آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (24)

تاکتیک جدید موسوی برای فرار از بن بست پیش رو

 

چندی پیش، برخی از تحلیل گران، خبر از واقعه ای داده بودند که بر اساس آن میرحسین موسوی قصد دارد با تاکتیک رو به جلو و سوار شدن بر موج درخواست ها و تقاضاهای صوری از ادامه حرکت خود انصراف داده و به ظاهر سکوت کند. هر چند موسوی تا بدین لحظه موفق به انجام این کار نشده است.

موسوی با اعزام نمایندگانی به قم از برخی علمای همسوی خود در خواست کرده که با نگارش نامه ای او را دعوت به آرامش و انصراف از پیگیری خواسته های خودکنند تا با این مقدمه چینی، موسوی توجیهی برای کنار کشیدن و دست برداشتن از آشوب و هرج و مرج طلبی داشته باشد. این درخواست که با پاسخ منفی چند نفر از علمای سرشناس مدافع میرحسین مواجه شده ، موسوی را بر آن داشته تا همین سناریو را از تهران و در میان سیاستمدارن غیر مخالف خود بررسی و پیگیری کند.

بر همین اساس، میرحسین در اولین گام به رایزنی با آیت الله هاشمی رفسنجانی اقدام کرده تا شاید با سفارش و توصیه علنی رئیس مجلس خبرگان بتواند از زیر بار فشار افکار عمومی به در آمده و خانه نشین شود. اما با وجود اصرار و تلاش فراوان این تقاضا با مخالف و بی اعتنایی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه شده است.

باید خاطر نشان کرد؛ تقلای میرحسین موسوی که با شکست سنگین از محمود احمدی نژاد راه های بسیاری را برای توجیه شکست خود آزموده است در حال حاضر معطوف به پاسخ گویی به افکار عمومی در زمینه غائله آفرینی و به کام مرگ کشاندن مردم بی گناه و زخمی کردن صدها نفر از هم وطنان گردیده و بر پایه این دغدغه فکری در تلاش است تا بهانه ای که با استناد به آن بتواند جوابگوی هواداران خود باشد برای توجیه برنامه ریزی های اشتباه و شکست سنگین خود بیابد.

 

 

مطهری:

صدا و سیما باید فرصت می داد

عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: القاء پيروزي در انتخابات قبل از شمارش آراء به هواداران، تلقين مسئله تقلب در انتخابات و صدور بيانيه‌هاي محرك و سوء استفاده از هيجان هواداران و كشاندن آنها به خيابان‌ها از اشتباهات اصلاح طلبان در اين انتخابات بود.

علي مطهري نماينده مردم تهران و عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: اشتباهات اصلاح طلبان بعد از انتخابات بيشتر بود اما جريان اصولگرا هم قبل و بعد از انتخابات مرتكب اشتباهاتي شد.

وي نحوه مناظره بين احمدي نژاد و موسوي را باعث احساسي شدن فضاي انتخابات دانست و افزود: صدا و سيما بايد فرصت دفاع به غائبين در منتظره ها كه مورد انتقاد قرار گرفتند، مي‌داد و وزارت كشور نيز بايد براي تجمعاتي كه به نتيجه انتخابات معترض بودند مجوز صادر مي نمود تا فضا آرام شود.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با توصيه به همدلي و همكاري در شرايط فعلي، از معترضان خواست ضمن بيان انتقادات خود به آغوش انقلاب بازگردند و به گونه اي عمل نكنند كه گويي نهضتي را عليه انقلاب اسلامي هدايت مي كنند.

وي در پايان افزود: نظام اسلامي با رأفت خويش مي تواند از اشتباهات گذشت كند.

 

 

 

احمدي‌مقدم:

هيچ بازداشتي از اغتشاشات اخير در اختيار نيروي انتظامي نيست

فرمانده ناجا گفت: نيروي انتظامي چند روز است كه هيچ بازداشتي مربوط به اغتشاشات اخير را در اختيار ندارد.

اسماعيل احمدي‌مقدم در جمع خبرنگاران افزود: از يك هزار و 32 فرد بازداشت شده در حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات، بالغ بر دو سوم افرادي كه رسيدگي هاي مقدماتي و خطاي كمتري داشتند، آزاد شدند.

وي اضافه كرد: حدود يك سوم و يا كمتر از اين افراد كه به نوعي در تخريب اموال عمومي دست داشتند و مرتكب جرمي شده بودند، در اختيار دادسرا و دستگاه قضايي قرار گرفتند و در مسير رسيدگي به پرونده قضايي هستند.

احمدي‌مقدم در رابطه با اظهارات سخنگوي دولت انگليس و واكنش اين كشور به گفته‌هاي خود گفت: در هر صورت مداخله انگليس در اغتشاشات و بحران اخير كشورمان قطعي و آشكار است و اين نقش‌آفريني چه توسط سفارتخانه‌شان و چه توسط شبكه بي‌بي‌سي در اتاق عمليات بحران آشكارتر از آن است كه تكذيب و مورد انكار قرار گيرد.

وي افزود: آنها پيش از اظهارات ما همواره در موضع تهاجمي بودند و پس از آن در موضع دفاعي قرار گرفتند كه اين امر مثبتي بود.

فرمانده نيروي انتظامي در رابطه با به‌كارگيري فرماندهان بومي در استان‌ها نيز پاسخ داد: رويكرد ما در استان‌ها انتخاب فرمانده بومي نيست چرا كه معتقديم در كارمان مشكل ايجاد مي‌كند.

احمدي‌مقدم گفت: اساسا در دستگاه‌هاي قضايي و امنيتي بومي‌گرايي نمي‌تواند اصل باشد اما در بدنه نيرو مانعي ندارد.

وي ادامه داد: استفاده از فرماندهان بومي در مسيري اجراي عدالت و پيگيري بي‌طرفانه امور مشكل‌آفرين بوده لذا اگرچه ما مخالفتي با داشتن يك فرمانده بومي نداريم ولي به عنوان يك اصل جزو سياست‌هاي ما نيست.

فرمانده ناجا با بيان اينكه در استان‌هاي خيلي بزرگ، بومي بودن فرمانده خيلي تاثيرگذار نيست، اظهار داشت: هم‌اكنون فرماندهان 90 درصد استان‌هاي كشور غير‌بومي هستند.

احمدي‌مقدم همچنين در رابطه با كشفيات مواد مخدر گفت: هم‌اكنون در بحث كشف مواد مخدر در اوج قرار داريم و روزانه 2 تن و سالانه بيش از 1000 تن مواد مخدر كشف مي‌كنيم.

وي ضمن تاكيد بر ادامه اين برنامه خاطرنشان كرد: برنامه و رويكرد پيش روي نيروي انتظامي تقويت اقدامات فرهنگي و پيشگيري براي غير‌معتادين است تا بتوانيم از اين طريق گرايش به سمت مواد مخدر را كاهش دهيم.

 

 

 

در سکوت مردان اصلاحات صورت می گیرد:

نقش آفرینی کماندوهای زن در اغتشاشات اخیر

 

وضعیت متشنج و اوضاع نابسامان سیاسی درکشور نیروهای تازه نفس و کماندوهای زن را برای سامان بخشی به شرایط فعلی وارد عمل کرده است.

چندی پیش میرحسین موسوی که با بیانیه های آتشین خود نقشی فراموش نشدنی در دامن زدن به اغتشاشات دارد با توجه به صدمات و لطماتی که از بابت تشنج های انتخاباتی اخیر و در لوای حمایت از وی رخ داده است چراغ سبزی برای سکوت و پیگیری آرام نتیجه انتخابات از خود نشان می دهد که بنا بر اظهارات منابع آگاه، با سرسختی و مخالفت زهرا رهنورد مواجه شده و وی حتی تهدید می کند که اگر موسوی هم کناره گیری کند حاضر به کوتاه آمدن و فرونشاندن التهابات نیست و در این صورت راه خود را از میرحسین جدا خواهد کرد.

برخی کارشناسان معتقدند، مصاحبه چندی پیش زهرا رهنورد با تلویزیون بهائیان، آتش اصلی اغتشاشات تهران را برافروخت.

از سوی دیگر، همان طور که میلیون ها ایرانی در بخش های خبری سیما دیدند فائزه هاشمی، دختر جنجالی آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از اصلی ترین عوامل برپایی و مدیریت آشوب های اخیر می باشد که برخلاف پدرش که این روزها و با وجود برخی ناراحتی ها سکوت را پیشه خودکرده است با همکاری چند تن دیگر از بستگان مادری اش به برپایی و دامن زدن به آتش اعتراضات و تشنجات مشغول است.

جمیله کدیور، همسر عطاء الله مهاجرانی و مشاور کروبی هم در دیگر سوی اردوگاه اصلاح طلبی به میدان آمده و در صدد جبران کارهای ناکرده مردان هم جبهه ای خود است!

زهرا شجاعی، همسر سید مصطفی تاج زاده و دختر علی اکبر محتشمی پور هم در حواشی ماجرای اغتشاشات اخیر به مسافرت ها و دیدارهای سیاسی و مشکوکی مشغولند که هر از چندگاهی و با بالا گرفتن مناقشات و اختلافات درون گروهی پرده از این اقدام ها بر می افتد.

همسر محمد رضا خاتمی و خانم فاطمه کروبی هم از دیگر اعضای این اجتماع از هم گسسته زنانه هستند.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد با توجه به ارزش نظام جمهوری اسلامی به زن و حفظ حرمت آنان، در غیاب مردان اصلاح طلب، خط مقدم اغتشاش آفرینی و هرج و مرج طلبی در حالی این روزها در اختیار زنان کماندو قرار گرفته است و معلوم نیست چرا هیچ اثری از مردان، همسران و وابستگان مرد این زنان در صحنه کشور دیده نمی شود. چرا که با ادامه اوضاع فعلی کشور و اصرار برخی بر هرج و مرج بیشتر باید حتی کسانی که در ظاهر امر خود را از صحنه کنار کشانده اند به مقابله و مبارزه با نزدیکان به خصوص زنان و دختران خود رفته و آنان را از عمله و آلت دست دشمنان شدن دور نگهدارند.

هر چند که به نظر می رسد با اصرار میرحسین موسوی و مشاورانش بر ادامه رخدادهایی که خون های بیشتری را خواهد ریخت باید تدابیری برای کنترل مهندس موسوی و حتی در صورت لزوم برخورد قانونی با وی در نظر گرفته شود.

 

 

 

ولايتي:

دشمنان هيچ وقت برآورد صحيحي از داخل ايران ندارند

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين الملل با اشاره به دخالتهاي شكست خورده غربي‌ها به ويژه انگليس و فرانسه در امور داخلي ايران، گفت: دشمنان هيچ وقت برآورد صحيحي از داخل ايران ندارند.

علي اكبر ولايتي مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين‌الملل با اشاره به حوادث اخير اظهار داشت: هم اكنون همه مسائل به مجاري عادي خودش برگشته است و دشمنان باز هم به بن بست خوردند.

وي با بيان اينكه اين اولين بار نيست كه ايران با مداخلات كشورهاي غربي مواجه است، افزود: ملت ايران در مقابل زياده خواهي و تجاوز بيگانگان ايستاده است و اين ملت و مسئولانش كساني هستند كه با اتحاد و همبستگي همواره توطئه هاي دشمنان را خنثي كرده اند.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين الملل كه با برنامه گفتگوي ويژه شبكه دو سيما سخن مي گفت با اشاره به اينكه بيگانگان درصدد ايجاد شايعه و اختلاف براي نابودي نظام هستند، ادامه داد: با اتحاد و همبستگي منحصر به فرد ملت ايران هيچ گسستي در هويت ملي و تاريخي ايران بوجود نخواهد آمد.

ولايتي با بيان اينكه دشمنان به دنبال يارگيري در ايران و فروپاشي نظام و حاكميت هستند، تصريح كرد: دشمنان هيچ وقت برآورد صحيحي از داخل ايران ندارند و بعد متوجه مي شوند كه برآوردشان ناصحيح بوده است كه در اغتشاشات اخير توطئه ها و دخالتهاي غربي ها به ويژه انگليس و فرانسه هيچ تغييري در نظام پابرجاي ايران ايجاد نكرد.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين الملل موضع كشورهاي غربي را درباره اغتشاشات و دخالت در ايران متفاوت دانست و گفت: انگليس و فرانسه در امر دخالت در امور داخلي ايران، بدتر از امريكا بودند.

وي درباره صحبت هاي وزير امور خارجه ايتاليا در خصوص انتخابات رياست جمهوري ايران گفت: به سفارت ايتاليا توصيه مي كنم كه به ايشان بگويند حرفهايش را حساب شده بزند چرا كه ايشان فهم درستي از منطقه حساس خاورميانه و ايران ندارد.

ولايتي همچنين درباره اظهارات بعد از انتخابات مقامات كشورهاي غربي و برخي كشورهاي منطقه گفت: غربي ها هر كشوري را كه از آنها پيروي و بر اساس منافع انها عمل كند، داراي دموكراسي مي دانند.

وي در ادامه به مخالفت كشورهاي غربي درباره فعاليتهاي صلح آميز هسته اي ايران اشاره كرد و گفت: كشورهاي غربي به ويژه انگليس و فرانسه درپي اين هستند كه ايران حتي فعاليت هسته اي صلح آميز را ادامه ندهد.

مشاور مقام معظم رهبري رهبري در امور بين الملل با اشاره به مخالفت انگليس و فرانسه با فعاليت صلح آميز هسته اي ايران گفت : انگليس و فرانسه، ايران ضعيف شده را براي ميز مذاكره مي خواهند و به دنبال توقف فعاليت هسته‌اي ايران هستند و اين در حالي است كه جمهوري اسلامي ايران قوي تر از ديروز در صحنه حاضر است و يك گام از فعاليت هسته‌اي صلح آميز عقب نشيني نخواهد كرد.

ولايتي خطاب به برخي كشورهاي منطقه گفت: اگر از موضع ضعف با كشورهاي غربي همكاري كنند ضربه مي خورند.

وي افزود: اگر غربي ها براي برخي از كشورهاي منطقه به ظاهر دلسوزي مي كنند، آنها بدانند كه غربي ها درپي منافع خودشان هستند.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين الملل همچنين درباره موضع گيري هاي متفاوت برخي عناصر در منطقه يادآور شد: بعضي از كشورهاي منطقه حسادتي با ايران دارند و به غلط خودشان را هم قد ايران مي دانند.

وي تصريح كرد: ايران بدون آنكه ادعاي بزرگتري در منطقه داشته باشد حامي مظلومان بوده و از كشورهاي مظلوم دفاع كرده است.

ولايتي درباره اظهارات رسانه هاي غربي درباره حمله رژيم صهيونيستي به ايران گفت : اين نوع اظهارات مانورهاي تبليغاتي توخالي است چرا كه اين فسيل هاي صهيونيست ، شكست خورده اند.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامي در امور بين الملل ادامه داد: آنهايي كه در پشت صحنه از اين رژيم غاصب حمايت مي كنند مي دانند كه خاورميانه بسيار حساس است و توزان سياسي و اقتصادي بسيار ظريف و شكننده اي دارد.

ولايتي درباره حضور كشورهاي غربي در برخي كشورهاي منطقه گفت: كشورهاي غربي و امريكا با وجود ايران هرگز نمي توانند در افغانستان ، عراق ، فلسطين و لبنان قدمي بردارند.

 

 

 

احمدي نژاد:

ارتباط با مردم از موضع نوکري و خدمتگزاري بايد تداوم يابد

رييس ‌جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه هنوز حق مطلب در خدمت به ملت ايران ادا نشده است، تاکيد کرد: ارتباط با مردم از موضع نوکري و خدمتگزاري بايد همواره و همچون گذشته تداوم و افزايش يابد.

به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، دکتر "محمود احمدي ‌نژاد" در جلسه شوراي عالي مسکن با حضور استانداران، با تاکيد بر اينکه خدمت به مردم عامل اصلي استحکام انقلاب و جمهوري اسلامي ايران و سست کننده پايه هاي استکبار است، اظهار داشت: دل دادن و عشق به خدمت به مردم و کار و تلاش شبانه روزي عوامل اصلي حضور 40 ميليوني مردم در انتخابات رياست جمهوري و لرزه افتادن بر استکبار و دشمنان ملت ايران است.

وي با اشاره به ضرورت تسريع در اجراي طرح هاي مسکن مهر، بنگاه هاي زودبازده و تامين مسکن و اشتغال مردم بويژه جوانان که از جلوه هاي ارزشمند خدمتگزاري است، تاکيد کرد: تسريع در اجراي طرح هاي مسکن مهر و بنگاه هاي زودبازده با تلاش استانداران و همکاري همه دستگاه هاي اجرايي و به منظور تامين مسکن و اشتغال مردم ضروري است.

دکتر احمدي‌نژاد با اشاره به آمادگي بانک ها براي ارائه تسهيلات به طرح هاي مسکن مهر و اشتغالزايي گفت: ارائه ابزار و منابع به افرادي که حرفه اي بلد هستند از وظايف دولت است و از همين رو ايجاد بنگاه هاي زود بازده به عنوان بخشي از اشتغال بايد در کنار جذب سرمايه گذاري و اجراي طرح هاي بزرگ دنبال شود.

رييس‌جمهور با بيان اينکه بايد با احداث سالانه يک ميليون واحد مسکوني و ظرف پنج سال به نقطه اي مطلوب در بخش مسکن دست يافت، اظهار داشت: مسير اجراي طرح مسکن مهر و خانه دار شدن مردم بايد با تلاش، همت و پشتکار مسئولان مربوطه کوتاه شود و هزينه ها کاهش داد.

دکتر احمدي ‌نژاد در ادامه سخنان خود با تاکيد بر لزوم توجه به عمران شهري و حاشيه شهرها تصريح کرد: توجه به عمران و پيشرفت حاشيه شهرها به عنوان محل سکونت بخشي از بهترين، انقلابي ترين و مومن ترين انسانهاي جامعه ضروري است که بايد با سرعت از سوي استانداران انجام شود.

رييس ‌جمهور اصلاح نظام برنامه ريزي را نخستين اقدام براي اصلاح و ساختن کشور دانست و گفت: تغيير سازمان مديريت و برنامه ريزي به عنوان اقدامي بسيار بزرگ و اصلاحي به روان شدن و تسريع در امور استانها، افزايش بازدهي و پيشرفت کشور منجر شده است.

احمدي‌ نژاد جهش و چند برابر شدن ميزان فعاليت هاي عمراني را با توجه به ظرفيت هاي فراوان ايران قابل تحقق دانست و تاکيد کرد: نکات فني و دقت لازم بايد در اجراي طرح هاي عمراني و زيربنايي رعايت شود تا علاوه بر افزايش کيفيت شاهد کاهش هزينه ها در دراز مدت باشيم.

رييس‌جمهور با اشاره به برخي اقدامات مهم دولت نهم در راستاي خدمت به مردم تصريح کرد: برخي طرح ها و اقدامات بويژه افزايش حقوق بازنشستگان و کارمندان از جمله مواردي بود که دولت ها زير بار آن نمي رفتند اما امروز اين آرزوي مردم با همت خدمتگزاران ملت در دولت محقق شده است.

دکتر احمدي‌نژاد با بيان اينکه تدوين برنامه پنجم کشور در دست اجراست، گفت: در برنامه پنجم دستيابي به وضع مطلوب در عرصه هاي مختلف از جمله مسکن، اشتغال و کشاورزي پيش بيني شده است.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود در جمع استانداران حاضر در جلسه شوراي عالي مسکن، با تاکيد بر اينکه مشارکت 40 ميليوني ملت ايران در انتخابات رياست جمهوري، قدرت جمهوري اسلامي ايران را افزايش داده است، تصريح کرد: امروز دشمنان ملت ايران خيلي عصباني هستند زيرا با وجود تلاش ها و تبليغات آنها دولتي با پشتوانه 40 ميليون راي ملت ايران، روي کار آمده است که نه تنها به آنها امتياز نمي دهد بلکه مجبورند با اين دولت تعامل داشته باشند.

وي با اشاره به دخالت قدرت ها در انتخابات رياست جمهوري و حوداث پس از آن اظهار داشت: امروز يقه قدرت هاي زورگو را به علت دخالت در امور ايران مي گيريم و آنها بايد در اين زمينه پاسخگو باشند.

رييس ‌جمهور در پايان با قدرداني از تلاش استانداران در خدمت و تلاش براي رفع مشکلات مردم و با بيان اينکه هنوز حق مطلب در خدمت به ملت ايران ادا نشده است، تاکيد کرد: ارتباط با مردم از موضع نوکري و خدمتگزاري بايد همواره و همچون گذشته تداوم و افزايش يابد.

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه خداوند به تلاش ها و همت هاي بلند براي خدمت به مردم ثمرات زيادي مي دهد گفت: هيچ لحظه اي براي انسان بهتر و خوشايندتر از لحظه اي نيست که مشکل يک نفر رفع و خوشحال شود، زيرا باعث خوشحالي و رضايت خداوند مي‌شود.

رييس ‌جمهوري اسلامي ايران خدمت مخلصانه به مردم را راهکار فتح تمام قله هاي جهان دانست و تصريح کرد: دلبستگي، دلسوزي، عشق و خدمت به مردم پايه هاي انقلاب را مستحکم و انقلاب اسلامي را جهاني مي کند.

پيش از سخنان رييس‌جمهور، شماري از استانداران به نمايندگي از استانداران سراسر کشور از ادامه تلاش ها براي اجراي سريع طرح مسکن مهر خبر دادند

 

 

 

بازخواني نقشه دشمن در انتخابات دهم رياست جمهوري

انتخابات دهم رياست جمهوري ، دشمن را به طمع انداخت تا جايي که گمان مي برد از رهگذر اين انتخابات مي تواند آنچه که طي سي سال گذشته از دسترسي به آن بازداشته شده بود را به دست آورد و هزينه سنگين و جبران ناپذيري را به نظام وارد کند.

 

مجموعه رخدادهاي پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري دهم و در حين آن و پس از آن به سبب متفاوت بودن با انتخابات گذشته انتخابات رياست جمهوري دهم را از ويژگي خاصي برخوردار ساخت. در انتخابات گذشته اين امکان وجود داشت که با پايان انتخابات و مروري ساده بر آنچه گذشت، پرونده انتخابات را بست، حال آن که به سبب ويژگي هاي انتخابات دهم رياست جمهوري نمي توان اين گونه عمل کرد و به سادگي از موضوع انتخابات گذشت. انتخابات دهم دشمن را به طمع انداخت تا جايي که گمان مي برد از رهگذر اين انتخابات مي تواند آنچه که طي سي سال گذشته از دسترسي به آن بازداشته شده بود را به دست آورد و هزينه سنگين و جبران ناپذيري را به نظام وارد کند. به سبب اهميت اين انتخابات لازم و ضروري است که اين انتخابات به منظور کشف نقاط مبهمش بارها مورد بازخواني قرار گيرد. در هر صورت از رهگذر اين انتخابات نظام متحمل خساراتي شد و منافعي نيز به دست آورد و مناسب است با بازخواني دقيق و سنجيده بر ميزان منافع حاصل از آن بيفزايد. نوشتار حاضر درصدد پرداختن به اين مهم است.

از بازخواني اين انتخابات مشخص مي شود که دشمن از چهار سال پيش کار خود را شروع کرد و در آستانه انتخابات توان رسانه اي اش را در خدمت اين امر گذاشت و از رويکرد برخي گروه هاي سياسي در داخل بهره برد تا با قرار دادن مردم در برابر نظام و هزينه کردن مردم به نفع موسوي و سازماندهي اراذل و اوباش بتواند به خواسته خود برسد، اما هوشياري رهبري و به ميدان آمدن به هنگام و موقعيت شناسي مردم که با وفاداري به نظام عجين شده بود مانع تحقق اهداف دشمن شد.

 

چهار سال پيش

انتخابات سال 84 فضاي جديدي را در برابر مردم ونظام قرار داد. از سال هاي پيش از آن منتقدين و مخالفين نظام که حرکت نزولي را براي نظام ترسيم کرده بودند، با استناد به انتخابات 2 خرداد 76 اعتقاد داشتند که نظام اسلامي با هر انتخابات رياست جمهوري يک گام از کانون اصلي انقلاب دورتر مي شوند تا جايي که مي گفتند پس از خاتمي گزينه بعدي خارج از دايره نظام خواهد بود. اين ديدگاه که از سوي داخلي ها مطرح شده بود دشمنان خارجي نظام را به وجد آورد و آنها را اميدوار ساخت که با پيشه کردن صبر و تحمل به زودي روزي را خواهند ديد که رئيس جمهور ايران فردي خارج از دايره نظام باشد. از اين رو آنها هم تحولات عرصه سياسي ايران را با کنجکاوي و دقت رصد مي کردند.

آنها منتظر بودند که اين تحول بزرگ در انتخابات سال 84 صورت پذيرد اما برخلاف تصور آنها و منتقدين و مخالفين داخلي نظام فردي انتخاب شد که به کانون اصلي انقلاب بسيار نزديک بود. احمدي نژاد فردي بود که به فرموده مقام معظم رهبري انقلاب را به مسير اصلي اش بازگرداند. طبيعي بود دشمنان خارجي و منتقدين و مخالفين داخلي حضور چنين فردي را در مسند رياست جمهوري تحمل نکنند. امر واقع شده دقيقاً برخلاف تحليل و پيش بيني کساني بود که در داخل و خارج مقابل نظام ايستاده بودند. از اين رو مخالفت و دشمني با احمدي نژاد به عنوان فردي که با آمدنش تمامي آرزوهاي آنها را برباد داد کاملاً طبيعي بود. در طي چهار سال گذشته آنها هيچ گاه مخالفت خود با احمدي نژاد را انکار نکردند و بلکه برعکس آن را به روشني و وضوح آشکار مي کردند تا براي انتخابات سال 88 ذهن مردم را نسبت به احمدي نژاد آلوده سازند. آنها در همراهي با دشمنان نظام و احمدي نژاد لحظه اي درنگ نکردند. دشمني با احمدي نژاد به عنوان رئيس جمهور محبوب با نزديک شدن به پايان دوره رياست جمهوري بيشتر مي شد و در واقع برنامه هاي اصلي براي انتخابات سال 88 تدارک شده بود. در اين چهار سال رسانه هاي دشمنان خارجي و منتقدين و مخالفين داخلي بي محابا عليه احمدي نژاد و عملکردش فعال بود.

 

رسانه ها

پس از انتخاب احمدي نژاد در انتخابات نهم رياست جمهوري در سال 84 با شعارهاي انتخاباتي که سر داده بود و نشان مي داد احمدي نژاد رئيس جمهوري اصولگرا است که به مباني اصيل انقلاب و آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي و منويات رهبري پاي بند است، رسانه هاي خارجي و داخلي امواج حمله خود عليه احمدي نژاد را آغاز کردند. با افزايش عمر دولت احمدي نژاد و آشکار شدن بيشتر پاي بندي احمدي نژاد به شاخص هاي انقلاب دشمني با وي عميق تر و حجم حملات بيشتر شد تا جايي که هر اقدام داخلي و خارجي احمدي نژاد با حمله از سوي رسانه هاي داخلي و خارجي مواجه مي شد. البته اين حملات در حالي انجام مي گرفت که بر محبوبيت خارجي و داخلي احمدي نژاد افزوده مي شد. کساني که در مقابل احمدي نژاد ايستاده بودند اين نکته را قبول داشتند اما سکوت و مدارا را به نفع خود نمي ديدند لذا با وجود نتايج منفي تهاجم به احمدي نژاد همچنان به تخريب وي ادامه مي دادند تا موسم انتخابات فرا رسد و آنها بتوانند با استفاده از اين فرصت روند تخريبات را متحول سازند و احمدي نژاد را از چشم مردم بيندازند. در تخريب احمدي نژاد برخي گروههاي سياسي داخلي جايگاه ويژه اي داشتند.

 

گروه هاي سياسي

آنچه که دشمنان خارجي را در تخريب و حمله به دولت احمدي نژاد اميدوار مي ساخت مواضع برخي ازگروه هاي سياسي مانند حزب مشارکت، سازمان مجاهدين، کارگزاران، مجمع روحانيون مبارز و... بود. شيوه تقريباً مشترک دشمنان خارجي و گروه هاي سياسي ذکر شده به حدي به هم نزديک بود که مي شد حدس زد آنها در آينده نزديک در بحث تخريب دولت و موضع انتخابات به يک نقطه مشترک که يک پروژه براندازي را شکل خواهد داد، به هم مي رسند.

هنگامي که موسوي ورود خود به عرصه انتخابات را اعلام کرد و خاتمي از حضور در انتخابات کناره گرفت، گروه هاي سياسي ياد شده از اولين گروه هايي بودند که پس از يک دوره مخالفت با موسوي از وي حمايت کردند. حمايت آنها از موسوي يک حمايت معمولي و در حد تبليغات عادي نبود. آنها در برنامه ريزي هاي منتهي به براندازي نقش برجسته و محوري داشتند. اعترافات دستگيرشدگان اين گروه ها شاهدي است بر نقش مخرب و براندازانه آنها عليه نظام در حمايت از موسوي و همداستان شدن با بيگانگان. حمايت آنها از موسوي و ايفاي نقش براندازانه آنها در برنامه تبليغاتي موسوي آن چنان کليدي و داراي اهميت بود که اگر آنها از موسوي حمايت نمي کردند به طور قطع انتخابات در حال و هواي ديگري برگزار مي شد و احتمالاً مسائل پس از انتخابات آن طوري که رخ داد واقع نمي شد. برجسته ترين نکته در طرح براندازانه خارجي ها و داخلي ها قرار دادن مردم در برابر نظام بود که مي بايست توسط سرباز زدن موسوي در برابر نتايج انتخابات صورت مي گرفت.

 

مردم در برابر نظام

در طرح براندازي مردم ابزار اصلي بودند. براندازان با دو گزينه که انتخاب هر يک براي آنها پيروزي محسوب مي شد حرکت نهايي خود را شروع کردند گزينه اول پيروزي موسوي بود و گزينه دوم شکست موسوي و اعتراض آنها نسبت به نتيجه انتخابات. چه بسا در ابتدا گزينه دوم براي آنها جذاب تر و مهم تر بود زيرا به زعم آنها با محقق شدن گزينه دوم براندازي صورت مي گرفت اما با تحقق گزينه اول آنها ناچار بودند به تعامل بانظام بپردازند و مسئله دوم خرداد در اين راستا براي آنها تجربه مثبتي نبود. در هر صورت آنچه که پيش آمد گزينه دوم بود. موسوي در اعتراض به نتيجه انتخابات از حاميانش خواست تا در مورخ دوشنبه 25 خرداد به ميدان انقلاب بيايند و به سوي ميدان آزادي راهپيمايي کنند. حضور قابل توجه هواداران موسوي در دوشنبه مذکور باعث شکل گيري يک توهم بزرگ در نزد وي و ياران حلقه اولش شد. آنها بر اين گمان بودند که مي توانند در هر لحظه اي که اراده و اعلام کردند اين جمعيت را به خيابان بکشانند و در راستاي هدفي که بسياري از اين جمعيت از آن بي اطلاع بودند، سوءاستفاده کنند و مردم را در برابر نظام قرار دهند و از آن به عنوان يک ابزار فشار بر نظام سود برند. اما آنچه که موسوي و دوستانش از آن بي خبر بودند ميزان هزينه اي بود که هواداران مردمي موسوي حاضر بودند پرداخت کنند.

 

هزينه هواداران براي موسوي

بسياري از هواداران مردمي موسوي که از رنگ سبز استفاده کردند و پرشور به دنبال تبليغ از موسوي بودند، مستقيم و غيرمستقيم با موسوي از دريچه دوران دفاع مقدس که موسوي نخست وزيرش بود آشنا شدند و چه بسا افراد موجهي که به همين خاطر از وي حمايت کردند، تعداد قابل توجهي نيز به دليل منتقد بودن نسبت به دولت نهم به موسوي روي آوردند اين دو گروه که تعدادشان بسيار زياد بود با نظام مشکلي نداشتند و در موضوع رياست جمهوري نظرشان موسوي بود. در حالي که موسوي و دوستان برنامه ريزش دچار اين توهم شده بودند که آنها يعني مردم هوادار به سبب مشکل داشتن با نظام از وي حمايت کردند و حاضرند اين مسير را به هر جايي که منتهي شود ادامه دهند. اين موضوع را نيز نبايد انکار کرد که برخي از مخالفين نظام و حتي آنهايي که به موسوي هم رأي ندادند در فراخوان راهپيمايي وي حضور پيدا کردند اما بخش غالب جمعيت هوادار موسوي را کساني تشکيل مي دادند که با نظام مشکل نداشتند. اين جماعت پس از راهپيمايي روز دوشنبه در تجمعات بعدي کمتر شرکت کردند و پس از شرکت در دو سه تجمع به درخواست موسوي راهشان را از موسوي جدا کردند و نشان دادند آنها حداکثر هزينه اي را که براي رياست جمهوري موسوي پرداخت مي کنند يک برگ رأي و شرکت در دوسه تجمع مسالمت آميز است، اما در اين ميان بودند گروه اندکي به نام اراذل و اوباش که از آنها به شيوه ديگري استفاده شد.

 

اراذل و اوباش

اراذل و اوباش يکي از گروه هايي هستند که بواسطه برخورداري از پاره اي ويژگي ها مانند فهم پائين، جسارت بالا، خصلت مزدوري و ... به راحتي مورد سوء استفاده قرار مي گيرد. در تاريخ معاصر ايران اراذل و اوباش نقش آفريني هاي خاصي داشته اند مانند استفاده از آنها در کودتاي 28 مرداد سال 1332 که زمينه ساز شکست حرکت خيزشي مردم شد. استفاده دربار شاه از اين گروه در روند انقلاب اسلامي که اين مرتبه با هوشياري مردم اراذل و اوباش به شدت سرکوب شدند. حضور سازماندهي شده آنها در حوادث 18 تير سال 1378 که اين بار نيز مردم و نيروهاي انتظامي حرکت برنامه ريزي شده آنها را به شکست کشاندند و در آخرين مرحله نيز اقدام مزدورانه آنها در حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري دهم است که توسط نيروهاي انتظامي، امنيتي و بسيج سرکوب شدند. استفاده اين چنين از اراذل و اوباش در حرکت هاي ضد امنيتي ايجاب مي کند تا نظام به منظور مصون ماندن از اين امور چاره انديشي اساسي کند تا دچار غافلگيري نشود موتور محرک اقدامات تخريبي در حوادث اخير در چند نقطه از شهر تهران اراذل و اوباشي بودند که خود و رفتارشان را به کارفرمايانشان فروخته بودند. هر کدام از آنها تعدادي مثل خودشان را به صحنه اغتشاش و آشوب آوردند و پس از اينکه تعدادي از آنها دستگير شدند و پي بردند که عزم نظام بر برخورد جدي با آنها جزم است به مخفي گاهايشان رفتند و بعضاً متواري شدند.

 

رهبري

پس از دامنه دار شدن تحرکات موسوي و هوادارانش که در روز شنبه معروف منجر به حضور گسترده هواداران موسوي در خيابان آزادي و در نهايت منجر به حمله بخش اراذل و اوباش اين تجمع غيرقانوني به حوزه 117 بسيج و کشته شدن 5 نفر گرديد و اغتشاش و آشوب در روزهاي بعد هم ادامه پيدا کرد. مقام معظم رهبري با اعلام حضور در نماز جمعه مورخ 29/3/88 مستقيماً وارد ميدان شدند. حضور ايشان در اين نماز جمعه و ايراد آن خطبه هاي تاريخي نقش اساسي در تغيير وضع موجود داشت. در ابتدا حضور چشمگير و ميليوني مردم تهران در نماز جمعه که در تاريخ بي نظير بود و پس از آن بيانات روشنگرانه معظم له حربه بزرگ «مردم در برابر نظام» را از دست موسوي و يارانش خارج ساخت تا جايي که در راهپيمايي روز پس از نماز جمعه تعداد اندکي حضور پيدا کردند که آنها هم توسط نيروهاي انتظامي متفرق شدند و در بخشي از تهران آن حرکت تبديل به آشوب و اغتشاش و تخريب شد. در اين ميان آنچه که مهم بود نقش اساسي رهبري در ريزش هواداران موسوي بود. با فرمايشات تبييني مقام معظم رهبري بسياري از هواداران موسوي که با نظام مشکل نداشتند راهشان را از موسوي جدا کردند و حضور اندک هواداران موسوي در روزهاي بعد در خيابان ها ضربه سنگيني را به وي و حاميان خارجي اش وارد ساخت تا آنجا که هر چه رسانه هاي مزدور بيگانه بر حجم و شور تبليغاتشان مي افزودند هواداران کمتري به نفع موسوي وارد عرصه مي شدند و در نهايت تعداد اندکي اراذل و اوباش ماندند که آنها هم از سر نبود حامي مردمي و برخورد قاطع نيروهاي انتظامي مجبور شدند صحنه را ترک کنند. حضور مردم در نماز وحدت بخش جمعه که در آن جمعه تاريخي به حق وحدت بخشي خود را به نمايش گذاشت صحه و مهري بود بر وفاداري مردم تهران نسبت به نظام و رهبري در واقع مي تواند با قاطعيت اعلام کرد آنچه که باعث فرو پاشيدن نظام فکري و طراحي براندازانه طرف مقابل شد حضور تاريخي مردم تهران در نماز جمعه و فرمايشات افشاکننده مقام معظم رهبري بود. فرمايشات معظم له همچون تابش خورشيد تمامي ابرها و غبار تيره را کنار زد و با روشن شدن صحنه پر ابهام ايجاد شده مردم جبهه حق و باطل و دوست و دشمن را تشخيص داد و حق و درست را برگزيدند. اما نمي توان از خسارت ب

/ 1 نظر / 12 بازدید
مینبا

چرا اینقدر از کسانی طرفداری میکنید که دیگه برای کل مردم ثابت شده که چه کسانی تو خیابونا مردم رو میزنن و میکشند....اگر مقامات اجازه میدادند تا موسوی رای بیاره نظام خودشونو حفظ میکردن...ولی هرچیزی IQخودشو میخواد