مروري برتعارض مواضع موسوي درخصوص قانونگرايي قبل و بعد از انتخابات

مروري برتعارض مواضع موسوي درخصوص قانونگرايي قبل و بعد از انتخابات

تجمع معترضان به نتايج اعلام شده از سوي وزارت کشور در حالي صورت مي‌گيرد که ميرحسين موسوي، اصلي‌ترين نامزد رقيب محمود احمدي‌نژاد در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بارها بر لزوم رعايت قانون تاکيد کرده بود.

افرادي که خود را حامي اين نامزد انتخابات اخير مي‌دانند با تجمع در گوشه و کنار کشور راهپيمايي‌ها و برنامه‌هايي را شکل دادند که هيچ کدام از اين تجمعات قانوني نبود.

با اين حال هنگامي که سعه صدر و تحمل مسئولان امنيتي و نظامي براي اين عده مشخص شد، برخي اغتشاشگران با سوء استفاده از اين وضع، به تخريب اموال عمومي و تهديد امنيت مالي و جاني مردم پرداختند و در چندين مورد آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به واسطه کشته شدن انسان‌ها بر جاي ماند.

طي يک هفته گذشته، صحنه‌هايي رقم خورد که به خوراک نخست رسانه‌هاي بيگانه بدل شد و حتي واکنش‌هاي دخالت‌جويانه مسئولان برخي کشورها را رقم زد.

ايجاد فقدان امنيت در داخل کشور براي شهروندان در شرايطي رخ داد که در عمل بسياري از مردم در شهرهاي بزرگ همچون تهران، اصفهان، شيراز، تبريز و ... با ناديده گرفتن ساعات اداري مرسوم، زودتر از گذشته راهي کاشانه خود مي‌شدند تا در جمع حاميان نامزدهاي معترض محاصره نشوند.

هواداران موسوي در حالي‌که معابر عمومي را بسته و سطل‌هاي زباله را به آتش مي‌کشيدند بر روي در و ديوارهاي شهر مي‌نوشتند: "راي ما کو؟" و آواي تقلب در انتخابات را سر مي‌دادند.

ادامه اين وضع و وخيم شدن اوضاع با توجه به تعرض به جان افراد و هجمه‌هاي گسترده رسانه‌هاي بيگانه سبب شد تا رهبر معظم انقلاب طي خطبه‌هاي نماز جمعه اخير تهران، در اين زمينه موضع‌‌گيري‌هايي داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: مردم البته اطمينان دارند اما برخي طرفداران نامزدها هم اطمينان داشته باشند که نظام جمهوري اسلامي اهل خيانت در آراي مردم نيست و ساز و کارهاي قانوني انتخابات در کشور ما اجازه تقلب نمي دهد آن هم تقلب در حد يازده ميليون رأي.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: در عين حال به شوراي محترم نگهبان تأکيد شده که به مستندات ارائه شده از جانب کساني که شبهه دارند حتما رسيدگي شود و اگر در مواردي نياز به بازشماري صندوق‌ها بود با حضور نمايندگان نامزدها انجام شود.

البته نامزدهايي که رهبر معظم انقلاب مورد خطاب قرار دادند، تا پيش از برگزاري انتخابات، بارها خود را وابسته به نظام و متعهد به اجراي قانون کشور خوانده بودند به گونه‌اي که موسوي اوايل امسال در جمع مسئولان استاني ستادهاي انتخاباتي خود، بي‌اعتنايي به قانون را مهمترين مشکل کشور عنوان کرده بود.

وي تصريح کرده بود "در شرايطي که قانون، مجلس و مصوبات مجمع تشخيص مصلحت نظام بي‌اعتبار ‌شود و اين رويه عادت ‌شود، همه چيز براي کشور امکان‌پذير است و هر نوع اتفاقي را مي‌توان پيش‌بيني کرد".

وي طي مناظره‌اي که با محسن رضايي داشت، چندين بار قانون مورد تاکيد مناظرات انتخاباتي را که پيش از هر برنامه براي يادآوري بر صفحه‌هاي تلويزيون نقش مي‌بست، زير پا گذاشت و اين قانون تبليغات انتخابات را که براساس آن، کانديداها حق اظهارنظر درباره کانديداي غايب را ندارند، نقض کرد و به بهانه موضوعات مختلف، به محمود احمدي‌نژاد حمله کرد و حتي در پاسخ به هشدار مجري برنامه، خود را "فردي انقلابي" خواند و مجددا مواردي را به رييس جمهوري کشور نسبت داد.

موسوي همچنين در دانشگاه مازندران در پاسخ به پرسش‌هاي يک دانشجو اظهار داشته بود: من صراحتا با اصلاح قانون اساسي مخالفم. من ديدم که چه کسي آن قانون اساسي را امضا کرد.

اين در حالي است که خبري از سخنان او طي ديدار با فرهنگيان در آخرين روز از نخستين ماه امسال منتشر شد که موسوي گفته بود "مي‌توان برخي از اصول قانون اساسي را تغيير داد". وي در پاسخ به اين پرسش که "آيا تمام ذخائر شما را قانون اساسي تشکيل مي‌دهد"، گفت: مشکل ما خوب اجرا نکردن قانون است.

وي در ادامه پرسش و پاسخ خود در دانشگاه مازندران تاکيد کرده بود: من کاملا به اين قانون اساسي معتقدم و به آن وفادار خواهم ماند.

اما شيوه عملکرد او و بيانيه‌هايي که روز پس از انتخابات از سوي وي در پايگاه اطلاع رساني ستاد او منتشر مي‌شد، خلاف اين نکته را ثابت مي‌کرد.

او روز بيست و سوم خردادماه، تنها يک روز پس از انتخابات، طي بيانيه‌اي خطاب به مسئولان، از آنان خواست "به خط قانون و امانتداري از آراي ملت بازگردند و بدانند که خروج از عدالت مشروعيت زداست".

وي در ادامه با تاکيد بر ادامه "موج عقلانيت سبز با تمام شور" افزود: با شورش دروغ که در کشور طغيان کرده و چهره آن را آلوده است مبارزه مي‌کنيم، اما اجازه نخواهيم داد که حرکات ما شکل کور به خود بگيرد.

اصرار بر ادامه اين بيانيه‌ها با مضاميني تقريبا مشابه که از هواداران خواسته مي‌شد حضور خود را در عرصه حفظ کنند، تا حدي بود که واکنش رهبر معظم انقلاب را در پي داشت.

ايشان طي خطبه‌هاي نماز جمعه تهران مجاري قانوني را تنها مسير رسيدگي به شبهات مطرح شده خواندند و تأکيد کردند: بنده زير بارِ بدعت‌هاي غيرقانوني نمي روم چرا که در هر انتخاباتي طبعا برخي برنده نيستند و اگر امروز چارچوب‌هاي قانوني شکسته شود در آينده نيز هيچ انتخاباتي مورد اعتماد نخواهد بود و مصونيت نخواهد داشت.

رهبر انقلاب افزودند: برخي ها بدانند که با حرکات خياباني نمي توان اهرم فشار بر ضد نظام بوجود آورد و مسئولان را وادار کرد تحت عنوان مصلحت زير بار خواسته هاي آنها بروند چرا که تن دادن به مطالبات غير قانوني زير فشار، شروع نوعي ديکتاتوري است.

حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به کامل بودن قانون رسيدگي به شکايات انتخاباتي افزودند: قانون همانطور که به نامزدها حق نظارت و شکايت داده، راه رسيدگي به شکايات را هم مشخص کرده است و همه کارها بايد براساس روال درست قانوني انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه هر حرکت افراطي، به افراطي گري ديگران دامن خواهد زد تأکيد کردند: اگر نخبگان سياسي بخواهند قانون را زير پا بگذارند، خواسته يا ناخواسته، مسئول خون‌ها، خشونت‌ها و هرج و مرج ها خواهند بود.

ايشان با تأکيد بر اينکه اين آقايان بايد به مسئوليت کارهاي خود در نزد خداوند فکر کنند خاطر نشان کردند: برادران، آخرين وصاياي امام بزرگوار را به ياد بياوريد که مي گفت همه بايد قانون را فصل الخطاب بدانند.

اين در حالي است که موسوي بارها در سخنان خود به گفته‌هاي امام خميني (ره) اشاره داشت و هواداران او، نيز وي را با انتساب به القاب متعدد، جزو ياران امام مي‌خواندند.

اين نامزد دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري که در زمان تبليغات انتخاباتي به کرمانشاه رفته بود، يکي از اصلي‌ترين شعارهاي خود را "ايران پيشرفته توام با آزادي" عنوان کرده و گفته بود: آزادي در چهارچوب قانون اساسي بايد پاس داشته شود.

برخورد قانوني با رفتارهاي غيرقانوني آنچنان مورد توجه موسوي و حتي حاميان او بود که برخي از آنان در گفت و گوها و سخنراني‌هاي خود با اطمينان خاطر از پايبندي موسوي به قانون ندا مي‌دادند.

اوايل خردادماه رضا صالح جلالي، يکي از حاميان ميرحسين موسوي تاکيد کرد: در جمهوري اسلامي هيچکس رابطه مستقيم با خدا ندارد و هرکه از قانون تخطي کند، مردم حق عزلش را دارند.

وي در گفته هاي خود نيز گفته بود: اگر در روز انتخابات به صندوق‌ها هجوم نبريم و چند برابر آنچه مي‌خواهند صندوق‌ها را پر نکنيم کلاه گشادي سرمان مي رود. به اين ترتيب پروژه آماده‌سازي افکار عمومي و تهييج آنان توسط افراد مختلف از جمله سخنرانان مراسم دوم خرداد که با حضور فائزه هاشمي و محمد خاتمي در ورزشگاه آزادي برگزار شد، در دستور کار قرار گرفت.

يازدهم خردادماه نيز ميرزابابا مطهري‌نژاد، عضو دفتر سياسي حزب مردمسالاري، قانوان گرايي و بازگشت به آن را به عنوان مهم‌ترين و عمده‌ترين دغدغه موسوي نام برد.

خواهر ميرحسين موسوي نيز چند روز بعد و در هجدهم خرداد ماه، به استان بوشهر و جمع حاميان موسوي رفت و گفت: موسوي پايبند به قانون اساسي و قانونمندي است.

از موضع‌گيري حاميان اصلي موسوي نيز مي‌گذريم و آن را به حافظه تاريخي ملت مي‌سپاريم. حتي نمي‌خواهيم به سخنان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي (آقاتهراني) نيز تکيه کنيم که گفته بود موسوي بيش از 600 تخلف قانوني از قانون اساسي دارد.

ادامه روند تجمعات اعتراض‌آميز و انجام اعمال خلاف قانون آنچنان ادامه يافت که عباس سليمي نمين، رييس مرکز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران نيز درباره عملکرد موسوي بعد از انتخابات گفت: قطعا اگر موسوي قانون‌گرايي را دنبال مي‌کرد هواداران وي زمينه لازم را براي بدخواهان ملت فراهم نمي‌کردند زيرا به هر حال بدخواهان ملت بايد بستري برايشان فراهم شود و در واقع موسوي با تن ندادن به بسترهاي قانوني شرايط مناسبي براي آن‌ها فراهم کرد.

سليمي نمين با اشاره به تجمعاتي که در روزهاي اخير و با حضور موسوي انجام مي‌شود، تصريح کرد: متاسفانه اين تجمعات به صورت غير قانوني و بدون مجوز انجام مي‌شود و در واقع مجوز گرفتن فقط براي اعمال قدرت وزارت کشور نيست بلکه وقتي جريان سياسي براي برگزاري برنامه‌اي مجوز مي‌گيرد مسئوليت رفتار و کردار افرادي را که در برنامه اين جريان سياسي شرکت کرده‌اند، مي‌پذيرد و به همين دليل نسبت به رفتار و عملکرد هواداران خود حساس است. اما اگر مجوزي گرفته نشود يعني هيچ مسئوليتي در قبال رفتار افراد حاضر در آن برنامه از سوي کسي پذيرفته نشده و اين بسيار مخاطره‌آميز است.

وي با بيان اينکه عدم پايبندي موسوي به قانون عواقب جدي در پي دارد، تاکيد کرد: حتي اگر موسوي افراد اغتشاش‌گر را هوادارن خود نداند اما اين اتفاقات از بستري آغاز شده که موسوي برايشان فراهم کرده است.

رييس مرکز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران با اشاره به اينکه متاسفانه از زماني‌ که مشخص شد موسوي راي لازم براي هدايت قوه مجريه را کسب نکرده اقداماتي غير قانوني از سوي وي صورت گرفت، عنوان کرد: بعد از ظهر روز جمعه موسوي قبل از پايان زمان راي‌گيري، با برگزاري کنفرانس مطبوعاتي کسب اکثريت آراي خود را اعلام کرد و روز شنبه نيز بعد از اعلام نتايج انتخابات وي بدون اينکه بخواهد دلايلي براي ادعاي خود ارائه دهد خواهان ابطال انتخابات شد.

سليمي نمين با بيان اينکه موسوي از مرجع بودن شوراي نگهبان در رسيدگي به تخلفات انتخاباتي آگاه است اما هيچ سندي به اين شورا در خصوص تخلف در انتخابات ارائه نکرده است، تصريح کرد: متاسفانه موسوي بدون توجه به قانون درخواست ابطال انتخابات را کرده و ادامه مخالفت‌هاي خود را نيز از مسيرهاي غير قانوني دنبال مي‌کند.

شايد بهترين پاسخ را مي‌توان از ميان سخنان "ميرحسين" به "مهندس موسوي" داد؛ آن هنگام که او طي سخناني در نشست دبيران کل احزاب و نخبگان سياسي کشور در تاريخ دوم ارديبهشت ماه گفت: اگر احزاب، اهداف خود را يعني حفظ نظام و اجراي قانون اساسي معرفي کنند و به اين امر معرفي کنند به طور حتم در جامعه جاي خواهند گرفت و يک اطمينان بخشي درجامعه ايجاد خواهند کرد.

موسوي ادامه داد: تاکيد داريم بر قانون اساسي که بايد هميشه وجود داشته باشد و هر نوع شايعه و ترديدافکني درخصوص قانون به مسئله شکل‌گيري تشکل در کشور ما و هر کشوري لطمه مي‌زند.

موسوي اظهار داشت: اگر به ساليان گذشته رجوع کنيم ترديدافکني در خصوص احزاب به ما لطمه زده است و بايد در سطح افکار عمومي يک واقع‌بيني ايجاد شود و به اين ترتيب مي‌تواند از احزاب حمايت کرد و اگر حزب مي‌خواهد قدرت بگيرد بايد قانون اساسي را اجرا کند و راهي جز اين نيست چرا که در شورش نمي‌توان قانون را رعايت کرد.

وي کافي است که تنها به اين نکته توجه کند که "حفظ نظام و قانون اساسي" چگونه از مسير فعاليت‌هاي او جامه عمل به خود پوشانده است.

/ 0 نظر / 10 بازدید