با استفاده از کانال موسوي در ايران نفوذ کن

 

توصيه هاي شوراي روابط خارجي آمريکا به اوباما:

با استفاده از کانال موسوي در ايران نفوذ کن

دو تن از کارشناسان شوراي روابط خارجي آمريکا به اوباما توصيه هائي را براي حمايت از اعتراض هاي اصلاح طلبان در ايران ارائه کرده اند.

 

دانيل سنور و کريستين وايتون از کارشناسان شوراي روابط خارجي آمريکا که در دوران جورج بوش از مقام ها و مشاوران دولت بودند در مقاله اي توصيه هائي را به باراک اوباما ارائه کرده اند و در آن پنج اقدامي را که اوباما مي تواند با انجام آن ها مي تواند آزادي در ايران را توسعه دهد - و از اين شرايط بهره ببرد- را پيشنهاد کرده اند.

 

اين مقاله که در وال استريت ژورنال هم منتشر شده است اين گونه آغاز مي شود :

جنبش اصلاح طلبي در ايران اکنون در سطح و وضعيت جديدي است اما آينده آن نامشخص و مبهم است. موضوع مهم اين است که آيا اعتراض هائي که اکنون متبلور شده است از طبقه متوسط جامعه ناشي مي شود يا نه. هنوز هيچ شکافي در ميان نيروهاي امنيتي در داخل ايران به وجود نيامده است. اما در اين شرايط است که اوباما مي تواند قدم هائي را بر دارد و در چند ماه آينده کانال ارتباطي ديگري را با مردم ايران به صورت مستقيم ايجاد کند و شانس تغيير واقعي را بالا ببرد.

 

کمک به مردم ايران براي تغيير حکومت باعث کاهش جايگاه آمريکا در جهان نمي شود. برعکس اوباما از اين شانس برخوردار است که از فرصت استفاده کند و پاسخ هاي ضعيف دولت آمريکا را به برخي از تحولات جهاني تغيير دهد. عکس العمل دولت آمريکا به موضوع هائي مانند تبت، انتخابات سال 2005 مصر و حمله روسيه به گرجستان تنها معدود نمونه هايئ از اين پاسخ هاي کم اثر هستند.

 

نخستين اقدام اوباما بايد اين باشد که با موسوي ارتباطي برقرار کند و يا اينکه به امنيت موسوي و جايگاه وي علاقه نشان دهد. تجربه ما نشان داده است که اعلام نگراني ما مي تواند مفيد واقع شود. حضور جوبايدن معاون رئيس جمهور آمريکا در بيروت شب قبل از انتخابات مفيد واقع شد و به نيروهاي ضد حزب الله در پيروزي در انتخابات کمک کرد. موقعيت اوباما پس از سخنانش در قاهره بهتر شده است و اگر مير حسين موسوي احساس کند که مذاکره با آمريکا از نظر سياسي مفيد نيست آن را رد خواهد کرد.

 

دومين موضوع اين است که اوباما بايد پيام ضبط شده ديگري را براي مردم ايرن بفرستد. شوراي روابط خارجي آمريکا ادعا کرد، در اين زمان که ميزان رضايت از نظام در ايران کم است کانالي ارتباطي با "ايراني ديگر" لازم است. اوباما بايد بگويد که خواسته آنها از اعتراض ها به آمريکا منتقل شده است.

 

مهم اين است که صداي اصلاح طلبان شنيده شود و خواسته هاي آن ها از آمريکا بيان شود. اينکه آن ها بدانند ما نگران آن ها هستيم و براي آن ها منابعي را اختصاص داده ايم مي تواند براي آن ها مفيد باشد.

 

در انقلاب نارنجي سال 2004 در اوکراين نيز غرب از پذيرش نتايج انتخابات سر باز زد. تلاش ها به کمک مخالفان آمد و نتيجه داد. آمريکا متنند رفتاري را که در گذشته با شوروي و اکراين داشت انجام دهد.

 

اوباما بايد اين موضوع را آشکار کند که موضوع تعامل با ايران با موضوع مشروعيت يکي نيست. تعامل آمريکا با شوروي در موضوع کنترل تسليحات باعث فراموش کردن حقوق بشر در شوروي نشد. اين مسئله مي تواند در مورد ايران هم انجام شود. تعامل با ايران بدون گفتگو با "ايران ديگر" نه تنها مي تواند مسخره باشد بلکه از نظر تاکتيکي احمقانه نيز است.

 

سوم اوباما بايد به صورت مستقيم با سفراي آمريکا در اروپا و خليج فارس ارتباط برقرار کند. در اين کشورها ايراني هاي بسياري زندگي مي کنند. اين عمل از نظر نمادين بسيار پر قدرت و تاثير گذار است. افراد دور از وطن مي خواهند بيشتر در مورد ايران بدانند حتي آن ها مي توانند بهتر از نيروهاي اطلاعاتي عمل کرده و به تلاش هاي ما کمک کنند.

 

چهارم، براي راديو فردا، اينترنت و ماهواره ها و رسانه هاي فارسي زبان در اروپا و آمريکا سرمايه گذاري بيشتري شود. اين رسانه ها مي توانند عليرغم اينکه دولت ايران محيط را بر مردم در اين کشور بسته است. اين رسانه ها مي توانند اطلاعات و تحليل ها را به مردم ارائه کنند.

 

آخرين مورد اين است که دولت آمريکا بايد قدم هائي را براي مخالفان و اصلاح طلبان بر دارد و به آن ها در زمينه هاي فکري کمک و اعتقادي کمک کند. در کشورهاي کمونيستي در دهه 1980دادن دستگاه هاي تکثير و چاپ کمک مي کرد و امروزه دسترسي به وب و اينترنت و وسايل ارتباطي مي تواند کمک کند.

 

در اين کار براي رسانه ها بايد پول فراهم شود. اين رسانه ها از ماهواره تا اينترنت و ديگر وسايل ارتباطي را شامل مي شود. در همين راستا اوباما بايد دستوري را به نيروهاي نظامي صادر کند تا از تجهيزات آن ها استفاده شود. يکي از اين تجهيزات هواپيماهاي EC-130 هستند که مي توانند مانند ايستگاه هاي تلويزيوني و راديوئي عمل کنند و براي معترض ها اين امکان را فراهم بياورند که با مردم ايران به صورت مستقيم سخن بگويند.

 

تمام چيزي که آمريکا بايد انجام دهد اين است که به مخالفان اعلام کند که مي توانند به آمريکا اتکا کنند. چنين رويکردي در راستاي سياست خارجي روساي جمهور آمريکا از زمان روزولت تاکنون مي باشد. همچنين اين موضوع در همان محوري قرار دارد که اوباما در قاهره به آن پرداخته بود. اوباما در قاهره اعلام کرد: ما حقوق مختلفي داريم. آن ها تنها اعتقاد آمريکا نيست. آن ها حقوق بشر هستند و اين همان دليلي است که ما در هر جائي از آن حمايت مي کنيم.

 

/ 4 نظر / 12 بازدید
حيوا

اي مردم که به سوي سخن باطل شتابانيدواعمال زشت وزيانکارانه اينهارا ناديده ميگيريد! آيا در قرآن تدبيروتامل نميکنيد؟يابردلهايتان قفل زده شده است که سخن حق رانميشنويد؟! نه! بلکه اعمال سوء وکردار بد شماست که پرده بردلهايتان کشيده وگوشها وچشمهاي شماراگرفته است وچه بدتاويل وتفسيري ازدين و آئين کرديد وچه بد نظريه ورايي داديدوچه بدمعاوضه ومعامله کرديد، که دنيا را گرفتيد وآخرت را از دست داديد ... "خطبه حضرت فاطمه (ع)"

دیگه موسوی و احمدی مهم نیست. خواست مردم کنار رفتن دیکتاتور اصلی و بازیگردان اصلی صفحه است. یعنی سید علی پینوشه. دیکتاتور خونخوار شاهان ایران در برابر او در بهشت بالاتر هستند. شما نون به نرخ روز خور ها هم حرف مزخرف نزنید که خودتون هم همه چیز را می دونید.

سعید

موسوی بیبیسی عامل انگلیسی و اوبامای دماغ سوخته

مهدی

خشم اوباما از فاش شدن حادثه ساخته گی 11 سپتامبر وئ را برای انتقام به شبکه استعمار پیر بیبیسی انگلیس کشاند