آخرين اخبار و اطلاعات تا این ساعت (11) - درباره موسوی

درباره موسوی

همه باید همه حقیقت را بدانند

آخرين اخبار و اطلاعات تا این ساعت (11)
نویسنده : محقق - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸۸
 

پاسخ دبيرخانه شوراي امنيت كشور به نامه موسوي؛

مسئوليت عواقب اجتماعات غيرقانوني با ميرحسين موسوي است

دبيرخانه شوراي امنيت كشور خطاب به ميرحسين موسوي تاكيد كرد: وظيفه ملي جنابعالي اقتضاء مي‌كند كه از تحريك و تلاش براي تشكيل اجتماعات غيرقانوني پرهيز نماييد و در صورت دعوت و تحريك به اين اجتماعات، مسئوليت عواقب ناشي از آن بر عهده جنابعالي خواهد بود.

متن كامل پاسخ دبيرخانه شوراي امنيت كشور به نامه مورخه 27/3/88 ميرحسين موسوي بدين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي ميرحسين موسوي

با سلام

نامه مورخه 27/3/88 جنابعالي خطاب به شوراي امنيت كشور حاوي مسائلي است كه توجه شما را به آن جلب مي كنيم:

1- انتساب اعمال مجرمانه همانند تخريب اموال و وسايل نقليه مردم به نيروي انتظامي.

2- حمايت از اجتماعات غيرقانوني كه منجر به برهم زدن نظم و امنيت، تخريب اموال و اضرار به مردم و نقض حقوق شهروندان عزيز گرديده است كه جنابعالي از آن اجتماعات به عنوان اجتماعات خودجوش و مسالمت آميز نام برده ايد.

3- با تأكيد جنابعالي بر اينكه موارد مذكور را مشاهده كرده ايد، لازم است، مشاهدات خود را در اختيار دبيرخانه شوراي امنيت كشور بگذاريد.

البته به نظر ما اين يك شبكه سازمان يافته است كه به احتمال زياد توسط گروهك هاي وابسته به بيگانگان سازمان يافته اند و با اراده و تصميم قبلي نظم و آرامش و امنيت عمومي را بهم مي زند و به حقوق شهروندان تعرض مي نمايد كه البته قبلاً دستور رسيدگي لازم توسط فرماندهي نيروي انتظامي به موضوع صادر شده است.

متقابلاً وظيفه و مسئوليت ملي جنابعالي اقتضاء مي كند كه به جاي انتساب اتهام به نيروهاي انتظامي و يا نظامي كه فرزندان اين كشورند و شبانه روز جهت امنيت شهروندان تلاش مي كنند، از تحريك و تلاش براي تشكيل چنين اجتماعات غيرقانوني پرهيز نموده و از اين اجتماعات حمايت ننماييد.

قطعاً به اين نكته مهم توجه داريد كه در صورت دعوت و تحريك به اين اجتماعات غيرقانوني مسئوليت عواقب ناشي از آن بر عهده جنابعالي خواهد بود.

دبيرخانه شوراي امنيت كشور

 

 

جلسه سه نامزد انتخابات و شوراي نگهبان امروز شنبه برگزار مي شود

سخنگوي شوراي نگهبان از برگزاري جلسه عمومي فوق العاده اين شورا با سه کانديداي معترض انتخابات اخير رياست جمهوري در روز شنبه خبر داد.

عباسعلي کدخدايي" با اشاره به اظهارات محسن رضايي، درخصوص بازشماري آراي وي گفت: براساس نامه‌ ارسالي آقاي رضايي، مبناي محاسبه، گزارش ناظران از محل شعب اخذ راي، تجميع آراي بيش از هزار صندوق، نظرسنجي‌هاي رسمي و مستقل ، اظهارات مردم و مسوولان ستادها است.

وي زمان ارسال نامه ديگر محسن رضايي که در آن درخواست بازشماري آراي نامبرده در استان هاي خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختياري،کهگيلويه و بويراحمد، اصفهان، کرمانشاه و در مراکز استان‌ها شده است را پس از مهلت تعيين شده براي ارسال شکايات عنوان کرد.

به گفته وي موارد مطرح شده در نامه‌هاي رضايي کلي بوده و در چارچوب وظايف واختيارات شوراي نگهبان نيست.

کدخدايي تاکيد کرد: از نامزدها خواهشمنديم تا زماني که شوراي نگهبان بررسي نهايي را انجام نداده است از صحبت‌هايي که موجب تشويش اذهان عمومي مي‌شود خودداري کنند.

وي افزود: در چند روز گذشته جلسه اي در خدمت رهبر معظم انقلاب با حضور اعضاي ستادهاي انتخاباتي نامزدها تشکيل شد و در جلسه عمومي اخير شوراي نگهبان شکايات واصله بررسي و در نهايت مقرر شد در جلسه فوق العاده شنبه نامزدهاي معترض به نتيجه انتخابات شخصا در جلسه شوراي نگهبان حضور يابند.

کدخدايي اضافه کرد: ما در عين حال بررسي دقيق شکايات واصله را آغاز کرده ايم.

 

 

آشوبگري ازاخلال درنظم تا محاربه قابل پي گيري است

نايب رييس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس ، گفت: نا آرامي هايي که در سطح کشور بوجود آمده از اخلال در نظم عمومي تا محاربه با نظام قابل توصيف و پي گيري قضايي است.

 

 

"فرهاد تجري" افزود: علاوه بر تجمعات بدون مجوز، ايجاد اخلال در امورات عادي و زندگي روزمره مردم و همچنين حمله به پايگاه هاي نظامي و انتظامي و کشتن افراد از مصاديق جرم است که عناوين آن از اخلال در نظم تا محاربه و خروج از حاکميت قابل تعريف است.

وي گفت: تجمعات غير قانوني جرم است و سازمان دهندگان اين تجمعات به عنوان سران ارتکاب جرم محسوب مي شوند و محاکم قضايي مي توانند بعد از ارجاع شکايت،آنها را تحت تعقيب قرار دهند.

نايب رييس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس با اشاره به نا آرامي هاي چند روز اخير در برخي نقاط کشور و نيز بيانات رهبر معظم انقلاب در خطبه هاي نماز جمعه امروز تهران اظهار داشت: نامزدهاي انتخابات اخير، تابلو و پيشاني شعارهاي خود را قانونمداري عنوان کردند و اکنون اگر اعتراض خود را از مجراي قانون مصرح، پي گيري نکنند در ذهن مردم ايجاد تضاد و دو گانگي مي کند.

وي تصريح کرد: از نامزدهاي انتخابات انتظار مي رود پس از اتمام حجت رهبر معظم انقلاب به نحوي عمل کنند که اين نا آرامي ها به نام آنها تمام نشود.

تجري ادامه داد: انتظار داريم افرادي که دنبال مشروعيت بخشيدن خود توسط قانون اساسي هستند به روش هاي غير قانوني متوسل نشوند و به فکر حيثيت سياسي و مدني خود باشند.

اين نماينده مجلس سخنان رهبر معظم انقلاب در خطبه هاي نماز جمعه امروز را اتمام حجت به مردم و سران فعال سياسي دانست و افزود: تکليف و حجت بر هر دو گروه تمام شد و پس از اين بايد ديد ميزان پايبندي هر کدام به سخنان رهبر انقلاب ، قانون اساسي و امنيت مردم در چه حد است.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ،آيت الله خامنه اي را عصاره انقلاب در زمان حاضر، معقول به لحاظ فردي و در بلندمرتبه ترين فرد کشور مطابق قانون اساسي توصيف کرد و گفت هر کدام از سه خصوصيت کافي است تا مردم و مسوولان از سخنان ايشان تبعيت کنند.

 

 

سيداحمدخاتمي:

اعلام به راهپيمايي با نهي صريح رهبري ضديت با ولايت فقيه است

عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري، گفت: رهبر معظم انقلاب در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران اعلام کردند بايد تظاهرات خياباني به پايان برسد، معناي سخنان معظم له آن است که از اين پس اعلام به راهپيمايي، ضديت با ولايت فقيه است.

آيت الله "سيد احمد خاتمي" افزود: ولي فقيه در فرمايشات خود صريحا همگان را از برپايي راهپيمايي در خيابان ها نهي کردند.

وي اظهار داشت: محور بيانات ايشان اين بود که انتخابات براي آن است تا وزن ها مشخص شود؛ معظم له در اين رابطه فرمودند، وزن ها در اردوکشي هاي خياباني مشخص نمي شود.

امام جمعه موقت تهران، تصريح کرد: بيانات امروز مقام معظم رهبري همانند هميشه فصل الخطاب بود و مخاطب اين سخنان در حقيقت شامل همه نامزدها و مردم مي شود.

عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري، به محور ديگر سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي در نماز جمعه امروز تهران اشاره کرد و گفت: شکوه و برکت حضور مردم در روز 22 خرداد ديگر محور فرمايشات رهبري بود؛ معظم له در اين رابطه فرمودند اهل مبالغه و تملق نيستند ليکن به دليل شکوه حماسه اي که مردم آفريدند، اينجا جاي مبالغه و تملق است.

آيت الله خاتمي ادامه داد: محور سوم تاکيد رهبر انقلاب بر سلامت انتخابات است و اينکه اگر کساني به اين قضيه معترض هستند از طريق قانوني حرف هاي خود را دنبال کنند.

"معظم له همچنين در رابطه با اينکه اگر برخي ها فکر مي کنند با شارلاتاني، فشارهاي بيروني و اجتماعات خياباني مي توانند انتخابات را ابطال کنند نيز بيان داشتند من زير بار بدعت نمي روم زيرا هر انتخابات يک برنده و يک بازنده دارد و اگر قرار باشد با اعتراضات فرد بازنده انتخابات به هم بخورد من هرگز زير بار اين بدعت نخواهم رفت."

عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري اظهار داشت: رهبر فرزانه انقلاب نکات فراوان مثبت و منفي مناظره ها را در اين خطبه بيان داشتند که شايسته است با حوصله نکات آموزنده و الهام بخش ايشان براي همگان تبيين شود.

 

 

پاسخ به هشت شبهه انتخاباتي

تمسک رقيب غير پيروز به روش‌هاي غيرقانوني اعتراض نسبت به اشکالات موردنظرش به روندبرگزاري انتخابات،پايتخت وبعضي شهرهاي کشور راطي هفته گذشته دستخوش تحرکات قانون گريزانه وفرصت طلبي عناصر علاف واوباش ساخت و خسارات زيادي به اموال و فرصت هاي مردم ودولت واردکرد.

 

 

ميرحسين موسوي که بيشترين نقش را در انجام اين تحريکات خسارت بار داشته در اصلي ترين شکوائيه اش نسبت به نتايج انتخابات شکوهمند 22 خرداد به نکاتي اشاره کرد که در ذيل به مرور اين شبهات و پاسخ به آنها مي پردازيم:

 

1- تعداد واجدين شرايط راي دادن کمتر از ميزاني بوده که وزارت کشور اعلام کرده است؟

پاسخ : تعداد واجدين شرايط براساس محاسبات آماري برپايه سرشماري عمومي نفوس و مسکن مرکز آمار ايران مي باشد. به اين مفهوم که سرشماري هر 10 سال يکبار در ايران توسط مرکز آمار انجام مي گيرد و بر پايه نتايج سرشماري و با برآوردهاي سالانه از جمعيت کل کشور ميزان واجدين شرايط با محاسبات آماري تخمين زده مي شود که به واقعيت جامعه بسيار نزديک است. قابل ذکر است که اين روال در تمام انتخابات ملاک عمل بوده و کارشناسان و خبرگان آماري نيز شبهه اي براين امر ندارند.

 

2- چرا درحالي که 46ميليون و 200هزار راي دهنده وجود دارد 58ميليون تعرفه راي چاپ شده است؟

پاسخ: چاپ تعرفه هاي راي گيري با نظارت شوراي نگهبان صورت مي گيرد ودر هر انتخابات به علت تسريع در عملکرد اجرايي و توزيع مناسب تعرفه هاي راي گيري در شعب شهري و روستايي سراسر کشور تعدادي تعرفه اضافه چاپ مي شود. اصل همترازي درتعداد تعرفه - يعني چاپ تعرفه ها به تعداد دقيق واجدين شرايط - از آن جهت امکان پذير نيست که جمعيت در گردش ومسافر قابل تخمين مکاني نيستند.

با چاپ تعرفه به تعداد بيشتر ، ضريب امکان حضور مردم و مشارکت اجتماعي بالاتر خواهد رفت. نکته دوم اينکه موضوع تازگي ندارد و در تمام دوره هاي انتخابات برگزار شده در کشور اين اصل رعايت گرديده است و تعدادي تعرفه اضافي چاپ شده است. نکته سوم اينکه اين کار يکي از امور اجرايي معمول در عرصه انتخابات است و در تمام کشورهايي که از سيستم راي گيري کاغذي استفاده مي کنند رايج و عرف است .

 

3- چرا براي برخي از نمايندگان کانديداها براي رفتن پاي صندوق کارت صادر نشده است؟

پاسخ: تنها دليل عدم صدور کارت براي نمايندگان کانديداها براي حضور پاي صندوق هاي راي

عدم تکميل مدارک آنها بوده است. برخي کانديداها سعي دارند قصور و کوتاهي خود را به پاي وزارت کشور بگذارند، چرا که مهلت تحويل مدارک نمايندگان جهت صدور کارت تا 17/3/88 بوده ليکن وزارت کشور حسن نيت به خرج داده و حتي تا روز 18/3/88 نيز مدارک نمايندگان کانديداهاي معترض را به صورت دستي از ستادهاي کانديداهاي معترض پذيرفته است.

قابل ذکر است که در شهر تهران براي نمايندگان آقاي موسوي به علت نقص مدرک و پايبندي به قانون کارت تنها 300نماينده صادر نشده است که علت اصلي آن هم نقص مدارک بوده است ولي براي کانديداي پيروز انتخابات 700 کارت به علت نقص مدارک صادر نشده است.

بنابراين تعداد نمايندگان کانديداي معترض بيش از نمايندگان کانديداي پيروز پاي صندوق هاي راي بوده است.

نکته قابل قابل توجه ديگر اين است که براساس آمار تعداد کارت هاي صادر شده آقاي موسوي در 89 درصد صندوق هاي راي کل کشور نماينده داشته است. اين درحالي است که احمدي نژاد در 72درصد، کروبي 5/29درصد و رضايي 12درصد صندوق ها نماينده داشته اند.

قابل قبول است که آقاي موسوي در مورد صندوق هايي که ناظر نداشته اند داراي شک و شبهه باشد. اين شک کاملا معقول ومنطقي است اما راه حل برطرف شدن آن اين است که ايشان خواستار بازشماري تعدادي از اين صندوق ها بصورت تصادفي شوند و نتايج آنها را با صندوق هايي در همان منطقه و شهر مقايسه کنند که در آنجا ناظر داشته اند و ببينند که آيا چنان تفاوت فاحشي وجود دارد يا خير. قطعا ايشان مي دانند که براي انکه 10 ميليون راي جابجا شود بطور متوسط 10 هزار صندوق مي بايست کاملا داراي آرا واژگون شده باشد.

شناسايي و پيدا کردن اين 10 هزار صندوق اصلا کار دشواري نيست خصوصا براي جناب آقاي محتشمي رييس کميته صيانت آقاي موسوي که خود در زمينه تخلف انتخاباتي در مقام وزير کشور داراي سوابق قابل توجه هستند.

براي اينکه درباره آقاي محتشمي بيشتر بدانيد يادآوري مي کنيم که در انتخابات سومين دوره مجلس شوراي اسلامي جناح حامي دولت مهندي موسوي با سوار شدن بر موج تبليغاتي بر محور دو تايي "اسلام ناب - اسلام آمريکايي" که بطور کلي توسط حضرت امام ره بيان شده بود جمع کثيري از روحانيون باسابقه انقلاب را به داشتن "اسلام آمريکايي" متهم کردند تا بتوانند فهرست مجمع روحانيون مبارز تازه تاسيس را بجاي فهرست جامعه روحانيت مبارز به مجلس بفرستند.

در اين انتخابات که آقاي محتشمي - وزير کشور - مجري انتخابات بود گزارش هاي فراواني مبني بر تخلف در صندوق هاي راي وجود داشت. شوراي نگهبان از تاييد انتخابات خودداري کرد و به بازشماري برخي صندوق ها پرداخت که در موارد زيادي تخلف مجريان محرز شد.

دولت آقاي موسوي با مراجعه به رهبر انقلاب خواستار مداخله ايشان در انتخابات و استفاده از حکم ولايي جهت تاييد انتخابات شد.

با توجه به "شرايط حساس کشور" در نهايت امام راحل ره با صدور حکمي خواستار پايان يافتن بازشماري آرا شده و پرونده رسيدگي قانون شوراي نگهبان به تخلفات انتخاباتي مختومه شد. به دنبال حکم حضرت امام (ره) آيت الله صافي گلپايگاني دبير وقت شوراي نگهبان که امروز از مراجع تقليد هستند، از مقام خود استعفا داده و به قم مراجعت نمودند. اينکه امروز آقاي موسوي در اعتراض به نتيجه انتخابات به مراجعي چون آيت الله صافي نامه مي نويسد، اما پاسخي نمي شنود شايد چندان بي نکته نباشد.

 

4- چراي برخي کانديداها پيش از شمارش آرا اعلام پيروزي کردند؟

پاسخ: خوشبختانه چند سالي است نظر سنجي در ايران جا افتاده است و بعد از افتضاح بعضي ها از جمله آقاي عباس عبدي که اين مقوله را به ابزاري براي جاسوسي تبديل کرده بودند، امروزه کارکردهاي اين موضوع براي مسوولان و عموم مردم آشکار شده است.

نتايج نظر سنجي هاي معتبر و علمي برخي مراکز دولتي و خصوصي تا 24 ساعت قبل از انتخابات حاکمي از اختلاف شديد آراي کانديداي پيروز انتخابات با کانديداي معترض داشت که هم اکنون نيز اين موضوع به خوبي آشکار گرديد.

علاوه بر نظرسنجي هاي موسسات داخلي چندين موسسه خارجي از جمله نتايج انتخابات را پيش بيني کرده بودند و در روزنامه واشنگتن پست نيز اين نتايج را منتشر نمودند.

ذکر اين نکته ضروري است که اعلام پيروزي در انتخابات به عنوان يک ترفند جنگ رواني از سوي آقاي موسوي و به سفارش بعضي اطرافيانش در روز انتخابات به کار گرفته شد تا جايي که آقاي موسوي ساعت 10 صبح از پيروزي خود به صورت قاطع خبر داد.

علاوه بر اين سايت هاي قلم نيوز، کلمه و ياري ساعت 20:30 از پيروزي قاطع ايشان خبر دادند و کار به جايي رسيد که آقاي خاتمي ساعت 21 شب پيروزي آقاي موسوي را از طريق همين سايت ها به وي تبريک گفت.

ضمنا آقاي موسوي فراموش نکرده اند که ساعت 23 شب تاريخ 22/3/88 در جمع خبرنگاران چه گفتند. وي گفته بود که اگر تقلب نشود پيروز انتخابات است و در همان ساعت تقلب گسترده در انتخابات را پيشگويي کرده بود همان گونه که خانم "عفت مرعشي" همسر آقاي هاشمي رفسنجاني اين موضوع را هنگام انداختن راي خود در صندوق اعلام کرده بود.

 

5- چرا وزارت کشور تجميع را به صورت رايانه اي انجام داد و نتايج را به صورت آنلاين اعلام مي نمود؟

پاسخ: براي اولين بار در تاريخ انتخابات ايران و با توجه به پيشرفت علم روز تجميع نتايج انتخابات رياست جمهوري دهم رايانه اي انجام شد.

به اين مفهوم که شعب راي گيري نتايج خود را براساس فرم شماره 22 به صورت آنلاين براي ستاد انتخابات کشور ارسال نموده و در ستاد نيز اين نتايج به صورت آنلاين روي سايت ستاد قرار مي گرفت.

نتايج بر اساس آراي شعب سراسر کشور و به صورت تجميع شده در خروجي قرار مي گرفت و ساعت 30 دقيقه بامداد 23/3/88 رييس ستاد انتخابات کشور از تجميع 5 ميليون راي خبر داد ضمن اينکه نتايج رايانه اي با نتايج حاصل از فرم 22 / فرم شعبه ها / تطبيق داده مي شد و سپس بر روي سايت قرار مي گرفت. سوالي که از کانديداي معرتض مي کنيم اين است که جرا نمايندگان شما ساعت 2 و 30 دقيقه بامداد 23/3/88 با شنيده نتايج حاصل از تجميع که خبر از شکست قاطع شما داشت، محل ستاد را با عصبانيت ترک کردند و شبهه عدم اعتماد به تجميع رايانه اي را مطرح کردند؟

 

6- چرا در برخي شعبه ها تعرفه راي کم آمده است؟

پاسخ : مشارکت بي سابقه 85 درصدي مردم در سراسر کشور بي سابقه بود و برنامه ريزي براي توزيع تعداد تعرفه ها با ديگر دوره ها کاملا متفاوت بود. شعبه ها موظف بودند که کمبود تعرفه خود را با در دست گرفتن آخرين دسته صد برگي تعرفه راي به مسوولان ذيربط اعلام نمايند تا اين کمبود جبران گردد. با توجه به تمهيدات صورت گرفته توسط ستاد انتخابات کشور هيچ شعبه اي به خاطر تمام شدن تعرفه راي گيري را متوقف نکرده است و در اسرع وقت ممکن تعرفه مورد نياز شعبه ها در اختيار آنها قرار گرفته است و شوراي نگهبان نيز ناظر بر اين موضوع بوده است.

 

7- چرا از ساعت 9 تا 14 روز 23 خرداد وزارت کشور آمار جديدي ارائه نکرد؟

پاسخ: تجميع نتايج انتخابات براساس 2 فرم صورت مي گيرد فرم شماره 22 که مخصوص شعب اخذ راي مي باشد و فرم شماره 28 که مخصوص فرمانداري ها و تجميع آمار شهرستان ها مي باشد تا ساعت 9 بامداد روز 23/3/88 تجميع به صورت آنلاين و براساس فرم شماره 22 صورت گرفت. از ساعت 9 تا 13 روند اعلام نتايج براساس فرم 22 متوقف گرديد چرا که نتايج شهرستان ها ي مختلف در قالب فرم 28 به ستاد انتخابات کشور ارسال گرديده بود و تجميع نتايج به جاي شعبه به شعبه به صورت شهرستان به شهرستان صورت گرفت تا هم دقت کار بيشتر شود هم سرعت تجميع و در نتيجه جمع بندي نهايي زودتر صورت گيرد.

در همين حين طرفداران آقاي رضايي مي گويند چطور شده است که در ساعت 9:47 دقيقه و با شماره 30506422 راي آراي وي 633048 بوده و در ساعت 13:53 دقيقه و با شمارش 34377493 راي تعداد آراي ايشان 587913 راي بوده است.

پاسخ اين شبهه نيز با تشريح روش تجميع داده مي شود. تا ساعت 9 تجميع براساس فرم 22 صورت گرفته و در ساعت 13 آمار بر اساس فرم شماره 28 بوده است که نتيجه ساعت 13 بر اساس فرم هاي شهرستان ها بوده است که ممکن است نتايج برخي صندوق ها در تجميع شهرستانها محاسبه نگرديده باشد .

در نهايت آراي آقاي رضايي 681851 راي بوده است اگر تعداد آراي نهايي آقاي رضايي کمتر از ساعت 9 بود اين شبهه وارد بود ليکن الان فقط ملاک شمارش تغيير يافته است و شبهه اي درباره اين موضوع مطرح نمي باشد.

 

8 - چرا در انتخابات "تقلب گسترده" شده است؟

واژه تقلب گسترده را آقاي موسوي در نامه 7 بخشي خود به شوراي نگهبان بکار برد در حالي که هيچگونه استدلالي براي اين موضوع مطرح نکرد.

در باره اين موضوع تنها به 2 جمله از آقاي موسوي و آقاي تاج زاده / از عوامل هدايت اغتشاشات کنوني و اغتشاشات سال 78 و رييس ستاد انتخابات کشور در دوره اصلاحات / اشاره مي کنيم.

مگر نه اينکه آقاي موسوي پس از انتخابات سال 65 گفته بود جابجايي راي ها و تقلب در انتخابات توسط دولت با حضور شوراي نگهبان امکان پذير نيست. پس امروز چه چيزي تغيير کرده است.

پس از انتخابات مجلس ششم زماني که بحث تقلب در انتخابات مطرح شد، تاج زاده رييس وقت ستاد انتخابات کشور گفته بود "همه حرف من اين است که بايد به راي مردم احترام گذاشت و اين بزرگترين خيانت است که چون دوستان من به مجلس نرفته اند اصل انتخابات را مخدوش اعلام کنم و راي مردم را به هيچ بگيرم".

وي همچنين تاکيد کرد خدشه دار بودن انتخابات تهران و تقلب انتخاباتي در آن هرگز پذيرفتني نيست زيرا جفا به همه مردم است.

تاج زاده که امروز دم از تخلف در انتخابات توسط ستاد انتخابات کشور مي زند، پس از انتخابات مجلس ششم در مصاحبه خود در مشهد در باره امکان تقلب توسط ستاد انتخابات کشور گفته بود به بررسي اهم وظايف ستاد انتخابات کشور به نحو مختصر مي پردازد تا معلوم شود که ستاد مذکور از لحاظ اجرايي اصولا در امر انتخابات دخالت ندارد تا بتواند مرتکب تخلف يا جرم گردد .

ستاد انتخابات کشور که با دستور وزير کشور آغاز به کار مي کند، نهادي است فاقد شخصيت حقوقي مستقل و تنها به طور موردي به عنوان يک ستاد به منظور هماهنگي و پشتيباني ستادهاي انتخابات استان ها و مراکز حوزه هاي انتخابيه فعاليت مي کند و به هيچ ترتيبي واجد مسئوليت اجرايي يا نظارتي نيست. اصلاح طلبان به مردم گفتند که اگر مشارکت در انتخابات بالاي 70 درصد باشد امکان هرگونه تقلب در آن سلب مي شود، چه شده است که امروز آنها حرف سابق خود را پس گرفته اند؟

 

 

 

تحليل صاحب نظران و کارشناسان سياسي از پروژه زيرسوال بردن صحت انتخابات

به رغم اينکه پيروزي دکتر محمود احمدي نژاد در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري خوشحالي گسترده ايرانيان را درپي داشته است ، برخي سياسي کاران هنوز نمي خواهند به راي ملت تمکين کنند و تلاش مي کنند که صحت انتخابات را زير سوال ببرند.

جمعي از صاحب نظران، نمايندگان مجلس، فعالان سياسي و دانشجويي در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه زير سوال بردن صحت انتخابات جفا به ملت است، تصريح کردند که برخي جريان ها با اعتراض به صحت انتخابات درپي توجيه شکست خود هستند.

 

** توجيه شکست

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد:برخي جريان ها با اعتراض به صحت انتخابات دنبال توجيه شکست خود هستند.

"محمد اسماعيل کوثري" اظهار داشت: افرادي که منافع ملي را قرباني مي کنند بدانند قرباني کردن منافع و مصالح کشور براي توجيه شکست در انتخابات قابل بخشش نيست.

وي گفت: وقتي تمامي نمايندگان شوراي نگهبان و وزارت کشور در کنار صندوق ها هستند بيان شبهه افکني کاملا غير قانوني است.

کوثري تاکيد کرد:پذيرش قواعد دموکراسي ايجاب مي کند که جريان ناکام در انتخابات براي مردم احترام بگذارد و براي توجيه شکست خود دنبال مقصر نگردد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: آنان وقتي ديدند که نمي توانند راي مورد نظر را کسب کنند جوسازي ها را شروع کردند و عملا با اين کار به مردم بي احترامي کردند.

عضو ستاد اجرايي صندوق هاي مجلس خبرگان در فرمانداري تهران با اشاره به اينکه اعضاي ستاد کميته صيانت از آرا تهران ستاد مير حسين موسوي تخلف زيادي را امروز انجام داده اند گفت: مسئولان اين ستاد با دادن حکم به افرادي آنان را به عنوان ناظر به پاي صندوق ها مي فرستادند و مي خواستند که به نحوه اجراي انتخابات نظارت کنند.

وي اظهار داشت: آنان با اين فعاليت ها مي خواهند عمليات رواني ايجاد کنند.

 

 

** با اعتراض به صحت انتخابات منافع و مصالح کشور را قرباني مي کنند

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي و عضو فراکسيون اصولگرايان اظهار داشت: عده اي با اعتراض به صحت و سلامت انتخابات منافع ملي و مصالح کشور را قرباني مي کنند.

"فاطمه آليا" گفت: اصلاح طلبان در اين دوره تاکيد داشتند که بايد ناظرين بين المللي براي انتخابات حضور يابند که با اين کارشان عملا شعور مردم را زير سوال بردند.

وي افزود: شتاب زدگي مدعيان اصلاح طلبي در مخدوش اعلام کردن نتيجه انتخابات بيش از برگزاري آن از غير منطقي بودن و بي صداقتي آنان نشات مي گيرد.

وي تاکيد کرد: اصلاح طلبان با بيان اين مسائل در اصل پشت به نظام مي کنند و براي دلخوشي بيگانگان تلاش مي کنند.

وي با اشاره به اينکه حاميان نامزدهاي اصلاح طلب در روزهاي اخير فعاليت هاي غير قانوني بسياري انجام داده اند گفت:اين افراد به علت ناکامي هاي خود مي خواهند عملا نظام را زير سوال ببرند ولي مردم ما هميشه آگاهاند و با آنان برخورد مي کنند و امروز نيز آگاهانه رفتار مي کنند.

 

** برخي گروهها با مخدوش اعلام کردن نتيجه،مي خواهند شکست خود را پنهان کنند

نماينده مردم تهران و نايب رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي گفت:برخي گروه ها مي خواهند با مخدوش اعلام کردن نتيجه انتخابات شکست خود و بي اقبالي مردم به آنان را پنهان کنند.

"طيبه صفايي" تاکيد کرد: دموکراسي که خود اصلاح طلبان به اصطلاح مدعي آن هستند ايجاب مي کند که آنان براي توجيه شکستشان و ناکامي در انتخابات به اقدامات غير اخلاقي رو نياورند و از بيان اين مسائل خودداري و اجتناب کنند.

وي با اشاره به اينکه مخدوش جلوه دادن انتخابات زير سوال بردن شعور و درک مردم است، اظهار داشت: اين جريان با اعتراض به صحت انتخابات در واقع شکست خود را پذيرفته اند.صفايي افزود: متاسفانه اين پروژه از مدت ها قبل از سوي اصلاح طلبان مطرح شده است و آنان سعي داشتند با بيان اين مساله ذهن مردم را مشوش کنند .

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه اصلاح طلبان مثل هميشه باز هم به شعور مردم توهين کرده اند تاکيد کرد:سياه نمايي رويه هميشگي آنان است و بيان اين گونه مسائل از سوي آنان تازگي ندارد.

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: مردم سال ها پيش به اين اصلاح طلبان نه گفتند و نشان دادند که مدت زيادي است که افکار و عقايد آنان در بينشان خواهاني ندارد.

 

** مخدوش جلوه دادن صحت انتخابات جفا به مردم است

عضو هيات علمي موسسه آموزشي_پژوهشي امام خميني(ره)در قم و دبير سياسي نشريه پرتو سخن گفت:مخدوش جلوه دادن صحت و سلامت انتخابات از سوي برخي از گروه ها جفا به مردم است.

"قاسم روانبخش" تاکيد کرد:قرباني کردن منافع و مصالح کشور براي توجيه شکست در انتخابات قابل بخشش نيست.و مردم هيچ گاه اصلاح طلبان را نمي بخشند.

وي با اشاره به اينکه امروز نمايندگان هر چهار نامزد در سر صندوق هاي راي حضور يافته اند اظهار داشت:نمايندگان هر چهار نامزد از لحظه اول صندوق خالي را مشاهده کرده اند و تا پايان نيز در کنار صندوق باقي مي مانند.

روانبخش گفت: نمايندگان نامزدها تا آخرين لحظه در کنار صندوق مي مانند و در پايان انتخابات نيز تعداد راي نامزد خود از صندوق مورد نظر را دريافت و براي ستادشان ارسال مي کنند.

وي تاکيد کرد: در اين دور انتخابات خانه احزاب نيز بحث نظارتي را در کنار نمايندگان شوراي نگهبان و وزارت کشور بر عهده دارد.

عضو هيات علمي موسسه آموزشي_پژوهشي امام خميني(ره)در قم با اشاره به اينکه اصلاح طلبان براي شکست خود در انتخابات دنبال دليل و مدرک مي گردند گفت:امروز اگر به خيابان ها برويد کاملا مشخص است که راي مردم به سمت نامزد عدالت خواه است و ديگر کار اصلاح طلبان تمام است.

وي تاکيد کرد: اصلاح طلبان فهميده اند که نگاه مردم امروز به سمت آنان نيست به همين دليل تلاش مي کنند که انتخابات را مخدوش جلوه دهند .

روانبخش با اشاره به اينکه امروز نوعي هماهنگي بين اين جريان با غربي ها در راس آنان آمريکايي ها وجود دارد اظهار داشت:امروز هماهنگي بين اين جريان ها به وضوح ديده مي شود و مردم ما نيز به اين امر کاملا واقف هستند.

 

** اعتراض به صحت انتخابات استراتژي فرار به جلو برخي گروه ها است

دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان مستقل سراسر کشور با اشاره به برخي از شاعيات در خصوصو عدم سلامت انتخابات تاکيد کرد:اعتراض به صحت انتخابات يک استراتژي فرار به جلو براي اصلاح طلبان است.

 

"محمد محمدي مسعودي" با اشاره به اينکه گروه هاي اصلاح طلب پذيرفته اند که در انتخابات بازنده هستند، گفت: آنان مي دانند که از سوي مردم اقبالي ندارند به همين دليل با بيان اين بحث ها سعي مي کنند که شکست خود در انتخابات را کم رنگ جلوه دهند.

وي گفت:آنان با اين بحث مي خواهند شکست خود را توجيه کنند.ولي استراتژي آنان يک استراتژي سوخته است.

وي تاکيد کرد: همه آنان مي دانند که انتخابات به دليل ساختاري که دارد هيچ گاه نمي تواند مورد تقلب قرار گيرد و تقلب ناپذير است و خود اين گروه ها هم به اين مساله واقف هستند ولي اين تنها راه توجيه شکستشان است.

وي تصريح کرد:آنان با طرح اين مسائل نه تنها پايگاه خود را در ميان مردم بالا نمي برند بلکه جايگاه خود را در ميان مردم از بين مي برند.

وي با اشاره به اينکه مردم ايران با پشت سر گذاشتن انتخابات زيادي توجهي به اين فضا سازي ها ندارند، گفت:مردم اجازه نمي دهند عده اي ورشکسته سياسي با جوسيازي فضاي انتخابات را مشوش و ناآرام کنند.

 

** اعتراض به صحت انتخابات همراهي با دشمنان است

مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق(ع) با محکوم کردن برخي شايعات از سوي اصلاح طلبان مبني بر عدم صحت انتخابات گفت:عده اي با اعتراض به صحت انتخابات آب به آسياب دشمن مي ريزند و با آنان همراهي مي کنند.

"محمد ثنايي فر" با اشاره به اينکه صحبت و اعتراض در خصوص سلامت انتخابات خلاف قانون است گفت: اعتراض به صحت انتخابات و صحبت هايي که اخيرا در خصوص اينکه در ايران بايد ناظر بين المللي بر صندوق هاي راي وجود داشته باشد همگي نشان دهنده آب به آسياب دشمن ريختن و همراهي با آنان است.

وي با اشاره به اينکه شوراي نگهبان و وزارت کشور 30 سال مسئوليت حراست و حفظ آرا را بر عهده داشته اند گفت:حرف اصلاح طلبان دوگانگي دارد، زيرا در زمان آنان نيز اين مسائل بوده است و هيچ کدام آنان دم از تقلب در انتخابات را نزده اند.

وي تاکيد کرد: اين نشان دهنده اين است که امروز آنان احساس خطر کرده اند و پذيرفته اند که در اين انتخابات پيروز نيستند به همين دليل به بيان اين صحبت ها رو آورده اند.

وي با اشاره به اينکه مردم چهار سال قبل به آنان نه گفتند، اظهار داشت: مردم به يک شخص نه نگفتند بلکه به يک جريان فکري نه گفتند.

مسئول بسيج دانشجويي امام صادق(ع) گفت: مافياي قدرت و ثروت امروز مي ترسند که بين گفتمان قدرت و ثروتي که آنان چهار سال قبل ايجاد کرده بودند فاصله بيافتد پس تلاش مي کنند با بيان اين مسائل فاصله بين اين گفتمان ها را از ميان بردارند.

 

** ادعاي برخي گروه ها در زير سوال بردن صحت انتخابات نامفهوم است

مسوول سابق واحد سياسي دانشگاه امام صادق(ع) شايعاتي را که اصلاح طلبان در زير سوال بردن انتخابات مطرح کرده اند را بسيار نادرست دانست و تاکيد کرد: ادعاي برخي گروه ها در زير سوال بردن صحت و سلامت انتخابات پوچ و نامفهوم است.

"علي نادري" گفت:ادعاي تشکيک در سلامت آرا از چند ماه قبل توسط هاشمي رفسنجاني مطرح شده بود و اصلاح طلبان در اين مدت تلاش کردند از اين صحبت بهره برداري کنند.

وي گفت: خود اين افراد برآوردشان از انتخابات اين بود که شکستشان قطعي است به همين دليل با طرح اين صحبت ها تلاش مي کردند، شکست خود را توجيه کنند.

وي با اشاره به اينکه بيان پروژه کميته صيانت از آرا خارج از چارچوب قانون است، گفت:هر کدام از نامزدهاي انتخاباتي مي توانند 45 هزار نماينده بر صندوق هاي راي داشته باشند،با اين وجود چه طور اصلاح طلبان اين ادعا را دارند که امکان تقلب وجود دارد.

نادري با اشاره به اينکه اين ادعاهاي اصلاح طلبان خنده دار و نامفهوم است گفت: در طول 30 سال گذشته نهادهاي نظارتي همچون شوراي نگهبان و وزارت کشور تلاش کرده اند که با صيانت از آراي مردم انتخابات را براي آنان شيرين کنند.

وي گفت: نامزد اصولگرا توانست با عدالت خواهي هايش آراي خاموش بسياري را به سمت خود جلب کند.

 

** تدارک برنامه اعتراض به سلامت انتخابات نشانه هراس از نتيجه انتخابات است

دبير کل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان با اشاره به برخي شايعات مطرح شده از سوي اصلاح طلبان مبني بر عده سلامت انتخابات گفت: تدارک اعتراض به سلامت انتخابات نشان دهنده هراس اين گروه ها از نتيجه آرا انتخابي مردم است.

"علي جوادي" تاکيد کرد: مسلما جريان مافياي قدرت و ثروت از انتخابات هراسان هستند زيرا نتيجه قطعي انتخابات را مي دانند به همين دليل مي خواهند با ايجاد شبهه در سلامت انتخابات خود را توجيه کنند.

وي با اشاره به اينکه مردم مي دانند که اين انتخابات مانند انتخابات قبلي در صحت و سلامت کامل برگزار مي شود گفت:اين حرکت گروه هاي اصلاح طلبي چيزي جز فرافکني نيست و اصلاح طلبان به نحوي مي خواهند شکست از پيش تعيين شده خود را توجيه کنند.

دبير کل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان با اشاره به اينکه راي قاطع مردم روشن و شفاف و به وضوح مشخص است اظهار داشت:بعضي از اينکه راي مردم نامزد عدالت خواه است نگران هستند ولي اين افراد راه به جايي ندارند و بدانند که راي مردم همه چيز را مشخص مي کند و مطمئنا اين راي به نفع آنان نخواهد بود.

وي با اشاره به اينکه برخي شايعاتي مبني بر عدم سلامت در انتخابات را مطرح کرده اند گفت: تدارک اعتراض به سلامت انتخابات نشان دهنده هراس گروه هاي اصلاح طلب از نتيجه آرا است.

 

** توصيه "خاتمي" به نامزدهايي که راي نياورده اند: به راي ملت تمکين کنيد

عضو مجلس خبرگان رهبري و عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم به نامزدهايي که حائز اکثريت آرا نشدند توصيه کرد که به شايعه کهنه تقلب که شايعه دشمنان انقلاب است، دامن نزنند و به راي ملت تمکين کنند.

آيت الله سيد احمد خاتمي انتخابات را امتحان الهي براي مردم و نامزدهاي رياست جمهوري دانست و تاکيد کرد: انصافا حضور پرشور مردم در انتخابات بسيار چشمگير بود، واقعيت مطلب اين است که بعد از رفراندوم همه پرسي جمهوري اسلامي و قانون اساسي اين انتخابات از انتخابات کم نظير بود.

وي تاکيد کرد: اين مهم ترين نماد مردم سالاري ديني است، اين امتحان را بايستي همه نامزدها و هوادارانشان اعم از نامزدي که راي آورده و نامزدهايي که حائز اکثريت نشده درنظر داشته باشند.

امام جمعه موقت تهران انتظارات از نامزدها را در پنج بند خلاصه کرد و گفت: مهم ترين پيامد مردم سالاري ديني پذيرش راي مردم است پس تمکين کردن در برابر راي مردم ، يک اصل است.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت:نامزدها بايد بدانند در داخل بدنه نظام کانديدا شده اند و مناسب است در اظهارات خود حرفي نزنند که دشمنان انقلاب اسلامي را شاد کنند و نبايدباعث رنجش دوستان انقلاب در داخل و خارج بشوند.

وي گفت:از نامزدهايي که حائز اکثريت آرا نشدند با توجه به اين همه دقتي که مجريان و ناظران کردند و اجازه حضور نمايندگان کانديداها را بر سر صندوق ها دادند و همه چيز زير نظر آنان بوده است ، انتظار مي رود که به شايعه تقلب و امثال آن که شايعه کهنه دشمنان انقلاب در هر انتخاباتي است دامن نزنند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اينکه نامزدي که حائز راي نشده بايد با نامزدي که رييس جمهور شده همکاري لازم را بکند، تاکيد کرد: انتظار مي رود که نامزدهايي که حائز راي نشده اندبه نامزدي که حائز راي اکثريت شده پيام تبريک بفرستند و اعلام آمادگي براي همکاري با او بنمايند و اگر اين کار را نمي کنند حداقل آن است که کارشکني نکنند.

وي با اشاره به اينکه نامزدهايي که حائز اکثريت آرا نشده اند بايد هواداران خود را سفارش به تمکين راي مردم نمايند گفت: همان گونه که قبل از انتخابات گفتند که بعد از انتخابات همه بايد وحدت خود را حفظ کنند به اين سخن خود پايبند باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبري تاکيد کرد:آخرين نکته آن است که به نامزدهاي محترم و هواداران مي گويم آن کس که براي خدا نامزد شده و آنکس که براي خدا پاي صندوق هاي راي آمده، پيروز است ولو راي نياورده باشد يا نامزد مورد نظرش موفق به کسب راي اکثريت نشده باشد.

 

 

 

ابراز برائت عضو شوراي مرکزي اعتماد ملي از تجمع‌هاي خياباني

محمدرضا خباز گفت: حزب اعتماد ملي هيچ گونه دعوتي براي حضور مردم در خيابان‌ها نکرده است البته ما با ديگران کاري نداريم چرا که هر کسي مسئول امور خودش است.

عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي در گفتگويي با اشاره به ديدار نمايندگان ستاد چهار کانديداي انتخابات رياست‌ جمهوري با مقام معظم رهبري گفت: دعوت مقام معظم رهبري از ستاد انتخاباتي هر چهار کانديداي انتخابات دهمين دوره رياست‌جمهوري و آن هم از هر ستاد 5 نفر در نوع خود کاملا بي‌سابقه بود.

وي افزود: اين اقدام ابتکار عملي عالي بود که علاوه بر حرمت گذاشتن به کانديداها براي ستادها هم حرمت گذاشته شد؛ در دوره‌هاي قبلي کانديداها قبل يا پس از انتخابات براي رسيدن به محضر رهبر معظم انقلاب دعوت مي‌شدند و به حضور ايشان مي‌رفتند ولي در ديدار اخير ما با ايشان هم رهبري معظم انقلاب دعوت کرده و هم اينکه از ستاد انتخاباتي کانديداها دعوت شده بود لذا اين اقدام حرکتي در نوع خود بي‌نظير که بسيار هم اثر گذار بود.

عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي تصريح کرد: انعکاس سخنان مقام معظم رهبري از رسانه‌هاي کشور به ويژه صدا و سيما در جامعه بسيار تأثير‌گذار بود ولي چنانچه تا حدي هم از مباحث مطرح شده از سوي نمايندگان ستادها در اين ديدار هم انعکاس داده مي‌شد معتقدم که اين ديدار آثار بيشتري برجا مي‌گذاشت.

خباز ادامه داد: فضاي حاکم بر ديدار ما با مقام معظم رهبري فضايي کاملا پدر و فرزندي بود که فرزند مطالب خود را به پدر در فضايي کاملا توام با مهرباني، آرامش و احساس اميد به آينده عرض مي‌کند لذا بسيار جلسه خوبي بود که از جمله آثار اين جلسه مي‌تواند اميدواري به ايجاد آرامش در کشور باشد.

 

وي با بيان اينکه حزب اعتماد ملي اغتشاشات اخير را محکوم مي‌کند، تأکيد کرد: حزب اعتماد ملي هيچ‌گونه دعوتي براي حضور مردم در خيابان‌ها نکرده است البته ما با ديگران کاري نداريم چرا که هر کسي مسئول امور خودش است.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: اعتماد ملي ترجيح مي‌دهد که از طريق روال قانوني اعتراضات خود را پيگيري کند و در جهت راهکاري مورد موافقت رهبر معظم انقلاب مبني بر رسيدگي به همه اعتراضات و ابهامات ارائه شده با حضور يک نماينده از هر ستاد انتخاباتي، حرکت خواهد کرد.

 

 

حاشيه هاي نمازجمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامي

نمازجمعه، يک هفته پس از برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري به امامت حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و با حضور ميليوني نمازگزاران در دانشگاه تهران اقامه شد.

حدود دو ساعت به آغاز نمازجمعه، مصلاي نمازجمعه دانشگاه تهران جايي براي نشستن نداشت و ماموران انتظامات در برابر اصرار نمازگزاران براي ورود به مصلا چاره اي جز هدايت آنان به خيابان هاي اطراف نداشتند.

*عده اي زيادي از مردم مقابل در ورودي دانشگاه تهران، ورود مسئولان عالي رتبه نظام به داشگاه تهران را رصد مي کردند و بسياري از آنان در انتظار ورود رهبر انقلاب اسلامي بودند.

*با ورود محمود احمدي نژاد رييس جمهوري، نمازگزاراني که در اين مکان حضور داشتند با شعار "احمدي احمدي حمايتت مي کنيم" از وي استقبال کردند.

*محسن رضايي نيز از همين محل، وارد مصلاي دانشگاه تهران شد.

*غلامحسين الهام سخنگوي دولت مسير ميدان انقلاب تا دانشگاه تهران را پياده طي کرد تا به جمع نمازگزاران پيوست.

*در زماني که رهبر انقلاب اسلامي بيانات خود را در خطبه دوم نمازجمعه ايراد مي فرمودند جمعيت نيز از سمت ميدان انقلاب، چهارراه ولي عصر و مسيرهاي منتهي به دانشگاه تهران به ميعادگاه ميليوني نمازگزاران روانه بود.

 

**از تو به يک اشاره از ما به سر دويدن

 

پارچه نوشته ها و دست نوشته هايي که نمازگزاران و مردم با خود حمل مي کردند حکايت آشنايي داشت؛ حکايتي ديرينه از يک پيوند؛ "پيوند ملت و ولايت".

امروز نوشته هاي بسياري را ديديم که در آنها نوشته شده بود: "از تو به يک اشاره از ما به سر دويدن".

*برخي نمازگزاران نوشته هاي خود را بروي کارتن نوشته بودند و البته لحظه اي آن را پايين نياوردند.

*احترام به راي اکثريت احترام به قانون است عبارتي بود که امروز در بين نمازگزاران بسيار ديده شد.

هنگام ورود رهبر انقلاب اسلامي به دانشگاه تهران مصلاي نماز جمعه با شعارهاي نماز گزاران به لرزه در آمد.

نمازگزاران شعار مي دادند: "اي رهبر آزاده آماده ايم آماده"، "خوني که رگ ماست هديه به رهبر ماست"، "ما اهل کوفه نيستيم علي تنها بماند"، "واي اگر خامنه اي حکم جهادم دهد"،

اين در حالي بود که شعارهاي نمازگزاران در بيرون مصلي و خيابان هاي اطراف هم به همان شکوه و عظمت طنين انداز شد و براي لحظاتي هيچ صدايي جز شعارها شنيده نمي شد.

*در بين جمعيتي که امروز به دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف آن آمده بود از هر قشر، طبقه و سني ديده مي شد حتي افرادي آمده بودند که شايد ظاهر آنان کمي متفاوت از بقيه بود.

*حضور جوانان و بانوان در اين همايش ميليوني چشمگيرتر بود.

از ديدن زني که روي ويلچر روبروي دانشگاه تهران عکس رهبر انقلاب اسلامي و نوشته اي از ايشان را در دست داشت با شرمندگي عبور کرديم و به پيرمردهايي رسيديم که ايستاده بر عصاي خود به بلندگوها خير شده بودند.

جواناني که اگر بلندگويي قطع مي شد صدايشان بلند مي شد؛ گويا سرمايه گرانبهايي از دست داده اند.

*بيانات رهبر انقلاب اسلامي در خصوص انتخابات بويژه بخش پاياني با تکبير هاي پي در پي نمازگزاران همراه مي شد.

*در بخش پاياني بيانات رهبر انقلاب اسلامي که ايشان با امام زمان سخن گفتند تقريبا چشمي نبود که اشک در آن حلقه نزند؛ اين بخش را مي توان اوج احساس اين جمعيت قلمداد کرد.

*به نظر مي رسيد خبرنگاران خارجي از خبرنگاران داخلي براي پوشش خبري و تصويري نمازجمعه امروز تهران مشتاق تر نشان مي دادند؛ البته واکنش مردم نسبت به برخي از آنان نيز ديدني بود.

*هنگام خروج خبرنگار بي بي سي شماري از نمازگزاران وي را محاصره کردند و شعار مي دادند "مرگ بر انگليس"

*اين واقعه براي خبرنگار يکي از شبکه هاي خارجي نيز تکرار شد و مردم اطراف او شعار دادند "مرگ بر اسراييل" تا زماني که او دور شد.

*بر روي دست نوشته اي که يک خانم آن را بالا گرفته بود اين عبارت به چشم مي خورد" راي ما شيفتگان خدمت بود نه تشنگان قدرت از چه روي مي خواهيد آراي حماسي ما را ابطال کنيد؟"

*بسياري از خبرنگاراني که منتظر خروج مسئولان از در دانشگاه تهران بودند تا با آنان مصاحبه کند به علت حلقه امنيتي که ايجاد شده بود موفق به انجام اين کار نشدند.

*رييس جمهوري هنگام خروج از دانشگاه تهران براي لحظاتي به ابراز احساسات مردم پاسخ داد.

*نمازگزاران تهراني پس از اقامه نمازجمعه مسير دانشگاه تهران تا ميدان انقلاب را راهپيمايي کردند.

*از بلندگوها اعلام شد که نمازگزاران به اطلاعيه هاي ديگر در خصوص راهپيمايي به ساير مکان ها توجه نکنند.

*شعارهاي راهپيمايان متاثر از حوادث و اغتشاشات اخير بود، آنان شعار مي دادند: "خسارت و جنايت با غرب همصدايي است، توطئه و اغتشاش دسيسه آمريکايي است".

*راهپيمايان "هيات من الذله" را کليد سعادت، راز هدايت، شعار امت و راه سعادت توصيف کردند.

*هنگام بازگشت و خروج جمعيت تازه مي شد فهميد چه جمعيتي امروز به نمازجمعه تهران آمده است.

*نمازعصر به امامت آيت الله محمدرضا مهدوي کني اقامه شد.

*جمعه 29 خرداد 1388 امتداد جمعه حماسي بود و چه زيبا و با شکوه مردم به نداي رهبر خود لبيک گفتند.

 

 

 


 
comment نظرشريف شما ()
 
 اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً