آخرین اخبار و اطلاعات تا این ساعت (16)

دروغگو کیست؟

تمایل فراوان میرحسین موسوی و برخی اطرافیان وی مبنی بر عدم پذیرش نتیجه انتخابات، هرچند در روز‌های اخیر به شیوه‌های مختلف مورد انتقاد قرار گرفته و غیرقانونی و غیرمنطقی بودن آن اثبات شده، اما مناسب است نتایج نظرسنجی‌های مراکز تحقیقاتی نزدیک به موسوی قبل از انتخابات نیز در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. بنابر نتایج يكي از اين نظرسنجیها‌ که در روزهای 19 و 20 خرداد توسط مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی (ایسپا) انجام شده و البته از انتشار نتایج آن حتی بعد از انتخابات و اعلام نتایج رسمی انتخابات خودداری گردید، 2/56 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به احمدی‌نژاد و 8/29 درصد به موسوی رأی می‌دهند که در مقایسه با نتایج نهایی مشخص می‌شود، رأی هر دو کاندیدا بین 4 تا 5 درصد کمتر ارزیابی شده بود که این میزان خطا در نظرسنجی‌های معتبر پذیرفته شده است. در ادامه بخش‌های قابل‌توجهی از این نظرسنجی سراسري در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.

 

جامعه آماری و اندازه نمونه

جامعه آماری این طرح همه شهروندان بالای 18 سال ایرانی از تمامی اقشار وگروه‌های اجتماعی در زمان اجرای طرح است. شیوه نمونه‌گیری این نظرسنجی به صورت چند مرحله‌ای (طبقه‌ای- خوشه‌ای) و در سطح ملی است. نمونه تحت بررسی در این مطالعه شامل 13907 نفر از شهروندان ایرانی است. میانگین سنی نمونه 29/36 سال بوده است. 3/28 درصد پاسخگویان در گروه سنی 25-18 سال، 4/27 درصد در گروه سنی 35-26 سال، 19 درصد در گروه سنی 45-36 سال، 6/13 درصد در گروه سنی 55-46 سال و 1/11 درصد بالای56 سال قرار داشتند. توزیع پاسخگویان در مقاطع مختلف تحصیلی بدین‌گونه است: 9/8 درصد پاسخگویان بی‌سواد، 15درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 9 درصد راهنمایی، 1/42 درصد دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم، 8/21 درصد کاردانی و کارشناسی و همچنین 7/1 درصد پاسخگویان دارای تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.

یافته‌های نظرسنجی

صداقت کاندیداها در مناظره‌های تلویزیونی

با توجه به مناظره‌های کاندیداهای مختلف که در روزهای قبل از نظرسنجی از تلویزیون پخش شده بود، از پاسخگویان پرسیده شد: به نظر شما در این مناظره کدامیک از این دو نفر صداقت بیشتری داشت؟ نتایج به‌دست آمده از این سؤال در جدول شماره 3 نشان داده شده است. با توجه به اینکه پربیننده‌ترین مناظره، مناظره آقایان احمدی‌نژاد و موسوی بود، 8/55 درصد از پاسخگویان بیان داشته‌اند که آقای احمدی‌نژاد در این مناظره صادق‌تر بوده و 4/35 درصد افراد بر این عقیده بوده‌اند که آقای موسوی صادق‌تر بوده است.

رأی نامزدهای ریاست‌جمهوری

در گزارش این مرکز افکارسنجی آمده است: «برای برآورد رأی نامزدهای انتخابات و تعیین موقعیت و جایگاه آنها در افکار عمومی اقدام به سنجش آرای آنها کرده‌ایم. در جدول شماره 4 توزیع آرای نامزدها

نشان داده شده است. لازم به يادآوري است در برخی استان‌ها برای امکان ارائه برآورد استانی، نمونه اختصاص یافته به استان بیش از سهم متناسب با جمعیت آن است لذا برای محاسبه آرا در کل کشور باید درصد آرای کاندیداها در هر استان به هر وسیله نسبت جمعیت واجدین شرایط آن استان نسبت به کل جمعیت واجدین شرایط تعدیل شود. براین اساس باید ستون برآورد وزنی آراي کاندیداها ملاک رأی آنها قرار گیرد». همانگونه که در جدول شماره 4 مشاهده می‌شود براساس درصد آرای وزنی در کل نمونه آماری آقای احمدی‌نژاد با 7/49 درصد، آقای موسوی با 6/31 درصد، آقای رضایی با 7/4 و آقای کروبی با 4/2 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم نظرسنجی در بین شهروندان ایرانی قرار دارند. لازم به ذکر است که در بین کاندیداها آرای آقای احمدی‌نژاد در مناطق روستانی بیش از مناطق شهری است. اما وقتی در بین پاسخگویاني که گفته‌اند، قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد، نتایج را بررسی کنیم، براساس درصد آرای وزنی آقای احمدی‌نژاد با 4/54 درصد، آقای موسوی با 7/31درصد، آقای رضايي با 2/4 درصد وآقای كروبي با 9/1 درصد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار می‌گیرند.

پاسخگویان به چه کاندیداهایی به هیچ وجه رأی نمی‌دهند؟

از پاسخگویان در سؤال بعدی پرسیده شد:

«به کدامیک از کاندیداها به هیچ وجه رأی نخواهند داد؟»

با توجه به اظهارنظر پاسخگویان، آقای موسوی با 5/20 درصد و آقای کروبی با 4/51 درصد به ترتیب کمترین و بیشترین رأی منفی را به خود اختصاص داده‌اند.نکته قابل توجه در این نظرسنجی‌ها آن بود که با وجود آنکه توسط مراکز مختلف و با گرایش‌های سیاسی بعضا متضاد انجام شده بود، در نتایج همه آنها، دکتر احمدی‌نژاد با رأی بالاتر از 50 درصد (حدود 60 درصد) پیروز دور اول دانسته شده و رأی موسوی نیز در حدود 30 درصد پیش‌بینی شده بود.

دروغگو کیست؟!

به تأييد همه مراكز تحقيقاتي، نتایج همه نظرسنجی‌های انجام گرفته درباره انتخابات ریاست‌جمهوری دهم – که این مرکز نزدیک به موسوی نیز شامل آنها می‌شود- یک محور ثابت داشته و آن پیروزی دکتر احمدی‌نژاد در این انتخابات بوده است. مطمئنا اگرچه نتایج نظرسنجی مراکز نزدیک به میرحسین موسوی قید محرمانه داشته و در دسترس دایره محدودی قرار می‌گرفت اما بدون شک خود موسوی از این نتایج آگاهی داشته و دارد.

البته موسوی در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی به صراحت از پیروزی خود سخن می‌گفت. وی حتی در یک اقدام کاملا غیرقانونی، قبل از پایان اخذ رای، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، پیروز انتخابات است و همه شواهد از پیروزی او خبر می‌دهد(!) میرحسین موسوی قطعا در جریان نتایج نظرسنجی‌ها بوده است. وی مطمئنا در نتایج نظرسنجی‌های مراکز نزدیک به خود نیز تشکیک ایجاد نمی‌کند. او می‌دانست که شرایط ویژه‌ای در کشور پدید نیامده تا وی بر اساس آن به پیروزی در انتخابات دلخوش کند؛ اما هم در زمان تبلیغات و هم هنگام اخذ رای و هم، اینک اعلام می‌کند، وی پیروز انتخابات بوده است. مدارک دوستان وی هم این ادعا را نقض می‌کند. به راستی چرا موسوی با وجود واقعیت‌های موجود، مدعی برخی مسائل می‌شد؟ اکنون این سوال قابل طرح است:

براستی درغگوی واقعی کیست؟

 

 

 

گردانندگان «VOA» چه کسانی هستند؟

«بهروز صوراسرافیل» که از گردانندگان تلویزیون‌های «لس آنجلسی» بود در چند سال اخیر مورد تمسخر بینندگان شبکه تلوزیونی‌اش قرار داد و به همین خاطر بود که ورود و تصدی مسئولیت از سوی وی در VOA با اعتراض بسیاری از نیروهای دیگر این رسانه همراه بود.همه سرخوردگی‌ها و نارضایتی‌های اعضای تحریریه موقت و دائم تلویزیون فارسی صدای آمریکا، به همین‌ مساله که احمد باطبی (اپوزیسیونی که اخیراً به این شبکه تلویزیونی پیوسته) ختم نمی‌شود و مشکلات کارکنان ایرانی صدای آمریکا فراتر از بازرسی‌های بدنی و بدرفتاری‌های کلامی و فیزیکی است.

امیرعباس فخرآور:صدای آمریکا توسط مافیای حاکم بر اپوزیسیون هدایت می‌شود

پس از موج اول تغییرات مدیران کل و سردبیران تلویزیون فارسی صدای آمریکا و برکنار شدن « کامبیز محمودی » اکنون بسیاری از همکاران این رسانه شرایط کار در صدای آمریکا را مساعد نمی‌دانند.

«شیلا گنجی» مدیر بخش فارسی صدای آمریکا که زیر نظر BBG فعالیت می‌کند، «امیر فخر آور» و «آوی داویدی» را به دلیل بی‌کفایتی از کار برکنار کرد و در نهایت پیگیری‌های سنای آمریکا درخصوص تخلفات برخی مدیران میانی، مجریان و پرسنل بخش فارسی و رسوایی‌های به بار آمده منجر به برکناری شیلا گنجی و کامبیز محمودی از سمت‌هایشان شد.

درا ین میان امیرعباس فخرآور در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است: "با خودم عهد کرده بودم که تا پایان کار مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا به موضوع دیگری نپردازم . ولی این روزها که مدیران بخش فارسی نفسهای آخر را می‌کشند و از سوی دیگر این بحث اپوزیسیون هم به طریقی اسرار آمیز با مدیریت بخش فارسی ارتباط فامیلی! پیدا کرده تصمیم گرفتم سریال" ژوراسیک پارک " را در خصوص روابط مافیایی حاکم بر اپوزیسیون ورشکسته به رشته تحریر درآورم."

اما بعد از ماجرای جنجالی و پر سر و صدای جدایی «لونا شاد» مجری برنامه تفریحی و سرگرم‌کننده " شباهنگ " در صدای آمریکا به دلیل اختلاف نظر میان وی و «بهروز صور اسرافیل» در پاییز 1387، عمق اختلافات و مشکلات درونی این شبکه روشن شد و این موضوع به صورت جدی مطرح شد که برخی دیگر از چهره‌های مطرح این تلویزیون نیز قصد جدایی از این مجموعه دارند.

از جمله می‌توان به احمد باطبی چهره جنجالی و از دوستان نزدیک سازمان مجاهدین خلق اشاره کرد. وی که یکی از سازمان‌دهندگان برپایی کمپین‌های حمایت از اردوگاه اشرف منافقین در عراق و از مخالفان برچیده شدن این پایگاه در خاک عراق بود به دلیل مشارکت در برپایی یک راه‌پیمایی همزمان با سفر محمود احمدی‌نژاد به شهر نیویورک، از سوی پلیس ضدتروریستی این شهر بازداشت و کارت خبرنگاری صدای آمریکا از وی ضبط گردید. این مساله خشم بسیاری از چهره‌های مخالف سازمان مجاهدین خلق را در VOA نسبت به وی برانگیخت.

یکی دیگر از مشکلات VOA، موضوع دستمز‌دها در صدای آمریکاست به طوریکه احمد باطبی روایت جالبی از مشکلات مالی خود در وبلاگش می‌نویسد: " من فقط یک دست کت و شلواری را که تو مصاحبه‌ها می‌بینید دارم. همه جا با همان می‌روم . فقط کراوات‌ها رو عوض می‌کنم ... . وقتی به خانه می‌رسم پیراهنم را می‌شویم ؛ در خانه لگن ندارم و برای همین تو کشوی پلاستیکی کمدی که تو اتاق است آب می‌ریزم و مثل یک تشت ازش استفاده می‌کنم ". تارنمای شخصی احمد باطبی ( هشتم سپتامبر 2008 )

این مشکلات نیز موجبات جدایی تدریجی احمد باطبی را از VOA دامن زده است.

از دیگر موارد اختلاف بروز کرده در صدای آمریکا می‌توان به اختلاف میان « محسن سازگارا » کارشناس برنامه‌های صدای آمریکا با « علیرضا نوری‌زاده » از روزنامه‌نگاران سلطنت‌طلب نزدیک به بهروز صور اسرافیل اشاره کرد.

در همین حال، دیگر رسانه‌های اپوزیسیون نیز خبر از جدایی دیگر خبرنگاران VOA از این مجموعه می‌دهند. در این میان می‌توان به خبرنگارانی چون « وفا مستقیم »، « کوروش صحتی »، « نازی بیگلری » و « گیتی آرین » اشاره کرد.

اما این همه اتفاق، چرا به یکباره می‌افتد؟

ورود بهروز صور اسرافیل به بخش فارسی VOA که با اظهار تعجب و تردید بسیاری همراه بود، نقش اصلی در این ماجرا دارد. بهروز صور اسرافیل که از گردانندگان تلویزیون‌های «لس آنجلسی» بود در چند سال اخیر با مجموعه عملکردی که در کارنامه‌اش ثبت کرد خود را مورد تمسخر بینندگان شبکه تلوزیونی‌اش قرار داد و به همین خاطر بود که ورود و تصدی مسئولیت از سوی وی در VOA با اعتراض بسیاری از نیروهای دیگر این رسانه همراه بود.

صوراسرافیل در شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای خود

اینکه VOA چه روندی را طی کرده تا اینک به بهروز صور اسرافیل رسیده است خود موضوعی مستقل است که در حوصله این نوشتار نمی‌گنجد اما ریزش نیروی شدید در VOA نشان از نگاه منفی است که به وی در میان نیروهای اپوزیسیون وجود دارد. از طرفی عملکرد نامناسب وی به خصوص نوع برخوردهایی که از وی نسبت به بانوان روایت شده و البته موجب تندتر شدن سیر جدایی نیروهای زن از این مجموعه نیز شده است، نشان می‌دهد VOA تا چه حد به افول نزدیک شده است.

از طرفی دیگر سیر نفوذ رو به گسترش نوری‌زاده موجب خشم بسیاری از کارکنان این رسانه شده است؛ به طوری که نحوه تهیه اخبار و بر انگیختن حساسیت برخی از نیروهای این رسانه در مورد برخی مفاهیم ملی مانند استفاده از واژه‌های مجعول «خلیج» برای « خلیج فارس » یا « شط العرب » به جای « اروندرود » را از اشتباهات فاحش نوری‌زاده می‌دانند. وی که از سال‌های قبل با مطبوعات عربی همکاری داشته هیچ ابایی در به کار بردن چنین واژه‌هایی ندارد و همین موضوع درگیری دیگری را میان وی و بهروز صور اسرافیل فراهم کرده است.

تلویزیون فارسی صدای ْآمریکا که با هزینه مستقیم دولت فدرال ایالات متحده و با پول مالیات دهندگان این کشور اداره می‌شود در حالی در سال میلادی گذشته 25 میلیون دلار هزینه کرده است که عملاً با توجه به مشکلاتی که پیش رو دارد تبدیل به محفلی برای حرکات صوراسرافیل شده و با جدایی تعداد زیادی از نیروهای قدیمی، شبکه تلویزیونی صدای آمریکا تا حد یک شبکه تلویزیونی «لس آنجلسی» تنزل رتبه یافته است.

 

 

 

فعالیت ستاد جنگ روانی در رسانه‌های غربی

حسن قشقاوی با تاکید بر اینکه هم اکنون ستاد جنگ روانی در CNN و BBC فعال شده، شبکه هایBBC فارسی و صدای آمریکا را فرزندان معنوی نتانیاهو و لیبرمن توصیف کرد که قصد دارند در جهت تضعیف انسجام ملی و تجزیه ایران اسلامی گام بردارند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه بخش عمده ای از نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی را به مسائل مرتبط با انتخابات اخیر ایران و اغتشاشات اخیر کشور گذراند.

وی در این نشست خبری ضمن تبریک حضور پرشور مردم در انتخابات اخیر ایران، مشارکت 85 درصدی مردم ایران در این رابطه را ثبت یک رکورد بی ‌سابقه خواند.

قشقاوی از برگزاری نشستی داغ با حضور نمایندگان وزارت خانه متبوعش و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص تحولات اخیر خبر داد و افزود: در این نشست ابعاد مختلف مداخلات برخی کشورهای غربی در انتخابات ایران در حوزه ‌های سیاسی، رسمی، اطلاعاتی - امنیتی و رسانه‌ای در حال بررسی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور با ابراز تاسف از دخالت های نا به جای برخی کشورهای غربی در امور داخلی ایران ادامه داد: متاسفانه شاهد بودیم که طی روزهای اخیر برخلاف هنجارهای شناخته شده بین ‌المللی بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا به جای دعوت مردم به ساز و کارهای دموکراتیک و تاکید بر سازوکارهای قانونی از اغتشاشگران حمایت کرده اند و جالب اینکه در اظهار نظرات مقامات غربی حتی یک جمله در چارچوب دعوت از مردم برای پیگیری مطالبات شان در چارچوب های قانونی مشاهده نشده است.

وی با یادآوری چندین باره این نکته که هواداران کاندیداها جزئی از پیکره ملت ایران بوده و حساب آن ها از اغتشاش‌ گران جداست، تصریح کرد: ترویج آنارشیسم از سوی دولت ها و رسانه های غربی در فضای داخلی کشورهای دیگر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

قشقاوی تصریح کرد: حضور پرشکوه مردم ایران و مشارکت 85 درصدی آنها در انتخابات اخیر کشور برلیان زیبایی است که بر تارک عزت ایران زمین می درخشد و ما به چند کشور غربی اجازه نمی دهیم که این برلیان را به سنگ تبدیل کرده و در اختیار مشتی فرصت طلب قرار دهند تا با آن شیشه خانه خودی را بشکنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مسائل پیش آمده اخیر در کشور همچون بحث های داخلی یک خانواده است، گفت: ملت ایران ظرفیت های بلندی دارد و این مباحث که همگی مسائل خانوادگی است در داخل کشور و با سازوکارهای دموکراتیک حل و فصل خواهد شد.

وی همچنین درباره وارد آمدن خسارت های مالی به چند سفارتخانه ایرانی در کشورهای اروپایی تاکید کرد که با توجه به سازوکارهای قوی در این کشورها شکل گیری این قبیل مسائل بدون اطلاع و نظر پلیس را بعید می دانیم و لذا این موضوع را حرکتی بر خلاف کنوانسیون های بین المللی تعریف کرده و از مراجع ذی صلاح پیگیری خواهیم کرد.

قشقاوی همچنین نسبت به مواضع اخیر رییس ‌جمهور فرانسه در خصوص لزوم انحلال انتخابات ایران گفت: باید از این آقایان پرسید که طی سی سال گذشته چند مورد بوده که انتخابات ایران منحل شود؟ آقای سارکوزی می‌تواند از سفیر خود در این خصوص بپرسد که امام (ره) در خصوص انحلال نتیجه انتخابات مجلس سوم قاطعانه ایستادند و آن را رد کردند. حقیقت این است که چنین مواردی صرفا جنگ رسانه‌ ای و سیاسی است که تاثیری هم بر ملت عزیز ایران ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اسنادی در خصوص کارشکنی رسانه های غربی در امور داخلی ایران در دست است، اظهار داشت: حجم خشونت‌ ها پس از کشته شدن چند نوجوان در فرانسه بسیار بالا بود اما آیا CNN و BBC برای آن مسئله هم برنامه ‌ای داشتند؟ این که حقیقت است که امروز شبکه CNN آموزش هک کردن سایت‌های اینترنتی، دولتی و خبرگزاری‌ های معتبر ایرانی همچون ایسنا را می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه ستاد جنگ روانی در CNN و BBC فعال شده، شبکه های BBC فارسی و صدای آمریکا را فرزندان معنوی نتانیاهو و لیبرمن توصیف کرد که قصد دارند در جهت تضعیف انسجام ملی و تجزیه ایران اسلامی گام بردارند.

قشقاوی در پاسخ به سئوالی دیگر در خصوص برخوردهای نظامی با مردم طی روزهای اخیر تاکید کرد: اولویت هر کشوری در صورتی که سیستم دموکراتیک داشته باشد امنیت است؛ اما به هر حال ما شب گذشته شاهد هیچ ‌گونه برخورد خشونت ‌باری نبودیم ولی این نکته را نباید از یاد ببریم که بارها نیروهای پلیس در کشورهای غربی که مدعی آزادی هستند برخوردهای وحشیانه ‌ای داشته اند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در حالی که در غرب در برابر تجمعات غیرقانونی مواضعی طبیعی اتخاذ می ‌شود، در ایران هیچ گاه چنین بحث‌ هایی صورت نمی ‌گیرد اما از یاد نبرید که حساب یک مشت فرصت‌ طلب با ملت ایران جداست و ما به تک تک آرای چهل میلیون ایرانی احترام می‌ گذاریم و تنها به غربی ‌ها می‌گوییم که چرا استاندارد دوگانه را به کار می‌گیرند؟

وی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره احتمال مشارکت ایران در اجلاس گروه 8 در خصوص افغانستان گفت: برای شرکت در این اجلاس دعوتنامه ‌ای به وزیر خارجه ایران تقدیم شده که وی تصمیمات لازم را برای شرکت و یا عدم شرکت را تا اواخر هفته‌ جاری اتخاذ خواهد کرد.

قشقاوی در ادامه سخنانش ، انفجار اخیر تروریستی در کرکوک را محکوم کرد و یادآور شد که هر اقدامی در جهت ناامنی عراق از نظر تهران محکوم است.

وی در ادامه از آمادگی کشورمان برای حل مشکلات درمانی در عراق خبر داد و گفت: در تمام تبادل هیئت‌ های عالی‌رتبه بین دو کشور موضوع گسترش همکاری‌ ها و استفاده از امکانات ایران برای حل مشکلات مردم عراق مورد اهتمام جدی است و در مورد بحث‌ های درمانی نیز ایران دارای امکانات فراوانی در قالب توریسم درمانی است که می‌تواند در اختیار عراقی‌ ها قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مواضع اخیر نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز تصریح کرد که این قبیل تحرکات ره به جایی نمی ‌برد.

وی در پایان این نشست درباره سفر شیمون پرز به آذربایجان خاطرنشان کرد: تنظیم سفرهای خارجی جزو امور داخلی هر کشوری است اما با توجه به اظهارات اخیر رئیس رژیم صهیونیستی پیش از انجام این سفر و با تاکید بر تداوم تهدیدات آنها از سویی و مسئله همسایگی ما با آذربایجان از دیگر سو، طبعا ما این اظهارات و سفرها را ارزیابی می‌کنیم که قطعا در تنظیم روابط دو کشور بی‌تاثیر نخواهد بود.

 

 

 

الهام: بازداشت‌ها زيرنظر دادستاني است

وزير دادگستري و سخنگوي دولت با تاکيد بر استقلال قوه قضاييه درباره بازداشت هاي اخير اظهار داشت: بازداشت ها زير نظر دادستاني انجام مي شود.

"غلامحسين الهام" روز شنبه در همايش سراسري قوه‌ قضاييه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه چه کسي مسئول بازداشت‌هاي اخير است، گفت: قوه قضاييه مستقل است و بازداشت‌ها زير نظر دادگستري و دادستاني انجام مي‌شود.

وي تصريح کرد: تمام دستگيري‌هايي که توسط نيروي انتظامي انجام شده در جهت رفع آشوب‌ها بوده و بنده به عنوان سخنگوي دولت نمي‌توانم پاسخگو باشم.

الهام تاکيد کرد: تمام حقوق مربوط به بعد از دستگيري مربوط به دستگاه قضايي و دادستاني مي‌شود و وزارت دادگستري نمي‌تواند پاسخگو باشد.

وزير دادگستري در پاسخ به سوال ديگري درباره دخالت کشورهاي ديگر در آشوب‌هاي اخير گفت: وزارت امور خارجه درخصوص دخالت‌هاي خارجي، اقدامات جدي انجام داده و دخالت‌هاي آنها بر هيچ‌کس پوشيده نيست و مسايل انتخاباتي به بيرون از مرزها ارتباطي ندارد.

الهام اظهار داشت: ما نظام انتخاباتي داريم و حق نامزدها در پيگيري شکايت و اعتراضاتشان در قانون تعريف شده است و انتخابات امسال آزادانه برگزار شده است.

وي برخي اخبار مبني بر برخورد شديد با مردم را رد کرد و گفت: برخورد شديدي با مردم نشده است.

الهام درباره ضرب و شتم برخي خبرنگاران در نا‌‌ آرامي ها ي اخير نيز اظهار داشت: اگر خبرنگاري کتک خورده به دادستاني مراجعه کند و بگويد که کتک خورده است.

وزير دادگستري در عين حال گفت: هنگامي که در يک شهر، آشوب راه مي‌افتد و امنيت مردم بهم مي‌خورد بانک‌ها و مغازه‌ها آتش مي‌گيرند و ماموران انتظامي کشته مي‌شوند.

الهام تصريح کرد: سوال اين است که مسئول تامين امنيت چه کساني هستند و شما تصور مي‌کنيد آن 13 ميليوني که به کانديداهاي ديگر راي دادند آيا عامل اين قضيه هستند؟ ما اينگونه فکر نمي‌کنيم. آنها هم خودشان مي‌خواهند امنيت‌شان بهم نخورد و حفظ نظام قانونمند انتخابات، حقوق افرادي را که به کانديداهاي ديگر راي داده‌اند نيز تامين مي‌کند.

الهام اضافه کرد: تمام مردم و کساني که راي دادند، مسئول امنيت هستند؛ بنابراين آنها امنيت جامعه را تضعيف نمي‌کنند لذا دخالت‌هاي عوامل خارجي باعث اين آشوب‌ها شده و ما حوزه اغتشاشات را از کساني که به کانديداهاي ديگر راي دادند، جدا مي‌دانيم و مردم ما اين‌چنين فرهنگي ندارند که کشور را به اغتشاش بکشند.

وزير دادگستري تاکيد کرد: تجزيه مردم به اقليت و اکثريت القاي خارجي است. در کشور ما همه راي مي‌دهند و در هيچ انتخاباتي مردم را به اقليت و اکثريت تقسيم نکرديم.

 

 

 

روابط عمومي وزارت كشور اعلام كرد:

تكذيب خبر موافقت وزارت كشور با برگزاري تجمع سراسري

روابط عمومي وزارت كشور با ارسال جوابيه اي به يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار، خبر موافقت وزارت كشور با برگزاري تجمع سراسري را تكذيب كرد.

به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور، متن جوابيه روابط عمومي وزارت كشور به يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار كشور مردمسالاري بدين شرح است:

به اطلاع مي‌رساند وزارت كشور روز پنج شنبه مورخ 4/4/88 در پاسخ به نمابر رسيده منتسب به دفتر يكي از كانديداها درخصوص تقاضاي مجوز تجمع سراسري مستنداً قسمتي از عين قانون را متذكر شده و مرجع ارسال كننده نمابر را به رعايت قانون درخصوص اصل درخواست و نحوه طرح درخواست و لزوم رعايت شرايط مندرج در قانون دعوت كرده است . متأسفانه برخي رسانه ها از جمله آن روزنامه در يك اقدام كاملاً سؤال برانگيز از متن روشن پاسخ وزارت كشور تيتر مطلوب خود يعني ‹‹ موافقت مشروط وزارت كشور با برگزاري تجمع ›› طرفداران يك كانديدا را استخراج و به منظور تشويش اذهان عمومي در صفحه اول خود درج كرده اند .

دقت لازم در همين قسمت از قانون ضروري است كه پس از طي مقدمات و دادن تعهدات لازمه مذكور ، نهايتاً كميسيون ماده 10 احزاب به بررسي و درخواست مورد نظر خواهد پرداخت .

وزارت كشور با انتشار عين پاسخ ارائه شده به شرح ذيل قضاوت درخصوص ميزان صداقت برخي از رسانه هاي مدعي ‹‹ دانستن حق مردم است ›› را به افكار عمومي واگذار مي كند هرچند به نظرمي‌رسد برخي رسانه ها با قلب حقيقت و مونتاژ اينگونه تيترها به شعور مخاطبين خود نيز توهين مي نمايند .

 

اما نامه وزارت كشور:

جناب آقاي بهزاديان نژاد

با سلام

بازگشت به نامه شماره 1511 مورخ 1/4/88 واصله در تاريخ 4/4/88 درخصوص تقاضاي مجوز تجمع سراسري به اطلاع مي رساند بر اساس ماده 6 قانون فعاليت احزاب و جمعيت ها ، اجتماع و راهپيمايي از حقوق گروه هاي موضوع ماده 1 قانون مذكور است و بر اساس ماده 31 ، 30 و 32 آيين نامه اجرايي قانون مذكور مصوب 30/3/61 كه توسط نخست وزير وقت آقاي ميرحسين موسوي براي اجرا ابلاغ شده است گروه هاي متقاضي اجتماع مي بايست يك هفته پيش از برگزاري حضوراً به وزارت كشور مراجعه و تعهدات مندرج در قانون از جمله تعهد عدم حمل سلاح و عدم اخلال در امنيت و غيره را حضوراً تسليم نمايند تا در كميسيون ماده 10 احزاب بررسي مي شود .

ضمن توصيه به رعايت قانون مراتب جهت اطلاع اعلام مي شود .

محمود عباس زاده مشگيني

مدير كل سياسي و دبير كميسيون ماده 10

قانون فعاليت احزاب و جمعيت ها

 

 

 

مجمع تشخيص مصلحت نظام خواستار شد:

تمكين نامزدهاي انتخابات به قانون و نهايت همكاري با شوراي نگهبان

مجمع تشخيص مصلحت نظام در بيانيه‌اي بهترين و مناسبترين راه براي حل منازعات و اختلافات و شبهات را تمكين در برابر قانون دانسته و از نامزدهاي انتخابات خواست نهايت همكاري را با شوراي نگهبان داشته باشند.

در جلسه امروز صبح مجمع تشخيص مصلحت نطام پس از بحث و بررسي‌هاي مبسوط در مورد انتخابات اخير رياست جمهوري و تحولات پس از آن بيانيه ذيل در خصوص مسائل انتخابات صادر شد.

مشاركت گسترده و بي‌نظير مردم در انتخابات دوره دهم رياست جمهوري نمايشگر پيوند وثيق ملت با آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و امام راحل و لبيك به رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و برگ زرين ديگري بر كارنامه درخشان انقلاب اسلامي كه دنياي مدعي دموكراسي را به چالش كشيد و مردم سالاري ديني را در جمهوري اسلامي ايران به نمايش گذاشت.

مجمع تشخيص مصلحت نظام ضمن تشكر از حضور سرافرازانه مردم در انتخابات و از رهبري معظم انقلاب اسلامي بخاطر رهنمودهاي حكيمانه و راهگشا، صميمانه سپاسگزاري نموده و همه مردم عزيز بويژه هواداران نامزدهاي انتخاباتي را به نصب العين قرار دادن فرمايشات و توصيه‌هاي معظم‌له دعوت و موارد زير را نيز توصيه مي‌نمايد:

1 - بهترين و مناسبترين راه براي حل منازعات و اختلافات و شبهات را تمكين در برابر قانون و پيگيري امور تا حل مسائل از طريق مجاري مربوطه دانسته و همگان را دعوت به آن مي‌نمايد.

2 - شوراي نگهبان در جهات رسيدگي دقيق و خداپسندانه به كليه شكايات و اعتراضات و پاسخ به شبهات با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب در جهت تمديد مهلت رسيدگي و استفاده از كارشناسان با تركيب مناسب و تاكيد معظم له بر ايجاد اعتماد لازم در جامعه توصيه موكد مي‌نمايد.

3 - از كليه نامزدهاي انتخاباتي مي خواهد نهايت همكاري را با شوراي محترم نگهبان معمول داشته و با بهره گيري از اين فرصت مناسب و فضاي ايجاد شده مدارك و شواهد خويش را براي رسيدگي همه جانبه و دقيق به آن شوراي ارائه دهند.

 

 

 

چرا پروژه القاي دروغگويي ناشيانه بود؟

بيشترين اميد جريان موسوم به «نه احمدي نژاد» اين بود که ترفند ناجوانمردانه القاي دروغگو بودن وي جواب بدهد و مردم با تنفر فوق العاده اي از احمدي نژاد اعلام برائت و انزجار کنند؛ اما چه شد؟

 

آن روزها و شب هايي که برخي چهره هاي سياسي و عده اي از هواداران رسانه اي و خياباني آنها دائما بر طبل دروغگوي رييس جمهور و دروغگو بودن دولت نهم مي کوبيدند، يک پرسش در ذهن نگارنده شکل مي گرفت: نامزد انتخابات رياست جمهوري با چه هدفي بايد به مردم دروغ بگويد؟

نخستين پاسخي که به ذهن خطور مي کند اين است که مي خواهد با دروغ گويي هاي خود، مردم را فريب بدهد و راي آنها را در انتخابات به نفع خويش جذب کنند و خلاصه اين که "به قدرت برسد".

سوال بعدي: نامزد رياست جمهوري با دروغگويي و عوام فريبي درصدد پيروزي در انتخابات و رسيدن به قدرت برمي آيد تا از اين قدرت چه نفعي ببرد؟ به عبارت ساده تر مگر دستيابي به قدرت اجرايي کشور، چه منافعي دارد که براي تحقق اين خواسته مرتکب گناه کبيره شود؟

اينجاست که گفتن و شنيدن يک نکته قابل تامل، ضرورت پيدا مي کند: کسي که ثابت کرد از قدرت و جايگاه رياست جمهوري به عنوان شخص دوم حکومت، نه تنها براي يک ريال به جيب زدن، راه انداختن باند خانوادگي و قبيله سازي سياسي، ساز شکاري با دشمان و به حراج گذاشتن منافع و حيثيت ملي، ايجاد يک طبقه ممتاز، رانت خواري هاي مالي و سياسي و تحصيلي و بازرگاني، تفريح و خوشگذراني، اشرافي گري و رفاه طلبي، خودسري و گردنکشي در برابر نظام و قانون و ... استفاده نمي کند، بلکه اين موقعيت را به فرصتي براي خدمتگزاري شبانه روزي به مردم و کشور، گذشتن از رفاه و تفريح و استراحت، برخورد با متخلفان نزديک به خود، صيانت از حقوق و منافع ملي در برابر زياده خواهي هاي زورگويان جهاني، مقاومت در مقابل ويژه خواران به عادت، تلاش و تدبير مستمر براي پيشرفت و عزت هر چه بيشتر ميهن، رفع نيازهاي هموطنان دور از مرکز و ... تبديل مي کند، آيا براي رسيدن به اين جايگاه و خدمت به بندگان خدا، به دروغ گويي و فريبکاري متوسل مي شود؟

آن زماني که پروژه القاي دروغگو بودن احمدي نژاد با شدت و گستاخانه از سوي باند قدرت و ثروت و ايادي فريب خورده آنها در حال اجرا بود، يک راننده تاکسي در مسير چهار راه وليعصر به ميدان ونک در پاسخ به اظهارات يکي از مسافران خود گفت: اين احمدي نژاد که من مي شناسم هيچوقت دروغ نمي گويد، اگر هم بگويد لابد به نفع مردم و کشور است.

غرض آنکه دنيازدگان و سياسيون قدرت طلب براي تدوين طرح دروغگو ناميدن فرزند مکتبي ملت، چنان شتابزده و نسنجيده عمل کردند که حتي از خود نپرسيدند؛ وقتي کسي با تمام وجود براي پيشرفت و آباداني و عزت مملکت کوشيده و فداکاري کرده و در عمل نشان داد به عشق مردم و ميهن‌اش حتي يک لحظه به آسودگي و راحتي‌اش نمي انديشد، به فرض اين که دروغگو بودنش در نزد افکار عمومي ثابت شود، آيا کسي با اين مشخصات خراب مي شود يا از بدنامي گناه کبيره اي به نام دروغ در جامعه کاسته مي گردد؟

دروغگوياني که به دروغ، يک مجاهد صادق را دروغگو ناميدند، علاوه بر آنکه عده اي را به انحراف و گناه کشانده و خود را نيز نزد پروردگار روسياه و مستوجب عذاب الهي ساختند، به نظر مي رسد در جهت قبح زدايي از دروغ گفتن گام برداشتند که چنانچه اين امر موجد و موجب خسارات معنوي به جامعه گردد، بايد پاسخگو باشند.

خوشبختانه اين مقال در حالي نگاشته مي شود که براي همگان ثابت شده چه کسي و کدام جريان در ادعاي وفاداري اش به قانون و صداقت و عقلانيت و خيرخواهي براي ايران راستگوست. پروردگارا با سپاس...

 

 

 

رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا:

هيچ رايي در ايران دزديده نشده است

ريچارد هاس رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا مي گويد آمريکا بايد خود را براي تعامل با ايران آماده کند ضمن اينکه وي استدلال معترض ها به نتايج انتخابات در ايران را به دور از واقعيت دانست؛ وي گفت هيچ آرايي در ايران دزديده نشده است.

ريچارد هاس رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا در مصاحبه اي که در سايت اين شورا

/ 2 نظر / 13 بازدید
mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.

امین

فکر کنم وقتشه پستِ درباره’ احمدی نژاد رو آپ کنی.واقعاَ چطور توقع داشتین آدمی که به ملتش خیانت میکنه به رهبرتون وفادار بمونه؟