درباره قتل ندا آقا سلطان

قتلی مشابه «ندا» در ونزوئلا

«سيد عزت‌اله ضرغامي» در مراسم افتتاح پروژه‌هاي صدا و سيماي مرکز گلستان گفت: حضور 40ميليوني مردم در اين انتخابات و مشارکت 85درصدي آنها و همچنين اشتياقي که مردم براي شرکت در اين انتخابات از مدت‌ها پيش از برگزاري آن داشتند، نشان‌دهنده حقانيت و جايگاه رفيع انقلاب اسلامي دارد.

وي تصريح کرد: همراهي عظيمي که مردم در پاي صندوق‌هاي راي از انقلاب اسلامي کردند، پشتوانه بزرگي بود که براي ملت ايران خلق شد.

ضرغامي در ادامه خاطرنشان کرد: معتقدم برخي از اتفاقات ناگواري که پس از انتخابات رخ داد ، همه در آينده موجب موفقيت کشور خواهد شد و مردم هم در راي کمي خود در انتخابات و هم با راي کيفي خود در جمعه پس از انتخابات، نشان دادند که آماده‌اند با همه وجود از نظام و انقلاب خود دفاع کنند و تا سر حد جان برروي عقيده خود بايستند.

رييس رسانه ملي يادآور شد: دنيا در اين انتخابات مشاهده کرد که دشمنان با بهانه‌اي که فراهم شد، تمام مدل‌هايي که براي نابودي انقلاب داشتند را هزينه و خرج کردند، اما موفق نشدند و در همين يکي دو روز نيز بسياري از اين دشمنان عقب نشيني کردند و پيغام دادند که ما قصد دخالت در امور داخلي ايران را نداشتيم و در مدت کوتاهي دست آنها رو شد.

وي با بيان اينکه دشمنان فکر مي‌کردند با رسانه‌هايي مانند صداي آمريکا، صداي انگليس و فيس‌بوک و نظاير آن و با چهار تا آشوبگر در ميدان‌ها مي‌توانند به انقلاب صدمه بزنند، گفت: اما فضاي واقعي همان صندوق‌هاي راي است و دشمنان اشتباه تصور مي‌کردند که مي‌توانند با استفاده از فضاي رسانه‌اي و مجازي تاثير و خللي در ارکان انقلاب ايجاد کنند.

رييس سازمان صدا و سيما با بيان اينکه مقام بالاي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که اين انقلاب انقلاب موبايل است، افزود: آنها با استفاده از نرم‌افزارها و تمام فناوري‌هاي نوين خواستند چهار تا کوچه ايران را تحت پوشش قرار دهند که بگويند اين تمام خيابان‌هاي ايران است و بعد تمام شبکه‌هاي شان بسيج شدند و ميز مخصوص ايران در رسانه‌هاي خود ايجاد کردند وBBC و CNN يک به يک برخي تصاوير ساختگي مثل مرگ همان خانم (ندا آقا سلطان) را به نمايش گذاشتند و بعد آقايي به نام آرش حجازي در اين زمينه جوسازي کرد و اکنون نيز گم و گور شده و پيدايش نيست را به راه انداختند.

وي با بيان اينکه سفير ونزوئلا نيز تعريف مي‌کرد که در دور دوم انتخابات اين کشور نيز همچنين صحنه‌اي نظير مرگ آن خانم را در آن کشور به راه انداختند و اين سناريو هم در آنجا پياده شد و مي‌خواستند بگويند که راي آقاي چاوز هم ساختگي است اما موفق نشدند.

وي اين کار را مدل‌هاي تکراري ناميد و افزود: ملت ما خيلي خوب بر اين بحران‌ها فائق آمد و ما هم در تلاش هستيم تا هفته آتي در خصوص عملکرد خودمان (عملکرد صدا و سيما در زمينه انتخابات و اقدامات قبل و بعد از آن را ) تشريح کنيم.

 

 

 

قتل ندا آقا سلطان و پرواز پرنده ثار

جنجال رسانه اي غرب در موضوع قتل مشکوک مرحوم "ندا آقا سلطان" در راستاي پروژه "پرنده ثار"* شبکه هاي خبري به منظور افزايش دامنه موج سي ساله هجمه به نظام و به چالش کشيده مردم سالاري واقعي در ايران است.

 

به دنبال اعتراضات غيرقانوني نسبت به نتايج دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و وسعت دامنه آشوب هاي خياباني که عمدتاً در شهر تهران صورت گرفت؛ قتل مشکوک دختري در يکي از خيابان هاي فرعي منتهي به درگيري ها بهانه مناسبي براي رسانه هاي غربي فراهم آورد تا با پخش تصاويري از اين رخداد، بر موج حملات خود بيافزايند.

با وجود اينکه مراجع اطلاعاتي و نيز پزشکي قانوني، قتل خانم آقاسلطان را «مشکوک» و «بيشتر به يک سناريوي از قبل طراحي شده» گزارش کرده اند اما شبکه هاي خبري با ميانداري تلويزيون هاي لس آنجلسي در اقدامي کاملاً هماهنگ، فيلم کشته شدن نامبرده را همراه با ارائه تفاسير مختلف به طور مکرر پخش کردند و در آن، نوک اتهامات خود را متوجه نظام نمودند.

شبکه تلويزيوني "بي . بي . سي" در گزارشي تحت عنوان "ندا خواهان آزادي بود" به تاريخ اول تير ماه با انتشار تصاويري از لحظه مرگ ندا آقا سلطان، او را به عنوان «نمادي از کشته شدگان درگيري هاي پس از انتخابات رياست جمهوري در ايران» دانست که تنها «هدفش وطنش بود و برايش اهميت داشت که در اين راه قدم بردارد» (1) اين شبکه تلويزيوني همچنين در مصاحبه با نامزد وي از ممانعت «مسئولان مسجدي در خيابان شريعتي» براي برگزاري مراسم ختم خبر داد.

بي . بي . سي در ادامه به پوشش خبري اعتراض نامزدهاي انتخاباتي به اين واقعه پرداخت و طي گزارشات مکرري به انعکاس بيانيه "مهدي کروبي" مبني بر دعوت از مردم براي «شرکت در يک مراسم سوگواري عمومي» اقدام نمود و همزمان از افزايش «شمار کشته شدگان به دست نيروهاي حکومتي» سخن گفت و کوشيد بحث «تقلب در انتخابات» و «فضاي رعب و وحشت و ايجاد فضاي امنيتي آزار دهنده» را برجسته نمايد.

سايت "پيک نت" نيز که از سوي ضد انقلابيون خارج از کشور اداره مي شود با بهره جويي از اين فضا، کشته شدن ندا آقا سلطان را سرآغاز «شکلگيري نطفه خشونت هاي خياباني» دانست و مردم را تشويق به ادامه تظاهرات نمود.

اقدام هماهنگ شبکه هاي خبري غربي در انتشار اطلاعيه هاي احزاب موسوم به اصلاح طلب مبني بر «محکوميت خشونت در اعتراض هاي خياباني» به ويژه تأکيد آنها بر «لزوم آزادي دستگيرشدگان» به عنوان فاز دوم اين پروژه و تشويق به ادامه اعتراضات خياباني ارزيابي مي شود.

رسانه هاي نوشتاري انگليس نيز عمده گزارشات و نوشته هاي خود را در تاريخ 23 ژوئن به کشته شدن ندا آقاسلطان اختصاص دادند. روزنامه "گاردين" در مقاله اي به قلم "سايمون تيسدال" با اشاره به اين موضوع از احتمال «مسدود شدن حساب هاي بانکي ايران نزد بانک هاي بريتانيايي» خبرداد. اين روزنامه همچنين در يادداشت ديگري که از سوي "اليور لافت" نوشته شده بود کوشيد بي بي سي و صداي آمريکا را که نقش قابل توجهي در ايجاد ناآرامي ها در تهران داشته اند، مبري جلوه دهد.

روزنامه "تايمز" هم در صفحه اول خود سه عکس مختلف از ندا آقا سلطان چاپ کرد و در صفحات داخلي به شرح ماجراي اصابت گلوله به ندا پرداخت. "جو جوزف" از مقاله نويسان روزنامه تايمز نيز موضوع خود را به چهره ندا و تبديل شدن اين تصوير به «نماد تظاهرات و اعتراض هاي ايران» اختصاص داد و نوشت «معمولاً در جريان هر شورش يا درگيري، يکي از تصويرهاي مربوط به اين واقعه، تبديل به تمثيلي مي شود که بازگو کننده شرح آن واقعه است مانند جواني که در ميدان تيانان من در پکن در مقابل تانک ارتش ايستاد»

"برونون مادوکس" يکي ديگر از ستون نويس هاي روزنامه تايمز در تحليلي از واکنش کشورهاي اروپايي به وقايع ايران، از شدت اين واکنش ها استقبال کرد و از احتمال « کاهش بهاي نفت در صورت ادامه وضعيت نا آرام در ايران» خبر داد.

روزنامه "اينديپندنت" هم مانند اکثر روزنامه هاي آن روز بريتانيا ضمن انتشار عکس هايي از ندا آقاسلطان، در بخش خبرهاي جهاني در يادداشتي به قلم "رابرت فيسک" نوشت: « با روشن کردن چراغ هاي اتومبيل ها و به دست گرفتن شمع، نمي توان جمهوري اسلامي را سرنگون کرد»

روزنامه "ديلي تلگراف" در گزارش روز چهارشنبه 24 ژوئن در گزارشي به ندا آقاسلطان لقب "فرشته آزادي" داد.

سايت ضد انقلاب "روز آنلاين" نيز که از سوي مؤسسه هلندي هيفوس اداره مي شود در گزارشي به تاريخ 4 تيرماه، ندا آقاسلطان را «دختر زيبا و آزاديخواه شهيد» ناميد و خواستار تداوم اعتراض ها شد.

اين اخبار و حواشي مرتبط به آن در حالي منتشر شده است که کاسپين ماکان در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي در خصوص مرگ نامزدش، گفت : طي روزهاي اخير حرف و حديث هاي فراوان و نقل قول هايي از خانواده ندا آقا سلطان در رسانه هاي داخلي و خارجي از جمله سايت ها انتشار يافته که بعضاً نادرست است و من و خانواده آقا سلطان اين حرف و حديث ها را تکذيب مي کنيم.

وي گفت : ندا، اساساً اهل مقابله و ماجراجويي و رفتارهاي هيجاني نبود و از خشونت متنفر بود و در عين حال به استقرار آزادي و دمکراسي همراه با منطق اعتقاد داشت.

وي درباره انتشار اطلاعات نادرست از سوي رسانه ها طي روزهاي گذشته گفت: اول اينکه فردي که بالاي سر ندا بود و براي نجاتش تلاش مي کرد، استاد موسيقي وي بود که رسانه ها او را پدر ندا معرفي کرده بودند.

ماکان، همچنين انتشار عکس دختري را در رسانه ها که نشان مي داد از يک نامزد خاص حمايت مي کند، مورد اشاره قرار داد و گفت که اين رسانه ها آن تصوير را به ندا منتسب کردند که اقدامي غير اخلاقي و نادرست است.

وي در خصوص عکس جعلي که نامزدش با دسبند سبز منتشر شده، افزود: ندا، اگر چه به آزادي و دمکراسي اعتقاد داشت ، اما هيچگاه از نامزد خاصي که در عکس هاي منتشر شده به او نسبت دادند، حمايت نمي کرد.

نامزد ندا، همچنين درباره نقل قولي از جانب وي در VOA (صداي آمريکا) و برخي رسانه هاي خارجي که گفته شده "مراسم خاکسپاري ندا تحت شرايط امنيتي سختي برگزار شد"، گفت : من چنين چيزي نگفته ام و به نظر مي رسد برخي رسانه ها قصد دارند از آب گل آلود ماهي بگيرند.

وي افزود: از من سؤال شد آيا مشکلي در جريان تدفين ندا وجود داشت که من گفتم مراسم خاکسپاري از سوي بازماندگان، در آرامش کامل برگزار شد، اين صحبتهاي من با بداخلاقي رسانه اي تحريف و منتشر شد.(2)

آنچه که چندي پس از قتل ندا آقا‌سلطان مشخص شد و به نوعي تاييد‌کننده گزارش‌هاي نهاد‌هاي امنيتي به شمار مي‌رفت، نقش فردي به نام آرش حجازي بود.

نکته قابل تأمل درباره آرش حجازي حضور مشکوک وي در ايران در تاريخ 30 خرداد و سابقه او در انگليس است.حجازي دانشجوي يکي از دانشگاه‌هاي جنوب انگلستان است که پنج روز قبل از مرگ ندا آقاسلطان (دو روز بعد از آغاز درگيري‌ها در تهران) وارد ايران شد و فرداي قتل ندا آقاسلطان سريعا به انگلستان بازگشت. اين در حالي بود که وزارت اطلاعات پس از آغاز درگيري‌ها و پيش از مرگ ندا آقا‌سلطان از احتمال حضور نيروهاي بيگانه براي دامن زدن به آشوب‌ها و اغتشاشات خياباني خبر داده بود. در جريان قتل ندا آقاسلطان وي همان فردي است که در هنگام شليک گلوله به ندا، در فاصله نزديکي از او قرار داشت و همانگونه که در ويدئوي قتل خانم آقا‌سلطان نيز مشخص است، ظاهرا سعي مي‌کرد به وي کمک کند. با اين حال پس از چند ساعت از قتل آقاسلطان، لحظه قتل اين هموطن که در آن تحرک آرش حجازي نيز بسيار پررنگ بود، در رسانه‌هاي خبري دنيا مکررا پخش شد تا اينگونه رسانه‌هاي غربي همانند بي‌بي‌سي، نيويورک تايمز، ديلي تايمز و... «ندا آقا‌سلطان» را به عنوان سمبل اعتراض ايرانيان به نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري معرفي کنند. حتي باراک اوباما با ادعاي اينکه فيلم قتل ندا‌آقاسلطان را ديده است، در کاخ سفيد به خبرنگاران گفت که دل او با ديدن فيلم «شکسته شد».

پس از حضور حجازي در انگليس که با شانتاژ بي‌سابقه خبري رسانه‌هاي خارجي درباره قتل آقا سلطان همراه بود، بي‌بي‌سي (‌رسانه خبري وابسته به دولت انگليس) گفت‌وگوي مفصلي از وي را با نام «پزشک ايراني از ماجراي مرگ ندا مي‌گويد» منتشر ساخت.حجازي در اين گفت‌وگو سخناني را به زبان آورد که با اظهارات کاسپين ماکان، نامزد خانم آقا‌سلطان در تضاد بود. حجازي در توجيه حضورش در صحنه قتل، با توجه به آنکه در آن مکان هيچ‌گونه درگيري و اغتشاشي نبود، مي‌گويد: «سر و صدا را در خيابان شنيديم و تصميم گرفتيم برويم و ببينيم چه خبر است. خيابان خسروي را تا انتها رفتيم و رسيديم به خيابان کارگر، جايي که مردم جمع شده بودند. مأموران پليس ضد‌شورش حدود 50 متر پايين‌تر با موتوسيکلت‌هايشان ايستاده بودند و مردم را عقب مي‌راندند. ناگهان گاز اشک‌آور به ميان مردم پرتاب شد و مردم وحشت کردند».حجازي گفت که همزمان با پرتاب گاز اشک‌آور، مأموران هم با موتوسيکلت به سمت جمعيت حرکت کردند و جمعيت در طول خيابان خسروي شروع به دويدن کردند؛ «ندا هم در ميان آنها بود». او گفت در تقاطع خيابان خسروي و خيابان صالحي، جمعيت به تدريج متفرق مي‌شدند و فقط چند نفر ايستاده بودند تا ببينند چه بايد بکنند؛ «ناگهان صداي شليکي شنيديم. در همان لحظه من برگشتم و ديدم که خون از سينه ندا که در چند متري من ايستاده بود فواره مي‌زند».اين در حالي است که کاسپين ماکان، نامزد خانم آقا‌سلطان در در اين رابطه اظهار داشته بود: " وقتي که اين اتفاق افتاد، ندا از درگيري‌ها دور بود، يعني در خيابان‌هاي فرعي نزديک اميرآباد بود. حدود يک ساعتي با استاد موسيقي‌اش در ماشين پشت ترافيک نشسته بود، از گرما و خستگي، کلافه و از ماشين پياده مي‌شود و آن اتفاق مي‌افتد. "

اين در حالي است که يک منبع امنيتي از به‌دست آوردن سرنخ‌هايي از قاتل ندا آقا‌سلطان در بررسي‌هاي صورت گرفته پس از قتل وي خبر داده است. منابع آگاه امنيتي همچنان در حال بررسي نقش مبهم آرش حجازي در ماجراي قتل ندا آقاسلطان هستند. اينکه چرا وي 2 روز پس از آغاز اغتشاشات به ايران آمد؛ در صحنه قتل دختري که فورا در تمامي رسانه‌هاي ضدايراني منعکس شد، نقش بسيار پررنگي داشت و نهايتا يک روز پس از اين ماجرا به انگلستان برگشته و به تشريح ماجراي قتل آقاسلطان، آنگونه که مطلوب رسانه‌هاي ضدايراني است، مي‌پردازد.

انتشار سريع فيلم کوتاهي از آخرين لحظات زندگي ندا آقاسلطان در فضاي اينترنت و سپس در رسانه هاي جهان و متعاقب آن، افزايش فشارهاي سياسي و تبليغي عليه جمهوري اسلامي ايران، ما را در کشف سناريوي پنهان اين رويداد رهنمون مي سازد؛ پروژه اي که علاوه بر نمايان ساختن نقش ددمنشانه گروهک تروريستي منافقين در قرباني کردن افراد بي گناه به منظور «متهم کردن جمهوري اسلامي به ارتکاب جنايات عليه مخالفان» پرده از جنجال و بزرگنمايي رسانه اي غرب و همدستي خرابکاران خارجي در پوشش خبرنگار برداشت تا از طريق "به پرواز درآوردن پرنده ثار" بر دامنه موج سي ساله هجمه به نظام بيافزايند و مردم سالاري را در ايران به چالش کشند.

در اين ميان، اقدام مهرورزانه و عدالت طلبانه رييس جمهور در ارسال نامه خطاب به رييس قوه قضائيه مبني بر لزوم «رسيدگي جدي به موضوع قتل و شناسايي عوامل قتل ندا آقاسلطان» خاتمه اي بر شانتاژ تبليغاتي وسيع رسانه هاي بيگانه براي بهره برداري هاي سوء سياسي و معرفي دست اندکاران اين جنايت غيرانساني محسوب مي شود.

 

-----------------------------------

*پرنده ثار موجودي افسانه اي ست که اعراب جاهلي معتقد بودند هنگامي که فردي از قبيله آنها کشته مي شود « روح او بصورت پرنده اي ضجه کنان شب و روز در پيرامون قبيله و دور سر يکايک جوانهاي قبيله و زن و مرد قبيله مي چرخد و ضجه مي کشد و شکنجه مي بيند و فرياد مي کشد و افراد قبيله اش را به انتقام مي خواند و اين مرغ, اين پرنده, آرام نمي گيرد, تا وقتي انتقامش از دشمن گرفته شود.

(1) : مصاحبه بي . بي . سي با کاسپين ماکان - اول تير ماه 1388

(2) : مصاحبه اختصاصي ايرنا با کاسپين ماکان – سوم تير ماه 1388

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
یک دانشجوی مسلمان

ببین!! این نوشته هاتو کتاب کن!! فروش می کنیا!! انصافا الان ژول ورن بیشتر کتاباش فروش میره یا دکارت؟!! در ضمن یه چند تا کتابم در مورد خوارج زمان حضرت علی بخون به درد اتوبیوگرافیت میخوره!