رجب سرآغاز بهار معنويت

رجب سرآغاز بهار معنويت

امروز روز اول ماه مبارک رجب ،هفتمين ماه از ماه هاي قمري است، اين ماه در تقويم الهيون، بهار است، بهار معنويت، بهار تعالي و رشد و عروج.

پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم فرمود: ماه رجب براي امت من، «ماه استغفار» مي باشد؛ رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است، کسي که يک روز از ماه رجب روزه گيرد، مستوجب خشنودي خداوند گردد و غضب الهي از او دور گردد و دري از درهاي جهنم به روي او بسته شود.

ماه رجب ماه آرايش و پيرايش است. ماه آراستن دل به زينت هاي الهي و پيراستن دل از ناپاکي هاي انساني و آنگاه ديدن ناديدني ها و شنيدن ناشنيدني ها.

اين ماه ، زندگي و تولـدي دوباره را بـه عاشقان نويد مي دهد. رجب ، فصل جديدي در کتاب زندگي مي گشايد که از عطر دل انگيز نيايش سرشار است، آنان که در وادي مراقبه و شهود در محضر خداي متعال گام بر مي دارند به خوبي قدر چنين ايامي را دانسته و بسيار سخت تر، هوشيارتر و جدي تر از دنيا طلبان در پي بهره گيري از اين فرصت ارزشمند هستند .

رجب با عيد ميلاد اميرمؤمنان و بعثت حضرت ختمي مرتبت در پيش روي ماست.

رجب با ايام البيض مبارکش و اعمال ام داوود مجربش (در پانزدهم رجب)و نيز با ليله الرغائبش( اولين شب جمعه ماه رجب) که جزو برترين شب هاي سال است آغوش به روي شما بازکرده است.

رجب ماه خدا، نام جويباري در بهشت و سکوي پرتاب قدرشناسان به سوي رمضان و ليلةالقدر است. بايد اين ماه را غنيمت شمرد و خود را در نهر معطرش غرق کرد.

روايت مي کنند که اهل رجب حتي در ميان بهشتيان با درخشش و برجستگي متمايزند، ورود در رجب بر شما مبارک و بهره مندي از برکات آن گوارايتان باد.

از زيباترين جلوه هاي سه ماه پيش روي ، روزهاي 13 ، 14 و 15 است که به آن ايام البيض مي گويند که در سه ماه رجب و شعبان و رمضان بسيار پرفضيلت است .

ماه رجب اولين ماه از سه ماه خاص و ارزشمند براي مسلمانان است . اين سه ماه در شريعت اسلام از اهميت ويژه اي برخوردار است . هر يک به ترتيب با نامهاي خداوند، پيامبر و بندگان شهرت يافته اند.

آنان که در وادي مراقبه و شهود در محضر خداي متعال گام برمي دارند چه خوب قدر چنين ايامي را مي دانند و بسيار سخت تر و هوشيارتر و جدي تر از دنياطلبان، به دنبال آن هستند .

در اين ماه مبارک حوادث بزرگ تاريخي و مذهبي رخ داده است که عبارت است از :

مبعث پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه وآله وسلم، ميلاد حضرت امام علي عليه السلام در کعبه، ولادت حضرت امام محمد باقر عليه السلام در سال 57 هجري و امام محمد تقي عليه السلام در سال 195، وفات ابوطالب در سال دهم هجرت، وفات ابراهيم فرزند پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله و سلم در سال دهم هجرت، رحلت حضرت زينب (بنا به نقلي) و درگذشت ابن سکيت، مدافع ولايت در سال 244 قمرى، شهادت امام موسي بن جعفر عليه السلام در سال 182 و شهادت امام علي النقي عليه السلام در سال 254.

 

اعمال ماه رجب:

 

از حضرت رسول اکرم(صلي الله عليه و آله) روايت شده است که: هر کس در يک شب از شب‌هاى ماه رجب ده رکعت نماز به اين نحو که در هر رکعت حمد و قل يا ايها الکافرون يک مرتبه و توحيد سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را مي‌آمرزد.

 

سيد بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله عليه و آله) روايت کرده که: هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابين نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد يک مرتبه و آية الکرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگويد: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى که اين نماز را گزارده تا روزى که بميرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرمايد، و او را به هر آيه‌اي که خوانده ،شهرى در بهشت از ياقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفيد دهد و تزويج فرمايد او را حورالعين و از او راضى شود .

از نبي مکرم اسلام روايت است: کسى که در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگويد خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرمايد .

شب اول

اين شب، شب شريفى است و در آن چند عمل وارد شده است .

1- وقتي هلال ماه ديده شد فرد بگويد:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِيمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.

و از حضرت رسول صلى الله عليه و آله منقول است که چون هلال رجب را مى‏ديد مى‏گفت: اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّيَامِ وَ الْقِيَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.

 

2- غسل

حضرت رسول اکرم(صلى الله عليه و آله) فرموده‌اند: هر کس ماه رجب را درک کند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نمايد، از گناهان خود پاک مي‌شود مانند روزى که از مادر متولد شده است.

 

3- زيارت امام حسين عليه السلام

4- بعد از نماز مغرب بيست رکعت، يعني 10 تا دو رکعتي نماز گزارده شود. تا خود، اهل، مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.

5- بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز گزارده شود بدين نحو:

در رکعت اول حمد و ألم نشرح يک مرتبه و توحيد سه مرتبه و در رکعت دوم حمد و ألم نشرح و توحيد و معوذتين خوانده شود و پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگويد و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بيامرزد مانند روزى که از مادر متولد شده است.

 

روز اول :

اين روز، روز شريفى است و براي آن چند عمل ذکر شده است:

1- روزه

روايت شده که حضرت نوح (عليه السلام) در اين روز به کشتى سوار شد و به کسانى که همراه او بودند امر فرمود روزه بگيرند که هر کس اين روز را روزه بگيرد، آتش جهنم يک سال از او دور شود .

 

2- غسل

 

3- زيارت امام حسين عليه السلام

از امام جعفر صادق(عليه السلام) روايت شده است که: هر کس امام حسين (عليه السلام) را در روز اول رجب زيارت کند، خداوند او را بيامرزد. البته قابل ذکر است که زيارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاء الله. " برگرفته از مفاتيح الجنان"

/ 0 نظر / 11 بازدید