیداها از آن غافل بوده و سرمایه‌گذاری خود را عمدتا در شهرهای بزرگ مصروف کرده‌اند. در حالی که براساس تقسیمات جمعیتی 31 درصد سهم آرا در روستاها متمرکز بوده است. سهم تهران 12 درصد، مراکز استان 21 درصد و شهرهای تابعه حدود 36 درصد بوده است.

 

مرکز تحقیقات صدا و سیما طی دو نوبت در 9/3/88 و 16/3/88 اقدام به نظرسنجی روستایی کرد که نتایج آن می‌تواند تاثیرگذاری این آرا را چه از نظر میزان مشارکت و چه از جهت ترکیب رای بخوبی نمایان سازد. در نظرسنجی 9/3/88 میزان مشارکت 77 درصد، رای به احمدی‌نژاد 3/68، موسوی 15 درصد، رضایی یک درصد و کروبی 2 درصد به دست آمده است و در نظرسنجی 16/3/88 میزان مشارکت 80 درصد، رای احمدی‌نژاد 1/75 درصد، موسوی 15درصد، رضایی و کروبی 2/1 درصد به دست آمده است.بدیهی است غلبه آرای روستایی با سهم 31 درصدی و رای به احمدی‌نژاد می‌تواند تاثیری جدی بر نتیجه انتخابات داشته باشد و این همان موضوعی است که برخی کاندیداهای معترض چه در تبلیغات و حضورهای فردی از آن غافل بوده‌اند و چه در تحلیل نتایج آرا.

 

نظر سنجی های سراسری (شهری)

 

در نظرسنجی مورخ 6/3/88 از مردم 31 شهر کشور پرسیده شده است اگر فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، از میان کاندیداها به چه کسی رای خواهید داد؟ 2/51 درصد از پاسخگویان گفته‌اند به آقای احمدی‌نژاد و 6/30 درصد به آقای میرحسین موسوی رای می‌دهند، 5/3 درصد کروبی و 9/1 درصد پاسخگویان به رضایی رای می‌دهند و 4/8 درصد پاسخگویان هم اظهارنظری نکرده‌اند.نظرسنجی ملی (سراسری در 30 شهر کشور)‌ در تاریخ 23/1/88 حکایت از رای 8/52 درصد برای احمدی‌نژاد، 7/18درصد برای میرحسین موسوی؛ 6/3 درصدکروبی و 6/1 درصد رضایی است. نظرسنجی 30 فروردین 88 به ترتیب ارقام 2/56 (احمدی‌نژاد)‌، 4/18 (موسوی)‌، 4 (کروبی)‌ و 6/1 درصد برای رضایی نشان می‌دهد.نظرسنجی‌های 24/1 تا 28/2/88 نشان از رشد آرای میرحسین موسوی دارد، اما همچنان فاصله آرای احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌های استانی تا این تاریخ دو برابر آرای موسوی است.

 

نقش مناظره‌ها در آرا

 

با ابتکار سازمان صداوسیما6 مناظره‌ تلویزیونی بین کاندیداها برگزار شد که ضمن تبدیل شدن به پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی، توانست نقش مهمی در شکل‌دهی به آرا ایفا کند. این مناظره‌ها در شبکه 3 از 12/3/88 آغاز شد و تا 18 خردادماه ادامه یافت.

 

مناظره آقایان احمدی‌نژاد و موسوی در تاریخ 13 خرداد و کروبی و احمدی‌نژاد 16 خرداد برگزار شد. فارغ از هرگونه قضاوتی درخصوص محتوای مناظره‌ها، نظرسنجی انجام شده درخصوص مناظره احمدی‌نژاد و موسوی نشان می‌دهد، آرای احمدی‌نژاد برخلاف برخی تحلیل‌ها پس از این دومناظره روندی صعودی پیدا کرده است. احمدی‌نژاد که در نظرسنجی 13/3 در تهران 8/35 درصد و در نظرسنجی ملی 8/49 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، در نظرسنجی 17/3 از مردم تهران آرای خود را به 5/47 و در نظرسنجی سراسری به 7/62 درصد رساند.به عبارت دیگر مناظره‌ او با موسوی و کروبی نه تنها از آرای وی نکاست، بلکه توانست افکار عمومی را بیشتر به سمت خود جلب کند.در نظرسنجی مستقلی درخصوص مناظره موسوی و احمدی‌نژاد که 14/3/88 در تهران اجرا شد، مردم 5/48 درصد اطلاعات ارائه شده از سوی محمود احمدی‌نژاد و 5/36 درصد اطلاعات ارائه شده از سوی موسوی را قابل اعتماد و دقیق‌تر دانسته‌اند.

 

مورد مهم دیگری از مخاطبان پرسیده شده است که ارزیابی آنها را درخصوص تاثیر مناظره بر بینندگان نشان می‌دهد، 5/37 درصد اعتمادشان به آقای میرحسین موسوی بیشتر و 7/28 درصد کمتر شده است. در حالی که این اعداد درباره احمدی‌نژاد این‌گونه است: 9/40 درصد بینندگان اعتمادشان به احمدی‌نژاد بیشتر و 4/32 درصد کمتر شده است.در یک جمع‌بندی کلی می‌توان از استقبال بیشتر مردم از احمدی‌نژاد پس از مناظره‌ها خبر داد.

 

آنچه روشن است این که نتیجه انتخابات در ترکیب آرا با نتایج نظر سنجی های انجام شده پیش از انتخابات منطبق می باشد.

 

 

 

 

 

پایگاه رأی احمدی نژاد در کشور و مقایسه نظرسنجی ها با نتایج آرا

اکنون میان اغلب نخبگان و صاحب‌نظران کشور بر سر این نکته اتفاق نظر وجود دارد که ویژگی ها و دستاوردهای منحصر به فرد دولت نهم بستری شد تا 7 میلیون رأی به آرای دکتر احمدی‌نژاد در سال 84 افزوده شد.

در قاموس برنامه های دولت نهم، انجام سفرهای استانی ، تحول در ساختار سیستم اقتصادی، چند برابر شدن پروژه‌ عمرانی و توزیع عادلانه ثروت در جامعه همواره در دستور کار قرار داشت. به گواه ناظران سیاسی و اقتصادی، راز افزایش 7 میلیونی رأی مردم به دکتر احمدی نژاد در همین نکات و برنامه ها نهفته است. (در سال 84 احمدی نژاد در مرحله دوم انتخابات موفق به کسب 5/17 میلیون رأی شد و در رقابت 22 خرداد ماه 5/24 میلیون رأی کسب کرد.)

موضوع « اصلاح ساختار دولتمداری» با آنکه اصلی بوده که اغلب محققان در مطالعات تاریخی خویش به آن دست یافته بودند، اما مشقات و موانع اجرای این طرح آن قدر بود که رؤسای دولت‌های پیشین یا عطای این اندیشه را به لقایش بخشید‌ه‌اند یا آنکه فقط به تدوین چند طرح و تئوری در فرصت دوران ریاست خویش در این باره بسنده کرده‌اند.

راهبرد سفرهای استانی نیز، نقشه راه دکتر احمدی نژاد برای اصلاح سیستم معیوب اقتصادی و اجرایی بوده است. انجام 60 سفر استانی و سرکشی به همه نقاط محروم آن هم توسط رئیس قوه مجریه باعث برداشتن حصارهای ارتباط مردم با دولتمردان شد و این مسئله افزایش اعتماد عمومی به نظام را در پی داشت. همانطور که در رقابت 22 خرداد ماه شاهد بودیم ملت ایران به طور بی‌سابقه‌ای در انتخابات یعنی 85 درصد واجدین شرایط شرکت کردند که نشان‌دهنده افزایش اعتماد عمومی و شور و نشاط جامعه است. از سوی دیگر کسانی که از روز نخست فعالیت دولت احمدی نژاد، تصمیمات و راهبردهای دولت را امری غیر علمی یا خلاف اسلوب‌های نظام مدیریتی می‌خواندند، اکنون اذعان می‌دارند که همین دستاوردهای دولتمردان نهم بود که شکاف بین مسئولان و مردم را پر کرد.

بطور مثال «نماد مسئولیت پذیری» شایسته ترین توصیفی بوده که یکی از اهل فن مخالف دولت برای بیان عزم احمدی‌نژاد و یارانش در تداوم راهبردها و آرمان‌های انقلاب به زبان جاری کرد. پایه سیاست دکتر احمدی نژاد همواره بر اصل «پیگیری حضوری و مستقیم» استوار بوده و برهمین مبنا بوده که خانواده دولت نهم با حداکثر استفاده از فرصت زمانی خواسته مردم غالباً فرودست جامعه را به نتیجه رسانده‌اند. معاونان و وزرای او نیز به تأسی از رئیس جمهور همین منش را تعقیب کردند.

در عالم مدیریت بحثی به نام «تمرکز‌زدایی» است که این اصل یکی از رهیافت‌هایی است که همه محققان مدیریت به آن رسیده‌اند. بر این اساس حتی بسیاری از مخالفان حزبی سفرهای استانی پس از مدتی اقرار کردند که سفرهای استانی از زاویه علم برنامه ریزی هیچ منافات علمی ندارد. تمرکزی که از آن اکنون سخن می‌گوییم حاصل و میوه تلخ‌اش همین سیستم دولتی مشارکت گریز و مشارکت ستیز بوده است. دولت احمدی نژاد از همان ابتدا دریافت که تبعیض آزار دهنده در نظام اداری و اجرایی کشور مولود «‌تمرکز» بوده است و پدیده کارتل‌ها و تراست‌‌های اقتصادی و نیز ماجرای انباشت ثروت ودر یک کلام رانت خواری از بطن همین آبشخور تمرکزسرچشمه گرفته است.

جالب اینجاست که در دوره‌های گذشته هر گاه بحث زدودن تمرکز یا شکستن انحصار پیش می آمد فقط نگاه‌ها به جنبه اداری آن معطوف می شد و همه بحث‌ها حول این محور می‌چرخید که استان‌ها و استانداری‌ها سهمی از اختیار تصمیم‌گیری یا تخصیص اعتبار را در دست بگیرند حال آنکه تمرکز آفتی فراگیر تر از این بود که فقط به تفاوت امکانات «مرکز و پیرامون» خلاصه شود. در4 سال اخیر ثابت شد که دولتمردان برای دیدن سیمای واقعی بی عدالتی و چشیدن طعم تلخ فقر باید رنج سفر به عمق محرومیت‌های کشور را بر خود هموار سازند. شاید روزی که احمدی نژاد عدالت گستری را یکی از پایه‌های حرکت دولت قرار دارد به این اندیشه بود که تنها سازوکار تحقق چنین سیاست دشواری همانا راهبرد سفرهای استانی است.

از طرفی بخش غالبی از آنچه دولت ذیل مفهوم احقاق عدالت جست و جو می‌کرد در این اصل نهفته است که دولت به تبعیض ها و تفاوت‌ها میان بخش‌های مختلف پایان دهد و آرزوی دیرین توزیع عادلانه امکانات و ثروت میان مناطق کشور را به منصه ظهور رساند.همین موضوعات بود که دکتر محمود احمدی نژاد در اغلب استانهای و نقاط محروم کشور موفق به کسب2 یا 3 برابر جلب آرا شد. در تحلیل آرای استانهای مختلف در انتخابات دهم ریاست جمهوری باید گفت سیاستهای تمرکززدایی ثروت و قدرت احمدی نژاد و همچنین رویکرد مثبت و فعال وی نسبت به استانهای محروم پایگاه اجتماعی وی را در این مناطق بشدت تقویت کرد و حتی به دلیل همین سیاست های عدالت خواهانه توانست بخش قابل توجهی از آرای استانهای توسعه یافته را نیز پای صندوقهای رأی بکشاند.

این در حالی است که میرحسین موسوی در شهر تهران که در آماج مستقیم تبلیغات انتخاباتی ستادهای وی بود تنها توانست 300 هزار رأی بیشتر از احمدی نژاد کسب کند. موسوی در استان سیستان و بلوچستان نیز توانست آرای اهل سنت را به خود اختصاص دهد و از احمدی نژاد پیشی بگیرد.‌

? پیروز نظرسنجی‌ها

مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی در سطح خاورمیانه است. این مرکز بطور مشخص نظرسنجی های میدانی و پیمایش های خود را در خصوص انتخابات از ششمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری (دوم خرداد 76) آغاز کرد. نتایج انتخابات ششم، هفتم و هشتم ریاست‌جمهوری پیش بینی های علمی این مرکز را با اختلاف بسیار اندکی تأیید کرد. مهمترین تأیید پیش بینی های این مرکز تحقیقاتی در انتخابات ریاست جمهوری نهم (1384) به‌وقوع پیوست. درحالی‌که بسیاری از رسانه ها و صاحبنظران نتایج متفاوتی را برای انتخابات پیش بینی کرده بودند، مرکز تحقیقات صدا و سیماچند روز پیشتر ازآن از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات خبر داد.

علیرضا پویا، رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما درباره روند و نتایج نظرسنجی‌های این مرکز در دهمین انتخابات ریاست جمهوری نیز می?گوید: از 6 ماه پیش همه نظرسنجی‌های ما نشان می داد که یکی از نامزد ها -دکتر احمدی نژاد- همواره بیش از 50 درصد آراء را به خود اختصاص داده و این به معنای انتخاب او در دور اول انتخابات بود. وی می افزاید: پیش بینی ما برای میزان آرای دو رقیب اصلی یعنی آقایان موسوی و احمدی نژاد در تهران و در سطح ملی با اختلاف بسیار اندکی در حد 2 تا 5 درصد تحقق پیدا کرد.

پویا ابراز داشت: نظرسنجی‌های ما نشان می داد که در تهران از زمان آغاز تبلیغات رسمی بتدریج آقای موسوی از احمدی نژاد پیش گرفته است ولی در سطح ملی آقای احمدی نژاد همچنان با یک فاصله حدود 25 درصدی پیش بود. رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما همچنین به جهش 12 درصدی آرای احمدی نژاد و افت یکباره 10 درصدی آرای موسوی در روز پس از برگزاری مناظره 2 طرف اشاره کرد. نکته قابل توجه دیگر در نظرسنجی های ارائه شده، میزان رأی دو رقیب اصلی در مناطق غیر شهری و روستاها بود که احمدی نژاد در تمام نظرسنجی های مرکز تحقیقات صدا و سیما در مناطق غیرشهری و روستاها نزدیک به 5 برابر موسوی رأی داشته و آمار ارائه شده حاکی از 75 درصد رأی احمدی نژاد در این مناطق است. طبق این نظر سنجی‌ها، آرای احمدی نژاد در مراکز استان ها و شهرهای تابعه نیز حدود 54 درصد کل آرا بوده است.

 

 

پیکر مادر و دختری که به دست آشوبگران شهید شدند تشییع شد

مراسم تشییع پیکر مادر و دختری که در تیراندازی آشوبگران به مهدکودک آوای باران، به شهادت رسیدند، در تهران برگزار شد.

 

پیکر این مادر و دختر که در اغتشاشات اخیر بر اثر اصابت گلوله عده ای از آشوبگران به شهادت رسیدند،‌ از جلوی مسجد پنبه چی واقع در مهدیه تهران آغاز شد.

پیکر این مادر و دختر در قطعه 45 بهشت زهرا با حضور جمعی از مردم و بستگان و آشنایان این خانواده به خاک سپرده شد.

این مادر و دختر در یک مهد کودک در حوالی خیابان "محمد علی جناح" واقع در ضلع شمالی خیابان آزادی بنام "آوای باران" روبروی حوزه 117 قدس کار می کردند.

ساعت هشت بعدازظهر دوشنبه تعدادی اوباش به خیابان محمدعلی جناح یورش بردند. این افراد قصد تیراندازی به پایگاه بسیج را داشتند که این مادر و دختر به مهدکودک پناه بردند اما اوباش بدون در نظر گرفتن این موضوع اقدام به تیراندازی به مهدکودک کردند و همین امر باعث شهادت آنان شد.

 

 

 

لیپمن:

هدف آمریکا تعامل با ایران بدون توجه به وضعیت داخلی ایران است

توماس لیپمن کارشناس ارشد شورای روابط خارجی آمریکا اعتقاد دارد که آمریکا در واقعیت به دنبال برقراری ارتباط با ایران است و تنها باید تا نهائی شدن مباحث مربوط به انتخابات صبر کرد.

توماس لیپمن کارشناس ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در مصاحبه اختصاصی با گروه سیاست خارجی ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا با انتخاب مجدد احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران و شرایط پیش آمده پس از اعلام نتایج، سیاست تعامل آمریکا با ایران به چه صورت ادامه خواهد یافت؟ گفت: اکنون برای پاسخ دادن به این سوال بسیار زود است اما آن چیزی که در واقعیت وجود دارد این است که دولت ایالات متحده آمریکا به دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران و دستیابی به یک سازش و آرامش در روابط دو کشور است. البته رویکرد آمریکا ارتباطی به این موضوع ندارد که چه کسی رئیس جمهور ایران باشد و در برنامه های آمریکا با تغییر رئیس جمهور تغییری ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد اما در شرایط کنونی دو موضوع مطرح است نخست آن که اعتراض ها و آشوب هائی در خیابان های ایران وجود دارد دومین مسئله این است که شورای نگهبان ایران پذیرفته است نتایج انتخابات را مورد بازبینی قرار دهد و آمادگی خود را برای بازشماری آرا در ده روز آینده اعلام کرده است. این موضوع ها مباحث مربوط به ایجاد ارتباط بین ایران و آمریکا را به حالت تعلیق در آورده است و باید منتظر بود تا نتیجه نهائی انتخابات اعلام گردد.

 

توماس لیپمن از کارشناسان شورای روابط خارجی آمریکا در زمینه مطالعات خاورمیانه و مسائل مربوط به اسلام است. او در زمینه های تاریخ و سیاست در خاورمیانه و روابط آمریکا با جهان عرب فعالیت می کند. یکی از شاخه های تحقیقی وی اشاعه هسته ای در خاور میانه است. وی در کتاب بعدی خود در تلاش است در مورد آینده عربستان سعودی و ارتباط آن با مسائل آمریکا را بررسی کند.

 

 

سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر علوم

تعدادی از نمایندگان مجلس از وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص کوی دانشگاه تهران سوال کردند.

44 نفر از نمایندگان مجلس در قالب طرح سوال از محمد مهدی زاهدی وزیر علوم تحقیقات و فناوری پرسیدند: تمهیدات وزارت علوم برای حفظ حرمت و جایگاه دانشگاهیان در مقابل حمله کنندگان به کوی دانشگاه تهران و سایر دانشگاه های کشور چه بوده و اقدامات بعدی آن برای برخورد با متخلفان چگونه صورت گرفته شده است؟.

این نمایندگان ضمن اشاره به حمله نیمه شب یک شنبه عده ای به خوابگاه کوی دانشگاه، از وزیر مربوطه سوال کرده اند که چه تمهیداتی قبلی اندیشیده شده است و پس از وقوع چنین حادثه ای چه اقدامات بعدی برای برخورد با متخلفان به عمل آمده است؟.

همچنین از وزیر و دست اندرکاران وزارتخانه علوم تحقیقات و فناوری سوال شده که چگونه توافقنامه بین دانشگاه تهران و نیروی انتظامی مبنی بر عدم ورود نیروهای نظامی و انتظامی به خوابگاه دانشجویان را پاس داشته اند و در برابر نقض آن چه کرده اند؟.

این سوال در اجرای ماده 193 آیین نامه داخلی طرح شده و از رییس مجلس خواسته شده تا پاسخ وزیر علوم به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع شود.

 

 

نتایج تحقیق مجلس از وقایع اخیر به اطلاع عموم خواهد رسید

سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: مجلس وقایع اخیر پیرامون انتخابات ریاست جمهوری را پیگیری می کند و نتیجه بررسی های خود را به اطلاع عموم خواهد رساند.

 

محسن کوهکن روز چهارشنبه در حاشیه جلسه علنی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در خصوص جلسه غیرعلنی صبح امروز گفت: ریاست مجلس از آغاز اتفاقات، کمیته‌ای را مامور رسیدگی به مسایل کرد که این کمیته ضمن دیدار با نامزدهای ریاست جمهوری و مراجع مختلف، موضوع را از ابعاد مختلف مورد رسیدگی قرار داد.

کوهکن افزود: امروز بخشی از گزارش اولیه کمیته مربوطه در جلسه غیرعلنی صبح به نمایندگان ارایه شد و سپس دیگر اعضای این کمیته نکاتی در این خصوص به نمایندگان ارایه کردند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس با بیان این که این گزارش مورد تایید نمایندگان بود، ادامه داد: نتیجه بررسی های مجلس به اطلاع عموم خواهد رسید. کمیته بر این باور است که آرای انتخابات ریاست جمهوری مربوط به کل ملت است و اعتراضات باید در چارچوب قانون اساسی و قانون پیگیری شود.

وی یادآور شد: باید افراد قلیل و انگشت شماری را که در تجمع ها وارد شده و با اغتشاش به دستاویزی برای رسانه های بیگانه تبدیل شده اند، از سایر مردم جدا کرد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس همچنین تاکید کرد: این کمیته در بررسی های خود نگاه یکسانی به طرفداران نامزدها دارد و موضوع را در مسیر قانونی دنبال می کند.

کوهکن با بیان این که اعضای کمیته با نامزدهای ریاست جمهوری نیز دیدار داشته اند، خاطر نشان کرد: نامزدها نیز خود را در درون نظام می بینند و تاکید دارند که باید حساب سوء استفاده کنندگان را از هواداران جدا کنند.

نماینده زنجان درباره برخوردهای نمایندگان با یکدیگر بر سر گزارش کمیته گفت: در مجلس دیدگاه های مختلفی وجود دارد. البته در جلسه غیرعلنی صبح برخی دوستان عجله کردند. اگر اجازه داده می شد که گزارش تا انتها قرائت شود، برداشت آنها هم متفاوت می شد.

کوهکن گفت: اگر نمایندگان اطلاعاتی در خصوص حوادث اخیر دارند، هیات رییسه آماده دریافت این اطلاعات است.

 

 

وزیر علوم به مجلس می رود

محمد مهدی زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هفته آینده برای ارایه توضیح به نمایندگان در خصوص وقایع اخیر کوی دانشگاه در فراکسیون دانشگاهیان حضور می یابد.

 

 

مصطفی کواکبیان روز چهارشنبه در حاشیه جلسه علنی مجلس در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: فراکسیون دانشگاهیان در پی ریشه یابی موضوع حادثه کوی دانشگاه است چون به نظر می رسد این حادثه بدتر از 18 تیر باشد.

کواکبیان با تأکید بر این که باید موضوع انتخابات را از اغتشاشات خیابانی تفکیک کرد گفت: انتخابات روندی قانونی دارد که رهبر معظم انقلاب نیز بر ضرورت رسیدگی قانونی به شکایات از طریق شورای نگهبان تأکید کرده اند.

نماینده سمنان گفت: امیدواریم سه نامزد انتخابات از توضیحات شورای نگهبان قانع شوند که هیچ تقلبی در انتخابات رخ نداده است.

کواکبیان گفت: راهپیمایی روز دوشنبه حامیان موسوی هیچ ربطی به حوادث بعدی آن ندارد و اغتشاشگران نیز ربطی به نامزدها ندارد.

وی تأکید کرد: باید به صورت قانونی با آشوب طلبان و برپا کنندگان اغتشاشات برخورد شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در موضوع کوی دانشگاه گفته می شود عده ای با لباس شخصی به این محوطه وارد شده و دیگران را مورد ضرب و شتم قرار داده اند که باید این افراد شناسایی شوند زیرا ارتباطی با نیروی انتظامی و بسیج نداشته اند.

وی گفت که فراکسیون دانشگاهیان مسأله کوی دانشگاه را تا مشخص شدن دقیق موضوع پیگیری می کند.

 

 

 

دبیر کل انجمن روزنامه نگاران مسلمان:

صدای خنده بیگانگان را بشنوید

دبیر کل انجمن روزنامه نگاران مسلمان با اشاره به اغتشاشات اخیر برخی فرصت‌طلبان در اعتراض به نتایج اعلام شده در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این حوادث را سبب شادی دشمنان دانست.

مهدی فضایلی طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه جام جم اغتشاشات اخیر را "حوادثی تلخ و فتنه انگیز" خوانده که شاید در این ابعاد و با حضور چهره‌هایی که روزی مورد تایید بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند و امروز هم این افراد به آن تأییدها می‌بالند، بی‌سابقه باشد.

عضو شورای فرهنگ عمومی در ادامه خطاب به مدیران این اغتشاشات و نامزدهایی که به پشتوانه آنان این حوادث رخ داده است، به سه نکته اشاره کرده و نوشته است: کافی است بشنوید صدای خنده بیگانگان را و این‌که چگونه دست‌به‌دست می‌مالند تا آنچه 30 سال آنها تلاش کردند و موفق نشدند، بدست شما به اصطلاح ارادتمندان امام(ره) انجام ‌شود.

فضایلی ادامه داده است: ببینید خنده انگلستان را که سالیان متمادی حقوق ملت ایران را یا مستقیما تضییع می‌کرد و یا شاهد تضییع آن بود و دم برنمی‌آورد و امروز با برنامه‌های تلویزیونی خود مدافع حقوق مردم ایران شده است!

وی در ادامه مطلب خود، خطاب به هواداران و جوانان بر این باور است که "هیجان، نشاط و انگیزه پاکتان برای پیروزی نامزد مورد نظرتان را دیدیم و می‌توانیم درک کنیم احساس ناکامی امروز شما را، ولی راه غلبه بر این احساس تلخ، دشمن شاد کردن نیست".

وی همچنین به منتخب مردم، دکتر احمدی نژاد توصیه کرده است: باید مراقبت شود جملات و عباراتی استفاده نشود که از آنها بتوان برداشت اهانت و یا تحقیر کردن داشت. اخلاق پیروزی، آسان‌تر و کم‌اهمیت‌تر از اخلاق ناکامی نیست.

 

متن کامل یادداشت مهدی فضایلی با عنوان "وقتی انگلیس می‌خندد" در زیر می‌آید:

حوادث این روزها، حوادثی تلخ و فتنه‌انگیز است که شاید در این ابعاد آنچه امروز در کشور ما می‌گذرد از ابعاد مختلف قابل تأمل است، اما به 3 نکته بسنده می‌کنم:

1‌) راس وقایع این روزها ظاهرا دو نامزد ریاست جمهوری و بخصوص آقای مهندس میرحسین موسوی است. این دو نفر آمده بودند تا بر رقیب اصلی خود که به گفته آنان معایبی دارد از جمله دروغگویی و قانون‌گریزی، پیروز شوند و باز به گفته آنان شرایط امروز کشور را تغییر دهند. آقایان موسوی و کروبی در سازوکار تعریف شده در نظام جمهوری اسلامی و مطابق قواعد این کشور وارد این صحنه شدند. مطابق سازوکار قانونی در کشور، انتخابات برگزار شد. ولی متأسفانه از همان روز انتخابات و بخصوص پس از اعلام نتایج، بی‌اعتنایی به قانون آغاز شد.

اعلام پیروزی در انتخابات و جشن پیروزی در بعدازظهر 22 خرداد هنگامی که ساعت‌ها به پایان رای‌گیری باقی‌مانده بود، نپذیرفتن نتایج اعلام شده و متهم کردن وزارت کشور به تقلب و شعبده‌بازی بدون ارائه هیچ سند و مدرک مشخصی و برگزاری تجمع و راهپیمایی بدون مجوز، از جمله قانون‌شکنی‌های مدعیان قانونمندی است.

لطفا نگویند فلان خبرگزاری یا فلان سایت هم نتایج یا پیروز انتخابات را زودتر از وزارت کشور اعلام کردند، چون شما آنها را به قانون‌گریزی متهم می‌کنید و در این صورت چه فرقی بین شما و آنهاست؟

2) اگر به فرض محال، نظام بپذیرد و انتخابات جدیدی برگزار کند و باز به فرض، نتیجه تجدیدنظر به نفع شما باشد، آیا به رقیب ناکام خود اجازه همین اقدامات را می‌دهید و اگر می‌دهید، پایان این چرخه کجاست؟ و اگر اجازه نمی‌دهید، چرا؟

3) هم بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی ما و هم بر اساس ویژگی‌های فرهنگ ملی ما ایرانیان، همراه شدن، هم سخن شدن و مورد حمایت بیگانه قرار گرفتن، ویژگی مذموم و غیرقابل دفاعی است. کافی است بشنوید صدای خنده بیگانگان را و این‌که چگونه دست‌به‌دست می‌مالند تا آنچه 30 سال آنها تلاش کردند و موفق نشدند، بدست شما به اصطلاح ارادتمندان امام(ره) انجام ‌شود.

ببینید خنده انگلستان را که سالیان متمادی حقوق ملت ایران را یا مستقیما تضییع می‌کرد و یا شاهد تضییع آن بود و دم برنمی‌آورد و امروز با برنامه‌های تلویزیونی خود مدافع حقوق مردم ایران شده است!

جناب آقای موسوی، نخست وزیر دوران دفاع مقدس و جناب آقای کروبی نماینده امام در بنیاد شهید، آیا روح بلند امام که این روزها ناظر همه ما و شماست، از آنچه می‌کنید خرسند است؟ امامی که فقط بدلیل استعفای نابهنگام و نسنجیده شما آنگونه به شما عتاب کرد، اگر امروز در میان ما بود به شما چه می گفت؟ا‌ین روزها نیز خواهد گذشت و ملت سربلند و فرزندان خمینی یک‌بار دیگر این فتنه‌ها را خاموش خواهند کرد و مردم می مانند و خسارت‌هایی که به روح و جان ملت وارد شده است.

 

و سخنی با هواداران و بویژه جوانان عزیز

استفاده ابزاری از مردم و جوانان امر بی‌سابقه‌ای نیست و بخصوص مدعیان جمهوریت به دفعات دست به چنین کاری زده‌اند و پس از فرو نشستن غبار فتنه‌ها، فقط دلمردگی و یأس را بر دل هواداران خود باقی گذاشته‌اند.

حوادث 18 تیر 78 را بخاطر آورید؛ هر چند آن هنگام بسیاری از شماها در سنین نوجوانی بودید و معلوم نیست به یاد آورید صحنه‌های تلخی را که فقط دشمنان نظام را خشنود کرد و پس از اندک زمانی آلوده شدگان به آن وقایع که فهمیدند توسط چه کسانی و چرا مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند، سال‌های باقی مانده از دوران دانشجویی را و شاید بقیه عمر خود را بی‌اعتنا به سیاست شدند و رنج سیاست‌زدگی را با خود نگه داشتند.

هیجان، نشاط و انگیزه پاکتان برای پیروزی نامزد مورد نظرتان را دیدیم و می‌توانیم درک کنیم احساس ناکامی امروز شما را، ولی راه غلبه بر این احساس تلخ، دشمن شاد کردن نیست. همانطور که رقابتی بی‌نظیر و رایی هوشمندانه را تجربه کردیم، قانونمندی در شرایط سخت را نیز تجربه کنیم.

 

 

 

 

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس:

حکم اخلال در امنیت کشور محاربه است

خبرگزاری فارس: نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: اخلال در امنیت کشور و ایجاد ناامنی، محاربه محسوب می‌شود.

فرهاد تجری افزود: اخلال در امنیت کشور و نظم عمومی بسته به خسارات و جرمی که فرد مرتکب شده متفاوت است و قاضی بر مبنای جزئیات پرونده اقدام به صدور حکم می‌کند.
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی گفت: شدیدترین حکم برای اخلال در امنیت کشور و آشوبگری محاربه است که مجازات ان اعدام است.
تجری اظهار داشت: اغتشاش گرانی که اقدام به تخریب اموال عمومی و اموال شهروندان می‌کنند، علاوه بر محکومیت قضایی باید نسبت به جبران خسارات وارده اقدام و هزینه آن را کاملاً بپردازند.
معاون سابق دادگاه‌های عمومی و انقلاب کرمانشاه گفت: دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی باید آمران و مسببان حوادث اخیر را شناسایی و دستگیر کرده و با اشد مجازات برسانند.

 

 

سایت منتسب به فرزند هاشمی اعتراف کرد؛

هیچ مدرکی از "تقلب گسترده " نداریم

سایت منتسب به مهدی هاشمی رفسنجانی در اقدامی عجیب، از مخاطبان خود خواسته است بدلیل اینکه هیچ مدرکی دال بر "تقلب گسترده " در انتخابات وجود ندارد، مدارک و مستندات و مشاهدات خود را از تخلف ها برای این سایت ارسال کنند

سایت آینده در فراخوانی با اذعان به یر مستند بودن ادعای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری دهم، نوشت: با توجه به عدم حضور تعداد زیادی از ناظران کاندیداها به دلایل مختلف از جمله بیماری، عدم دریافت کارت،‌اخراج از محل اخذ رأی و...،‌ هم‌اکنون اطلاعات کاملی از ابهامات و تخلفات احتمالی در حوزه‌های گوناگون رأی‌گیری سراسر کشور وجود ندارد و تنها با ارائه اطلاعات مستند می‌توان ابهام جدی به وجود آمده در خصوص نتایج اعلام شده انتخابات را از بین برد.

این سایت که تا چند روز گذشته بدلیل خبرسازی و انتشار اخبار مجعول فیلتر شده بود و به تازگی رفع فیلتر شده است، از بینندگان و مخاطبان خود در سراسر کشور خواسته است هر گونه اطلاعات خود در این زمینه را در قسمت نظرات کاربران در اختیار این سایت بگذارند.

آینده به مخاطبان خود اطمینان داده است که موارد ارسالی را با رعایت امانت و محفوظ داشتن مشخصات ارسال کنندگان اطلاعات، علاوه بر آگاه‌سازی افکار عمومی، آن‌ها را جهت رسیدگی به انتخابات در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری و نیز شورای محترم نگهبان قرار خواهد داد.

گفتنی است پیش از این نیز میرحسین موسوی کاندیدای شکست خورده و معترض انتخابات در نامه ای به شورای نگهبان به ذکر موارد کلی و یر مصداقی و یر مستند پرداخت.

این در حالیست که واژه «تقلب گسترده» در انتخابات، دائما از سوی میرحسین موسوی و هوادارانش و همچنین رسانه ها و سایت های حامی وی تکرار می‌شود بدون اینکه کوچکترین مستند و مدرکی دال بر این «تهمت بزرگ» ارائه شود.


 
comment نظرشريف شما ()
 
 اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً