گوشه ای از سابقه امنيتی سعيد حجاريان

گوشه ای از سابقه امنيتی سعيد حجاريان

 

رد پذيرش ترخيص از زندان از سوي حجاريان و تحليل وي از ريسك خطر آزادي، با توجه به سابقه حضور وي در نهادها و جايگاه‌هاي امنيتي، بسيار مهم و قابل توجه است. شايد اشاره‌اي كوتاه به سوابق امنيتي حجاريان اهميت اين موضوع را شفاف‌تر كند.

نخستين سابقه اطلاعاتي - نظامي حجاريان مربوط به اوايل انقلاب و همكاري با مسعود كشميري - عامل انفجار ساختمان نخست‌وزيري و شهادت رجايي و باهنر- در عمليات "نقاب " بود. البته آنگونه كه در كتاب "آسيب‌شناسي حزب مشاركت " آمده، حجاريان از دوستان نزديك "تقي محمدي " بوده است. تقي محمدي از عوامل بمب‌گذاري ساختمان نخست‌‌وزيري بود كه پس از دستگيري و قبل از اعتراف، "روز بعد جنازه او را كف سلول ديدند ".

حجاريان در آن هنگام در دفتر اطلاعات و تحقيقات نخست‌وزيري،‌ معاون "خسرو تهراني " در امور ضدجاسوسي بوده است. حجاريان همچنين پس از تأسيس وزارت اطلاعات به اين وزارتخانه نقل مكان مي‌كند.روح‌الله حسينيان در تاريخ 4/8/79 در گفت‌وگو با هفته‌نامه يالثارات الحسين درباره حجاريان مي‌گويد: "من و آقاي محسني اژه‌اي به خاطر عملكردهاي خشونت‌آميز آقايان سعيد حجاريان و علي ربيعي نتوانستيم آنجا بمانيم. چطور شده كه يك مرتبه در جامعه همه چيز برعكس شده و ما مبدل به چهره‌هاي خشن شده‌ايم و آنها چهره‌هاي ملايم و ضدخشونت شده‌اند؟! " بيشتر فعاليت اطلاعاتي حجاريان البته در دولت ميرحسين موسوي صورت گرفت چرا كه حجاريان پس از دولت موسوي، به تدريج خود را از وزارت اطلاعات جدا كرده و به مركز تحقيقات استراتژيك رياست جمهوري پيوست كه محمد موسوي‌خوئيني‌ها رياست آن را برعهده داشت. حجاريان در آنجا به سمت معاون سياسي موسوي‌خوئيني‌ها منصوب شد. حجاريان و تيم او در اين مقطع پروژه توسعه سياسي را در مركز تحقيقات دنبال مي‌كردند. پروژه‌اي كه خود وي اذعان دارد هاشمي رفسنجاني با آن اختلاف داشت: "آن زمان آقاي هاشمي ذهنيت ما را نمي‌پسنديد. پروژه ما پروژه بزرگي بود كه آقاي هاشمي نمي‌خواست و رها كرد ".

تحليل ترور كور

حجاريان به واسطه آشنايي با شيوه‌هاي بحران‌سازي سرويس‌هاي اطلاعاتي غربي مي‌داند كه اين احتمال با هر درصدي كه محتمل باشد، مي‌تواند جان وي را در خطر قرار دهد و يا شايد با آگاهي از برخي واقعيت‌هاي ناآرامي‌هاي اخير به اين گزينه رسيده باشد. البته اين نكته را هم نبايد فراموش كرد كه حجاريان پيش از اين گفته بود: "اصلاحات مرده است و براي اينكه زنده شود، به خون نياز دارد

/ 3 نظر / 11 بازدید
امیرعلی

سلام اطلاعات جالبی بود [خداحافظ]

یک دوست

عالی بود ولی بگو که طراح ترور خود حجاریان بود و عامل اون هم یکی از اعضای ستاد موسویه

دانشجو

خواندن کتاب آسیب شناسی حزب مشارکت را به دوستان توصیه می کنیم