نامه ناجا به موسوي

احمدي‌مقدم در نامه‌اي به ميرحسين موسوي:

ناجا به صورت قاطع با اقدامات غيرقانوني برخورد مي‌كند و جاي هيچ گله‌اي وجود نخواهد داشت

فرمانده نيروي انتظامي درباره حوادث اخير، نامه‌اي خطاب به ميرحسين موسوي‌ يكي از نامزدهاي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري نوشت.

 

متن نامه سردار احمدي‌مقدم به شرح زير است:

 

جناب آقاي ميرحسين موسوي

سلام عليكم

ايجاد امنيت كمترين وظيفه نيروهاي انتظامي است كه تاكنون بنا به ملاحظاتي، با همه بي‌قانوني‌هايي كه تحت لواي هواداري از شما صورت گرفته، ناگزير از كنار وظائف ذاتي خود با غمض عين عبور كرده‌ايم و تازه مورد اتهام هم قرار مي‌گيريم؟!

آنان كه انتظار اين‌همه خويشتن‌داري را از پليس نداشتند، تا اينجا خواب‌هاي خود را بي‌تعبير ديده‌اند. مجروح شدن حدود چهارصد تن از نيروهاي خدوم ناجا، گرچه دل را به درد مي‌آورد، ليكن از آن دردآورتر تهمت حمله و تهاجم به صفوف مردم است.

از اين رو لازم مي‌دانم نكاتي را خدمت جنابعالي عرض كنم:

 

1ـ نيروي انتظامي به واسطه برآوردهايي كه به صورت مستمر از فضاي عمومي جامعه دارد، سعي كرده است كه همواره مقتضيات زمان و مكان را با درايت و هوشمندي در تامين حفظ نظم و امنيت، مدنظر داشته و بر اين اساس با كمترين هزينه، بيشترين بهره‌وري را كسب كند و در اين فضا، تعامل منطقي با جامعه به عنوان يك راهبرد اساسي فراروي ناجا قرار دارد.

 

2 ـ بر مبناي برآوردهاي اجتماعي از فضاي ايام انتخابات، نيروي انتظامي سعي كرد با درك شرايط و احساسات قطبي شده ايام تبليغات انتخاباتي، فضاي مساعد را براي طرح ديدگاه‌هاي هواداران و شادابي بخشيدن به فضاي جامعه را فراهم و با تمام توان با كنترل احساسات طرفين از بروز هرگونه درگيري جلوگيري كند.

 

3 ـ گرچه در ايام تبليغات انتخاباتي بسياري از رفتارها چون ايجاد ترافيك سنگين، اختلال در روند عادي زندگي مردم و راهپيمايي‌هاي خياباني كه عمدتا مغاير با قانون بود و نيروي انتظامي وظيفه قانوني ممانعت را داشت، با خويشتن‌داري و بردباري تحمل كرد كه اين امر مورد تقدير ستادهاي انتخاباتي كانديداي محترم قرار گرفت.

 

4 ـ در روز انتخابات، ناجا با تمام توان، فضاي امن را در اقصي نقاط كشور فراهم كرد و در سايه رعايت ضوابط قانوني بستر امن حماسه 22 خرداد فراهم شد.

 

5 ـ پس از اعلام نتايج انتخابات، هواداران جنابعالي در يك اقدام غيرقانوني با هجوم به خيابان‌ها و برهم زدن نظم و امنيت عمومي فضاي جامعه را به هم ريختند و در سايه اين بي‌نظمي و بي‌قانوني، عده‌اي سودجو و اراذل و اوباش به تخريب اموال عمومي، مزاحمت براي مردم، آتش زدن خودروها و موتورسيكلت‌هاي مردم، شكستن شيشه بانك‌ها، مغازه‌هاي هموطنان پرداختند و در اين ميان خود شما و هوادارانتان ديديد كه ناجا منطبق با وظيفه ذاتي و قانوني، با اراذل و اوباش و اغتشاشگران با اقتدار برخورد و با هوادارانتان مدارا و مماشات كرد. اين مدارا تاكنون راهبرد پليس بوده است و خود خوب مي‌دانيد كه از اين حيث ناجا مورد شماتت و عتاب برخي سايت‌ها نيز قرار گرفته است.

 

6 ـ اگر چه جنابعالي در پيامي حساب خود و هوادارانتان را از اغتشاشگران جدا كرديد و ناجا هم همواره اعلام كرده است كه حساب اغتشاشگران و اراذل و اوباش از هواداران جداست و نحوه برخوردهاي پليس اين را به اثبات رسانده است، ولي واقعيت اين است كه حداقل اغتشاشگران و اراذل و اوباش در سايه فضاي غيرقانوني ايجاد شده توسط شما، به اقدامات تخريب‌گرانه مي‌پردازند و در طول سه شب 23، 24، 25 خرداد ماه در تمام موارد، اغتشاشگران به تخريب و ناامن سازي فضاي عمومي پرداختند.

 

7 ـ جنابعالي خوب مي‌دانيد كه ناجا حتي در برخورد با اراذل و اوباش و اغتشاشگران نيز از اختيارات قانوني مقتدرانه استفاده نكرد و با اتخاذ رويكرد تحمل و بردباري و بدون شليك حتي يك تير به كنترل اوضاع پرداخت و شاهد اين مدعا مجروحيت و بستري شدن حدود چهارصد نفر از ماموران جان بركف ناجاست.

 

8 ـ بپذيريد كه تجمعات و راهپيمايي‌هاي غيرقانوني، مشكلات جدي را براي مردم فراهم كرده و ايجاد ترافيك‌هاي سنگين و سرگرداني مردم، مزاحمت براي كسبه و مغازه‌داران، راهبندان‌هاي طولاني، شائبه دست‌آويز و ملعبه بودن قانون را توسط هوادارانتان ايجاد مي‌كند و اين امر برخلاف شان و روحيه قانون‌گرايانه مورد ادعاي شماست كه همواره در تبليغات انتخاباتي بر آن تاكيد مي‌كرديد.

 

در پايان اعلام مي‌كنم كه در صورت تداوم رويه كنوني، ناجا در راستاي حفظ نظم و امنيت جامعه و مردم، به صورت قاطع با اقدامات غيرقانوني براساس وظايف ذاتي خود برخورد خواهد كرد و جاي هيچ گله‌اي وجود نخواهد داشت.

 

فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران

سرتيپ پاسدار دکتر اسماعيل احمدي مقدم

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید