درباره موسوی (3)

6/2 ـ جناح بندی در دولت

به تبع اعتقادات خاص آقای‌موسوی در خصوص مسائل اقتصادی ـ اجتماعی، دولت به دو جناح تقسیم شد که آقای موسوی طرفدار و مدافع یک جناح موسوم به چپ شد و در نتیجه ایشان عملاً از طیفی مثل آقایان "بهزاد‌ نبوی، محتشمی و... " به شدت دفاع کرده و بلکه خط می‌گرفت و این بهترین فرصت برای کانون‌فتنه بود که در اختلافات بدمد و صف‌آرایی در دولت و ملت را شدت بخشد. در مقابل برخی وزیران خود مثل آقایان "حبیب‌الله‌ عسگراولادی، احمد‌توکلی، سید‌مرتضی‌نبوی، ناطق‌نوری، رفیقدوست و پرورش " را تحت فشار قرار داده و عملاً شرایط به گونه‌ای شد تا این تفکر از کابینه خارج شوند و آقای موسوی نشان داد که نمی‌تواند فراجناحی کار کند. با تعویض آقای "پرورش " وزیر آموزش‌و‌پرورش و آمدن آقای "اکرمی "، عزل گسترده مدیران آغاز شد به طوری که در روز اول مسؤولیت وی 27 مدیرکل و معاون وزیر در این وزارتخانه تعویض شدند. همین اتفاق در وزارت کشور پس از وزارت آقای "محتشمی " اتفاق افتاد. به هر حال در آن دوران هفت‌تن از وزراء به دلیل تفکر اقتصاد دولتی آقای "موسوی " و رفتار جناحی ایشان، کنار گذاشته شدند.

7/2ـ اختلاف شدید با رئیس‌جمهوری آن زمان

به دلیل دیدگاههای خاص آقای موسوی و در نتیجه نوع تصمیم‌گیری‌های جناحی ایشان و فکر خاص او در حل مسائل جامعه، بین او و رئیس‌جمهور وقت در آن زمان اختلاف‌شدید به وجود آمد، به ‌طوری‌ که رئیس‌جمهور برای دوره دوم حاضر نبود آقای موسوی را به عنوان نخست‌وزیر به مجلس معرفی نماید و به دلایل بحث جنگ و مدیریت آن و به درخواست فرمانده‌سپاه و بعضی نمایندگان از امام‌(ره) و موافقت ایشان، آقای‌موسوی در دوره دوم، نخست‌وزیر گردید.

8/2 ـ ادامه حضور افراطیون و حذف نیروهای اصولگرا

در دوران ریاست آقای "میرحسین‌موسوی " یکی از افراد مؤثر بر روی ایشان، آقای "بهزاد نبوی " بود. تمامی کارهای استراتژیک مهندس‌موسوی را آقای بهزاد ‌نبوی انجام می‌داد. یعنی همه تصمیم‌های مهم وی با هماهنگی بهزاد ‌نبوی صورت می‌‌گرفت. در زمانیکه دکتر احمد توکلی، سخنگوی دولت آقای میرحسین‌موسوی بود که اداره کشور را از طریق احکام اسلام دنبال می‌کرد. به عنوان نمونه قانون کار اسلامی دکتر توکلی معروف است که او با رفتن به خدمت مراجع عظام‌تقلید و علمای حوزه، قانون کار را تدوین کرد. این قانون کار بارها توسط میرحسین‌موسوی و خانه‌‌کارگر آن زمان مورد هجمه قرار گرفت و آقای میرحسین تصمیم گرفت توکلی را به دلیل ایستادگی بر روی احکام رساله از وزارت کار و سخنگویی دولت برکنار کند. بعد از برکناری "احمد‌توکلی "، آقای بهزاد نبوی سخنگوی دولت و آقای "سرحدی‌زاده " نیز وزیر کار شد. بهزاد نبوی علاوه بر همه‌کاره‌ بودن برای نخست‌وزیر، از پست‌هایی چون مشاور تا وزیر صنایع سنگین برخوردار بود.

خیلی از افرادی که امروز داعیه اصلاح‌طلبی، دارند در دوران میرحسین‌موسوی گرایشات چپ داشته و به طور کلی چپ بودند و در جناح مهندس موسوی قرار داشتند. برخی نیز در تمامی دولت‌ها تا قبل دولت نهم ماندگار شدند.

9/2 ـ حضور کارگزاران در دولت موسوی

کسانی که در دولت بعد از موسوی در حزب کارگزاران حضور پیدا کردند در دولت موسوی هم حاضر بودند. در دوره آقای آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی که سیاست‌های مرحوم دکتر نوربخش، دکترعادلی و مهندس‌روغنی‌زنجانی که سیاست‌های لیبرالیستی بود دنبال می‌شد این افراد همگی در زمان میرحسین‌موسوی چپ بودند مثلاً در مناظره‌ای از مرحوم "نوربخش " سؤال شد که آخر شما کدام سیاست‌ها را قبول دارید اقتصاد دولتی یا اقتصاد آزاد؟ که آقای "نوربخش " در پاسخ گفت: "این اقتصاد مثل کتابی است که دارای 2 بخش است بخش اول سیاست اقتصاد دولتی و بخش دوم اقتصاد آزاد که بخش اول کتاب غلط نوشته شده است ".

بر این اساس بود که آقای "میرحسین‌موسوی " در زمان ریاست‌جمهوری آقای هاشمی‌رفسنجانی خدمت یکی از بزرگان می‌رود و از آقایان نوربخش، عادلی و روغنی‌زنجانی به شدت انتقاد می‌‌کند. این بزرگ در پاسخ می‌فرمایند: "این‌ها همان شازده‌هایی هستند که در دامن شما پرورش یافتند ".

/ 0 نظر / 5 بازدید