آيت‌الله جنتي در خطبه نماز جمعه تهران: برخي‌ پس از شكست چهار سال قبل به فكر انتق

آيت‌الله جنتي در خطبه نماز جمعه تهران:

برخي‌ پس از شكست چهار سال قبل به فكر انتقام بودند

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به حوادث پس از انتخابات گفت: اين توطئه‌ها از همان چهار سال قبل وقتي كه برخي در رقابت شكست خوردند شروع شد چراكه آنها نتوانستند يك فرد جوان مثل آقاي احمدي نژاد را تحمل كنند و اختلاف هفت ميليوني را ببينند و اين بود كه از همان وقت اين موضوع در فكرشان بود كه انتقام بگيرند.

آيت‌الله احمد جنتي امام جمعه اين هفته تهران در خطبه‌ اول نماز جمعه ضمن تبريك اعياد شعبانيه مخصوصا ميلاد با سعادت منجي عالم بشريت حضرت مهدي (عج) نمازگزاران را به استفاده بهتر از ماه مبارك شعبات توصيه و در خصوص پيمان پيامبر در آغاز تشكيل حكومت اسلامي در مدينه گفت: حضرت محمد (ص) وقتي وارد مدينه شدند، مسلمانان جانفشان اطراف ايشان را گرفتند كه قرار است شهر مدينه مركز حكومت اسلامي باشد.

وي افزود: با توجه به اينكه دشمن شكست خورده در مكه نتوانسته بود پيامبر (ص) را شهيد كند، به همين خاطر آرام ننشسته و در كمين پيامبر (ص) و حكومت ايشان بودند از همين رو لازم بود حضرت محمد (ص) اول داخل شهر مدينه را آرام و مشكلات را حل كنند تا بتوانند با دشمنان مقابله كنند.

امام جمعه موقت تهران راهكار پيامبر براي حل مشكلات داخلي بستن پيماني با قبيله‌هاي اوس، خزرج و يهودي‌هاي مهاجرنشين كه از كنعان به حجاز آمده بودند،‌عنوان كرد و اظهار داشت: پيامبر (ص) لازم دانست با بستن پيمان از شورش، اين قبايل را منع كند كه اين عهدنامه، عهدنامه يثرب نام دارد و متقن‌ترين متني است كه از معاهدات و مكاتبات حضرت محمد (ص) باقيمانده كه تجزيه و تقطيه نشده،‌ هر چند اختلاف نظراتي در جزييات آن وجود دارد ولي اصول آن محفوظ مانده است.

آيت‌الله جنتي ادامه داد: برخي عهدنامه يثرب را نظير پيمان‌نامه‌هاي بين‌المللي امروزي مي‌دانند.

وي تصريح كرد: در اين عهدنامه موضوع عشايري كه خيلي خطر داشت و تمام جنگ‌ها، جنگ عشايري بود از اين رو اين مشكل حل شد و به اين صورت درآمد كه امضا‌ءكنندگان اين عهدنامه به صورت يك امت واحد هستند هر چند يهودي، اوسي و خزرجي بودند ولي براي اولين بار در جزيره‌العرب به صورت يك امت واحده درآمدند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران قسمت‌هايي از عهدنامه يثرب را تشريح و با بيان اينكه در اين عهدنامه امتيازاتي به روساي قبايل داده شده است، خاطرنشان كرد: هر چند در اين عهدنامه قبيله‌ها جزئي از امت واحده هستند ولي استقلال و برخي از آداب و رسوم گذشته خود را حفظ كردند كه مي‌توان به ديه و فديه با رعايت عدالت اشاره كرد.

جنتي در خطبه دوم نيز با اشاره به انتخابات دهم رياست جمهوري و مسائل پس از آن اين انتخابات را يكي از سالم‌ترين انتخابات‌هاي كشورمان دانست و افزود:‌ متاسفانه عليرغم اين موضوع، عده‌اي نتوانستند اين شيريني را در كام ملت ايران ببينند.

جنتي با اشاره به روال برگزاري انتخابات در طول اين سي سال گفت: انتخابات دهم نيز مانند انتخابات گذشته برگزار شد و اگر قرار است اين انتخابات باطل باشد تمام انتخابات اين سي سال بايد باطل اعلام شود چرا كه همواره روال برگزاري به همين صورت بوده است.

وي با اشاره به انتخابات دوره نهم رياست جمهوري در سال 84 اظهار داشت: اين توطئه‌ها از همان چهار سال قبل وقتي كه برخي در رقابت شكست خوردند شروع شد چراكه آنها نتوانستند يك فرد جوان مثل آقاي احمدي نژاد را تحمل كنند و اختلاف هفت ميليوني را ببينند و اين بود كه از همان وقت اين موضوع در فكرشان بود كه انتقام بگيرند و نگذارند اين اتفاق دوباره تكرار شود.

دبير شوراي نگهبان ادامه داد: از خارج كشور مرتب بحث تقلب در انتخابات مطرح شد و عده‌اي نيز در داخل اين موضوع را دنبال كردند كه حتي مقام معظم رهبري در ابتداي سال نيز به اين شبهات پاسخ داد.

جنتي با اشاره به برخي نقل‌قول‌ها از يك سال قبل در خصوص شبهه تقلب، نااميدي و بي‌اعتمادي مردم در انتخابات اظهار داشت: وقتي من اين نقل قول‌ها را شنيدم احساس خطر كردم و فهميدم چه نقشه‌اي براي انتخابات كشيده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: يكي از اشخاص نيز در هنگام راي دادن وقتي راي خود را به صندوق انداخت به مردم گفت كه به چه كسي راي داده است و ادامه داد اميدوارم در انتخابات تقلب نشود و اگر تقلب صورت نگيرد فلان كانديدا رئيس‌جمهور خواهد شد وگرنه مردم بايد به خيابان‌ها بيايند و اعتراض كنند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران با بيان اينكه اين مسائل نشان مي‌دهد حوادث بعد انتخابات از پيش طراحي شده است،‌افزود: تمام راهكارهاي اين موضوع نيز از سوي آنها پيش‌بيني شده بود در حالي كه آنها بايد بدانند مردم در اين انتخابات به گفتمان امام،‌ رهبري و رئيس‌جمهور راي دادند كه عدالت‌خواهي، دين‌مداري، مبارزه با فقر و فساد، ايستادگي در برابر زياده‌خواهان، ساده‌زيستي،‌ ولايتمداري،‌ اصل دانستن مردم و به ويژه محرومان از جمله اين شاخصه‌ها است كه بيشترين نقش را نيز رهبري معظم انقلاب بر عهده دارند.

جنتي افزود: مردم انتظار دارند اين شاخصه‌ها به خوبي عمل شود و ما هم از رئيس‌جمهور عزيز مي‌خواهيم كه جدي‌تر از گذشته به اين شاخص‌ها توجه كنند و معتقديم در گذشته ايشان هر چه در توان داشته است، به كار گرفته و اگر در جايي كاري انجام نشده، نتوانسته‌اند كه انجام بدهند.

وي با بيان اينكه هيچ كس بدون عيب نبوده و ممكن است اين دولت نيز مشكلاتي داشته باشد، به عزل و نصب‌هاي اخير از سوي رئيس‌جمهور اشاره كرد و گفت: برخي از اين عزل و نصب‌ها درست نبود و داد همه را درآورد و ما نيز توصيه مي‌كنيم چرا بايد كسي را به عنوان يكي از پست‌هاي مهم دولت قرار دهيم كه بين مردم محبوبيت ندارد و مراجع نيز نسبت به آن اعتراض دارند.

دبير شوراي نگهبان خطاب به رئيس‌جمهور گفت: شايد شما به چنين شخصي از لحاظ اعتقادي ايمان كامل داشته باشيد اما اين دليل نمي‌شود كه حتما به او پست كليدي بدهيد.

جنتي ادامه داد: اينكه يكي از وزراي متعهد و روحاني و با سابقه خوب را در فاصله چند روز مانده به پايان دولت بركنار كنيم، قابل دفاع نيست.

وي خاطرنشان كرد:‌ با اين وجود، همه نقاط قوت باقي است و خطاب به مردم، مسئولين، موافقين و مخالفين مي‌گويم كه به هر حال قدرت حكومت كشور در دست رئيس‌جمهور است و همه بايد به او كمك كنيم و در اين زمينه مجلس نيز در خصوص انتخاب كابينه نقش موثري دارد.

خطيب موقت نماز جمعه تهران با بيان اينكه اين وظيفه دولت است كه افراد باتجربه، عاقل، مدبر و پايبند به اصول را به مجلس معرفي كند، افزود: مجلس نيز با حفظ اختيار خود در راي‌دادن به وزرا، بهتر است همكاري و هماهنگي خوبي با دولت داشته باشند و اصل را بر توافق قرار دهند.

جنتي با اشاره به برخي سخنان در خصوص آزاد كردن زندانيان حوادث اخير اظهار داشت:‌ ما نيز معتقديم كه هر كسي كه بيگناه است نبايد يك لحظه در زندان بماند و اگر آزار و اذيتي به او شده بايد عذرخواهي شود اما عده‌اي مجرم هستند و در جريان انتخابات دست به آشوب، قتل و اغتشاش زدند، بنابر اين نمي‌توان به آنها زنداني گفت بلكه اين افراد مجرم هستند و كارهايي كردند كه در سي سال گذشته به غير از اوايل انقلاب كه منافقين در صحنه بودند، سابقه نداشته است.

وي خطاب به برخي سردمداران حوادث اخير گفت:‌ شما مردم را به اين راه كشانديد و امروز بر سر مزار كشته‌شدگان مي‌رويد و فاتحه مي‌خوانيد شما بايد از آنها عذرخواهي كنيد و بگوييد شما باعث كشته شدن آنها شديد و مسئوليت گناه آنها را بر عهده بگيريد.

دبير شوراي نگهبان با بيان اينكه اگر اين آشوب‌ها صورت نمي‌گرفت كسي كشته نمي‌شد،‌ گفت: روزي بايد به حساب كساني كه اين حوادث را به وجود آوردند رسيدگي شود.

جنتي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص مسئله قانون و لزوم پايبندي همگان به آن تاكيد كرد: هر كس خلاف قانون عمل كند در حقيقت خلاف شرع و مليت خود عمل كرده است.

وي با اشاره به انتخابات آمريكا و روي كار آمدن دوباره جرج بوش اظهار داشت: در آن انتخابات عده‌اي اعتراض كردند اما وقتي طبق قانون، دادستاني آمريكا كه مسئوليت رسيدگي به شكايات را داشت، نظر نهايي خود را اعلام كرد همه پذيرفتند و در اينجا نيز بايد همه به قانون احترام بگذارند.

امام جمعه اين هفته تهران ادامه داد: كساني كه مسئول ريخته شدن اين خون‌ها، رفتن حيثيت‌ها و از بين رفتن اموال مردم هستند بايد به درگاه خداوند و پيش مردم پاسخگو باشند.

جنتي تصريح كرد: برخي حامياني دارند كه در شرايط فعلي اجازه نمي‌دهند قانون در باره آنها اجرا شود، ولي روزي زمينه انجام اين كار فراهم خواهد شد و اوضاع براي هميشه اينطور نمي‌ماند.

وي همچنين مشروعيت همه اركان نظام را از ولايت فقيه دانست و افزود:‌ در مراسم تنفيذ نيز اين ولي فقيه است كه به دولت مشروعيت مي‌دهد و همه بايد نسبت به موضوع ولايتمداري با تمام توان عمل كنند.

دبير شوراي نگهبان همچنين با تبريك اعياد ماه شعبان به ميلاد پربركت امام زمان (عج) اشاره كرد و افزود: ائمه براي خداست كه به مردم خدمت مي‌كنند و مي‌خواهند حرمت‌هاي الهي محفوظ باشد بنابر اين نبايد در اين اعياد به منظور جشن و سرور دست به كارهايي زد كه اين حرمت‌ها شكسته شود و به واسطه آن خدا و ائمه اطهار ناراحت شوند.

 

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
مصطفی مرادی

مردم خواستند ارزانی را انتخاب نمایند ام نشد